Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άρα, τεκμήρια δεν σε πιάνουν !!!

Το ενοίκιο βγάζει φόρο 650€ και θα πάρεις πίσω την παρακράτηση 80€, άρα θα πληρώσεις 570€.

ΥΓ. Γιατί έκανες τροποποίητικη ?

σ΄ ευχαριστώ ήδη πολύ !

έκανα τροποποιητική γτ στην αρχική, δεν είχα βάλει το ποσό των αποδείξεων που μάζεψα χρησιμοποιώντας χρεωστικές κάρτες. δυστυχώς το συνηδειτοποίησα 1 ημέρα μετά την λήξη της παράτασης, αναμένω τώρα να δεχτώ κ το πρόστιμο των 100 (ή 104) ευρώ.

οπότε πιστεύεις ίσως είμαι κάτω από το 8777 συνολικό "καθαρό" εισόδημα 2020 ?

 

12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

σ΄ ευχαριστώ ήδη πολύ !

έκανα τροποποιητική γτ στην αρχική, δεν είχα βάλει το ποσό των αποδείξεων που μάζεψα χρησιμοποιώντας χρεωστικές κάρτες. δυστυχώς το συνηδειτοποίησα 1 ημέρα μετά την λήξη της παράτασης, αναμένω τώρα να δεχτώ κ το πρόστιμο των 100 (ή 104) ευρώ.

οπότε πιστεύεις ίσως είμαι κάτω από το 8777 συνολικό "καθαρό" εισόδημα 2020 ?

 

υγ. η σύγκριση με το 8777 είναι για να μάθω αν δικαιούμαι δωρεάν φοίτηση σε κάποιο μεταπτυχιακό ή όχι.

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Locke_John είπε

σ΄ ευχαριστώ ήδη πολύ !

έκανα τροποποιητική γτ στην αρχική, δεν είχα βάλει το ποσό των αποδείξεων που μάζεψα χρησιμοποιώντας χρεωστικές κάρτες. δυστυχώς το συνηδειτοποίησα 1 ημέρα μετά την λήξη της παράτασης, αναμένω τώρα να δεχτώ κ το πρόστιμο των 100 (ή 104) ευρώ.

οπότε πιστεύεις ίσως είμαι κάτω από το 8777 συνολικό "καθαρό" εισόδημα 2020 ?

 

 

Η ΑΡΧΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ, τι φόρο είχε βγάλει ?

1170€ ?

 

16 λεπτά πριν, Locke_John είπε

 

 

υγ. η σύγκριση με το 8777 είναι για να μάθω αν δικαιούμαι δωρεάν φοίτηση σε κάποιο μεταπτυχιακό ή όχι.

Αυτό, δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η ΑΡΧΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ, τι φόρο είχε βγάλει ?

1170€ ?

 

Αυτό, δεν το ξέρω.

Ακριβώς, ναι, τόσο όσο λες είχε βγάλει η αρχική, η τροποποιητική έβγαλε σχεδόν το μισό, οπότε ακόμα και με το πρόστιμο, άξιζε να την κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Locke_John είπε

Ακριβώς, ναι, τόσο όσο λες είχε βγάλει η αρχική, η τροποποιητική έβγαλε σχεδόν το μισό, οπότε ακόμα και με το πρόστιμο, άξιζε να την κάνω.

Ο φόρος των αποδείξεων είναι 603€ μειων 100€ το πρόστιμο μένουν 500€.

Ατυχία μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Μετά την υποβολή τροποποιητικής δήλωσης στις 16-9-2021, εκτύπωσα μόλις το εκκαθαριστικό.

αρχικό χρεωστικό ήταν 1071,54  ενώ το

τελικό χρεωστικό είναι 568,93.

το πρόστιμο των 104 ευρώ θ έπρεπε ν φαίνεται ήδη στο εκκαθαριστικό, έχει ήδη συνυπολογιστεί στους υπολογισμούς τελικού χρεωστικού ή θα φανεί η λυπητερή μετά από 10 ημέρες ως υπόλοιπο οφειλής στην προσωποποιημένη πληροφόρηση ;

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2021 στις 8:26 ΠΜ, dr_papas είπε

Καλημέρα, έχει ακούσει κάποιος αν θα ανοίξουν οι τροποποιητικές του 2019 για αναδρομικά από μισθωτές υπηρεσίες η θα πρέπει να τρέχουμε στην ΔΟΥ για χειρόγραφη τροποποιητική?

Όχι ακόμα. Ούτε καν για τα αναδρομικά συντάξεων του 2019 δεν άνοιξε η τροποποιητική ενώ έχουν βεβαιωθεί τα ποσά απ'τον ΕΦΚΑ. Μέχρι 31/12 πρέπει να τα δηλώσεις οπότε μην αγχώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Μετά την υποβολή τροποποιητικής δήλωσης στις 16-9-2021, εκτύπωσα μόλις το εκκαθαριστικό.

αρχικό χρεωστικό ήταν 1071,54  ενώ το

τελικό χρεωστικό είναι 568,93.

