Προς το περιεχόμενο

Το Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID ενεργοποιείται τον επόμενο μήνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, deceit είπε

Είναι αναφαιρετο δικαίωμά σου να υποστηρίζεις ό,τι θες.

Το γεγονός όμως ότι στην απάντησή σου, αφήνεις υπόνοιες ότι ένα ολόκληρο εθνικό σύστημα υγείας, ένα πανεπιστημιακό και ερευνητικό ίδρυμα όπως αυτό της Οξφόρδης και άλλοι τόσοι διεθνείς φορείς, έχουν συνομωτησει όλοι ενάντια στο κοινωνικό σύνολο, μου δείχνει ότι δεν ενδιαφέρεσαι τόσο στο να μάθεις την αλήθεια, όπως έγραψες σε άλλον συνομιλητή, αλλά στο πώς να στηρίξεις την άποψή σου με κάθε τρόπο.

Το ότι ο ΕΟΔΥ δεν ενημέρωσε την σελίδα με τις συχνές ερωτήσεις επειδή δεν εμπιστεύεται την εγκυρότητα της έρευνας, το αφήνω ασχολιαστο.   Όπως και το ότι το The Lancet είναι"απλά μια εφημερίδα" και "δημοσιεύει ό,τι της δίνεται".  

Οι απαντήσεις αυτές δείχνουν πως έχεις σχηματίσει μια άποψη η οποία δεν αλλάζει ακόμα και όταν ο ΕΟΔΥ ξυπνήσει και ενημερώσει την ιστοσελίδα του.

Εδώ θεωρώ ότι με αδικείς.

Πρώτα απ όλα αυτά που έγραψα προέρχονται από το Εθνικό Σύστημα Υγείας, που γράφεις ότι αμφισβητώ. Δεν είπα ότι λένε ψέμματα, ή ότι είναι θεωρία συνομωσίας κτλ. Εϊπα ότι δε συμφωνώ με την αντιμετώπιση της κατάστασης. Τα στοιχεία που προβάλλονται σε σχέση με τα μέτρα που χρησιμοποιήθηκαν δείχνουν πανικό και σπασμωδικές κινήσεις.

Η έρευνα που μου παρέθεσες είναι πρωτότυπη και δεν την αμφισβητώ, αλλά κρατάω επιφυλάξεις, μέχρι να δω και άλλες. Εκτός αυτού, ακόμα κι αυτή επιβεβαιώνει αυτό που έγραψα ότι η διασπορά της νόσου ΔΕΝ σταματάει με το εμβόλιο. Επιβραδύνεται.

Δεν έγραψα πουθενά ότι ο ΕΟΔΥ αμφισβητεί τα αποτελέσματα. Έγραψα ότι ο ΕΟΔΥ περιμέμένει να δει και άλλες παρόμοιες έρευνες ώστε να είναι σίγουρος 100% γι αυτά που θα γράψει. Συμφωνώ με αυτή τη φιλοσοφία. Για την ακρίβεια αυτή ακριβώς είναι και η δική μου φιλοσοφία. Ειδικά όταν παίζονται ανθρώπινες ζωές.

Αυτά που γράφεις, δείχνουν ότι αυτό νόμιζες από την αρχή για εμένα και δεν έκανες πραγματικό διάλογο. Στο κάτω κάτω δεν απάντησες σε τόσα πράγματα που έγραψα και εκτός αυτού, έδειξες ότι δε διάβαζες καν όλα όσα έγραφα. Ο εγκέφαλός σου με είχε καταγράψει στους "ψεκασμένους"/ αρνητές του εμβολίου (όπως του χαρακτήρισε και ο πρωθυπουργός σε μία έκρηξη δημοκρατικής διάθεσης και σεβασμού των πολιτών που τονβ στήριξαν...) και ότι κι αν έγραφα το εξέταζες κάτω από αυτό το πρίσμα. Το έχω ξαναδει και σε άλλα θέματα, αλλά πάντα ελπίζω να κάνω λάθος...

Διάβασε σε παρακαλώ τα σχόλια που σου έγραψα με προσοχή και θα δεις ότι δεν έγραψα ποτέ αυτά που αναφέρεις. Δεν είναι προφορικός λόγος, είναι γραπτός. Εκεί βρίσκονται, διάβασέ τα.

