Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για ποιοτικό τροφοδοτικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ψάχνω ποιοτικό και αθόρυβο, modular τροδοφοτικό. Το efficiency με ενδιαφέρει λιγότερο, αν και κάτω απο gold δύσκολα να πάω απλά γιατι τα περισσότερα καλά τροφοδοτικά είναι συνήθως από gold και πάνω. Τονίζω το αθόρυβο. Σε budget δεν θέλω να πάω πάνω απο 130-140 ευρω. 

Σκέφτομαι κυριως κάποιο RMX 2021 της corsair, το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι ότι υπο συνθήκες μπορεί να γίνει θορυβώδες από ότι έχω διαβάσει. Η άλλη επιλογή που σκεφτομαι είναι το Seasonic Focus-PX.

Καμιά γνώμη για αυτά τα δύο (ίσως και για κάποιο άλλο αν και δύσκολα να πάω σε άλλο)..?

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δέν αναφέρεις ενεργειακές απαιτήσεις,άλλα αν είναι να εξαντλήσουμε το budget: Be quiet Straight Power 11 750 Watt

Αθόρυβο, αξιόπιστο και Platinum.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

COOLERMASTER MASTERWATT 750W   80 PLUS BRONZE  •  SEMI MODULAR 

στο 100ρικο το'χω βαλει σε am4 δουλευει τον τελευταιο 1 χρονο (5χρονια εγγυηση) χωρις να ακουγεται και χωρις το παραμικρο προβλημα.

το θεμα ειναι οτι κι αν παρει καποιος μη πεσει σε ελλατωματικο κομματι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, triplex1 είπε

COOLERMASTER MASTERWATT 750W   80 PLUS BRONZE  •  SEMI MODULAR 

στο 100ρικο το'χω βαλει σε am4 δουλευει τον τελευταιο 1 χρονο (5χρονια εγγυηση) χωρις να ακουγεται και χωρις το παραμικρο προβλημα.

το θεμα ειναι οτι κι αν παρει καποιος μη πεσει σε ελλατωματικο κομματι.

βλεπω πολλα επιστρεφομενα στην συγκεκριμενη μαρκα bronze/gold MWE/V series δεν ξερω αν ειναι σειρες με προβληματα η φερνουν στοκ που εχουν αγορασει με εκπτωση

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ICE-T είπε

βλεπω πολλα επιστρεφομενα στην συγκεκριμενη μαρκα bronze/gold MWE/V series δεν ξερω αν ειναι σειρες με προβληματα η φερνουν στοκ που εχουν αγορασει με εκπτωση

Οτι και να παρεις οπως εχω ξαναπει ειναι ''μη σου τυχει'' , το συγκεκριμενο δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο , ισως να ετυχε σε καποια παρτιδα και απλα το εβαλα επειδη στα watt που ειναι δεν βρισκεις σ'αυτη την τιμη , εγω παντως  αν εστηνα τωρα καποιο pc θα το ξαναπαιρνα και με 5 χρονια εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, ευχαστιστώ όσους απάντησαν! Ενεργειακές απαιτήσεις δεν είναι κάτι τρελλό, αυτήν την στιγμή και ένα 650αρι να πάρω θα με καλύπτει πολύ άνετα, αλλά θα πάω σε 750 γιατί στο μέλλον θα πάω και σε 1440p οθόνη οποτε αναγκαστικά και σε άλλης κατηγορίας κάρτα. Τροδοφοτικό θέλω καλό γιατί το κρατάω χρόνια, δεν αλλάζω τακτικά. 

Λογικά το RM750X 2021 προχωράω, απλά επειδή έχω λίγο ευαίσθητο αυτί όταν λειτουργεί το PC, ελπίζω να μην βγει θυρωβώδες. Ολοκαίνουριο είναι και με πάρα πολυ καλά reviews κατά τα άλλα. 

To Be quiet Straight Power 11 750 Watt είναι σε αυτά που κοίταξα. Σε κάποια reviews επίσης γράφεται ότι μπορεί να γίνει θορυβώδες, αν και μάλλον λίγοτερο από το RXM. Συνολικά και αυτό καλο psu, αλλά νομίζω από όσα διάβασα ένα κλίκ κάτω από τα RMX σε συνολική ποιότητα. Το μεγαλύτερη efficiancy σε τόσο κοντινά σε ποιότητα και τιμή τροφοδοτικά το θεωρώ λίγο δευτερευων. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, TheMechanic1 είπε

Λοιπόν, ευχαστιστώ όσους απάντησαν! Ενεργειακές απαιτήσεις δεν είναι κάτι τρελλό, αυτήν την στιγμή και ένα 650αρι να πάρω θα με καλύπτει πολύ άνετα, αλλά θα πάω σε 750 γιατί στο μέλλον θα πάω και σε 1440p οθόνη οποτε αναγκαστηκά και σε άλλης κατηγορίας κάρτα. Τροδοφοτικό θέλω καλό γιατί το κρατάω χρόνια, δεν αλλάζω τακτικά. 

Λογικά το RM750X 2021 προχωράω, απλά επειδή έχω λίγο ευαίσθητο αυτί όταν λειτουργεί το PC, ελπίζω να μην βγει θυρωβώδες. Ολοκαίνουριο είναι και με πάρα πολυ καλά reviews κατά τα άλλα. 

To Be quiet Straight Power 11 750 Watt είναι σε αυτά που κοίταξα. Σε κάποια reviews επίσης γράφεται ότι μπορεί να γίνει θορυβώδες, αν και μάλλον λίγοτερο από το RXM. Συνολικά και αυτό καλο psu, αλλά νομίζω από όσα διάβασα ένα κλίκ κάτω από τα RMX σε συνολική ποιότητα. Το μεγαλύτερη efficiancy σε τόσο κοντινά σε ποιότητα και τιμή τροφοδοτικά το θεωρώ λίγο δευτερευων. 

Και γω σε Corsair θα πηγαινα κοιτα και το TX που εχει το σκρουτζ    Κοιτα το παλιο , εχει καλυτερους πυκνωτες

https://www.skroutz.gr/s/11452857/Corsair-TX-M-Series-TX750M-750W-Semi-Modular-80-Plus-Gold.html

https://www.skroutz.gr/s/19110010/Corsair-RM-Series-RM750-750W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

https://www.skroutz.gr/s/28883751/Corsair-RMx-Series-RM750x-2021-750W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...