το πρόστιμο των 104 ευρώ θ έπρεπε ν φαίνεται ήδη στο εκκαθαριστικό, έχει ήδη συνυπολογιστεί στους υπολογισμούς τελικού χρεωστικού ή θα φανεί η λυπητερή μετά από 10 ημέρες ως υπόλοιπο οφειλής στην προσωποποιημένη πληροφόρηση ;

Εμφανίζεται στης μη Ρυθμισμένες οφειλές αλλά παίρνει λίγο καιρό... ως και χρόνια για να εμφανιστεί το πρόστιμο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις οφειλές εκτός ρύθμισης, έχει ακόμα τις δόσεις της 1ης δήλωσής μου, θα γίνει αυτόματα προσαρμογή στα νέα δεδομένα μετά την υποβολή της τροποποιητικής;

σε κάθε περίπτωση, καλό είναι ν πληρώσω την δόση που λήγει αύριο, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

στις οφειλές εκτός ρύθμισης, έχει ακόμα τις δόσεις της 1ης δήλωσής μου, θα γίνει αυτόματα προσαρμογή στα νέα δεδομένα μετά την υποβολή της τροποποιητικής;

σε κάθε περίπτωση, καλό είναι ν πληρώσω την δόση που λήγει αύριο, σωστά;

Στης επιστροφές έχει εμφανιστεί κάποιο ποσό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Στης επιστροφές έχει εμφανιστεί κάποιο ποσό; 

όχι.
ΥΓ. τελικά την πληρωμή του αρχικού ποσού φόρου, δεν την είχα πραγματοποιήσει εφάπαξ, οπότε πλήρωσα μόνο την 1η δόση και την δόση Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι.

Ενώ προχθές έκανα την πληρωμή της δόσης που έληγε 30 Σεπτεμβρίου κ φαίνεται στις κινήσεις του ebanking της τράπεζάς μου, σήμερα την εμφανίζει ως ληξιπρόθεσμη κ έχει προστεθεί κ 1 μικρό ποσό προσαύξησης.

γτ αυτό;

έκανα ερώτημα προς ααδε και περιμένω απάντηση.

ΥΓ. θα έκανα εξόφληση του ποσού εξολοκλήρου, όμως λόγω τροποποιητικής δήλωσης, μειώθηκε στο μισό ο φόρος που θα πληρώσω. Όμως στο πεδίο "οφειλές εκτός ρύθμισης" έχει ακόμα το παλαιό, αρχικό ποσό φόρου, επιμερισμένο σε δόσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας και πάλι.

Ενώ προχθές έκανα την πληρωμή της δόσης που έληγε 30 Σεπτεμβρίου κ φαίνεται στις κινήσεις του ebanking της τράπεζάς μου, σήμερα την εμφανίζει ως ληξιπρόθεσμη κ έχει προστεθεί κ 1 μικρό ποσό προσαύξησης.

γτ αυτό;

έκανα ερώτημα προς ααδε και περιμένω απάντηση.

ΥΓ. θα έκανα εξόφληση του ποσού εξολοκλήρου, όμως λόγω τροποποιητικής δήλωσης, μειώθηκε στο μισό ο φόρος που θα πληρώσω. Όμως στο πεδίο "οφειλές εκτός ρύθμισης" έχει ακόμα το παλαιό, αρχικό ποσό φόρου, επιμερισμένο σε δόσεις.

 

Εμφανίζεται ως ληξιπρόθεσμη και μπήκε προσαύξηση επειδή δεν ενημερώνεται άμεσα το taxis για την πληρωμή, χρειάζεται έως και βδομάδα, μην σε ανησυχεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Βρε παίδες έχω και εγώ θέμα με την επιστροφή από την φορολογική μου δήλωση. ΙΒΑΝ  δήλωσα και οφειλές δεν έχω.

Την Δευτέρα πήρα τηλ την ΔΟΥ και μου είπαν ότι στη σελίδα της aade.gr εκεί που λέει επιστροφές φαίνεται το ποσόν της επιστροφής. 

Μου είπαν ότι όταν θα σταματήσει να φαίνεται το ποσόν της επιστροφής στη σελίδα της aade.gr τότε θα δωθεί η εντολή πληρωμής.

Την Πέμπτη δεν εμφανίζεται πλέον το ποσόν της επιστροφής στην aade.gr αλλά εγώ ακόμη να λάβω τα χρήματα της επιστροφής

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Christyl είπε

Καλησπέρα σας. Βρε παίδες έχω και εγώ θέμα με την επιστροφή από την φορολογική μου δήλωση. ΙΒΑΝ  δήλωσα και οφειλές δεν έχω.

Την Δευτέρα πήρα τηλ την ΔΟΥ και μου είπαν ότι στη σελίδα της aade.gr εκεί που λέει επιστροφές φαίνεται το ποσόν της επιστροφής. 

Μου είπαν ότι όταν θα σταματήσει να φαίνεται το ποσόν της επιστροφής στη σελίδα της aade.gr τότε θα δωθεί η εντολή πληρωμής.

Την Πέμπτη δεν εμφανίζεται πλέον το ποσόν της επιστροφής στην aade.gr αλλά εγώ ακόμη να λάβω τα χρήματα της επιστροφής

 

 

 

 

θέλουν 1-3 μέρες για να εμφανιστούν στον τραπεζικό σου λογαριασμό. Ξαναδες Δευτέρα - τρίτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...