Προς το περιεχόμενο

Το Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID ενεργοποιείται τον επόμενο μήνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το astra zeneca έδειξε ότι υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψη. Θα προτιμούσα να περιμένω ακόμα 1 χρόνο, με όλα τα μέτρα προστασίας, παρά να πάρω ένα ημιτελές προϊόν.

Από το ότι δεν ξέρουν καν πόσο κρατάει δείχνει πόσο "σχολαστική" δουλειά έκαναν.

Από οικονομικής πλευράς, πάντως, τους βόλεψε απίστευτα. Η παραγωγή ένος φαρμάκου και οι δοκιμές παίρνουν χρόνο και στοιχίζουν πολλά χρήματα. Τώρα, με τη διακιολογία του "επέιγοντος" το έβγαλαν γρήγορα γρήγορα και εισπράττουν κατευθείαν. Οι δοκιμές γίνονται στον πληθυσμό....

Εγραφες πιο πισω για το εμβόλιο της γρίπης,το ξέρεις ότι κάθε χρόνο είναι διαφορετικό;Ξερεις ότι αν ξεπεράσει το 50% αποτελεσματικότητας θεωρείται πετυχημενο;

Εχεις δει σε ποσες χιλιάδες εθελοντές δοκιμάστηκαν τα εμβόλια πριν κυκλοφορήσουν στον γενικό πληθυσμό;

Το ότι όλη η επιστημονική κοινότητα ασχολήθηκε με το να βρει την λύση και τα χρηματα που έπεσαν δεν τα έχεις άκούσει;

Και όλα αυτά γιατί υπάρχει κίνδυνος.Δεν είναι μονο οι θάνατοι,είναι και η καταρρευση των δομων,θυμάσαι Ιταλία τι γινόταν με τα κρούσματα;Ισπανία;Που δεν είχαν κρεβάτια;Αγγλία που δεν εφτιαχναν νοσοκομεία απο το μηδέν για περίθαλψη;Κίνα;

Που δεν είχαν χωρο να τους θάψουν;Που δεν είχαν ψυγεία για τα πτωματα;

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

To προβλημα με το ολο θεμα, ειναι πως ο καθενας που δεν εχει καμια μα καμια σχεση με τον ιατρικο κλαδο, νομιζει πως ειναι σε θεση να κρινει την αποτελεσματικοτητα των εμβολιων, την θνητοτητα ενος ιου σε σχεση με εναν αλλον, καθως και τις οδηγιες των αρμοδιων για την διαχειριση μιας πανδημιας. Ανταγωνιζομενος πρακτικα ερευνες/πειραματα/υλοποιησεις/τρελα budgets και μυαλα, με εφοδιο καποια video στο YT ή διαγωνιο διαβασμα κανενος αρθρου με ιδιαιτερη ορολογια.

Κατα τ'αλλα δεν καταλαβαινω που ακριβως ειναι το δυσκολο κομματι της κατανοησης των οσων συμβαινουν. Εχουμε εναν ιο ο οποιος εχει θερισει εκατομμυρια κοσμο σε παγκοσμιο επιπεδο. Δηλαδη ατομα τον κολλησαν και πεθαναν. Επειδη μεταδιδεται. Οι επιστημονες επεσαν με τα μουτρα να βρουν καποιον τροπο να αναχαιτισουν την μεταδοτικοτητα και την θνητοτητα του ιου. Αυτο λεγεται εμβολιο. Αφου το περασαν απο τους καταλληλους ελεγχους, το εδωσαν σε διαθεσιμοτητα στον πληθυσμο. ΔΕΝ υπαρχει χρονος να κατσουν να μελετησουν αν η διαρκεια του εμβολιου ειναι 8 μηνες ή 18 μηνες, διοτι αν πουν "ξερεις κατι, θα κανουμε υπομονη να δουμε ποσο διαρκουν τα αντισωματα", ο κοσμος εκει εξω θα ΠΕΘΑΙΝΕΙ. Ας κρατησουν Χ μηνες και μετα θα το παρατεινουμε αυτο με επομενη δοση. 

Ειλικρινα ειναι εντελως self explanatory ολο αυτο. Υπαρχει υψιστης σημασιας προβλημα και χρειαζεται δραστικα μετρα. Απλα αναρωτιεμαι αν οταν ειχε πρωτοβγει το εμβολιο κατα της φυματιωσης πχ, υπηρχε ο καθε Κωστας/Νικος/whatever που ηταν "κατα αυτου, διοτι το σωμα του ειναι ναος" και τι θα γινοταν αν ειχε υπερισχυσει η αποψη του...

Απο κει και περα, για να επανελθω στο θεμα, η υλοποιηση στο θεμα του πιστοποιητικου, ειναι κατα την γνωμη μου υποδειγματικη αφου περιλαμβανει ολες τις περιπτωσεις στις οποιες δυναται να ειναι οκ να ταξιδεψεις κλπ. 

