Προς το περιεχόμενο

Η ARM αποκάλυψε τους νέους Armv9 επεξεργαστές Cortex για τα νέας γενιάς κινητά και υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, petasis είπε

Όταν συγκρίνουμε επεξεργαστές, και μιλάμε για performance per watt, να θυμόμαστε ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Δεν βγάζει νόημα αυτό που γράφεις…

7 λεπτά πριν, petasis είπε

Και μην ρωτάς τα ίδια πράγματα, με ερωτήσεις τύπου τι είναι ο desktop επεξεργαστής και τι να κάνω τα pci lnes. Δίσκους θα βάλεις, usb θύρες θα βάλεις, και κάρτες γραφικών θα βάλεις.

Επίσης δεν βγάζει νόημα αυτό που γράφεις μιας και ουσιαστικά μόνο κάρτες γραφικών χρησιμοποιούν το pci αντε και καμία κάρτα ήχου….

9 λεπτά πριν, petasis είπε

Εδώ πάμε να βγάλουμε ένα ηλεκτρικό πατίνι ποιο αποδοτικό από ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο επειδή φτάνουν την ίδια τελική ταχύτητα όταν κουβαλάνε ένα άτομο, και προσπαθείς να με πείσεις ότι μόνο πατίνι αρκεί και τι να το κάνεις το αυτοκίνητο.

 

Και εδώ δεν βγάζει νόημα το παράδειγμα σου, μιας και μιλάμε για ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα vs βενζινοκίνητα…

10 λεπτά πριν, petasis είπε

Οχι, το λαπτοπ που υποστηρίζει ο Μ1, χωρίς πολλές θύρες usb, χωρίς ethernet, χωρίς χωρητικότητα και ασφάλεια δίσκων είναι παιχνίδι, καλό μόνο όταν η ψηφιακή σου ζωή είναι ασφαλισμένη σε κανονικό υπολογιστή.

θα γίνω κουραστικός… δεν βγαίνει νόημα αφού όλα όσα γράφεις ότι δεν υποστηρίζει ο M1, τα υποστηρίζει….

Γενικά… συγκεντρώσουν και γράψε πράγματα που βγάζουν νόημα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 ώρες πριν, petasis είπε

Και καταλήγουμε στο ότι δεν χρειάζονται όλοι υπολογιστή... Ναι, οι περισσότεροι δεν τον χρειάζονται.

Δε μπορώ να βγάλω τόσο ασφαλή συμπεράσματα. Νομίζω πάντως ότι υπάρχουν ακόμα ανάγκες για low end desktop υπολογιστές και μάλιστα αυτοί είναι η πλειοψηφία. Από γραφεία, γραμματείες, call centers, οι περισσότερες εταιρείες, οικογένειες που θέλουν office/browsing και καμιά ταινία, δεν πάνε high end μηχανήματα.

Εδώ σε εταιρίες πληροφορικής και μας δίνανε για χρόνια χρέπια, ότι πιο φθηνό που "κάνει τη δουλειά".

9 ώρες πριν, petasis είπε

Δεν είναι θέμα να καρφώσεις τι μνήμη θες αλλά να έχει ποσότητες μνήμης. Και μετά να περιλαμβάνει τα συστήματα που πρέπει, να έχει τους διαύλους που απαιτούνται να βάλεις κάρτες επέκτασης, δίσκους, θύρες usb, κλπ.

Το πιο low end μηχάνημα έχει όλα τα παραπάνω, πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη σκέψη σου. Αν εννοείς να μπορείς να αλλάξεις components να θυμίσω ότι ούτε στους τελευταίους x86 Mac μπορούσες να αλλάξεις πολλά, όλα καρφωμένα πάνω στο board ήταν. Υπήρχαν οι εξαιρέσεις βέβαια όπως οι iMacPro, MacPro.

Και ξαναρωτάω αλλά απάντηση δεν παίρνω, 16GBs είναι λίγα για τα low end μηχανήματα; Οι thunderbolt που έχει, είναι αργές για δίσκους κλπ; Τα 10Gbits eth είναι αργά σε low end μηχάνημα;

9 ώρες πριν, petasis είπε

Δεν θα ανανεώσει την σειρά που έμοιαζε με τρίφτη; Φαντάζομαι ναι.

Δεν ξέρω τι θα ανανεώσει άμεσα, ότι θα ανανεώσει όλα όμως τα μοντέλα ναι θα το κάνει, σε βάθος χρόνου.

9 ώρες πριν, petasis είπε

Τα C++ compilation benchmarks που αναφέρεις, μπορεί κάποιοι (εγώ) να τα θεωρούν άκρως παραπλανητικά (τουλάχιστον).

Τα compilations παραπλανητικά; Από που κι ως που; O ένας λέει τα benchmarks παραπλανητικά, ο άλλος θέλει να δει compilation πυρήνα, εσύ πάλι το compilation το θεωρείς παραπλανητικό, ο άλλος θα πει ότι το browsing είναι παραπλανητικό γιατί είναι θέμα optimization της Javascript.

9 ώρες πριν, petasis είπε

Ξέρεις ότι έχεις έναν επεξεργαστή με τις μνήμες μέσα στον επεξεργαστή, αφού η ταχύτητα πρόσβασης στην μνήμη είναι σημαντικότατη (και εκεί που οφείλεται ο ντόρος του Μ1). Και κάνεις σύγκριση με ECC μνήμες.

