Προς το περιεχόμενο

Το Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID ενεργοποιείται τον επόμενο μήνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, Eloy είπε

Είμαι σίγουρος - δεν έχω πρόχειρα νούμερα  ότι - σε βάθος 2 δις χρηστών - πιό πολλοί έχουν πεθάνει απο την χρήση ασπιρίνης, παρά απο τα εμβόλια covid-19... Πιό πολλοί έχουν σκοτωθεί περνώντας τον δρόμο για το απέναντι περίπτερο, παρά απο πτώση αεροπλάνου... Δεν αναφέρω καν τα σουβλάκια γύρω απο την Ομόνοια...

Τέτοια σχόλια  με κάνουν να αναρωτιέμαι.Πραγματικά δεν θέλω να ασχοληθώ ...αλλά έλεος κάπου.Φτάνει μάγκες.Όχι άλλο κάρβουνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Eloy είπε

Δεν προλαβαίνεις ρε φίλε... είναι 100 vs 100.000 νεκρών... Διάλεξε...

να θυμίσω αυτό;

https://www.facebook.com/fonirodopis.gr/videos/255864975556858/

Επίσης να αναφέρω ότι τελευταία διαβάζουμε τουλάχιστον για 2-3 περιστατικά καθημερινά από επιπλοκή στα εμβόλια, στις ηλικίες 30-50 ;

Η ζωή κάποιου δεν είναι ρώσικη ρουλέτα. Οπότε διαλέγω να είμαι ασφαλής.

  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αυτή η ένταση που έχει δημιουργηθεί μεταξύ αυτών που θέλουν να κάνουν το εμβόλιο και αυτών που δεν θέλουν, έχει να κάνει με το γεγονός ότι υπάρχει ελλιπής ενημέρωση (σε αυτούς που δεν θέλουν). Ο απλός κόσμος (μεταξύ αυτών και οι μεν και οι δε) δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις (παρά μόνο όσα μπορεί να συλλάβει από τα άρθρα που διαβάζει) για να κρίνει οτιδήποτε αφορά τα εμβόλια και θεωρώ πως ο φόβος είναι αυτός που τελικά τους αποτρέπει. Με άλλα λόγια η ταμπέλα "αντιεμβολιαστές" δεν είναι σωστή , αφού σίγουρα σε μικρότερη ηλικία έχουν κάνει διάφορα εμβόλια. 

Το να πιέζεις κάποιον ψυχολογικά για το οτιδήποτε, έχει πάντα τα αντίθετα αποτέλεσματα. Το σωστό σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε, είναι να υπάρχει ενημέρωση και καθοδήγηση εστιασμένη στις ανησυχίες αυτών που κάνουν 2ες και 3ες σκέψεις για το εμβόλιο.

Δεν υπάρχει λόγος να χωριζόμαστε σε δύο στρατόπεδα. Ίσα ίσα, το συμφέρον όλης της κοινωνίας είναι η ευημερία. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Molpadia said:

<<Ασφαλιστικά και ποινικές κυρώσεις για τυχόν προβλήματα που θα παρουσιαστούν και από κάποιους που δεν δέχονται να εμβολιαστούν.>> τι εννοείς; όσοι δεν εμβολιαστούν και νοσήσουν;

Το έγραψα και πιο κάτω με άλλο παράδειγμα.

Πες πως αρνείσαι να εμβολιαστείς χωρίς να έχεις κάποια γνωμάτευση γιατρού που να σε αποτρέπει από το να το κάνεις και εργάζεσαι σε μια εταιρεία. Αν στην εταιρεία αυτή έχουν εμβολιαστεί οι περισσότεροι και εσύ κάποια στιγμή νοσήσεις και μολύνεις και άλλους εργαζόμενους (είτε εμβολιασμένους είτε όχι), δεν θα πρέπει να αναλάβεις και τις σχετικές ευθύνες για  αυτό? Πέρα από τους ανθρώπους που πιθανόν να μολυνθούν εξαιτίας σου, μπορεί να αναγκαστεί και η επιχείρηση να σταματήσει τη λειτουργία της κλπ κλπ. 

