Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Έχει λογική αυτό που λες όμως πρακτικά κανείς δεν θα ψάξει αν κάνεις παραπάνω συναλλαγές γιατί αφενώς μπορεί να έχεις λεφτά στην άκρη που ξοδεύεις και αφετέρου το κράτος θέλει να κινούνται οι κάρτες για να κόβονται αποδείξεις οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να σε κυνηγήσουν (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα).

Επίσης γνωρίζω πολύ κόσμο που πληρώνει από την κάρτα/internet banking του μικροποσά για κοντινά πρόσωπα (ειδικά μεγαλύτερους τώρα με τον covid) ωστέ να τους διευκολύνει και να μην τρέχουν στις τράπεζες κάθε τρεις και λίγο.

Δεν εξυπηρετεί η προπληρωμένη στις εταιρείες (δεν ξέρω και αν βγάζουν καν), πιστωτική ή στη χειρότερη χρεωστική θα χρειαστείτε.

Άλλωστε γιατί να πληρώνεις τα καπέλα της προπληρωμένης όταν απλά μπορείς να έχεις μια χρεωστική συνδεδεμένη με ξεχωριστό λογαριασμό από τον βασικό όψεως στον οποίο θα μεταφέρει ο υπεύθυνος ένα Χ ποσό το μήνα προς χρήση;

Εδώ, μιλάμε για ΥΠΕΡΒΑΣΗ του δηλωθεντος εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Σε αυτό αναφέρομαι...

Το κατάλαβα.

Απλά, ο φίλος λέει ΚΑΘΕ χρόνο 2 με 3000€ χωρίς να ξέρουμε το εισόδημα του.

ΑΛΛΟ, 2-3000€ στα πχ 4.000€ δηλωθέν και ΑΛΛΟ στα πχ 15.000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 049 είναι ξεκλείδωτος κωδικός. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να δηλώσεις ότι ποσό πιστεύεις εσύ ότι είναι το σωστό και ότι ποσό θέλεις. Η κατάσταση με τα ποσά που βλέπεται είναι για ενημερωτικούς σκοπούς δεν σημαίνει σόι και καλά να συμπληρώσεις το ίδιο ποσό. 

Άμα μετά (Είσαι άτυχος) σε φωνάξουν από την εφορία για έλεγχο τότε εξηγείς την κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Ο 049 είναι ξεκλείδωτος κωδικός. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να δηλώσεις ότι ποσό πιστεύεις εσύ ότι είναι το σωστό και ότι ποσό θέλεις. Η κατάσταση με τα ποσά που βλέπεται είναι για ενημερωτικούς σκοπούς δεν σημαίνει σόι και καλά να συμπληρώσεις το ίδιο ποσό. 

Άμα μετά (Είσαι άτυχος) σε φωνάξουν από την εφορία για έλεγχο τότε εξηγείς την κατάσταση. 

ΤΙ εξηγεις, δηλαδή ?

Αν διαπιστώσεις ότι από τον κωδικό 049 ΛΕΙΠΕΙ κάποια πληρωμή με κάρτα που έχεις κάνει, την ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ και κρατά το αποδεικτικό για τυχόν έλεγχο.

Νομίζω, μια 5ετια.

Δεν λείπουν συναλλαγές έτσι αόριστα. Αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ αν το κατάστημα ΔΕΝ στείλει τα στοιχεία στην τράπεζα.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετά από χρόνια μου βγήκε λυπητερή 118 ευρώ, αν και ακόμα στο συνολικό χρέος στο taxisnet δεν μου έχει βγάλει το ποσό να πληρώσω.

στην αρχή έλεγα ότι ίσως να παίζει ο κωδικός 049 που έβαλα 78 ευρώ λιγότερα από όσα θα έπρεπε για να πιάσω το 30%, δοκίμασα και με +1000 ευρώ στο 049 και πάλι το ίδιο ποσό έβγαζε, πράγμα που σημαίνει ότι φέτος δεν έχεις penalty για λίγο λιγότερο από 30%.

