Προς το περιεχόμενο

Τρύπα σε πισινα


PCEXPERT2012

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα θέμα με τη πισίνα μου

Έχω την https://www.skroutz.gr/s/6615708/Intex-Metal-Frame-366x76cm-28212.html

Μου έκανε τρύπα στον πάτο γύρω στα 3 εκατοστά. 

Με τι να τη κολλήσω και τι μπάλωμα να βάλω. Έχει κανείς ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 εκατοστά δε παίρνει μπάλωμα.

θες σιδέρωμα το ίδιο υλικό με ισχυρή κόλλα μονωτικό.

για σωστότερη δουλειά θα πρέπει να μπει σάντουιτς κομμάτι και από τις 2 μεριές να γαζωθεί και μετά κόλλα-μόνωση.

από ότι διαβάζω πάντως γενικά όλος ο πάτος έχει ευαισθησία. οπότε και να τη φτιάξεις με κάνα 30ευρώ σε κάποιον μάστορα, ίσως ξανατρυπήσει σε άλλο σημείο.

ίσως καλύτερα να βρεις άλλο υλικό και να την ντύσεις εσωτερικά μια και καλή κάνοντας γάζωμα περιμετρικά για αντοχή στο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα βάζω υπόστρωμα από κάτω να αποφεύγω να τρυπήσει. Τώρα καποι είχε βρεθεί μια πινέζα και όπως την έβγαλα τρύπησε. Απλά επειδή έχει πολύ πίεση 6 κυβικά νερό πιστεύω ότι με ένα κομμάτι ίδιο υλικό και μια κόλλα δυνατή πιστεύω να μην χάνει νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6κυβικά είναι πολλή δύναμη για ένα απλό μπάλωμα. μπορεί να αντέξει για λίγο και μετά να σε αφήσει στη μέση μιας μέρας διασκέδασης.

ότι νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά μια πρόταση κάνω. Εγώ θα έψαχνα μπάλωμα βάρκας θαλάσσης.

Κομμάτι πάνω απο τον πάτο και κόλλημα . 

Κομμάτι κάτω απο τον πάτο και κόλλημα . 

https://www.skroutz.gr/c/804/sailing.html?keyphrase=επισκευη

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Απλά μια πρόταση κάνω. Εγώ θα έψαχνα μπάλωμα βάρκας θαλάσσης.

Κομμάτι πάνω απο τον πάτο και κόλλημα . 

Κομμάτι κάτω απο τον πάτο και κόλλημα . 

https://www.skroutz.gr/c/804/sailing.html?keyphrase=επισκευη

Μου φαίνεται καλή ιδέα. Ποιο από τα προϊόντα που είναι στη λίστα θα πρότεινες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Images Repair GIF by getflexseal

Το ξεχείλωσε λίίίγο στο marketing το βίντεο... Αν ο τύπος ήταν ο Τσακ Νόρις ίσως.😁

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PCEXPERT2012 είπε

Μου φαίνεται καλή ιδέα. Ποιο από τα προϊόντα που είναι στη λίστα θα πρότεινες? 

ΙΣΩΣ αυτο https://www.marinastores.gr/product/111-kolles-kai-set-episkefis/1254-set-episkefon-fouskotou-skafous

Και ξεχωριστό ύφασμα https://www.marinastores.gr/product/111-kolles-kai-set-episkefis/1606-ifasma-neopreniou-gia-fouskota-skafi-300x300mm

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον thread αυτό, εγώ έχω ένα πλαστικό ψεκαστηρι προπιεσης και έχει μια πολύ μικρή τρύπα από την οποία φεύγει το υγρό που θα βάλω μέσα όταν ανεβάσω την πίεση. Η τρύπα δεν ξέρω πότε άνοιξε αλλά είχα τύχη βουνό καθώς όταν άρχισε η διαρροή είχα μέσα ένα ισχυρό καθαριστικό με το οποίο ήρθα σε επαφή με το δέρμα μου, ευτυχώς η χαμηλή αναλογία με την οποία το ανακάτεψα στο νερό μείωσε τυχόν άλλες ανεπιθύμητα συμπτώματα. 

Θα κοιτάξω τα υλικά που προτείνονται εδώ μήπως κάνουν και για το πλαστικό δοχείο του ψεκαστηρα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PCEXPERT2012 είπε

Έχω ένα θέμα με τη πισίνα μου

Έχω την https://www.skroutz.gr/s/6615708/Intex-Metal-Frame-366x76cm-28212.html

Μου έκανε τρύπα στον πάτο γύρω στα 3 εκατοστά. 

Με τι να τη κολλήσω και τι μπάλωμα να βάλω. Έχει κανείς ιδέα? 