-Το γεγονός ότι η μνήμη είναι LPDDR4x @ 4266 MT/s 128bit/channel bus για σένα δεν μετράει; (Η οποία δεν είναι καινούριο φρούτο έτσι;)

-Το ότι ο κάθε high performance πυρήνας έχει πολύ μεγαλύτερο bandwidth από όλους τους x86 πυρήνες; Ούτε αυτό;

-Το ότι ένας και μόνος high performance πυρήνας μπορεί να τερματίσει σχεδόν το bandwidth της μνήμης (ξαναδές πάνω το νούμερο) δεν έχει καμία σχέση έτσι;

-Ούτε ο controller που θα πρέπει να διαχειριστεί όλο το traffic;

Μόνο το ότι είναι δίπλα στον επεξεργαστή; Κάτι που ισχύει σε όλα τα SoC! Θέλεις να δείξεις κάποιο που έχει παραπλήσια ταχύτητα;

9 ώρες πριν, petasis είπε

Και ας μην αρχίσουμε για τα περί "single core performances", γιατί συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Δεν ξέρω ποιος καταλαβαίνει καλύτερα τι, αλλά ο κάποιος που έκανε τις "μετρήσεις" κάτι παραπάνω από τα βασικά καταλαβαίνει.

Μα το single core είναι πολύ πιο σημαντικό για την πλειοψηφία των φορτίων που τρέχουν οι low end επεξεργαστές. Από που κι ως που συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα; Αυτό δεν προσπαθούν οι μεγάλες εταιρίες τόσα χρόνια;

Και προφανώς αυτός που έκανε τις μετρήσεις κάτι ξέρει, γι' αυτό και τις παράθεσα.

9 ώρες πριν, petasis είπε

Επειδή είναι 3-4η, γράψε κάτι πιο αληθοφανές, αυτή με την μεγαλύτερη κεφαλαιοποίηση στο χρηματιστήριο, κάτι ανάλογο.

Δώσε άλλο μέτρο, εγώ δεν ξέρω πως αλλιώς μετριέται μια εταιρία εκτός από το οικονομικό της αποτύπωμα. Αν θέλεις να είναι 3η-4η κανένα πρόβλημα, αλλάζει τίποτα στο επιχείρημα μου;

8 ώρες πριν, petasis είπε

Τα υποσυστήματα που λείπουν... Πόσα PCI lanes είπαμε έχει ο Μ1; 🤣

1. Τα PCI lanes είναι υποσυστήματα ή για να υποστηρίξεις επικοινωνία με τον έξω κόσμο;

2. Ο disk controller που θέλει PCI lanes στον x86 κόσμο εδώ είναι μέσα στον M1 και απλά κάνει memcopy

3. Το ίδιο και η GPU, δεν χρειάζεται γιατί είναι εσωτερική.

4. Γνωρίζεις ότι το mini για παράδειγμα έχει 2 Thunderbolt buses, όχι 1 bus που το μοιράζονται 2 πόρτες έτσι;

Στο παρακάτω video κάνουν copy με full 10Gb over network ενώ ταυτόχρονα γράφουν σε 6 NVΜe δισκους.

Αν αυτά σας φαίνονται φυσιολογικά για low end σύστημα, πάσο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Γενικά… συγκεντρώσουν και γράψε πράγματα που βγάζουν νόημα!!!!!

Δεν με κάνεις ignore, να ησυχάσουμε και οι δύο; Αφού δεν συνεννοούμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, petasis είπε

Δεν με κάνεις ignore, να ησυχάσουμε και οι δύο;

Ignore δεν κάνω ποτέ και σε κανέναν μιας και δεν είναι του χαρακτήρα μου να λογοκρίνω άσε που πάντα έχει ενδιαφέρον μια διαφορετική άποψη όσο “παλαβή” και αν είναι…

16 λεπτά πριν, petasis είπε

Αφού δεν συνεννοούμαστε.

Αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα, μιας και δεν είμαι ο μοναδικός που δεν συνεννοείσαι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Ignore δεν κάνω ποτέ και σε κανέναν μιας και δεν είναι του χαρακτήρα μου να λογοκρίνω άσε που πάντα έχει ενδιαφέρον μια διαφορετική άποψη όσο “παλαβή” και αν είναι…

Ακόμα και εδώ διαφωνούμε. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι συστηματικά επιδιώκεις την λογοκρισία. Εγώ λέω ότι τα συγκριτικά είναι παραπλανητικά γιατί συγκρίνουν μήλα με πορτοκάλια , ότι τα arm δεν είναι πιο αποδοτικά και τα στοιχεία που έχουμε δεν οδηγούν σε συμπέρασμα. Και εσύ βάζεις ερωτήματα τι είναι ο ντέσκοπ επεξεργαστής, τι είναι το λάπτοπ και τι τα κάνουμε τα pci lanes, για να μας πεις ότι εγώ δεν συνεννοούμαι με πολλούς και είμαι παλαβός.

Και να βγαίνεις να μου λες κιόλας ότι εσύ δεν "λογοκρίνεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...