35 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια διευκρινήσει που ίσως σε διευκολύνει στο συμπέρασμα σου… τα ποσοστό θανάτων, σε ηλικίες άνω των 70 ετών, είναι παρόμοια μεταξύ εποχικής γρίπης και covid… εκεί που γίνεται ο χαμός, είναι αμα δεις το ποσοστό θνησιμότητας στους κάτω των 70 από covid με αντίστοιχα της εποχικής…

βαλε τώρα και τις πιθανές επιπλοκές που παρουσιάζουν οι ασθενείς από covid μπορείς να καταλάβεις ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις την μια ίωση με την άλλη…

Δε μπορεσα να τα βρω από κάποια επίσημη πηγή. Αν είχες κάποια θα με διευκόλυνες.

Επιπλέον, εδώ υπάρχουν και 2 ακόμα βασικές παράμετροι που με απασχολούν:

α) Πόσο αλλάζουν τα στατιστικά βγάζοντας έξω αυτούς που πεθαναν ΜΕ covid;

β) Η γρίπη έχει φάρμακα και εμβόλιο. Ο covid για ένα μεγάλο χρονικό διαστημα δεν είχε εμβόλιο και μέχρι σήμερα δεν έχει και φάρμακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όχι ένας είναι και μάλιστα σε λίγο θα του πάρουν την άδεια…

https://www.google.gr/amp/s/mikropragmata.lifo.gr/zoi/i-antiepistimoniki-tromolagneia-tou-k-kouvela/amp/

Τι παιδί είναι τούτο;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και γιατί συγκρίνουμε με γρίπη;

Είναι αι οι δύο ιώσεις που κάνουν μεταλλάξεις και έχουν υψηλό ποσοστό διείσδυσης στον πληθυσμό. Έχουν απασχολήσει του επιστήμονες και κάθε χρόνο (η γρίπη, μελλοντικά και ο covid) υπάρχουν στατιστικά θανάτων από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Τι παιδί είναι τούτο;

Ένας τύπος που εκμεταλλεύεται αμόρφωτους ανθρώπους για να κάνει πολιτική καριέρα… ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος βέβαια αλλά που να μάθουν…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το ότι κάποιοι προτιμουν να αρρωστησουν για να παρουν τα οποια φάρμακα αντι να προστατευθουν πριν φτάσουν σε αυτό το σημείο με ξεπερνά. Κάλλιο προλαμβάνειν παρά θεραπεύειν»

Σωστό, αλλά η φράση αυτή λαμβάνει ως δεδομένη την αποτελεσματικότητα και τη γνώση του φαρμάκου που χρησιμοποιείται.

Ένα κακό φαρμακό μπορεί να είναι χειρότερο από την ίδια την ασθένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Είναι αι οι δύο ιώσεις που κάνουν μεταλλάξεις και έχουν υψηλό ποσοστό διείσδυσης στον πληθυσμό. Έχουν απασχολήσει του επιστήμονες και κάθε χρόνο (η γρίπη, μελλοντικά και ο covid) υπάρχουν στατιστικά θανάτων από αυτές.

και τόσο διαφορετικές στα συμπτωματα και τις απώλειες.Και οχι μονο σε θανάτους αλλά και σε  long covid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

και τόσο διαφορετικές στα συμπτωματα και τις απώλειες.Και οχι μονο σε θανάτους αλλά και σε  long covid.

Δεν τις συγκρίνω σε ιατρικό επίπεδο. Δεν έχω τη γνώση για κάτι τέτοιο. Τις εξετάζω σαν φαινόμενα, βάσει των επιπτώσεων στο πληθυσμό. Ένα κομμάτι το οποίο είναι και το πιο σημαντικό για τον πολίτη και μπορεί να παρακολουθησεί βάσει των επίσημων στατιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Δεν τις συγκρίνω σε ιατρικό επίπεδο. Δεν έχω τη γνώση για κάτι τέτοιο. Τις εξετάζω σαν φαινόμενα, βάσει των επιπτώσεων στο πληθυσμό. Ένα κομμάτι το οποίο είναι και το πιο σημαντικό για τον πολίτη και μπορεί να παρακολουθησεί βάσει των επίσημων στατιστικών.

Αυτό δεν έκανες πριν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Αυτό δεν έκανες πριν ;

Όχι. Δε μιλησα ποτέ πχ για τα συμπτώματα, την ανατομία κτλ. Μίλησα για ποσοστά θνητότητας, μέρος του πληθυσμού που αντιμετωπίζει σοβαρότερα προβλήματα κτλ.

Τα σχόλιά μου εκεί είναι. Τα ποσοστά αποτελεσματικότητας του εμβολίου τα αντέγραψα από την πηγή που μου περέθεσε ο συμφορουμήτης. Δεν έκανα ποτέ επιστημονική ανάλυση.