Με μπαλωμα pvc για φουσκωτα θα κανεις δουλεια. Ενα κομματι μεσα, ενα απεξω. Θα σου προτεινα αυτο το κιτ: https://www.marinastores.gr/product/111-kolles-kai-set-episkefis/6386-hercules-set-episkefis-gia-tpu-pvc-eva-ifasmata σαν την πιο οικονομικη και ολοκληρωμενη λυση. Θα χρειαστεις και ενα κομματακι γυαλοχαρτο νουμερο 120-150 και αν σε ενδιαφερει η λεπτομερης δουλεια λιγη χαρτοταινια και ενα στυλο.  

Παιρνεις τα κομματια υφασμα που εχει, κοβεις τουλαχιστον 5 ποντους μεγαλυτερο κομματι περιμετρικα της τρυπας σου, ξινεις με γυαλοχαρτο οσο τα κομματια υφασμα που εκοψες απο την πλευρα που θα κολλησεις οσο και την περιοχη που θα κολλησεις στην πισινα να γινουν αγρια και καθαριζεις τη σκονη. Φτιαχνεις κολλα στις αναλογιες που πρεπει με τον σκληρυντη και εφαρμοζεις ενα ουτε πολυ χοντρο αλλα ουτε και πολυ λεπτο στρωμα και στο υφασμα και στην πισινα. Αφηνεις 5 λεπτα τις επιφανειες χωρις να τις κολλησεις να τραβιξει λιγο η κολλα. Εφαρμοζεις την μια πλευρα, πατας οσο καλυτερα μπορεις και κανεις ακριβως το ιδιο και απο την αλλη πλευρα της πισινας. Οταν βαλεις και τα 2 κομματια ωστε να γινει σαντουιτς βρες μια τελειως φλατ επιφανεια και βαλε απο πανω βαρος π.χ. μερικα βαρια βιβλια.. Εχεις διαβασει και τις οδηγιες για το ποση ωρα θελει η κολλα για τη μεγιστη σκληροτητα της και οταν περασει αυτος ο χρονος γεμιζεις με νερο! 

Τωρα.. χαρτοταινια και στυλο! Οταν κοψεις τα κομματια σου πριν κανεις ο,τιδηποτε αλλο, κεντραρεις και ακουμπας το υφασμα του μπαλωματος εκει που πρεπει να κολλησει, το κρατας σταθερο και κανεις το περιγραμμα του με το στυλο! Αφαιρεις και μετα εφαρμοζεις ταινια εξωτερικα απο τη γραμμη που εκανες! Αυτο θα το κανεις γιατι οπως και να εχει λιγη κολλα θα βγει παντα προς τα εξω απο το μπαλωμα και θα φαινεται ασχημο σε λιγο καιρο αφου θα φαινεται μια κιτρινη "μυξα". Με τον τροπο αυτο, αφαιρεις την χαρτοταινια και δε φαινεται τιποτα μετα! 

Extra tips: αν ειναι στρογγυλη η τρυπα σου, κοβεις κυκλο ιδανικα! Αν πρεπει να πας σε παραλληλογραμμο η τετραγωνο κανε τις γωνιες στρογγυλεμενες! Ξεκολλανε πολυ πιο δυσκολα κατα τη χρηση σε σχεση με μια αιχμηρη γωνια 90 μοιρων! 

 

Αν σου φαινεται βουνο ολη η διαδικασια και εισαι Αθηνα μπορω να σου προτεινω που να την πας για επισκευη με κατι περισσοτερο απο το κοστος του κιτ. Θα ελεγα ταβανι τα 50€. 

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ενδιαφέρον thread αυτό, εγώ έχω ένα πλαστικό ψεκαστηρι προπιεσης και έχει μια πολύ μικρή τρύπα από την οποία φεύγει το υγρό που θα βάλω μέσα όταν ανεβάσω την πίεση. Η τρύπα δεν ξέρω πότε άνοιξε αλλά είχα τύχη βουνό καθώς όταν άρχισε η διαρροή είχα μέσα ένα ισχυρό καθαριστικό με το οποίο ήρθα σε επαφή με το δέρμα μου, ευτυχώς η χαμηλή αναλογία με την οποία το ανακάτεψα στο νερό μείωσε τυχόν άλλες ανεπιθύμητα συμπτώματα. 

Θα κοιτάξω τα υλικά που προτείνονται εδώ μήπως κάνουν και για το πλαστικό δοχείο του ψεκαστηρα μου. 

Για τον ψεκαστηρα σου φιλε μου δεν θα κανει κανενα απο αυτα τα υλικα. Ειτε αγοραζεις καινουργιο που ειναι η καλυτερη λυση μιας και δεν ειναι και ακριβοι, ειτε ψαχνεις για καποια κολλα 2 συστατικων για πλαστικα που να κολλαει το υλικο που ειναι φτιαγμενος ο ψεκαστηρας αλλα το πιο πιθανο ειναι να φτασεις στο κοστος του καινουργιου! 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...