Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tedybear είπε

Μην αγχώνεσαι. Δες το πάλι σε 24 ώρες. Είναι high-tech κατάσταση και αργεί να ενημερώσει η μία εφαρμογή την άλλη μέσα στο χάος του taxis.

Ευχαριστώ. Ελπίζω να στρώσει σε 1-2 μέρες γιατί έχω κατα-αγχωθεί.

5 λεπτά πριν, tedybear είπε

Μην αγχώνεσαι. Δες το πάλι σε 24 ώρες. Είναι high-tech κατάσταση και αργεί να ενημερώσει η μία εφαρμογή την άλλη μέσα στο χάος του taxis.

Έκανες οριστική υποβολή έτσι; Μη ξεχάστηκες είδες το ποσό και έφυγες χωρίς να πατήσεις το οριστική υποβολή;

Έκανα ναι. Έβγαλε κανονικά το εκκαθαριστικό με το ποσό σε μία μόνο δόση κ στην προσωποποιημένη πληροφόρηση βγάζει μηδέν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, paperscore είπε

Ευχαριστώ. Ελπίζω να στρώσει σε 1-2 μέρες γιατί έχω κατα-αγχωθεί.

Έκανα ναι. Έβγαλε κανονικά το εκκαθαριστικό με το ποσό σε μία μόνο δόση κ στην προσωποποιημένη πληροφόρηση βγάζει μηδέν. 

Σου έγραψα να περιμένεις 24 ώρες αλλά δεν το έλαβες υπόψιν σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Nikoleo είπε

στο Ε1 δεν ειναι συμπληρωμενο το ποσο

Το κοίταξες τις τελευταίες μέρες; Είναι αρκετές οι περιπτώσεις που δεν εμφανίζονταν ποσά από επιδόματα αλλά πρέπει πλέον, το τελευταίο 15-θήμερο, να φαίνονται. Τουλάχιστον τα επιδόματα από αναστολές εργασίας και νομίζω και τα επιδόματα από ΟΑΕΔ νομίζω φάνηκαν αν όχι προσυμπληρωμένα στο Ε1, τουλάχιστον στις βεβαιώσεις αποδοχών ("Ενημέρωση Βεβ. Αποδοχών" - θα το δεις στις "Δηλώσεις Έτους 2021"). Κοίταξε εκεί αν αναγράφονται τα σχετικά ποσά και πέρασε τα μόνος σου στα αντίστοιχα πεδία του Ε1. Ρώτα και κάποιον επαγγελματία που γράφεται τι, γιατί δεν είμαι λογιστής να βοηθήσω παραπέρα.

Επεξ/σία από tedybear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνω τροποποιητική για τον αδερφό είναι κάτι λεφτά από μία άδεια που είχε πάρει από ένα ατύχημα που είχε και κάθε τρεις μήνες και του βάλε τα λεφτά του ΙΚΑ.

Σε ποιο κωδικό δηλώνεται αναδρομικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιστασιακά κάτι κομπαρσικα που είχα κάνει και είχα πληρωθεί με εργοσημο άντε να θυμηθώ ποτέ και με τι ποσό και τα οποία δεν είναι συμπληρωμένα στην φορ.δηλωση που μπορώ να τα δηλώσω και γενικά να τα βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Περιστασιακά κάτι κομπαρσικα που είχα κάνει και είχα πληρωθεί με εργοσημο άντε να θυμηθώ ποτέ και με τι ποσό και τα οποία δεν είναι συμπληρωμένα στην φορ.δηλωση που μπορώ να τα δηλώσω και γενικά να τα βρω?

Να τα δηλώσεις είναι εύκολο Αλλά να τα βρείς κομμάτι δύσκολο άμα δεν σου έχουν δώσει αντίγραφο του εργόσημου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, asdfnikos είπε

Να τα δηλώσεις είναι εύκολο Αλλά να τα βρείς κομμάτι δύσκολο άμα δεν σου έχουν δώσει αντίγραφο του εργόσημου

Τα είχα πετάξει σε ποιον κωδικό μπορώ να τα δηλώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τροποποιητικές των  αναδρομικών για 2015 και 2016 πότε ανοίγουν? Γιατί μπήκα να υποβάλλω, έχουν περαστεί τα ποσά αλλά γράφει εκπρόθεσμη δήλωση με σημείωση: υποβολή της δήλωσης αυτής αφορά αναδρομικές αποδοχές/συντάξεις για τις οποίες έχει εκδοθεί βεβαίωση το έτος 2018. Τα ποσά εισοδήματος-φόρου που αφορούν αναδρομικά μισθών-συντάξεων έχουν προστεθεί στα ποσά της προηγούμενης δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Οι τροποποιητικές των  αναδρομικών για 2015 και 2016 πότε ανοίγουν? Γιατί μπήκα να υποβάλλω, έχουν περαστεί τα ποσά αλλά γράφει εκπρόθεσμη δήλωση με σημείωση: υποβολή της δήλωσης αυτής αφορά αναδρομικές αποδοχές/συντάξεις για τις οποίες έχει εκδοθεί βεβαίωση το έτος 2018. Τα ποσά εισοδήματος-φόρου που αφορούν αναδρομικά μισθών-συντάξεων έχουν προστεθεί στα ποσά της προηγούμενης δήλωσης.

Έχουν ανοίξει αλλά είσαι σε αυτούς που τα πήραν ΟΚΤΩΒΡΙΟ του 2020 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Οι τροποποιητικές των  αναδρομικών για 2015 και 2016 πότε ανοίγουν? Γιατί μπήκα να υποβάλλω, έχουν περαστεί τα ποσά αλλά γράφει εκπρόθεσμη δήλωση με σημείωση: υποβολή της δήλωσης αυτής αφορά αναδρομικές αποδοχές/συντάξεις για τις οποίες έχει εκδοθεί βεβαίωση το έτος 2018. Τα ποσά εισοδήματος-φόρου που αφορούν αναδρομικά μισθών-συντάξεων έχουν προστεθεί στα ποσά της προηγούμενης δήλωσης.

 

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχουν ανοίξει αλλά είσαι σε αυτούς που τα πήραν ΟΚΤΩΒΡΙΟ του 2020 ?

Καλησπέρα. Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Αφορά τα αναδρομικά του πατέρα μου και όντως τα πήρε μέσα στον Οκτώβριο του 2020. Γνωρίζεις κάτι σχετικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prototypegr είπε

 

Καλησπέρα. Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Αφορά τα αναδρομικά του πατέρα μου και όντως τα πήρε μέσα στον Οκτώβριο του 2020. Γνωρίζεις κάτι σχετικά?

Ξέρω, ότι κάποιοι έκαναν ήδη τις τροποποιήτικες δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ότι διαβάζω έχουν ανοίξει οι Τροποποιητικές για τα αναδρομικά ποσά που πήραν οι συνταξιούχοι το 2020 και αφορούσαν τα έτη 2015 και 2016. Αν κάποιος έκανε τροποποιητικές ας μας εξηγήσει λίγο την διαδικασία μην κάνουμε κάποιο λάθος.

Στην τροποποιητική εμφανίζονται προσυμπληρωμένα τα ποσά που έλαβε ο συνταξιούχος το 2020 στην κάθε χρονιά (2015 ή 2016). Τα υπόλοιπα στοιχεία της δήλωσης (πχ τόκοι, σπίτι, αυτοκίνητο κλπ) εμφανίζονται και αυτά στην τροποποιητική δήλωση ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...