Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΕΝΑΡΞΗ στον ΟΓΑ η ΕΦΚΑ είχες κάνει ????

Δηλώνονται ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

ΥΓ. Είναι δυνατόν να δηλώνει ο καθένας ότι θέλει !

Το Εργόσημο δεν χρειάζεται Έναρξη στον ΕΦΚΑ η στον ΟΓΑ. 

Και φυσικά μπορείς να δηλώσεις κάτι που δεν έχει συμπεριληφθεί ηλεκτρονικά.  

Ούτε φέτος ούτε και πέρυσι εμένα προσωπικά περάστηκαν οι αμοιβές που είχα με εργόσημα ηλεκτρονικά και τα δήλωσα μόνος μου.image.png.4cf3b0589c051064c8e397bd276c24d7.png  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Το Εργόσημο δεν χρειάζεται Έναρξη στον ΕΦΚΑ η στον ΟΓΑ. 

Και φυσικά μπορείς να δηλώσεις κάτι που δεν έχει συμπεριληφθεί ηλεκτρονικά.  

Ούτε φέτος ούτε και πέρυσι εμένα προσωπικά περάστηκαν οι αμοιβές που είχα με εργόσημα ηλεκτρονικά και τα δήλωσα μόνος μου. image.png.4cf3b0589c051064c8e397bd276c24d7.png  

Κάνεις λάθος !!!!

Χρειάζεται έναρξη !!!!!

Έτσι, την είχα πατήσει το 2017 !!!

Δεν μου εμφανιζε τα εργοσημα επειδή δεν είχα κάνει έναρξη αλλά και ούτε με άφηνε να τα καταχώρησω ΕΓΩ !!!! Για να μπορεις, όπως λες, μάλλον το αλλάξανε !!!

ΥΓ. Ασφάλιση έχεις από τα εργοσημα ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν μου εμφανιζε τα εργοσημα επειδή δεν είχα κάνει έναρξη αλλά και ούτε με άφηνε να τα καταχώρησω ΕΓΩ !!!!

Συγγνώμη, μπορεί και να μην κατάλαβα εγώ τι θες να πεις, αλλά το εργόσημο το αποδίδει ο εργοδότης και όχι ο εργαζόμενος. 

Edit : άκυρο, κατάλαβα τι ήθελες να πεις. 

 

48 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Συγγνώμη, μπορεί και να μην κατάλαβα εγώ τι θες να πεις, αλλά το εργόσημο το αποδίδει ο εργοδότης και όχι ο εργαζόμενος. 

 

 

Το εργοσημο αποδίδεται από το σύστημα. Δεν κάνει κάτι ο εργοδότης.

Εγώ, λέω ότι ΔΕΝ φαινόταν στο σύστημα (το 2017).

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Δεν κάνει κάτι ο ιδιοκτήτης.

Εργοδότης θες να πεις. Δεν υπάρχει ιδιοκτήτης σε αυτή τη "σχέση".

Το 2017 ήταν η πρώτη χρονιά εφαρμογής του Νόμου Κατρούγκαλου. Ανάθεμα και αν κάτι λειτούργησε σωστά εκείνη τη χρονιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΕΝΑΡΞΗ στον ΟΓΑ η ΕΦΚΑ είχες κάνει ????

Δηλώνονται ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

ΥΓ. Είναι δυνατόν να δηλώνει ο καθένας ότι θέλει !

Εργαζόμενος είμαι τι έναρξη να κάνω; Σορρυ αν λέω κάτι άσχετο αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι σαν εργάτης γης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 4:38 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Εδώ, μιλάμε για ΥΠΕΡΒΑΣΗ του δηλωθεντος εισοδήματος.

Δεν Λέει κάτι. 

Αν έχεις εισόδημα 9.000 και ξοδεψες 30.000 με την κάρτα , δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν οι καταθέσεις σου μειώθηκαν κατά 21.000 

Αν όμως δηλώνεις 9.000 ξοδεύεις 30.000 και οι καταθέσεις σου αυξάνονται θα βαρέσει καμπανάκι στην εφορία για έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

Δεν Λέει κάτι. 

Αν έχεις εισόδημα 9.000 και ξοδεψες 30.000 με την κάρτα , δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν οι καταθέσεις σου μειώθηκαν κατά 21.000 

Αν όμως δηλώνεις 9.000 ξοδεύεις 30.000 και οι καταθέσεις σου αυξάνονται θα βαρέσει καμπανάκι στην εφορία για έλεγχο.

Εννοείται !!!!!!!

Αλλά, οι υποπεριπτώσεις είναι χιλιάδες και ο ts δεν νομίζω να είναι τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, ερώτηση, το επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ της συζύγου μου δεν βλέπω να είναι προσυμπληρωμένο όπως τις άλλες χρονιές από τον ΟΑΕΔ στην δήλωση, συμβαίνει κάτι διαφορετικό φέτος? Η είναι νωρίς ακόμα και δεν έχει στείλει ο ΟΑΕΔ τα στοιχεία στην εφορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Καλημέρα παιδιά, ερώτηση, το επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ της συζύγου μου δεν βλέπω να είναι προσυμπληρωμένο όπως τις άλλες χρονιές από τον ΟΑΕΔ στην δήλωση, συμβαίνει κάτι διαφορετικό φέτος? Η είναι νωρίς ακόμα και δεν έχει στείλει ο ΟΑΕΔ τα στοιχεία στην εφορία?

