Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, μπιπ μπιπ είπε

Επειδή δε μπορώ να κάνω σύντομα δήλωση, μέχρι πότε ειναι η προθεσμία τελικά; μέχρι 28 Ιουλίου ή 27 Αυγούστου τελικά;

Μην σου πω Σεπτέμβρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση 1: Οι πληττόμενοι covid στον κωδικό 985 (που μπαίνει αυτόματα) είναι αυτοί που είχαν μπει σε αναστολή και δεν μπορούσαν να κόψουν τιμολόγια ή υπάρχουν και άλλες κατηγορίες;

 

Ερώτηση 2:  Εκανα στην περσινή δήλωση λάθος στα ενοίκια που έχω καταβάλει για το σπίτι που νοικιάζω. Δήλωσα το μηνιαίο και όχι το ετήσιο στον αντίστοιχο κωδικό 811... Αυτό ήταν μάλιστα εις βάρος μου στην δήλωση οικονομικά.

Γίνεται από κάπου διασταύρωση τέτοιων λαθών από την εφορία; καλύτερα να το αγνοήσω ή να κάνω τροποποίηση με το αντίστοιχο πρόστιμο ;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ερώτηση 1: Οι πληττόμενοι covid στον κωδικό 985 (που μπαίνει αυτόματα) είναι αυτοί που είχαν μπει σε αναστολή και δεν μπορούσαν να κόψουν τιμολόγια ή υπάρχουν και άλλες κατηγορίες;

 

Ερώτηση 2:  Εκανα στην περσινή δήλωση λάθος στα ενοίκια που έχω καταβάλει για το σπίτι που νοικιάζω. Δήλωσα το μηνιαίο και όχι το ετήσιο στον αντίστοιχο κωδικό 811... Αυτό ήταν μάλιστα εις βάρος μου στην δήλωση οικονομικά.

Γίνεται από κάπου διασταύρωση τέτοιων λαθών από την εφορία; καλύτερα να το αγνοήσω ή να κάνω τροποποίηση με το αντίστοιχο πρόστιμο ;

Γιατί θα πληρώσεις πρόστιμο ?

Τροποποίτικη θα κάνεις.

Εννοείς ότι έβαλες κάτω από 1000€, έτσι δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kαλημέρα, για αλλαγή διεύθυνσης κατοικίας υποβάλλουμε την αίτηση Μ1 ηλεκτρονικά στη ΔΟΥ και εφ' όσον εγκριθεί (τώρα λέει "Υπό επεξεργασία") αλλάζει και στο Ε1;

Χρειάζεται να περιμένω να ενημερωθεί για να υποβάλλω το Ε1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί θα πληρώσεις πρόστιμο ?

Τροποποίτικη θα κάνεις.

Εννοείς ότι έβαλες κάτω από 1000€, έτσι δεν είναι ?

Το λάθος έγινε στην περσινή δήλωση και όχι στην φετινή. Η τροποποιητική για το περσινό έτος δεν έχει πρόστιμο; Αυτή την εντύπωση είχα.

Βασικά έβαλα το μηνιαίο μίσθωμα αντί για το ετήσιο όπως έπρεπε :wacko:

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

Το λάθος έγινε στην περσινή δήλωση και όχι στην φετινή. Η τροποποιητική για το περσινό έτος δεν έχει πρόστιμο; Αυτή την εντύπωση είχα.

Βασικά έβαλα το μηνιαίο μίσθωμα αντί για το ετήσιο όπως έπρεπε :wacko:

Έχει πρόστιμο.

Οπότε, δεν αξίζει τον κόπο.

ΔΕΝ το διευκρινίσες ότι μιλάς για ΠΕΡΙΣΥ.

50 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άνοιξαν σήμερα για τα φορολογικά έτη 2015 έως 2018.

 

Για το 2020, ρωτάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχει πρόστιμο.

Οπότε, δεν αξίζει τον κόπο.

ΔΕΝ το διευκρινίσες ότι μιλάς για ΠΕΡΙΣΥ.

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Ερώτηση 2:  Εκανα στην περσινή δήλωση λάθος στα ενοίκια που έχω καταβάλει για το σπίτι που νοικιάζω. Δήλωσα το μηνιαίο και όχι το ετήσιο στον αντίστοιχο κωδικό 811... Αυτό ήταν μάλιστα εις βάρος μου στην δήλωση οικονομικά.

Γίνεται από κάπου διασταύρωση τέτοιων λαθών από την εφορία; καλύτερα να το αγνοήσω ή να κάνω τροποποίηση με το αντίστοιχο πρόστιμο ;

2 σειρές πιο πάνω είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2021 στις 10:26 ΠΜ, GeorgeMan είπε

Kαλημέρα, για αλλαγή διεύθυνσης κατοικίας υποβάλλουμε την αίτηση Μ1 ηλεκτρονικά στη ΔΟΥ και εφ' όσον εγκριθεί (τώρα λέει "Υπό επεξεργασία") αλλάζει και στο Ε1;

Χρειάζεται να περιμένω να ενημερωθεί για να υποβάλλω το Ε1;

Καλησπέρα. Όταν είχα κάνει αλλαγή διεύθυνσης ήταν και εμένα υπό επεξεργασία και μετά από κάποιες ημέρες πήγα να ολοκληρώσω το Ε1 και είδα ότι είχε αλλάξει η διεύθυνση. Δε νομίζω όμως ότι χρειάζεται να περιμένεις. Σκέψου ότι μια χρονιά είχα κάνει δήλωση ενώ είχα αλλάξει σπίτι χωρίς να το έχω δηλώσει 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, helen22 said:

Καλησπέρα. Όταν είχα κάνει αλλαγή διεύθυνσης ήταν και εμένα υπό επεξεργασία και μετά από κάποιες ημέρες πήγα να ολοκληρώσω το Ε1 και είδα ότι είχε αλλάξει η διεύθυνση. Δε νομίζω όμως ότι χρειάζεται να περιμένεις. Σκέψου ότι μια χρονιά είχα κάνει δήλωση ενώ είχα αλλάξει σπίτι χωρίς να το έχω δηλώσει 😅

Καλησπέρα, μιας και μου το θύμισες, μπήκα και τσέκαρα, έχει εγκριθεί-αλλάξει. 😀 Αυτόματα έχει αλλάξει και το σχετικό πεδίο στο Ε1.

Εεεε μα κι εσύ αυτό που έκανες δεν ήταν και υπόδειγμα αρτιότητας δήλωσης 😅

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άνοιξαν σήμερα.

αυτές είναι οι τροποποιητικές που μπορούμε να κάνουμε για τα ποσά που πήραν αναδρομικά οι συνταξιούχοι φέτος και πρέπει να τα δηλώσουμε σε προηγούμενα έτη; Ρωτάω γιατί έλεγαν ότι αυτού του είδους οι τροποποιητικές θα ανοίξουν μόλις τελειώσει η κατάθεση των φετινών φορολογικών δηλώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tempo είπε

αυτές είναι οι τροποποιητικές που μπορούμε να κάνουμε για τα ποσά που πήραν αναδρομικά οι συνταξιούχοι φέτος και πρέπει να τα δηλώσουμε σε προηγούμενα έτη; Ρωτάω γιατί έλεγαν ότι αυτού του είδους οι τροποποιητικές θα ανοίξουν μόλις τελειώσει η κατάθεση των φετινών φορολογικών δηλώσεων.

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...