Προς το περιεχόμενο

Νεκρός Διαχειριστής Σε Πολυκατοικία


Alstroemeria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

ζω σε διαμέρισμα της Αθήνας, το οποίο ανήκει στην αδελφή μου. Εγώ φαίνομαι φιλοξενούμενη κι εκείνη φαίνεται επισήμως να ζει μαζί μου αλλά στην πραγματικότητα ζει σε περιοχή εκτός Αθηνών με τον φίλο της. Εδώ και 8 μήνες η διαχειρίστρια που υπήρχε στην πολυκατοικία μου έχει πεθάνει. Ωστόσο τα χαρτάκια με τα κοινόχρηστα συνεχίζουν να γράφουν το όνομά της. Το αποτέλεσμα είναι ότι ενώ έχω τα χρήματα δεν ξέρω που να τα πληρώσω. Δεν γνωρίζω σχεδόν κανέναν από εδώ και τους ελάχιστους που γνωρίζω όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι τα κοινόχρηστα πληρώνονται στον γιο της νεκρής διαχειρίστριας. Όταν ρώτησα αν έχει εκλεγεί αυτός διαχειριστής πλέον, επίσημα, η απάντηση που πήρα ήταν ότι την κληρονόμησε (την διαχείριση) . Σε έγγραφη ερώτηση που κόλλησα στο ασανσέρ για το ποιος είναι ο αρμόδιος που διαχειρίζεται επίσημα τα χρήματα της πολυκατοικίας , η απάντηση που πήρα ήταν <έλα να πληρώσεις τους 8 μήνες που χρωστάς και θα σου λυθούν οι απορίες>. Το θέμα είναι αφενός ότι δεν ξέρω που να πάω και δεν υπάρχει κάποιος (από αυτούς που να γνωρίζω τλχ) που να γνωρίζει σίγουρα, αφετέρου δεν θέλω να πληρώσω σε κάποιον (όποιος κι αν είναι αυτός) που επίσημα δεν φαίνεται στο απόκομμα των κοινοχρήστων ως διαχειριστής καθώς κι εγώ με την σειρά μου λογοδοτώ στην αδελφή μου. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

οι αργοσχολες απαντησεις σβηστηκαν.

προς τοπικ σταρτερ.το βασικο ειναι να παρεις αποδειξη οτι πληρωσες για τα κοινοχρηστα.βρες το πιο συμπαθητικο ατομο και ρωτησε το τι εγινε

δεν ειναι ντροπη να χτυπησεις πορτα να ρωτησεις

 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βλεπω για πιστολια αλλα ναι χτυπα πορτες/ζητα ενα τηλεφωνο του γιου της, το φορουμ πως να σε βοηθησει σ αυτο;

Επεξ/σία από xaratsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη αλλά το χιούμορ είναι απαραίτητο συστατικό στη ζωή μας. το αργόσχολο είναι επίσης κάπως προσβλητικό ως χαρακτηρισμός.

ας πούμε οτι εκτός από χιούμορ θα έπρεπε να γράψουμε και κάτι χρήσιμο παρέα.

ευχαριστώ.

  • Like 5
  • Thanks 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ο τρόπος ζωής μου είναι τέτοιος που οι ώρες όπου μπορώ να χτυπήσω τις πόρτες που λες είναι φουλ ακατάλληλες. Μόνο τη διπλανή μου ρώτησα που είμαστε φίλες στο fb κ μου απάντησε αυτό που σας έγραψα.
2) το ίδιο πίστευα κι εγώ αλλά η sis μου μου είπε ότι δεν γίνεται να δοθούν χρήματα σε κπ που δεν φαίνεται ότι τα διαχειρίζεται επίσημα. Γιατί μπορεί να μου δώσει αποκόμματα με το όνομα της νεκρής μαμάς του (αν είναι πράγματι αυτός ο αντικαταστάτης) αλλά αυτός να τα φάει τελικά 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου οι ένοικοι που ρώτησες πληρώνουν στον γιο της, γιατί να μην τα δώσεις κι εσύ εκεί; Αν βεβαια είναι αυτός που έγραψε την απάντηση στο χαρτάκι, πρέπει να μιλάμε για περίπτωση ανθρώπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά σου λέει η αδερφή σου. Αν δεν οριστεί επίσημα διαχειριστής με πλειοψηφία σε εκλογική διαδικασία Γενικής Συνέλευσης δε γίνεται να δώσεις χρήματα στον οποιονδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