Αυτό έγραψα πριν λοιπόν! Πως όπως κάποιος ζητάει αποζημιώσεις και ασφαλιστικά από τυχόν παρενέργειες του εμβολίου, θα πρέπει αντίστοιχα να αναλάβει και τις ευθύνες του αν εξαιτίας του κάποιοι άλλοι μολυνθούν ή έχουν ζημιές στην επιχείρησή τους κλπ.

7 minutes ago, KostasPapaJohn said:

να θυμίσω αυτό;

https://www.facebook.com/fonirodopis.gr/videos/255864975556858/

Επίσης να αναφέρω ότι τελευταία διαβάζουμε τουλάχιστον για 2-3 περιστατικά καθημερινά από επιπλοκή στα εμβόλια, στις ηλικίες 30-50 ;

Η ζωή κάποιου δεν είναι ρώσικη ρουλέτα. Οπότε διαλέγω να είμαι ασφαλής.

Όχι δεν έχουμε τόσα περιστατικά ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...

Επίσης κι εγώ διαλέγω να είμαι ασφαλής και όπως βλέπεις κάπου υπάρχει μια αντίθεση ανάμεσά μας! Άρα κάπως πρέπει να βρούμε μια μέση οδό! 

8 minutes ago, Adrian said:

Εγω πειράζει που δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι θα εξυπηρετεί αυτό το "πιστοποιητικό"; :lol: 

Ένα χαρτί (που δεν θα είναι απαραίτητο) που λέει ότι έχεις ένα άλλο χαρτί.. Σε δουλειά να βρισκόμαστε..

Ο λόγος που έγινε αυτό είναι κυρίως για την άμεση πιστοποίηση της γνησιότητας του εγγράφου μιας και ο έλεγχος θα γίνεται μέσα από ένα ενιαίο σύστημα.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

...Η ζωή κάποιου δεν είναι ρώσικη ρουλέτα. Οπότε διαλέγω να είμαι ασφαλής.

Η επιλογή καθ'ενός είναι δική του υπόθεση και συμφωνώ. Εσύ καλά κάνεις απο την πλευρά σου αλλά δεν νομίζω να είσαι περισσότερο ασφαλής χωρίς εμβόλιο... Ξέρεις, κυκλοφορούν πολλοί που δεν θέλουν το εμβόλιο, άρα, πρόσεχε γύρω σου... :)

Kι έτσι απο περιέργεια τώρα... πας στην τράπεζα και ξέρεις οτι στην μιά σειρά έχει εμβολιασμένους ενώ στην άλλη έχει ανεμβολίαστους...σε ποιά σειρά θα ήθελες να χωθείς ? - την αλήθεια όμως... :)

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasPapaJohn είπε

Η ζωή κάποιου δεν είναι ρώσικη ρουλέτα. Οπότε διαλέγω να είμαι ασφαλής.

Θεωρεις οτι δε παιζεις ρωσικη ρουλετα, ομως οι συνδυασμενες πιθανοτητες 1) να νοσησεις απο Covid x 2) να νοσησεις ασχημα απο Covid και να χρειαστεις νοσοκομειο x 3) να πεθανεις τελικα λογω Covid, ειναι πολυ μεγαλυτερες απο την πιθανοτητα να χρειαστεις καποια νοσηλεια επειδη εκανες το εμβολιο. Απλα στην πρωτη περιπτωση εχεις την ψευδαισθηση οτι το ελεγχεις, οπως το ιδιο πιστευαν οι 3,5 εκατομμυρια νεκροι απο την ασθενεια μεχρι σημερα...

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά το θέμα covid εχει πάρει άλλες διαστάσεις. Προσωπικά δεν σύμφωνω με την ολη φάση και αποφεύγω να εμπλέκομαι σε συζητήσεις σχετικές με covid και εμβολιασμούς. Γνωρίζει κανείς αν η Κίνα εχει δεχθεί κυρώσεις απ όλη αυτή την ιστορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το έγραψα και πιο κάτω με άλλο παράδειγμα.