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, spyrage said:

Off Topic λιγο, αλλα παντα σχετικο... Σε λιγο θα πεσει και το παραμυθακι οτι η πανδημια ειναι φυσικης προελευσης..... https://www.euro2day.gr/news/world/article/2081077/nea-ereyna-oi-kinezoi-kataskeyasan-ton-koronoio-ka.html

 

Και? Αλλάζει κάτι για έμας και την κατάσταση στην οποία βρίσκόμαστε αν θα αποδειχτεί πως ξέφυγε απο εργαστήριο κλπ?

Θα σταματήσουμε να κινδυνεύουμε μετά από μια τέτοια αποκάλυψη?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 5:40 ΜΜ, billdanos είπε

.. Η ομάδα στο υπουργείο έκανε καλή δουλειά και κινήθηκε γρήγορα σχεδιάζοντας κάτι απλό και σωστό!..

 

4 λεπτά πριν, stormrain είπε

..η υλοποιηση στο θεμα του πιστοποιητικου, ειναι κατα την γνωμη μου υποδειγματικη..

Τελικά εμένα θα μου εξηγήσετε την χρησιμότητα; Πέραν του αυτό που είπα πριν, ένα χαρτί που λέει ότι έχεις ένα άλλο χαρτί; Αφού δεν θα είναι υποχρεωτικά και με το χαρτί του τεστ κυκλοφορώ κανονικά όπως και με το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Για πιο λόγο να βγάλω ένα πιστοποιητικό που θα λέει ότι έχω άλλο πιστοποιητικό;

Τι είναι το "πιστοποιητικό ανάρρωσης"; Γιατί θεωρώ ότι για να βγάλετε ένα πιστοποιητικό που λέει ότι υπάρχει πιστοποιητικό ανάρρωσης θα έχετε καταλήξει στο τι εστί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Adrian είπε

 

Τελικά εμένα θα μου εξηγήσετε την χρησιμότητα; Πέραν του αυτό που είπα πριν, ένα χαρτί που λέει ότι έχεις ένα άλλο χαρτί; Αφού δεν θα είναι υποχρεωτικά και με το χαρτί του τεστ κυκλοφορώ κανονικά όπως και με το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Για πιο λόγο να βγάλω ένα πιστοποιητικό που θα λέει ότι έχω άλλο πιστοποιητικό;

Τι είναι το "πιστοποιητικό ανάρρωσης"; Γιατί θεωρώ ότι για να βγάλετε ένα πιστοποιητικό που λέει ότι υπάρχει πιστοποιητικό ανάρρωσης θα έχετε καταλήξει στο τι εστί αυτό.

Αναφορά σε κείμενο

Το νέο πιστοποιητικό προορίζεται κυρίως για ταξίδια στο εξωτερικό,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

Ναι, αυτό το ξέρω. Όπως και το πιστοποιητικό εμβολιασμού και το αρνητικό PCR τεστ. Με το καινούργιο επιπλέων δεν έχω καταλάβει τι παραπάνω θα έχω.

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Adrian είπε

Ναι, αυτό το ξέρω. Όπως και το πιστοποιητικό εμβολιασμού και το αρνητικό PCR τεστ. Με το καινούργιο επιπλέων δεν έχω καταλάβει τι παραπάνω θα έχω.

Το πιστοποιητικό πχ του Βέλγου και το δικό σου θα είναι τα ίδια,και τα δύο θα είναι δεκτά σε ολη την ΕΕ .Δεν θα χρειάζονται ξεχωριστά αποτελέσματα τεστ κλπ,θα είναι όλα εκεί και θα ελεγχονται με τον ίδιο τρόπο..Οπως είναι το δίπλωμα οδήγησης που γίνεται δεκτό σε όλη την ΕΕ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτό που έλεγαν κάποιοι εγχώρια, ΔΕΝ είναι διαβατήριο.

Άμα θες κανείς ένα απλό τεστ και τέλος.

Θα ισχύει μόνο για τον covid-19 και μόνο για λίγο.

Προέρχεται από ΕΕ όχι από πρόταση της Ελλάδας και σκοπό έχει τη διευκόλυνση, δεν είναι υποχρεωτικό.

Παλαιψαν ωστόσο κάποιοι να γίνει μόνιμο και να συμπεριλάβει και άλλα ευαίσθητα ιατρικά δεδομένα, πχ αν έχεις ηπατίτιδα, Έιτζ κλπ αλλά δεν τους βγήκε ευτυχώς.

Αυτό για να βλέπουμε ότι έχει σημασία πλέον τι φρούτα στέλνουμε στην Ευρώπη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το πιστοποιητικό πχ του Βέλγου και το δικό σου θα είναι τα ίδια,και τα δύο θα είναι δεκτά σε ολη την ΕΕ .Δεν θα χρειάζονται ξεχωριστά αποτελέσματα τεστ κλπ,θα είναι όλα εκεί και θα ελεγχονται με τον ίδιο τρόπο..Οπως είναι το δίπλωμα οδήγησης που γίνεται δεκτό σε όλη την ΕΕ .

