Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Nikoleo είπε

Καλησπερα σας. Υπαρχει τροπος να υπολογισω το φορο εισοδηματος πριν κανω οριστικη υποβολη;

Oπως καθε χρονο, υπαρχει το eTax2021 για απειρες δοκιμες 🙂

λινκ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Αυτές τις μέρες είπα να συμπληρώσω και εγώ τη δική μου δήλωση ...Τα χρήματα από την εργασία εμφανίζονται αυτόματα καθώς και οι τόκοι από τους λογαριασμούς και αγορά Αγαθών …Το Πρόβλημα μου είναι πως ενώ είχα κάνει και κάποια μεροκάματα με εργάσιμο  δε φαίνονται στον κωδικό 309 …Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν πρέπει να συμπληρωθούν χειροκίνητα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, corsair04 είπε

Καλησπέρα 

Αυτές τις μέρες είπα να συμπληρώσω και εγώ τη δική μου δήλωση ...Τα χρήματα από την εργασία εμφανίζονται αυτόματα καθώς και οι τόκοι από τους λογαριασμούς και αγορά Αγαθών …Το Πρόβλημα μου είναι πως ενώ είχα κάνει και κάποια μεροκάματα με εργάσιμο  δε φαίνονται στον κωδικό 309 …Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν πρέπει να συμπληρωθούν χειροκίνητα ;

Μεροκάματα ΟΓΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΕΝΑΡΞΗ ασφάλισης, (στον ΟΓΑ) έχεις κάνει ?

Όχι, …δεν το γνώριζα και δε μου το ανέφερα καν η λογίστρια όταν τη ρώτησα εάν θα υπάρξει κάποιο θέμα …επειδή είμαι στο (ικα)

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Όχι, …δεν το γνώριζα και δε μου το ανέφερα καν η λογίστρια όταν τη ρώτησα εάν θα υπάρξει κάποιο θέμα …επειδή είμαι στο (ικα)

Έτσι και αλλιώς, πρέπει να κάνεις έναρξη στον ΟΓΑ για να φαίνονται τα ένσημα σου !!!!

Τώρα, για το φετινό Ε1, έγραψε άλλος συμφουριτης ότι τα περνάς χειρόγραφα και τα ανεβάζεις στο σύστημα. Συννενοησου την λογιστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έτσι και αλλιώς, πρέπει να κάνεις έναρξη στον ΟΓΑ για να φαίνονται τα ένσημα σου !!!!

Τώρα, για το φετινό Ε1, έγραψε άλλος συμφουριτης ότι τα περνάς χειρόγραφα και τα ανεβάζεις στο σύστημα. Συννενοησου την λογιστια.

Τα ενσημα μου και οι αποδοχες φαινονται στο ΙΚΑ. Απο το eΕΦΚΑ ειδα ποσο ειναι οι αποδοχες(και ενσημα) μου με συμβαση και ποσο με εργοσημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vergogc είπε

Τα ενσημα μου και οι αποδοχες φαινονται στο ΙΚΑ. Απο το eΕΦΚΑ ειδα ποσο ειναι οι αποδοχες(και ενσημα) μου με συμβαση και ποσο με εργοσημο

Τότε ?

Βάλτα χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vergogc είπε

Τα ενσημα μου και οι αποδοχες φαινονται στο ΙΚΑ. Απο το eΕΦΚΑ ειδα ποσο ειναι οι αποδοχες(και ενσημα) μου με συμβαση και ποσο με εργοσημο

Σε ποια ενότητα του efka

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τότε ?

Βάλτα χειροκίνητα.

Δεν μπορω, δεν με αφηνει. Το πεδιο ειναι χρωματισμενο με πορτοκαλι χρωμα, το οποιο απο οσο καταλαβαινω υποδηλωνει πεδια τα οποια συμπληρωνονται αυτοματα

53 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Σε ποια ενότητα του efka

353596510_Screenshot2021-06-07221152.jpg.1c3302d1cdfae9f2a10bd779bf09bbbc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vergogc είπε

Δεν μπορω, δεν με αφηνει. Το πεδιο ειναι χρωματισμενο με πορτοκαλι χρωμα, το οποιο απο οσο καταλαβαινω υποδηλωνει πεδια τα οποια συμπληρωνονται αυτοματα

353596510_Screenshot2021-06-07221152.jpg.1c3302d1cdfae9f2a10bd779bf09bbbc.jpg

Εδώ εισαι

 Κωδικοί 343-344
Συμπληρώνεται το εισόδημα των περιπτώσεων 1,2,3,4 και 6 του Υποπίνακα 4Α για το οποίο σας έχει χορηγηθεί η σχετική βεβαίωση και το οποίο δεν είναι ήδη προσυμπληρωμένο στους αντίστοιχους κωδικούς του ίδιου πίνακα κατά την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης, όπως αυτό προκύπτει από την άθροιση των ποσών που αναγράφονται στις αντίστοιχες στήλες των βεβαιώσεων αποδοχών που σας χορηγήθηκαν. Στους ίδιους κωδικούς συμπληρώνεται το εισόδημα που αποκτήσατε υπό τη μορφή δικαιωμάτων προαίρεσης απόκτησης μετοχών (παρ. 4 άρθρου 13 ν.4172/2013) στις περιπτώσεις όπου το δικαίωμα ασκείται σε περίοδο που έχετε ήδη αποχωρήσει από την επιχείρηση που σας χορήγησε τη συγκεκριμένη παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Εδώ εισαι

 Κωδικοί 343-344
Συμπληρώνεται το εισόδημα των περιπτώσεων 1,2,3,4 και 6 του Υποπίνακα 4Α για το οποίο σας έχει χορηγηθεί η σχετική βεβαίωση και το οποίο δεν είναι ήδη προσυμπληρωμένο στους αντίστοιχους κωδικούς του ίδιου πίνακα κατά την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης, όπως αυτό προκύπτει από την άθροιση των ποσών που αναγράφονται στις αντίστοιχες στήλες των βεβαιώσεων αποδοχών που σας χορηγήθηκαν. Στους ίδιους κωδικούς συμπληρώνεται το εισόδημα που αποκτήσατε υπό τη μορφή δικαιωμάτων προαίρεσης απόκτησης μετοχών (παρ. 4 άρθρου 13 ν.4172/2013) στις περιπτώσεις όπου το δικαίωμα ασκείται σε περίοδο που έχετε ήδη αποχωρήσει από την επιχείρηση που σας χορήγησε τη συγκεκριμένη παροχή.

Ωραιος! Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αν μπορείτε να βοηθήσετε να καταλάβω κάτι στην φορολογική. Παντρεμένος με 1 παιδι και με παρόμοιο εισοδημα με την σύζυγο. Εγώ πάνω από 12000 εκείνη οριακα (για το 2020) κάτω από 12000. Σε εμένα εμφανίζει μείωση - έκπτωση στον φόρο εισοδήματος 3000 ενώ σε εκείνη όχι. Είναι λόγω του παιδιού και επειδή κάνω τη φορολογική για την οικογένεια, κερδίζω εγώ τη μείωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...