Στο τέλος, αυτό είναι που έχει σημασία: εγώ τί παθαίνω; Πόσοι πεθαίνουν; Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης; Είναι σωστό και αποτελεσματικό το φάρμακο; Ποιοι αντιμετωπίζουν σοβαρότερα προβλήματα;

και άλλα τέτοια, πρακτικά, πράγματα. Η επιστήμη είναι για τους επιστήμονες. Δεν ενδιαφέρει τον κόσμο παραπάνω από όσο χρειάζεται για να απαντήσει σε βασικά ερωτήματα.

Με την ίδια φιλοσοφία δε σε ενδιαφέρει πως δουλεύει πχ το IPS panel, εσύ τηλεόραση θέλεις να δεις. Παρόλα αυτά μπορείς να κρίνεις αν ένα panel είναι καλό από τα τεχνικά χαρακτηριστικά και μετρήσεις (reviews).

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Όποιος καπνίζει και αντιμετωπίσει θέμα υγείας μη τολμήσει να ζητήσει περίθαλψη. Όποιος τρέχει άνω του ορίου και προκαλέσει ατύχημα, εννοείται τον αφήνουμε να πεθάνει. Άντε το πολύ πολύ να τον κλωτσησουμε στο χαντάκι. Μπορώ να γράφω πολλά παραδείγματα. Συμφωνείτε αλάνια ή αυτή η ιδέα σας αφορά μόνο τους εμβολιασμενους;

 

Εγώ συμφωνώ πάντως. Όχι να τους αφήσουμε να πεθάνουν, δεν ήταν αυτό το επιχείρημα. Το επιχείρημα ήταν να πληρώσουν από την τσέπη τους τη νοσηλεία. Και όχι μόνο του εαυτού τους, αλλά και όποιου άλλου τραυμάτισαν όταν οδηγούσαν 100 χλμ. πάνω από το όριο ταχύτητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Εδώ θεωρώ ότι με αδικείς.

Πρώτα απ όλα αυτά που έγραψα προέρχονται από το Εθνικό Σύστημα Υγείας, που γράφεις ότι αμφισβητώ. Δεν είπα ότι λένε ψέμματα, ή ότι είναι θεωρία συνομωσίας κτλ. Εϊπα ότι δε συμφωνώ με την αντιμετώπιση της κατάστασης. Τα στοιχεία που προβάλλονται σε σχέση με τα μέτρα που χρησιμοποιήθηκαν δείχνουν πανικό και σπασμωδικές κινήσεις.

Η έρευνα που μου παρέθεσες είναι πρωτότυπη και δεν την αμφισβητώ, αλλά κρατάω επιφυλάξεις, μέχρι να δω και άλλες. Εκτός αυτού, ακόμα κι αυτή επιβεβαιώνει αυτό που έγραψα ότι η διασπορά της νόσου ΔΕΝ σταματάει με το εμβόλιο. Επιβραδύνεται.

Δεν έγραψα πουθενά ότι ο ΕΟΔΥ αμφισβητεί τα αποτελέσματα. Έγραψα ότι ο ΕΟΔΥ περιμέμένει να δει και άλλες παρόμοιες έρευνες ώστε να είναι σίγουρος 100% γι αυτά που θα γράψει. Συμφωνώ με αυτή τη φιλοσοφία. Για την ακρίβεια αυτή ακριβώς είναι και η δική μου φιλοσοφία. Ειδικά όταν παίζονται ανθρώπινες ζωές.

Αυτά που γράφεις, δείχνουν ότι αυτό νόμιζες από την αρχή για εμένα και δεν έκανες πραγματικό διάλογο. Στο κάτω κάτω δεν απάντησες σε τόσα πράγματα που έγραψα και εκτός αυτού, έδειξες ότι δε διάβαζες καν όλα όσα έγραφα. Ο εγκέφαλός σου με είχε καταγράψει στους "ψεκασμένους"/ αρνητές του εμβολίου (όπως του χαρακτήρισε και ο πρωθυπουργός σε μία έκρηξη δημοκρατικής διάθεσης και σεβασμού των πολιτών που τονβ στήριξαν...) και ότι κι αν έγραφα το εξέταζες κάτω από αυτό το πρίσμα. Το έχω ξαναδει και σε άλλα θέματα, αλλά πάντα ελπίζω να κάνω λάθος...

Διάβασε σε παρακαλώ τα σχόλια που σου έγραψα με προσοχή και θα δεις ότι δεν έγραψα ποτέ αυτά που αναφέρεις. Δεν είναι προφορικός λόγος, είναι γραπτός. Εκεί βρίσκονται, διάβασέ τα.