Πες πως αρνείσαι να εμβολιαστείς χωρίς να έχεις κάποια γνωμάτευση γιατρού που να σε αποτρέπει από το να το κάνεις και εργάζεσαι σε μια εταιρεία. Αν στην εταιρεία αυτή έχουν εμβολιαστεί οι περισσότεροι και εσύ κάποια στιγμή νοσήσεις και μολύνεις και άλλους εργαζόμενους (είτε εμβολιασμένους είτε όχι), δεν θα πρέπει να αναλάβεις και τις σχετικές ευθύνες για  αυτό? Πέρα από τους ανθρώπους που πιθανόν να μολυνθούν εξαιτίας σου, μπορεί να αναγκαστεί και η επιχείρηση να σταματήσει τη λειτουργία της κλπ κλπ. 

Αυτό έγραψα πριν λοιπόν! Πως όπως κάποιος ζητάει αποζημιώσεις και ασφαλιστικά από τυχόν παρενέργειες του εμβολίου, θα πρέπει αντίστοιχα να αναλάβει και τις ευθύνες του αν εξαιτίας του κάποιοι άλλοι μολυνθούν ή έχουν ζημιές στην επιχείρησή τους κλπ.

έχεις πλάκα. οκ. χαχαχα

9 λεπτά πριν, Eloy είπε

Η επιλογή καθ'ενός είναι δική του υπόθεση και συμφωνώ. Εσύ καλά κάνεις απο την πλευρά σου αλλά δεν νομίζω να είσαι περισσότερο ασφαλής χωρίς εμβόλιο... Ξέρεις, κυκλοφορούν πολλοί που δεν θέλουν το εμβόλιο, άρα, πρόσεχε γύρω σου... :)

Kι έτσι απο περιέργεια τώρα... πας στην τράπεζα και ξέρεις οτι στην μιά σειρά έχει εμβολιασμένους ενώ στην άλλη έχει ανεμβολίαστους...σε ποιά σειρά θα ήθελες να χωθείς ? - την αλήθεια όμως... :)

μακριά από εμβολιασμένους όσο γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Molpadia said:

έχεις πλάκα. οκ. χαχαχα

Πιθανόν... αλλά αν και δεν γνωρίζω πόσο χρονών είσαι, θα περίμενα να μπορούμε να κάνουμε διάλογο κάπως πιο σοβαρά παρόλο που διαφωνούμε... :) 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθηγητής ανοσολογίας του ΕΚΠΑ Βλαχογιαννόπουλος έχει αναφερθεί στις παρενέργειες όλων των εμβολίων και ειδικά αυτές των Astra και J&J που προκαλούν θρομβώσεις μέσω ειδικού μηχανισμού άσχετου με θρομβώσεις από άλλες αιτίες. Οι παρενέργειες πρέπει να είναι αρκετές για να οδηγήσουν σε απαγορεύσεις σε ορισμένες χώρες. Στις ΗΠΑ υπάρχει το σύστημα VAERS που συγκεντρώνει τέτοιες αναφορές και αξίζει να το ψάξει κανείς. Είναι πολλές.

Ερωτηθείς για τη βέλτιστη στρατηγική μίλησε για εμβολιασμό με pfizer μόνο για ηλικίες άνω των 40 ετών. Και βάσει "στάθμισης κινδύνου" για κάθε άτομο ξεχωριστά γενικώς(πόσο κινδυνεύεις από τον ιό vs από το εκάστοτε εμβόλιο).

Δεν ξέρω η πολιτική πιστοποιητικών εμβολιασμού κατά πόσο συνάδει με μια τέτοια ορθολογική προσέγγιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, asmilon είπε

Τα οποια φαρμακα για τον κορωνοιο ειναι σε φαση κλινικων μελετων, ενω τα εμβολια εχουν ολοκληρωσει τις κλινικες μελετες. Παρολα αυτα για καποιο λογο τα φαρμακα χαιρουν μεγαλυτερης εμπιστοσυνης και λιγοτερου "ξεψαχνισματος" για τυχον παρενεργειες απο τους αντιεμβολιαστες.... 🤔

τα υποτιθέμενα εμβόλια δεν έχουν ολοκληρώσει τις κλινικές μελέτες είναι στη φάση 3.θα έπρεπε να είναι στη φάση 4 για να γνωρίζουμε επακριβώς τις βραχυπρόθεσμες και μακρυπρόθεσμες παρενέργειες που τυχόν έχουν , η "άδεια" τους είναι UNDER CONDITIONS

