Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Μιλάμε θα τρελαθούμε με τις δηλώσεις. Αφορά τα αναδρομικά του πατέρα μου (συνταξιούχος) και το γεγονός ότι φαίνονται να έχει πάρει αναδρομικά και παλιότερα. Πώς γίνεται, όμως, στις βεβαιώσεις αποδοχών που εκτύπωσα από το taxis να φαίνονται αναδρομικά τα οποία δεν έχουν εισπραχθεί ποτέ? Και τι εννοώ: εκτυπώνω την βεβαίωση αποδοχών του 2107 (αφορά εισοδήματα του 2016) και εκεί φαίνεται ότι έχει πάρει και κοντά στα 2.000€ αναδρομικά που αντιστοιχούν στα έτη 2014 & 2015. Έλα όμως που μέσα στο 2016 δεν τα πήρε ποτέ αυτά και το επιβεβαίωσα ελέγχοντας τις κινήσεις του λογαριασμού του στην τράπεζα. Αποτέλεσμα αυτών είναι να πρέπει να πληρώσει πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής χωρίς λόγο. Αναδρομικά φαίνονται και στις βεβαιώσεις αποδοχών του 2015 (εισοδήματα 2014) και 2016 (εισοδήματα 2015), αλλά δυστυχώς αυτά δεν μπορώ να τα ελέγξω, καθώς δεν φαίνονται στο ebanking (δεν υπάρχει καθόλου πληροφόρηση για εκείνες τις χρονιές, σχετικά με τις κινήσεις του λογαριασμού). Φαντάζομαι όμως ότι κι εκεί το ίδιο συμβαίνει, καθώς ο πατέρας μου είναι σχολαστικός και καταγράφει κάθε μήνα τι χρήματα μπαίνουν στην τράπεζα και τι ξοδεύει, άρα θα το γνώριζε. Καμιά ιδέα πως να κινηθούμε?

Αυτές τις βεβαιώσεις, τις είδες τώρα η ΤΟΤΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αυτές τις βεβαιώσεις, τις είδες τώρα η ΤΟΤΕ ?

Τώρα τις είδα, που πήγα να κάνω τα αναδρομικά και με έβγαζε το μήνυμα με τις εκπρόθεσμες, όπως έγραψα και πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_saxo vts είπε

Τόσο της έβγαινε από τις αγορές με τις κάρτες. Εγώ την είπα κακώς το άλλαξε το ποσό, αφού το κάλυπτε κ με τις 3400€ αλλά με είπε ότι την είπε μια φίλη της να βάζει όσα έχει σύνολο από τις κάρτες.

Πρώτη φορά το άκουσα αυτό!

Το σύστημα, πόσο έβγαζε ?

3400 η 5000 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Το σύστημα, πόσο έβγαζε ?

3400 η 5000 ?

Στο σύστημα στις αγορές με τις κάρτες 5000€ έβγαζε, αλλά έβαλε 3400€ αφού κάλυπτε με αυτό το ποσό το 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Τώρα τις είδα, που πήγα να κάνω τα αναδρομικά και με έβγαζε το μήνυμα με τις εκπρόθεσμες, όπως έγραψα και πιο πίσω.

Αφού είσαι σίγουρος ότι δεν μπήκαν, η μόνη λύση είναι να απευθυνθείς στο ταμείο και να ζητήσεις ημερομηνία που μπήκαν.

Μήπως σε ΑΛΛΗ τράπεζα από εκεί που μπαίνει η σύνταξη ?

2 λεπτά πριν, Chris_saxo vts είπε

Στο σύστημα στις αγορές με τις κάρτες 5000€ έβγαζε, αλλά έβαλε 3400€ αφού κάλυπτε με αυτό το ποσό το 30%

Σε κάθε περίπτωση, δεν δικαιολογείται η αλλαγή αυτή να κάνει το ποσό από πιστωτικο χρεωστικο !!!!!!!!

Ξέρεις τι εξήγηση δίνω ?

Ότι το ποσό ΔΕΝ άλλαξε !!!!!

Ήταν χρεωστικο 110€ και ΕΜΕΙΝΕ χρεωστικο 110€ !!! Απλά, μπερδεύτηκε !!!! Για αυτό η σύμπτωση με το 110€ !!!!! Αν άλλαζε, θα πήγαινε πχ 60€, 80€, 200€, όχι ΠΑΛΙ 110€ !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αφού είσαι σίγουρος ότι δεν μπήκαν, η μόνη λύση είναι να απευθυνθείς στο ταμείο και να ζητήσεις ημερομηνία που μπήκαν.

Μήπως σε ΑΛΛΗ τράπεζα από εκεί που μπαίνει η σύνταξη ?