Δηλαδή θα κάνω το PCR τεστ στην Ελλάδα, θα βγάλω το πιστοποιητικό και θα πάω Γαλλία. Μετά από δυο εβδομάδες με το ίδιο πιστοποιητικό από Γαλλία θα πάω Σουηδία και μετά γυρνάω Ελλάδα χωρίς να κάνω τεστ ξανά;.. Αυτό καταλαβαίνω από αυτά που είπες.

14 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Άμα θες κανείς ένα απλό τεστ και τέλος.

Θα ισχύει μόνο για τον covid-19 και μόνο για λίγο.

..

Το πιστοποιητικό θα έχει διαφορετική ισχύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Adrian είπε

Δηλαδή θα κάνω το PCR τεστ στην Ελλάδα, θα βγάλω το πιστοποιητικό και θα πάω Γαλλία. Μετά από δυο εβδομάδες με το ίδιο πιστοποιητικό από Γαλλία θα πάω Σουηδία και μετά γυρνάω Ελλάδα χωρίς να κάνω τεστ ξανά;.. Αυτό καταλαβαίνω από αυτά που είπες.

Δεν ξερω για το pcr,αυτό δεν το έχουν διευκρινίσει.Γραφει μονο το Σε περίπτωση που έχει υποβληθεί σε περισσότερους του ενός διαγνωστικούς ελέγχους, το πιστοποιητικό εκδίδεται με το αποτέλεσμα του πιο πρόσφατου. 

Αλλά ισχύει οπως το λες με το εμβόλιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν ξερω για το pcr,αυτό δεν το έχουν διευκρινίσει.Γραφει μονο το Σε περίπτωση που έχει υποβληθεί σε περισσότερους του ενός διαγνωστικούς ελέγχους, το πιστοποιητικό εκδίδεται με το αποτέλεσμα του πιο πρόσφατου. 

Αλλά ισχύει οπως το λες με το εμβόλιο .

Ναι για το εμβόλιο προφανώς, δεν θα κάνεις κάθε τρεις και λίγο από ένα.. Αλλά αφού θα έχεις το πιστοποιητικό εμβολιασμού τι χρειάζεται και άλλο ένα αφού θα περνάς μια χαρά και μόνο με αυτό.

Η απορία μου είναι για τα άλλα δυο.

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πιστοποιητικό δεν κάνεις βήμα από δω και πέρα σαν τη σφραγίδα που έχουνε τα τρόφιμα τα τυποποιημένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Και? Αλλάζει κάτι για έμας και την κατάσταση στην οποία βρίσκόμαστε αν θα αποδειχτεί πως ξέφυγε απο εργαστήριο κλπ?

Θα σταματήσουμε να κινδυνεύουμε μετά από μια τέτοια αποκάλυψη?

Οχι, θα συνεχίσουμε να ανησυχούμε μετά από τέτοια ανακάλυψη. Αν μπορούν τα σημερινά εργαστήρια να παράγουν τόσο επικίνδυνους ιούς, τι θα γίνει μετά από 10 χρόνια; Πόσο δε μάλλον, να το παράξει ένα παράνομο εργαστήριο με τρελούς επιστήμονες. Θα κάνουν μεγαλύτερη ζημιά από ατομικές βόμβες

Τις ατομικές βόμβες δεν μπορείς να τις κρύψεις, εντοπίζονται εύκολα. Τον ιό μπορείς να τον εντοπίσεις ποιος τον κατέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 28/5/2021 στις 3:56 ΜΜ, polemikos είπε

Διευκρινίζεται ακόμα ότι σκοπός του Ευρωπαϊκού Ψηφιακού Πιστοποιητικού COVID είναι να διευκολύνει την ελεύθερη κυκλοφορία στο εσωτερικό της ΕΕ και δεν θα αποτελεί προϋπόθεση για την ελεύθερη κυκλοφορία, η οποία είναι θεμελιώδες δικαίωμα στην ΕΕ. 

 

24 λεπτά πριν, BILL5 είπε

Χωρίς πιστοποιητικό δεν κάνεις βήμα από δω και πέρα σαν τη σφραγίδα που έχουνε τα τρόφιμα τα τυποποιημένα

Ε καλα τωρα μην εισαι και τοσο δραματικος (αν και μου αρεσε η μεταφορα, ισως την χρησιμοποιησω σε κανενα διηγηματακι). Πρωτον διαβασε τη διευκρινιση. Δευτερον αναλογισου σε ποσες χωρες ειναι απαραιτητος ο εμβολιασμος για την Χ ασθενεια, προκειμενου να ταξιδεψεις σε αυτες. Δεν περασαμε σε Οργουελικο κοσμο τσακ μπαμ ξερωγω, καποια πραγματα παντα ισχυαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Keldron είπε

δεν υπάρχει μεγαλύτερη αδικία απο την δικαιοσύνη που στηρίζεται στα δεδομένα τα δικά σου

Kαι είναι η μεγαλύτερη αδικία... για ποιόν λόγο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...