1) ο τρόπος ζωής μου είναι τέτοιος που οι ώρες όπου μπορώ να χτυπήσω τις πόρτες που λες είναι φουλ ακατάλληλες.

Τώρα ας πούμε μας γράφεις από τη δουλειά;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως περίπτωση (ψυχολόγος να γίνεις!). Όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες γνωρίζονται μεταξύ τους, είναι είτε συγγενείς είτε κοντοχωριανοί είτε κουμπάροι οπότε λογικό να εμπιστεύεται ο ένας τον άλλον. Εμείς όμως δεν ανήκουμε στην κλίκα τους.

γίνεται να έχει οριστεί αυτός διαχειριστής αλλά να μην έχει γίνει αλλαγή στο όνομα από τα χαρτάκια των κοινοχρήστων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Alstroemeria said:

1) ο τρόπος ζωής μου είναι τέτοιος που οι ώρες όπου μπορώ να χτυπήσω τις πόρτες που λες είναι φουλ ακατάλληλες. Μόνο τη διπλανή μου ρώτησα που είμαστε φίλες στο fb κ μου απάντησε αυτό που σας έγραψα.
2) το ίδιο πίστευα κι εγώ αλλά η sis μου μου είπε ότι δεν γίνεται να δοθούν χρήματα σε κπ που δεν φαίνεται ότι τα διαχειρίζεται επίσημα. Γιατί μπορεί να μου δώσει αποκόμματα με το όνομα της νεκρής μαμάς του (αν είναι πράγματι αυτός ο αντικαταστάτης) αλλά αυτός να τα φάει τελικά 😕

ολοι πληρωνουν καπου και λαμβανουν καποιο αποκομμα οπως φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτή τη στιγμή σας γράφω από το κρεβάτι μου γιατί σήμερα υποβλήθηκα σε χειρουργική επέμβαση.

εδώ δεν μου απάντησαν σαν άνθρωποι στο ασανσέρ, τι ελπίδες έχω με το χαρτάκι;

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

γίνεται να έχει οριστεί αυτός διαχειριστής αλλά να μην έχει γίνει αλλαγή στο όνομα από τα χαρτάκια των κοινοχρήστων;

 

μπορείς να αφήσεις ένα σημείωμα στην είσοδο οτι επιθυμείς επίσημη ενημέρωση από τον διαχειριστή και να σου αφήσει ένα τηλέφωνο επικοινωνίας κάτω από τη πόρτα ή το νέο καταστατικό αν υπογράφηκε από τους υπόλοιπους και δε πήρες χαμπάρι ή δε σε ενημέρωσαν.

αφού ενημερωθείς για αυτά μπορείς και συ να ξοφλήσεις τις υποχρεώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι όχι αλλά τεσπα. Η πολυκατοικία στην ουσία είναι οικογενειακή, εμείς δεν ανήκουμε στο παρεάκι τους και λογικό είναι ούτε να έχουμε σχέσεις μαζί τους, ούτε να τους γνωρίζουμε προσωπικά (εγώ τλχ) και φυσικά ούτε να εμπιστευόμαστε αυτούς και τις ανεπίσημες μεθόδους που ακολουθούν.

αλλαγή καταστατικού δεν νομίζω να έχει γίνει, γιατί λογικά θα το έβλεπα στις χρεώσεις των κοινοχρήστων. Μα έβαλα χαρτάκι και ρώτησα ποιοσ είναι ο διαχειριστής και μου έγραψαν αυτό που ανέφερα στο κείμενο. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...