Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το πραγματικό, εννοείται.

Για ΤΙ διαφορά, συζητάς ?

Δηλώνεις πχ 5000€ και ξοδεύεις με κάρτα 10.000€ ?

Κατά μέσο όρο κάθε χρόνο ξοδεύω με κάρτα περίπου 2 - 3.000 πάνω από το πραγματικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Kda είπε

Κατά μέσο όρο κάθε χρόνο ξοδεύω με κάρτα περίπου 2 - 3.000 πάνω από το πραγματικό μου.

Εντάξει, αλλά είναι ΑΛΛΟ να δηλωνεις 15.000€ και να ξοδεύεις 18.000€ και ΑΛΛΟ να δηλωνεις 4.000€ και να ξοδεύεις 7.000€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα μετρητά, ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ και ΔΕΝ επιτρέπεται να τα βάλεις.

Τα 800€ είναι περίεργο αλλά θα τα συμπληρώσεις μόνος σου στο 049.

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι εννοεί: μου πληρώνουν τον ΦΟΡΟ !!!!

Ποιο φορο !!!!!

ΞΕΧΑΣΕ τα ΟΛΑ !!!!

Σου έχω φρέσκα νέα !!!!!!!

ΕΞΑΙΡΕΙΣΑΙ τον αποδείξεων !!!!!!!

ΥΓ. Δεν ξέρω αν είσαι παντρεμένος κτλ

Την δηλωση της κορης μου αφορουν οι ιατρικες δαπανες. Εγω γιατι εξαιρουμαι?Ναι παντρεμενος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Την δηλωση της κορης μου αφορουν οι ιατρικες δαπανες. Εγω γιατι εξαιρουμαι?Ναι παντρεμενος .

Ειδικά φέτος, εξαιρούνται λόγω covid ΟΛΟΙ όσοι είναι άνω των 60 ετών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 ώρες πριν, Stergios74 είπε

Μ αυτές τις συναλλαγές, δεν μπορείς να έχεις κανένα όφελος; τυπου yellows ας πούμε. 

μαζεύω BONUS πόντους.

11 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τα μετρητά, ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ και ΔΕΝ επιτρέπεται να τα βάλεις.

Τα 800€ είναι περίεργο αλλά θα τα συμπληρώσεις μόνος σου στο 049.

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι εννοεί: μου πληρώνουν τον ΦΟΡΟ !!!!

Ποιο φορο !!!!!

ΞΕΧΑΣΕ τα ΟΛΑ !!!!

Σου έχω φρέσκα νέα !!!!!!!

ΕΞΑΙΡΕΙΣΑΙ τον αποδείξεων !!!!!!!

ΥΓ. Δεν ξέρω αν είσαι παντρεμένος κτλ

Καλημέρα

Συγνώμη εγώ φταίω που δεν σου έδωσα να καταλάβεις

Επειδή όπως είπα χρησιμοποιώ την πιστωτική/χρεωστική κάρτα που αντιστοιχεί στον λογαριασμό μισθοδοσίας στον οποίο μου βάζει τα χρήματα η εταιρεία με σαφής αιτιολογία (π.χ. Εγγυήσεις ΔΕΗ) προκειμένου να πληρώσω τις εγγυήσεις για νέες συμβάσεις προμήθειας στην ΔΕΗ έχει αναλάβει το λογιστήριο/οικονομική διεύθυνση/οικονομική διαχείριση αν προκύψει φόρος να μου τον πληρώσει η εταιρεία

γιατί σκέψου ένα πράγμα εγώ είμαι υπάλληλος (μισθωτός) με ένα Α εισόδημα το χρόνο (ίδιο)

άρα αν το 2019 οι δαπάνες μου ήταν 15.000 ευρώ , το 2020 οι δαπάνες μου είναι 24.000 ευρώ και το 2021 οι δαπάνες μου περάσουν τις 30.000 για να μην σου πω 50.000 ευρώ (που θα συμβεί αργά ή γρήγορα) τότε η ΑΑΔΕ θα με φωνάξει και θα μου πει κύριε για περάστε να μας δώσετε εξηγήσεις

βέβαια όλες οι συναλλαγές που βάζει χρήματα η εταιρεία σε εμένα έχει σαφή αιτιολογία όπως και οι πληρωμές

ελπίζω το ΒΕΤΟ που έχω ασκήσει ότι σταματάει η χρήση της δικής μου πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας και θα πρέπει η εταιρεία να μιλήσει με την τράπεζα και να βγει πιστωτική/χρεωστική κάρτα στην ανάγκη και προπληρωμένη να έχει αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Δαπανη 1000 ευρω σε γιατρο και 800 σε κλινικη δεν φαινεται αυτοματα .

Αν πλήρωσες με μετρητά, ακόμα και να πήρες απόδειξη δεν μετράει αν δεν έχεις πληρώσει ηλεκτρονικά.

