Προς το περιεχόμενο

Γρήγορη απορία λάστιχα μπρος πίσω


di maria kun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες έχει 1.5 χρόνο κι καμία 5000 Χιλ που έβαλα τα λάστιχα. Σκέφτομαι να κάνω το κλασσικό τα πίσω μπρος. Αυτό θέλει μαζί και ευθυγράμμιση σωστά? Ζυγοσταθμιση όχι? 

 

Και επίσης να υπολογίζω 20-30??καπου εκεί αναλόγως και βουλκανιζατερ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, di maria kun είπε

Παίδες έχει 1.5 χρόνο κι καμία 5000 Χιλ που έβαλα τα λάστιχα. Σκέφτομαι να κάνω το κλασσικό τα πίσω μπρος. Αυτό θέλει μαζί και ευθυγράμμιση σωστά? Ζυγοσταθμιση όχι? 

 

Και επίσης να υπολογίζω 20-30??καπου εκεί αναλόγως και βουλκανιζατερ? 

Εάν δέν έχεις κάνει αλλαγή σε ανταλλακτικά στο σύστημα διεύθυνσης ή εάν δέν έχει ακουμπήσει με δύναμη σε κανένα πεζοδρόμιο συνήθως δεν φεύγει η ευθυγράμμιση . 

Θα το δείτε κιόλας , συνηθώς αλλαγές κάνουν στίς πρώτες 10,000 χιλιόμετρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως είναι δωρεάν. Όσες φορές την έκανα δε μου ζήτησαν χρήματα.

Ζυγοστάθμιση δε χρειάζεται, τυπικά ούτε και ευθυγράμμιση. Εκτός και αν υπάρχει άλλος λόγος. 

Καλύτερα όμως μην τα switchάρεις ακόμα. Τα 5Κ είναι λίγα, δεδομένου ότι το λάστιχο θα μείνει 30Κ+ πάνω στο αμάξι. Εγώ την κάνω κάθε ~10Κ την αλλαγή. Εκτός και αν θες να την κάνεις πιο συχνά γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Haldol είπε

Συνήθως είναι δωρεάν. Όσες φορές την έκανα δε μου ζήτησαν χρήματα.

Ζυγοστάθμιση δε χρειάζεται, τυπικά ούτε και ευθυγράμμιση. Εκτός και αν υπάρχει άλλος λόγος. 

Καλύτερα όμως μην τα switchάρεις ακόμα. Τα 5Κ είναι λίγα, δεδομένου ότι το λάστιχο θα μείνει 30Κ+ πάνω στο αμάξι. Εγώ την κάνω κάθε ~10Κ την αλλαγή. Εκτός και αν θες να την κάνεις πιο συχνά γενικά.

Βέβαια με 5χιλχλμ το ενάμιση χρόνο για να φτάσει τα 30χιλχλμ θα πάει 9μιση χρόνια. 9+ ετών λάστιχα ούτε για βάρκα στο πλάι δεν κάνουν...

 

Στο δικό μου, mx5 πισωκίνητο, που έκανα παρόμοια χρήση δεν τα έκανα μπρος πίσω ποτέ. Και να σου πω αν είχα αυτοκίνητο με τόσα λίγα χλμ τον χρόνο ούτε θα έμπαινα στον κόπο να ασχολούμαι με μπρος πίσω. Αν στεγάζεται και δεν τον τρώει ο ήλιος αλλαγή ανά 4-6 χρόνια και τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, di maria kun είπε

Παίδες έχει 1.5 χρόνο κι καμία 5000 Χιλ που έβαλα τα λάστιχα. Σκέφτομαι να κάνω το κλασσικό τα πίσω μπρος. Αυτό θέλει μαζί και ευθυγράμμιση σωστά? Ζυγοσταθμιση όχι? 

 

Και επίσης να υπολογίζω 20-30??καπου εκεί αναλόγως και βουλκανιζατερ? 

ειναι πολυ νωρίς για να κανεις αυτη την αλλαγη, εαν υπολογισεις ότι με ενα σετ καινουργια λαστιχα κανεις 50,000χλμ Οποτε μια αλλαγη χιαστη όχι μπρος πισω θα ηταν στις 20,000χλμ λογο τις ποιο γρήγορης φθορας των μπροστα!

Βεβαια εαν εχει παρατηρηση εντονη φθορα, θα πρεπει να ελέγξεις: ευθυγραμιση, αμορτισερ, και πιεση στα ελαστικα!

