Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όση αξία έχουν τα λεγόμενα μου, έχουν και τα comments στο taxheaven. Δε ξέρεις αν αυτος που σου απάντησε είναι λογιστής ή απλός χρήστης. Εγώ τουλάχιστον σου έχω ξεκαθαρίσει πως ό,τι σου λέω είναι με επιφύλαξη.

Παρόμοια περίπτωση είχα με την μάνα μου πριν από χρόνια... είχε πάρει αναδρομικά 2 ετών, στην αρχική βεβαίωση τα έβαλαν όλα μαζί σε 1 έτος. Αναγκάστηκε να τα δηλώσει έτσι για να μη λήξει η προθεσμία... μετά ο ΕΦΚΑ έβγαλε νέα βεβαίωση αποδοχών και έπρεπε να κάνει τροποποιητικές.

Στο πιο παλιό έτος έκανε χειρόγραφη γιατί το σύστημα ήταν κλειστό για οποιαδήποτε τροποποιητική. Εκεί δε μπήκε πρόστιμο. Στο πιο πρόσφατο έτος έκανε δήλωση από το σύστημα (χωρίς το μπλε κουμπί). Ήρθε ραβασάκι ταχυδρομικώς με πρόστιμο 100 ευρώ, μετά πήγα εφορία στο Εσόδων... έκανα ένσταση εκ μέρους της, έδωσα δικαιολητικά ότι ήταν ευθύνη του ΕΦΚΑ και το έσβησαν.

Πρόστιμο είναι 100% σίγουρο ότι δε θα πληρώσεις, το θέμα είναι να μη βεβαιωθεί καν για να μην έχεις τέτοια ταλαιπωρία.

Κάνε ό,τι νομίζεις λοιπόν... αν πιστεύεις ότι ξέρεις να κάνεις την τροποποιητική και να αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει. Διαφορετικά να ρωτήσεις λογιστή...

Έχεις δίκιο δεν ξέρεις τι μπορεί να είναι ο καθένας , έκανα ερώτημα στην ΑΑΔΕ και ελπίζω να μου απαντήσει οπότε να ξέρω σίγουρα και επίσημα τι ισχύει.

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Έχεις δίκιο δεν ξέρεις τι μπορεί να είναι ο καθένας , έκανα ερώτημα στην ΑΑΔΕ και ελπίζω να μου απαντήσει οπότε να ξέρω σίγουρα και επίσημα τι ισχύει.

Τον Αύγουστο είχα στείλει ερώτημα πότε θα ανοίξουν οι τροποποιητικές για αναδρομικά 2019 και δε μου απάντησαν. Μην ελπίζεις να πάρεις απάντηση.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τον Αύγουστο είχα στείλει ερώτημα πότε θα ανοίξουν οι τροποποιητικές για αναδρομικά 2019 και δε μου απάντησαν. Μην ελπίζεις να πάρεις απάντηση.

Είχα κάνει ερώτημα και εγώ και μου είχαν απαντήσει ότι ακόμα δεν είναι έτοιμα για το 2019 αλλά για τα ποίο πόσω έτη οπότε έχω μικρά ελπίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω κάνει δήλωση από τις 15 Ιουλίου και περιμένω μια επιστροφή που την έχω ανάγκη... Αν τους πάρω τηλ να τους πρήξω αλλάζει τίποτα? Πέρυσι την έβαλαν σε 2-3 βδομάδες, φέτος κοντεύουμε 4 μήνες... Δε χρωστάω και κάτι να πεις περίμενα συμψηφισμό ή κάτι τέτοιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Οι τροποποιητικές δηλώσεις μέχρι ποτέ είχαν προθεσμία για το φορολογικό έτος 2020;Εν κάνω τώρα τροποποιητική θα υπάρχει πρόστιμο;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, matrixtv1 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Οι τροποποιητικές δηλώσεις μέχρι ποτέ είχαν προθεσμία για το φορολογικό έτος 2020;Εν κάνω τώρα τροποποιητική θα υπάρχει πρόστιμο;

Ευχαριστω.

Ρώτα λογιστή γιατί αν χτύπα ξύλο η προθεσμία είναι μέχρι 30/11, πρέπει να βιαστείς. Ή αν δεν έχει ανοίξει ακόμα, πρέπει να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εσάς λειτουργεί η πληρωμή με κάρτα από το site του taxis; Σε εμένα αποτυγχάνουν όλες οι συναλλαγές, με όλες τις πιστωτικές, με την αιτιολογία "μη αποδεκτή κάρτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπήκε το 22 και ακόμα την επιστροφή δεν την πήρα... Μιλάμε για τραγικοί οι τύποι! Έχω κάνει δήλωση από τον Ιούλιο!! Μήπως θέλει κάποια ακόμα ενέργεια που δεν ξέρω?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, apostolisKen είπε

Μπήκε το 22 και ακόμα την επιστροφή δεν την πήρα... Μιλάμε για τραγικοί οι τύποι! Έχω κάνει δήλωση από τον Ιούλιο!! Μήπως θέλει κάποια ακόμα ενέργεια που δεν ξέρω?

Επικοινώνησες με το τμήμα Εσόδων της Δ.Ο.Υ. σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια φορολογική ερώτηση. Εγώ που ειμαι φοιτητης και προστατευομενο μελος και δε κανω ακομα δηλωση αλλα φετος θα κανω πρακτικη έχω κάποια λεφτα εκτος τραπεζας π μ διναν οι δικοι μ και θελω να τα καταθεσω υπάρχει περίπτωση να μ πουν κάτι και μέχρι τι ποσο μπορεις να εχεις χωρις να σ ρωτησουν πχ? Ρωταω γτ αν κανω φορολογικη του χρονου για τη φετινη πρακτικη αν υπαρχει θεμα με τη καταθεση π θα κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε κοινό λογαριασμό με έναν από τους γονείς σου, και μετά ζήτα να μεταφέρουν χρήματα εκεί.

Έτσι δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

Κανε κοινό λογαριασμό με έναν από τους γονείς σου, και μετά ζήτα να μεταφέρουν χρήματα εκεί.

Έτσι δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Δεν υπάρχει άλλη λύση έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, apostolisKen said:

Μπήκε το 22 και ακόμα την επιστροφή δεν την πήρα... Μιλάμε για τραγικοί οι τύποι! Έχω κάνει δήλωση από τον Ιούλιο!! Μήπως θέλει κάποια ακόμα ενέργεια που δεν ξέρω?

Αρχικα βεβαιώνεσαι ότι έχεις δηλώσει iban στο taxis σου. Μετά εφόσον δεν έχεις ανοιχτές οφειλές προς συμψηφισμό (είτε φορολογικές είτε ασφαλιστικές) κανείς ένα τηλέφωνο στο τμήμα εσόδων στις επιστροφες στην ΔΟΥ σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2022 στις 10:55 ΠΜ, kosmasdel είπε

Αρχικα βεβαιώνεσαι ότι έχεις δηλώσει iban στο taxis σου. Μετά εφόσον δεν έχεις ανοιχτές οφειλές προς συμψηφισμό (είτε φορολογικές είτε ασφαλιστικές) κανείς ένα τηλέφωνο στο τμήμα εσόδων στις επιστροφες στην ΔΟΥ σου. 

Το έχουν το iban μου 3 χρόνια τώρα. Πέρυσι μου τα έβαλαν μπαμ μπαμ από την δου Αθηνών. Τώρα στης Ηλιούπολης που είμαι έχω πάρει 5 6 φορές τηλ δεν το σηκώνει κανείς. 

Επεξ/σία από apostolisKen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...