Επεξ/σία από Molpadia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, pirmen56 said:

Ο καθηγητής ανοσολογίας του ΕΚΠΑ Βλαχογιαννόπουλος έχει αναφερθεί στις παρενέργειες όλων των εμβολίων και ειδικά αυτές των Astra και J&J που προκαλούν θρομβώσεις μέσω ειδικού μηχανισμού άσχετου με θρομβώσεις από άλλες αιτίες. Οι παρενέργειες πρέπει να είναι αρκετές για να οδηγήσουν σε απαγορεύσεις σε ορισμένες χώρες. Στις ΗΠΑ υπάρχει το σύστημα VAERS που συγκεντρώνει τέτοιες αναφορές και αξίζει να το ψάξει κανείς. Είναι πολλές.

Ερωτηθείς για τη βέλτιστη στρατηγική μίλησε για εμβολιασμό με pfizer μόνο για ηλικίες άνω των 40 ετών. Και βάσει "στάθμισης κινδύνου" για κάθε άτομο ξεχωριστά γενικώς(πόσο κινδυνεύεις από τον ιό vs από το εκάστοτε εμβόλιο).

Δεν ξέρω η πολιτική πιστοποιητικών εμβολιασμού κατά πόσο συνάδει με μια τέτοια ορθολογική προσέγγιση.

Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων μόλις ενέκρινε το εμβόλιο της Pfizer για τις ηλικίες 12-15 ετών.

  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ο λόγος που έγινε αυτό είναι κυρίως για την άμεση πιστοποίηση της γνησιότητας του εγγράφου μιας και ο έλεγχος θα γίνεται μέσα από ένα ενιαίο σύστημα.

Μα αφού δεν θα είναι απαραίτητο και δεν θα θεωρείται ταξιδιωτικό έγγραφο..; Θα μπορώ να περάσω και με ένα τεστ η με ένα πιστοποιητικό εμβολιασμού από τρίτη χώρα (όπως πχ Τουρκία που ήδη γίνετε). Για το πιστοποιητικό ανάρρωσης δεν θα πω τίποτα.. (ας καταλήξουν πρώτα τι εστί αυτό)

Οπότε πάλι καταλήγουμε στο ένα χαρτί που λέει ότι έχεις ένα άλλο χαρτί.. Εξάγουμε γραφειοκρατία μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πιθανόν... αλλά αν και δεν γνωρίζω πόσο χρονών είσαι, θα περίμενα να μπορούμε να κάνουμε διάλογο κάπως πιο σοβαρά παρόλο που διαφωνούμε... :) 

το "εμβόλιο" mrna δημιουργεί την ακίδα και ο οργανισμός παράγει αντισώματα για να την καταπολεμήσει και αποθηκεύσει την γενετική αυτή πληροφορία, για πόσο διάστημα ο οργανισμός συνεχίζει να παράγει την ακίδα και υπάρχει πιθανότητα το πειραματόζωο να μεταδόση την ακίδα αυτή σε άλλους μέσω της εκπνοής ή σταγονιδίων με άγνωστες παρενέργειες;;;;; δεν είμαι εναντίον των συμβατικών εμβολίων αλλά πειραματόζωο στα mrna δεν γίνομαι

Επεξ/σία από Molpadia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Molpadia said:

και τότε γιατί πληρώνουμε ασφάλιστρα  κάθε μήνα στο κράτος ΡΕ;;;

Γενικα μιλωντας, ασφαλεια πληρωνεις για τις ατυχες περιπτωσεις που με το δικο σου best effort αντιμετωπισεις καποιο προβλημα.

Καταλαβαινεις νομιζω πως αν πας και βαλεις φωτια στο σπιτι σου, η ασφαλεια σου δεν θα σου καλυψει τις ζημιες ΒΡΕ.

Αν οδηγησεις μεθυσμενος και μεινεις παραλητος σε ενδεχομενο ατυχημα, η ασφαλεια σου δεν θα σε καλυψει ΒΡΕ.

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...