Άλλο λογαριασμό σε άλλη τράπεζα δεν έχει σίγουρα. Ανέκαθεν υποστηρικτής της Εθνικής😁 . Μάλλον θα πρέπει να τον βάλω να μιλήσει με το ταμείο μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Σε μπελάδες μας βάλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αφού είσαι σίγουρος ότι δεν μπήκαν, η μόνη λύση είναι να απευθυνθείς στο ταμείο και να ζητήσεις ημερομηνία που μπήκαν.

Μήπως σε ΑΛΛΗ τράπεζα από εκεί που μπαίνει η σύνταξη ?

Σε κάθε περίπτωση, δεν δικαιολογείται η αλλαγή αυτή να κάνει το ποσό από πιστωτικο χρεωστικο !!!!!!!!

Ξέρεις τι εξήγηση δίνω ?

Ότι το ποσό ΔΕΝ άλλαξε !!!!!

Ήταν χρεωστικο 110€ και ΕΜΕΙΝΕ χρεωστικο 110€ !!! Απλά, μπερδεύτηκε !!!! Για αυτό η σύμπτωση με το 110€ !!!!! Αν άλλαζε, θα πήγαινε πχ 60€, 80€, 200€, όχι ΠΑΛΙ 110€ !!!

Κ γω αυτό λέω. Μου φάνηκε περίεργο να αλλάξει κ το ποσό να μείνει το ίδιο! Μπορεί να μην το είδε σωστά. Αυτή με λέει να περιμένει να ανοίξουν οι τροποποιητικές να ξανά αλλάξει το ποσό.

Είπα να ρωτήσω μπας κ έχει γίνει κ σε κανέναν άλλον! Εγώ λέω πως λάθος θα το είδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_saxo vts είπε

Κ γω αυτό λέω. Μου φάνηκε περίεργο να αλλάξει κ το ποσό να μείνει το ίδιο! Μπορεί να μην το είδε σωστά. Αυτή με λέει να περιμένει να ανοίξουν οι τροποποιητικές να ξανά αλλάξει το ποσό.

Είπα να ρωτήσω μπας κ έχει γίνει κ σε κανέναν άλλον! Εγώ λέω πως λάθος θα το είδε.

Νομίζω, έχουν ανοίξει οι τροποποιήκες.

6 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Άλλο λογαριασμό σε άλλη τράπεζα δεν έχει σίγουρα. Ανέκαθεν υποστηρικτής της Εθνικής😁 . Μάλλον θα πρέπει να τον βάλω να μιλήσει με το ταμείο μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Σε μπελάδες μας βάλαν.

Πάντως, αν συμβαίνει αυτό, να έστειλαν βεβαίωση ΧΩΡΙΣ να έχει πάρει λεφτά, είναι ΣΠΑΝΙΑ περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πάντως, αν συμβαίνει αυτό, να έστειλαν βεβαίωση ΧΩΡΙΣ να έχει πάρει λεφτά, είναι ΣΠΑΝΙΑ περίπτωση.

Να πω ότι ήταν κάνα ποσό μικρό και δεν το πρόσεξε, να πω πάει στο διάολο. Εδώ μιλάμε για 2.000€ κοντά. Και μετρητά αποκλείεται να του δώσανε 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Chris_saxo vts είπε

Κ γω αυτό λέω. Μου φάνηκε περίεργο να αλλάξει κ το ποσό να μείνει το ίδιο! Μπορεί να μην το είδε σωστά. Αυτή με λέει να περιμένει να ανοίξουν οι τροποποιητικές να ξανά αλλάξει το ποσό.

Είπα να ρωτήσω μπας κ έχει γίνει κ σε κανέναν άλλον! Εγώ λέω πως λάθος θα το είδε.

Δες το και αλλιώς.

Αν μιλάμε για εισόδημα πάνω από 10.000€ δεν γίνεται να μην βγει φόρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Δες το και αλλιώς.

Αν μιλάμε για εισόδημα πάνω από 10.000€ δεν γίνεται να μην βγει φόρος.

Ναι είναι 10700€ 10800€ νομίζω. Κάπου εκεί θυμάμαι είπε.

Εεεε τώρα θα βγάλεις άκρη με γυναίκα?! 😂 Κ μην με πουν μισογύνη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις δαπανες με ηλεκτρονικα μεσα πληρωμης στο τελικο ποσο πρεπει να συμπεριλαβω  και την ηλεκτρονικη πληρωμη του ΕΝΦΙΑ/φορου εισοδηματος? [παρ. 6 αρθρ. 15 ν. 4172/2013].