Επεξ/σία από Strategos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Strategos είπε

μετά από χρόνια μου βγήκε λυπητερή 118 ευρώ, αν και ακόμα στο συνολικό χρέος στο taxisnet δεν μου έχει βγάλει το ποσό να πληρώσω.

στην αρχή έλεγα ότι ίσως να παίζει ο κωδικός 049 που έβαλα 78 ευρώ λιγότερα από όσα θα έπρεπε για να πιάσω το 30%, δοκίμασα και με +1000 ευρώ στο 049 και πάλι το ίδιο ποσό έβγαζε, πράγμα που σημαίνει ότι φέτος δεν έχεις penalty για λίγο λιγότερο από 30%.

same case here! 

κι εμενα καπου 180€ δοκιμασα να κανω 1-2 αλλαγες στον 049 αλλα δεν αλλαζε τιποτα.. it is what it is

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

same case here! 

κι εμενα καπου 180€ δοκιμασα να κανω 1-2 αλλαγες στον 049 αλλα δεν αλλαζε τιποτα.. it is what it is

Άρα, ο φόρος οφείλεται για άλλο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λέτε για υπέρβαση δηλωθέντος εισοδήματος και ο άλλος δηλώνει αντί για 20.000 το χρόνο 50.000 όπως λέει για να κάνει πληρωμές κάποιας εταιρείας πολυεθνικής μάλιστα γιατί δεν μπορεί να κάνει συναλλαγές (μάλλον πληρώνεται νταβατζιλίκι στη ΔΕΗ από ότι κατάλαβα) και του πληρώνει τον φόρο που του έρχεται με τη δήλωση, ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό...το κόλλημα μου είναι ότι μπαίνουν στον λογαριασμό μισθοδοσίας του υπαλλήλου και όχι γιατί γίνεται....

Μην παρεξηγηθώ, να προστατεύσω τον φίλο που μπορεί να μην έχει σκεφτεί τις συνέπειες που μπορεί να υπάρξουν όταν στο παιχνίδι υπάρχει εταιρεία-ιδιωτης-εταιρεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν έχει περαστεί το ποσό από τα εργοσημα που μου έβαλε ο εργοδότης μου το προηγούμενο έτος. Γίνεται να τα καταχωρησουμε κάπως εμείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα....

εκανα την φορολογικη και μου βγηκε οτι πρεπει να πληρωσω...

ναι στο εκκαθαριστικο δινει ταυτοτητα πληρωμης κτλ κτλ

στην προσωποποιημενη πληροφορηση δεν το βλεπω ομως? γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, InsertCoinToJoi είπε

Καλησπερα στην παρεα....

εκανα την φορολογικη και μου βγηκε οτι πρεπει να πληρωσω...

ναι στο εκκαθαριστικο δινει ταυτοτητα πληρωμης κτλ κτλ

στην προσωποποιημενη πληροφορηση δεν το βλεπω ομως? γιατι?

1-2 μερες υπομονη και θα εμφανιστει. οφειλες εκτος ρυθμισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xoriatiss είπε

Καλησπέρα, δεν έχει περαστεί το ποσό από τα εργοσημα που μου έβαλε ο εργοδότης μου το προηγούμενο έτος. Γίνεται να τα καταχωρησουμε κάπως εμείς; 

Αν θυμάμαι καλά τα δηλώνεις στον 343 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xoriatiss είπε

Καλησπέρα, δεν έχει περαστεί το ποσό από τα εργοσημα που μου έβαλε ο εργοδότης μου το προηγούμενο έτος. Γίνεται να τα καταχωρησουμε κάπως εμείς; 

ΕΝΑΡΞΗ στον ΟΓΑ η ΕΦΚΑ είχες κάνει ????

8 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Αν θυμάμαι καλά τα δηλώνεις στον 343 

Δηλώνονται ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

ΥΓ. Είναι δυνατόν να δηλώνει ο καθένας ότι θέλει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...