Μάλλον, δεν έχουν σταλεί ΑΚΟΜΑ τα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μάλλον, δεν έχουν σταλεί ΑΚΟΜΑ τα στοιχεία.

Επειδή συμβαίνει και σε μένα το ίδιο και βιάζομαι να καταθέσω τη δήλωση για να πάρω (για πρώτη φορά) επιστροφή, αν καταθέσω τη δήλωση χωρίς το επίδομα ΟΑΕΔ θα έχω καμία κύρωση;

Ρωτάω επειδή α) δεν είναι δική μου παράλειψη, έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να το δηλώσω εγώ , β) δεν παίζει κανένα ρόλο στο ποσό της επιστροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mathewgx είπε

Επειδή συμβαίνει και σε μένα το ίδιο και βιάζομαι να καταθέσω τη δήλωση για να πάρω (για πρώτη φορά) επιστροφή, αν καταθέσω τη δήλωση χωρίς το επίδομα ΟΑΕΔ θα έχω καμία κύρωση;

Ρωτάω επειδή α) δεν είναι δική μου παράλειψη, έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να το δηλώσω εγώ , β) δεν παίζει κανένα ρόλο στο ποσό της επιστροφής.

Εγώ λέω να περιμένεις 5-6 ημέρες.

Εξάλλου, οι επιστροφές δεν γίνονται ανά ημέρα υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το 6μηνο επιδομα μητροτητας του οαεδ που δεν φαινεται προσυμπληρωμενο στη δηλωση,το καταχωρουμε στο 660?και με ποια επιλογη στην καρτελα πηγη εισοδηματος εφοσον δεν υπαρχει κατι εκει να αναφερει οαεδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2021 στις 3:57 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Περαστιακα μας !!!

Εξοδα απο ιατρικα στον 049 πανε 

Βλεπω εκει και για δαπανες για φορο εισοδηματος και ΕΝΦΙΑ

600.png

Αυτο διαπιστωνω κι εγω, τωρα που μπηκα για πρωτη φορα. Απο φετος φαινεται οτι θα δηλωνονται αυτοματως ολες οι καταβολες που εγιναν, ακομα και του φορου εισοδηματος και του ενφια(!)

Υποθετω οτι παρομοια θα δηλωνονται και οι πληρωμες στις ΔΕΚΟ. Εγω περυσι δεν εκανα τετοιες πληρωμες, μπορει καποιος φιλος που εκανε μεσω ebanking/καρτας, να μας πει αν εχει?

 

19 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Αν έχεις εισόδημα 9.000 και ξοδεψες 30.000 με την κάρτα , δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν οι καταθέσεις σου μειώθηκαν κατά 21.000 

Αν όμως δηλώνεις 9.000 ξοδεύεις 30.000 και οι καταθέσεις σου αυξάνονται θα βαρέσει καμπανάκι στην εφορία για έλεγχο.

Δηλ. η εφορια ελεγχει παντα σε αυτες τις περιπτωσεις τις καταθεσεις του φορολογουμενου? (στη δηλωση μπαινουν μονο οι τοκοι).

Καποιος μπορει να εχει εισοδημα 0, να ξοδεψε με τη καρτα 4000ε και να εδωσε αλλες 4000ε σε δοσεις δανειου. Αρα τοτε η εφορια θα τσεκαρει πόσο ηταν περυσι οι καταθεσεις του και πόσο φετος, για να δει αν εχουν μειωθει κατα 8000?....

Ωστοσο ακομα κι αν γινει αυτο, και ακομα κι αν οι καταθεσεις εχουν οντως μειωθει κατα 8 ή και περισσοτερες χιλιαδες, ο φορος που προκυπτει αυτοματα απο την εκκαθαριση ειναι βαρυς.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Αυτο διαπιστωνω κι εγω, τωρα που μπηκα για πρωτη φορα. Απο φετος φαινεται οτι θα δηλωνονται αυτοματως ολες οι καταβολες που εγιναν, ακομα και του φορου εισοδηματος και του ενφια(!)

Υποθετω οτι παρομοια θα δηλωνονται και οι πληρωμες στις ΔΕΚΟ. Εγω περυσι δεν εκανα τετοιες πληρωμες, μπορει καποιος φιλος που εκανε μεσω ebanking/καρτας, να μας πει αν εχει?

 

Δηλ. η εφορια ελεγχει παντα σε αυτες τις περιπτωσεις τις καταθεσεις του φορολογουμενου? (στη δηλωση μπαινουν μονο οι τοκοι).

Καποιος μπορει να εχει εισοδημα 0, να ξοδεψε με τη καρτα 4000ε και να εδωσε αλλες 4000ε σε δοσεις δανειου. Αρα τοτε η εφορια θα τσεκαρει πόσο ηταν περυσι οι καταθεσεις του και πόσο φετος, για να δει αν εχουν μειωθει κατα 8000?....

Ωστοσο ακομα κι αν γινει αυτο, και ακομα κι αν οι καταθεσεις εχουν οντως μειωθει κατα 8 ή και περισσοτερες χιλιαδες, ο φορος που προκυπτει αυτοματα απο την εκκαθαριση ειναι βαρυς.

Δε χτυπάνε έτσι τα red flags στο σύστημα. Αν βάλεις κάνα μηδενικό ακόμη στα ποσά που λες, ίσως κάτι γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...