Πρέπει να έχεις πληρώσει με κάρτα ή μεταφορά από τραπεζικό λογαριασμό σε τραπεζικό λογαριασμό. Αν έγινε αυτό, προσαυξάνεις το αυτόματα συμπληρωμένο ποσό του 049 ανάλογα και κρατάς την απόδειξη της ηλεκτρονικής συναλλαγής μαζί με την απόδειξη του λήπτη για πιθανό έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

μαζεύω BONUS πόντους.

Καλημέρα

Συγνώμη εγώ φταίω που δεν σου έδωσα να καταλάβεις

Επειδή όπως είπα χρησιμοποιώ την πιστωτική/χρεωστική κάρτα που αντιστοιχεί στον λογαριασμό μισθοδοσίας στον οποίο μου βάζει τα χρήματα η εταιρεία με σαφής αιτιολογία (π.χ. Εγγυήσεις ΔΕΗ) προκειμένου να πληρώσω τις εγγυήσεις για νέες συμβάσεις προμήθειας στην ΔΕΗ έχει αναλάβει το λογιστήριο/οικονομική διεύθυνση/οικονομική διαχείριση αν προκύψει φόρος να μου τον πληρώσει η εταιρεία

γιατί σκέψου ένα πράγμα εγώ είμαι υπάλληλος (μισθωτός) με ένα Α εισόδημα το χρόνο (ίδιο)

άρα αν το 2019 οι δαπάνες μου ήταν 15.000 ευρώ , το 2020 οι δαπάνες μου είναι 24.000 ευρώ και το 2021 οι δαπάνες μου περάσουν τις 30.000 για να μην σου πω 50.000 ευρώ (που θα συμβεί αργά ή γρήγορα) τότε η ΑΑΔΕ θα με φωνάξει και θα μου πει κύριε για περάστε να μας δώσετε εξηγήσεις

βέβαια όλες οι συναλλαγές που βάζει χρήματα η εταιρεία σε εμένα έχει σαφή αιτιολογία όπως και οι πληρωμές

ελπίζω το ΒΕΤΟ που έχω ασκήσει ότι σταματάει η χρήση της δικής μου πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας και θα πρέπει η εταιρεία να μιλήσει με την τράπεζα και να βγει πιστωτική/χρεωστική κάρτα στην ανάγκη και προπληρωμένη να έχει αποτέλεσμα.

Καλημερα, πραγματικα αδυνατω να καταλαβω γιατι δεν γινονται οι συγκεκριμενες πληρωμες απευθειας απο τους εταιρικους τραπαζικους λογαριασμους. Η γιατι δεν εκδιδεται εταιρικη καρτα. Και αναφερεις και πολυεθνικη. Μου κανει τρομερη εντυπωση  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, akarthis είπε

Καλημερα, πραγματικα αδυνατω να καταλαβω γιατι δεν γινονται οι συγκεκριμενες πληρωμες απευθειας απο τους εταιρικους τραπαζικους λογαριασμους. Η γιατι δεν εκδιδεται εταιρικη καρτα. Και αναφερεις και πολυεθνικη. Μου κανει τρομερη εντυπωση  

Καλημέρα

Κάποιες πληρωμές δεν μπορούν να γίνουν μέσω Web Banking (από τον τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας) π.χ. Εγγυήσεις προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας στην ΔΕΗ.

εταιρική κάρτα που να έχει σύνδεση με τον πάγιο λογαριασμό της εταιρείας βγάζει η τράπεζα αλλά δεν είναι αυτό που θέλουμε εμείς.

εμείς θέλουμε εταιρική κάρτα που να μην έχει σύνδεση με τον πάγιο λογαριασμό της εταιρείας ή προπληρωμένη κάρτα που θα την φορτίζει η εταιρεία με το απαραίτητο ποσό που θα χρειάζεται κάθε φορά είτε στα στοιχεία της εταιρείας είτε στα στοιχεία του νόμιμου εκπροσώπου είτε σε στέλεχος της οικονομικής διεύθυνσης.

αυτό τώρα προσπαθούμε να γίνει (ειδικά τώρα που έθεσα ΒΕΤΟ εγώ για την χρήση της κάρτας μου)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Θέλω να ρωτήσω, ειμαι 18 χρονον φοιτητης και εχω τραπεζικο λογαριασμο οποτε μπηκαν τοκοι 0.1 ευρω και διαβασα οτι πρεπει να κανω φορολογικη δηλωση ισχυει;

Το  φοιτιτικο σπιτι ειναι στο ονομα του πατερα μου οποτε πως πρεπει να δηλωθει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, nikpap1 είπε

0.1 ευρω

Ε δεν πιάνεται αυτό για εισόδημα...