Δε μπορεσα να τα βρω από κάποια επίσημη πηγή. Αν είχες κάποια θα με διευκόλυνες.

Επιπλέον, εδώ υπάρχουν και 2 ακόμα βασικές παράμετροι που με απασχολούν:

α) Πόσο αλλάζουν τα στατιστικά βγάζοντας έξω αυτούς που πεθαναν ΜΕ covid;

β) Η γρίπη έχει φάρμακα και εμβόλιο. Ο covid για ένα μεγάλο χρονικό διαστημα δεν είχε εμβόλιο και μέχρι σήμερα δεν έχει και φάρμακα...

Δεν θυμάμαι που το διάβασα αλλά μου κάνει εντύπωση που το έψαξες και δεν βρήκες τίποτα… έκανα αναζήτηση και βρήκα έρευνες που έφταναν μέχρι και τέλη Μαρτίου… όλες αναφέρανε τριπλάσιο ποσοστό θνητότητας λόγο μεγαλύτερης ηλικιακής εξάπλωσης και σοβαρότερων επιπλοκών… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εγώ συμφωνώ πάντως. Όχι να τους αφήσουμε να πεθάνουν, δεν ήταν αυτό το επιχείρημα. Το επιχείρημα ήταν να πληρώσουν από την τσέπη τους τη νοσηλεία. Και όχι μόνο του εαυτού τους, αλλά και όποιου άλλου τραυμάτισαν όταν οδηγούσαν 100 χλμ. πάνω από το όριο ταχύτητας. 

Άλλο να τιμωρηθεί από το νόμο για το φόνο και το αδίκημα και άλλο το αν θα νοσηλευτεί. Δεν είναι δουλειά του συστήματος υγείας να γίνει δήμιος όσων φέρονται απερίσκεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Άλλο ένα στοιχείο ότι οι πολίτες είναι πειραματόζωα... Ούτε καν ξέρουν πόσο κρατάει η προστασία του εμβολίου... Δηλαδή δίνουν ένα σκεύασμα για το οποίο δεν γνωρίζουν ΚΑΝ τις βασικές του προδιαγραφές...

Πάρε απαντήσεις και από τους επιστήμονες...

Τώρα αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα σκεπτόμενου ενήλικα? ΠΩΣ διάολο θα μπορούσαν να ξέρουν πόσο διαρκεί η προστασία?????? Έστω ότι κρατάει 18 χρόνια (just for the sake of argument), αν δεν περάσουν 18 χρόνια από την ώρα που εμβολιάστηκε ο πλυθησμός πως θα μπορούσαν να υπάρχουν δεδομένα για το πόσο καιρό κρατάει η προστασία? ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ξέρουν πώς κρατάει, και μέχρι να αρχίσει να εξασθενεί το εμβόλιο σε όσους εμβολιάστηκαν δεν θα υπάρχουν στατιστικά για να βγούν δεδομένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν θυμάμαι που το διάβασα αλλά μου κάνει εντύπωση που το έψαξες και δεν βρήκες τίποτα… έκανα αναζήτηση και βρήκα έρευνες που έφταναν μέχρι και τέλη Μαρτίου… όλες αναφέρανε τριπλάσιο ποσοστό θνητότητας λόγο μεγαλύτερης ηλικιακής εξάπλωσης και σοβαρότερων επιπλοκών… 

Ειλικρινα θα το κοιτάξω. Παρόλα αυτά είναι σημαντικές και οι 2 παράμετροι που ανέφερα. Βάσει αυτών τα συμπεράσματα είναι δύσκολα, όταν δεν υπάρχουν σωστά δεδομένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tlykog είπε

Άλλο να τιμωρηθεί από το νόμο για το φόνο και το αδίκημα και άλλο το αν θα νοσηλευτεί. Δεν είναι δουλειά του συστήματος υγείας να γίνει δήμιος όσων φέρονται απερίσκεπτα.

Το να πληρώσεις εσύ για τα έξοδα νοσηλείας της ασθένειας που προκάλεσες στον εαυτό σου και τους γύρω σου δεν είναι τιμωρία. Είναι δικαιοσύνη. Το να βάλεις εμένα να πληρώσω (γιατί αυτό κάνει το σύστημα υγείας) επειδή εσύ πήγαινες με 300 χλμ με την Πόρσε με σκασμένο λάστιχο (αληθινό περιστατικό) είναι τιμωρία προς εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...