ΠΙΝΑΚΑΣ 7 ΚΩΔ.049

Επεξ/σία από Ghost_Rider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Μιλάμε θα τρελαθούμε με τις δηλώσεις. Αφορά τα αναδρομικά του πατέρα μου (συνταξιούχος) και το γεγονός ότι φαίνονται να έχει πάρει αναδρομικά και παλιότερα. Πώς γίνεται, όμως, στις βεβαιώσεις αποδοχών που εκτύπωσα από το taxis να φαίνονται αναδρομικά τα οποία δεν έχουν εισπραχθεί ποτέ? Και τι εννοώ: εκτυπώνω την βεβαίωση αποδοχών του 2107 (αφορά εισοδήματα του 2016) και εκεί φαίνεται ότι έχει πάρει και κοντά στα 2.000€ αναδρομικά που αντιστοιχούν στα έτη 2014 & 2015. Έλα όμως που μέσα στο 2016 δεν τα πήρε ποτέ αυτά και το επιβεβαίωσα ελέγχοντας τις κινήσεις του λογαριασμού του στην τράπεζα. Αποτέλεσμα αυτών είναι να πρέπει να πληρώσει πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής χωρίς λόγο. Αναδρομικά φαίνονται και στις βεβαιώσεις αποδοχών του 2015 (εισοδήματα 2014) και 2016 (εισοδήματα 2015), αλλά δυστυχώς αυτά δεν μπορώ να τα ελέγξω, καθώς δεν φαίνονται στο ebanking (δεν υπάρχει καθόλου πληροφόρηση για εκείνες τις χρονιές, σχετικά με τις κινήσεις του λογαριασμού). Φαντάζομαι όμως ότι κι εκεί το ίδιο συμβαίνει, καθώς ο πατέρας μου είναι σχολαστικός και καταγράφει κάθε μήνα τι χρήματα μπαίνουν στην τράπεζα και τι ξοδεύει, άρα θα το γνώριζε. Καμιά ιδέα πως να κινηθούμε?

Δεν υπάρχει ουτε μια στο εκατομμύριο να μην τα εχει παρει τοτε που λεει, αυτά δηλώνονται απο το ταμείο του και αποκλείεται να υπάρχει λάθος, απλά δεν θυμάται.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Δεν υπάρχει ουτε μια στο εκατομμύριο να μην τα εχει παρει τοτε που λεει, αυτά δηλώνονται απο το ταμείο του και αποκλείεται να υπάρχει λάθος, απλά δεν θυμάται.

 

 

Συγγνώμη που θα στο πω, αλλά δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να τα πήρε, από την στιγμή που δεν κατατέθηκαν στον λογαριασμό του, εκτός κι αν νομίζεις ότι θα του τα δώσαν μετρητά. Επίσης, δόξα το Θεό, ο πατέρας μου τα έχει ακόμα τετρακόσια στα μυαλά του και σίγουρα θα θυμόταν αν τον είχαν δώσει 2.000€ σε μετρητά. Μάλιστα, όπως έγραψα, καταγράφει τα πάντα κι αυτά δεν τα έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Μιλάμε θα τρελαθούμε με τις δηλώσεις. Αφορά τα αναδρομικά του πατέρα μου (συνταξιούχος) και το γεγονός ότι φαίνονται να έχει πάρει αναδρομικά και παλιότερα. Πώς γίνεται, όμως, στις βεβαιώσεις αποδοχών που εκτύπωσα από το taxis να φαίνονται αναδρομικά τα οποία δεν έχουν εισπραχθεί ποτέ? Και τι εννοώ: εκτυπώνω την βεβαίωση αποδοχών του 2107 (αφορά εισοδήματα του 2016) και εκεί φαίνεται ότι έχει πάρει και κοντά στα 2.000€ αναδρομικά που αντιστοιχούν στα έτη 2014 & 2015. Έλα όμως που μέσα στο 2016 δεν τα πήρε ποτέ αυτά και το επιβεβαίωσα ελέγχοντας τις κινήσεις του λογαριασμού του στην τράπεζα. Αποτέλεσμα αυτών είναι να πρέπει να πληρώσει πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής χωρίς λόγο. Αναδρομικά φαίνονται και στις βεβαιώσεις αποδοχών του 2015 (εισοδήματα 2014) και 2016 (εισοδήματα 2015), αλλά δυστυχώς αυτά δεν μπορώ να τα ελέγξω, καθώς δεν φαίνονται στο ebanking (δεν υπάρχει καθόλου πληροφόρηση για εκείνες τις χρονιές, σχετικά με τις κινήσεις του λογαριασμού). Φαντάζομαι όμως ότι κι εκεί το ίδιο συμβαίνει, καθώς ο πατέρας μου είναι σχολαστικός και καταγράφει κάθε μήνα τι χρήματα μπαίνουν στην τράπεζα και τι ξοδεύει, άρα θα το γνώριζε. Καμιά ιδέα πως να κινηθούμε?

Να μιλήσει με το ταμείο του. Να κοιτάξουν στα αρχεία τους με ποιό τρόπο του τα κατέβαλαν και αν η καταβολή ολοκληρώθηκε επιτυχώς. 

Αν πράγματι δεν έγινε επιτυχώς η καταβολή, ίσως μπορεί να τα πάρει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...