ρώτα κάποιον λογιστή που να ξέρει.

 

Αναφορά σε κείμενο

Επιπλέον, ένας νέος ή μια νέα που συμπλήρωσε τα 18 έτη ηλικίας εντός του προηγούμενου έτους υποχρεούται φέτος να υποβάλει ξεχωριστή φορολογική δήλωση, εφόσον: δεν συγκατοικεί στο ίδιο σπίτι με τους γονείς του αλλά διαμένει σε κτίσμα στο οποίο κατέχει έστω κι ένα μικρό ποσοστό πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή σε κτίσμα το οποίο του παραχωρήθηκε δωρεάν από τους γονείς του ή από κάποιον φίλο του.

 

Επεξ/σία από onelonelystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Kda είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Μιας που άνοιξε αυτό το τόπικ θα κάνω εδώ μια φορολογική ερώτηση που έχω για να μην ανοίγω καινούριο.

Έχω ακούσει ότι, ανάλογα με το εισόδημά σου, υπάρχει ένα "θεωρητικό ανώτατο όριο" στις αγορές με κάρτα που πρέπει να κάνεις, ώστε να αποφύγεις ελέγχους και επιβολή έξτρα φόρου/προστίμου. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, πώς υπολογίζεται αυτό το όριο;

Έχει λογική αυτό που λες όμως πρακτικά κανείς δεν θα ψάξει αν κάνεις παραπάνω συναλλαγές γιατί αφενώς μπορεί να έχεις λεφτά στην άκρη που ξοδεύεις και αφετέρου το κράτος θέλει να κινούνται οι κάρτες για να κόβονται αποδείξεις οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να σε κυνηγήσουν (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα).

Επίσης γνωρίζω πολύ κόσμο που πληρώνει από την κάρτα/internet banking του μικροποσά για κοντινά πρόσωπα (ειδικά μεγαλύτερους τώρα με τον covid) ωστέ να τους διευκολύνει και να μην τρέχουν στις τράπεζες κάθε τρεις και λίγο.

4 ώρες πριν, ikorolis είπε

Καλημέρα

Κάποιες πληρωμές δεν μπορούν να γίνουν μέσω Web Banking (από τον τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας) π.χ. Εγγυήσεις προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας στην ΔΕΗ.

εταιρική κάρτα που να έχει σύνδεση με τον πάγιο λογαριασμό της εταιρείας βγάζει η τράπεζα αλλά δεν είναι αυτό που θέλουμε εμείς.

εμείς θέλουμε εταιρική κάρτα που να μην έχει σύνδεση με τον πάγιο λογαριασμό της εταιρείας ή προπληρωμένη κάρτα που θα την φορτίζει η εταιρεία με το απαραίτητο ποσό που θα χρειάζεται κάθε φορά είτε στα στοιχεία της εταιρείας είτε στα στοιχεία του νόμιμου εκπροσώπου είτε σε στέλεχος της οικονομικής διεύθυνσης.

αυτό τώρα προσπαθούμε να γίνει (ειδικά τώρα που έθεσα ΒΕΤΟ εγώ για την χρήση της κάρτας μου)

Δεν εξυπηρετεί η προπληρωμένη στις εταιρείες (δεν ξέρω και αν βγάζουν καν), πιστωτική ή στη χειρότερη χρεωστική θα χρειαστείτε.

Άλλωστε γιατί να πληρώνεις τα καπέλα της προπληρωμένης όταν απλά μπορείς να έχεις μια χρεωστική συνδεδεμένη με ξεχωριστό λογαριασμό από τον βασικό όψεως στον οποίο θα μεταφέρει ο υπεύθυνος ένα Χ ποσό το μήνα προς χρήση;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Έχει λογική αυτό που λες όμως πρακτικά κανείς δεν θα ψάξει αν κάνεις παραπάνω συναλλαγές γιατί αφενώς μπορεί να έχεις λεφτά στην άκρη που ξοδεύεις και αφετέρου το κράτος θέλει να κινούνται οι κάρτες για να κόβονται αποδείξεις οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να σε κυνηγήσουν (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα).

Επίσης γνωρίζω πολύ κόσμο που πληρώνει από την κάρτα του/internet banking του για κοντινά πρόσωπα (ειδικά μεγαλύτερους τώρα με τον covid) ωστέ να τους διευκολύνει και να μην τρέχουν στις τράπεζες κάθε τρεις και λίγο.

Δεν εξυπηρετεί η προπληρωμένη στις εταιρείες (δεν ξέρω και αν βγάζουν καν), πιστωτική ή στη χειρότερη χρεωστική θα χρειαστείτε.