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

έχει 1.5 χρόνο κι καμία 5000 Χιλ

Έτσι όπως πας μπορεί να μην χρειαστεί και καθόλου να κάνεις την αλλαγή. Κράτα τα λεφτά σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

ειναι πολυ νωρίς για να κανεις αυτη την αλλαγη, εαν υπολογισεις ότι με ενα σετ καινουργια λαστιχα κανεις 50,000χλμ Οποτε μια αλλαγη χιαστη όχι μπρος πισω θα ηταν στις 20,000χλμ λογο τις ποιο γρήγορης φθορας των μπροστα!

Βεβαια εαν εχει παρατηρηση εντονη φθορα, θα πρεπει να ελέγξεις: ευθυγραμιση, αμορτισερ, και πιεση στα ελαστικα!

Χιαστί ;Αυτό εξαρτάται και απο τον τύπο του ελαστικού.

 

 

Παντως εγω θα έκανα ζυγοστάθμιση αφου  θα βγουν τα ελαστικά.(αν δεν υπάρχουν αλλα προβλήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

ειναι πολυ νωρίς για να κανεις αυτη την αλλαγη, εαν υπολογισεις ότι με ενα σετ καινουργια λαστιχα κανεις 50,000χλμ Οποτε μια αλλαγη χιαστη όχι μπρος πισω θα ηταν στις 20,000χλμ λογο τις ποιο γρήγορης φθορας των μπροστα!

Βεβαια εαν εχει παρατηρηση εντονη φθορα, θα πρεπει να ελέγξεις: ευθυγραμιση, αμορτισερ, και πιεση στα ελαστικα!

Χιαστί αλλαγή κάναμε πριν από 20+ χρόνια.

Τα σύγχρονα ελαστικά που έχουν συγκεκριμένη ΦΟΡΑ ΚΥΛΙΣΗΣ πρέπει να αλλάζουν μόνο μπρος πίσω διότι με το χιαστί θα έμπαιναν ανάποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dpolal είπε

Χιαστί αλλαγή κάναμε πριν από 20+ χρόνια.

Τα σύγχρονα ελαστικά που έχουν συγκεκριμένη ΦΟΡΑ ΚΥΛΙΣΗΣ πρέπει να αλλάζουν μόνο μπρος πίσω διότι με το χιαστί θα έμπαιναν ανάποδα.

Δεν έχουν ολα φορα κύλισης! σε αυτα παντα χιαστη. 

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Δεν έχουν ολα φορα κύλισης!

Για αυτό έγραψα «που έχουν συγκεκριμένη φορά», όχι όλα.

Νόμιζα ότι θα γίνει κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dpolal είπε

Για αυτό έγραψα «που έχουν συγκεκριμένη φορά», όχι όλα.

Νόμιζα ότι θα γίνει κατανοητό.

Το πρωτο σχόλιο σου ηταν: "πριν 20+ χρονια" και είστε λαθος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos1973 είπε

Το πρωτο σχόλιο σου ηταν: "πριν 20+ χρονια" και είστε λαθος!!!

Λάθος ήσουν εσύ που πρότεινες κατευθείαν χιαστί αλλαγή χωρίς να ξέρεις κάν αν έχει ελαστικά με φορά κύλισης αλλά οκ, αν νοιώθεις καλύτερα με το να είμαι εγώ λάθος το πέρνω πάνω μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πηρα τα δικα μου μισελεν την απριλιο του 2019,δηλ ειναι κλειστα 2 χρονια και κατι ψηλα,επισης εχω περιπου 16000 αυτο το διαστημα,πρεπει να κανω αυτη τη διαδικασια???Ουτε το γνωριζα.Τα πηρα απο καταστημα αλλης πολης θα παω σε ενα τοπικο βουλκανιζατερ αν χρειαστει(αυτο το αναφερω για τα σχολια οτι μερικοι το κανουν δωρεαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Eγω πηρα τα δικα μου μισελεν την απριλιο του 2019,δηλ ειναι κλειστα 2 χρονια και κατι ψηλα,επισης εχω περιπου 16000 αυτο το διαστημα,πρεπει να κανω αυτη τη διαδικασια???Ουτε το γνωριζα.Τα πηρα απο καταστημα αλλης πολης θα παω σε ενα τοπικο βουλκανιζατερ αν χρειαστει(αυτο το αναφερω για τα σχολια οτι μερικοι το κανουν δωρεαν)

Κανε και μια ζυγοστάθμιση και υπολόγιζε 40€ και για τα 4 λάστιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...