Άλλωστε γιατί να πληρώνεις τα καπέλα της προπληρωμένης όταν απλά μπορείς να έχεις μια χρεωστική συνδεδεμένη με ξεχωριστό λογαριασμό από τον βασικό όψεως στον οποίο θα μεταφέρει ο υπεύθυνος ένα Χ ποσό το μήνα προς χρήση;

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλουν να είναι συνδεμένος ο όψεως της εταιρείας με καμία κάρτα πιστωτική/χρεωστική ή προπληρωμένη και ο λόγος είναι η χρηματοδότηση που έρχεται από τα κεντρικά στο εξωτερικό + την χρηματοδότηση που έρχεται από άλλες πηγές καθώς συμμετέχουμε σε προγράμματα με την Ε.Ε. και το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ...

Θέλουν να είναι σε ξεχωριστό λογαριασμό η πιστωτική/χρεωστική ή προπληρωμένη

Θα δούμε τι θα προτείνει η τράπεζα

Αν και πάλι εγώ θα έχω την ευθύνη καθώς είμαι ο "νόμιμος εκπρόσωπος" αλλά ταυτόχρονα και ο υπεύθυνος λογιστηρίου/οικονομικής διεύθυνσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλουν να είναι συνδεμένος ο όψεως της εταιρείας με καμία κάρτα πιστωτική/χρεωστική ή προπληρωμένη και ο λόγος είναι η χρηματοδότηση που έρχεται από τα κεντρικά στο εξωτερικό + την χρηματοδότηση που έρχεται από άλλες πηγές καθώς συμμετέχουμε σε προγράμματα με την Ε.Ε. και το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ...

Θέλουν να είναι σε ξεχωριστό λογαριασμό η πιστωτική/χρεωστική ή προπληρωμένη

Θα δούμε τι θα προτείνει η τράπεζα

Αν και πάλι εγώ θα έχω την ευθύνη καθώς είμαι ο "νόμιμος εκπρόσωπος" αλλά ταυτόχρονα και ο υπεύθυνος λογιστηρίου/οικονομικής διεύθυνσης

Όπως προανέφερα:

9 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Έχει λογική αυτό που λες όμως πρακτικά κανείς δεν θα ψάξει αν κάνεις παραπάνω συναλλαγές γιατί αφενώς μπορεί να έχεις λεφτά στην άκρη που ξοδεύεις και αφετέρου το κράτος θέλει να κινούνται οι κάρτες για να κόβονται αποδείξεις οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να σε κυνηγήσουν (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα).

Επίσης γνωρίζω πολύ κόσμο που πληρώνει από την κάρτα/internet banking του μικροποσά για κοντινά πρόσωπα (ειδικά μεγαλύτερους τώρα με τον covid) ωστέ να τους διευκολύνει και να μην τρέχουν στις τράπεζες κάθε τρεις και λίγο.

Δεν εξυπηρετεί η προπληρωμένη στις εταιρείες (δεν ξέρω και αν βγάζουν καν), πιστωτική ή στη χειρότερη χρεωστική θα χρειαστείτε.

Άλλωστε γιατί να πληρώνεις τα καπέλα της προπληρωμένης όταν απλά μπορείς να έχεις μια χρεωστική συνδεδεμένη με ξεχωριστό λογαριασμό από τον βασικό όψεως στον οποίο θα μεταφέρει ο υπεύθυνος ένα Χ ποσό το μήνα προς χρήση;

Μπορείς δηλαδή να έχεις χρεωστική σε ξεχωριστό λογαριασμό από τον όψεως.

Η πιστωτική ούτος ή άλλως συνδέεται με τον όψεως μόνο αν έχεις βάλει πάγια εντολή πληρωμής της από εκεί, αλλιώς λειτουργεί αυτόνομα.

Κατ' εμέ καλύτερη λύση είναι η πιστωτική αλλά αν δεν μπορεί η εταιρεία να λάβει την πίστωση που θέλει πηγαίντε στη λύση με το δεύτερο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Όπως προανέφερα:

Μπορείς δηλαδή να έχεις χρεωστική σε ξεχωριστό λογαριασμό από τον όψεως.

Η πιστωτική ούτος ή άλλως συνδέεται με τον όψεως μόνο αν έχεις βάλει πάγια εντολή πληρωμής της από εκεί, αλλιώς λειτουργεί αυτόνομα.

Κατ' εμέ καλύτερη λύση είναι η πιστωτική αλλά αν δεν μπορεί η εταιρεία να λάβει την πίστωση που θέλει πηγαίντε στη λύση με το δεύτερο λογαριασμό.

μάλλον η επικρατέστερη λύση είναι ο δεύτερος εταιρικός λογαριασμός ο οποίος θα έχει συνδεμένη πιστωτική/χρεωστική κάρτα ή προπληρωμένη με δικαιώματα χρήσης από τον νόμιμο εκπρόσωπο ή από συγκεκριμένα στελέχη του λογιστηρίου/οικονομικής διεύθυνσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...