Προς το περιεχόμενο

Το Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID ενεργοποιείται τον επόμενο μήνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Εδώ θεωρώ ότι με αδικείς.

Πρώτα απ όλα αυτά που έγραψα προέρχονται από το Εθνικό Σύστημα Υγείας, που γράφεις ότι αμφισβητώ. Δεν είπα ότι λένε ψέμματα, ή ότι είναι θεωρία συνομωσίας κτλ. Εϊπα ότι δε συμφωνώ με την αντιμετώπιση της κατάστασης. Τα στοιχεία που προβάλλονται σε σχέση με τα μέτρα που χρησιμοποιήθηκαν δείχνουν πανικό και σπασμωδικές κινήσεις.

Η έρευνα που μου παρέθεσες είναι πρωτότυπη και δεν την αμφισβητώ, αλλά κρατάω επιφυλάξεις, μέχρι να δω και άλλες. Εκτός αυτού, ακόμα κι αυτή επιβεβαιώνει αυτό που έγραψα ότι η διασπορά της νόσου ΔΕΝ σταματάει με το εμβόλιο. Επιβραδύνεται.

Δεν έγραψα πουθενά ότι ο ΕΟΔΥ αμφισβητεί τα αποτελέσματα. Έγραψα ότι ο ΕΟΔΥ περιμέμένει να δει και άλλες παρόμοιες έρευνες ώστε να είναι σίγουρος 100% γι αυτά που θα γράψει. Συμφωνώ με αυτή τη φιλοσοφία. Για την ακρίβεια αυτή ακριβώς είναι και η δική μου φιλοσοφία. Ειδικά όταν παίζονται ανθρώπινες ζωές.

Αυτά που γράφεις, δείχνουν ότι αυτό νόμιζες από την αρχή για εμένα και δεν έκανες πραγματικό διάλογο. Στο κάτω κάτω δεν απάντησες σε τόσα πράγματα που έγραψα και εκτός αυτού, έδειξες ότι δε διάβαζες καν όλα όσα έγραφα. Ο εγκέφαλός σου με είχε καταγράψει στους "ψεκασμένους"/ αρνητές του εμβολίου (όπως του χαρακτήρισε και ο πρωθυπουργός σε μία έκρηξη δημοκρατικής διάθεσης και σεβασμού των πολιτών που τονβ στήριξαν...) και ότι κι αν έγραφα το εξέταζες κάτω από αυτό το πρίσμα. Το έχω ξαναδει και σε άλλα θέματα, αλλά πάντα ελπίζω να κάνω λάθος...

Διάβασε σε παρακαλώ τα σχόλια που σου έγραψα με προσοχή και θα δεις ότι δεν έγραψα ποτέ αυτά που αναφέρεις. Δεν είναι προφορικός λόγος, είναι γραπτός. Εκεί βρίσκονται, διάβασέ τα.

Η προσέγγισή σου στο ζήτημα που συζητάμε αυτό δείχνει.  Ούτε εγώ υποστήριξα ότι σταματά η διασπορά του ιού με τα εμβόλια.  Ότι επιβραδύνεται έγραψα και στο στήριξα σε αυτά που παρέθεσα.

Σου ανέφερα πριν ότι σέβομαι απόλυτα αυτόν που δεν θέλει να εμβολιαστεί.  Δεν τον θεωρώ ψεκασμενο.  Αλλά η απάντηση "αυτά από την χώρα που παρήγαγε το εμβόλιο της Astrazeneca" όταν η ίδια η μελέτη που έγινε, έγινε πάνω στο εμβόλιο της Pfizer (BNT162b2), γιατί το Ηνωμένο Βασίλειο χρησιμοποίησε τέτοια εμβόλια, μου δείχνει ότι δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις τις παραπομπές.  Αν η χώρα που ανέπτυξε το εμβόλιο της Astrazeneca ενεργούσε με δόλο, όπως υπονοείς, για να προωθήσει τα συμφέροντά της, η λογική μου, μου λέει ότι θα δημοσιεύονταν τέτοιου τύπου μελέτες για το δικό της εμβόλιο.

Σχετικά με τις παραπομπές σου, το βίντεο είναι τουλάχιστον άκυρο τη δεδομένη χρονική στιγμή, γιατί μιλάει για 10.500 επιβεβαιωμένους θανάτους από covid.  Επίσης, δεν νομίζω ότι επιδέχεται σύγκριση ο εκτιμώμενος αριθμός θανάτων την περίοδο 2018-2019 από γρίπη, ο οποίος είναι 9,8 ανά 100κ πληθυσμού, με τους 63 ανά 100κ πληθυσμού που έχει η Ελλάδα τις τελευταίες δυο εβδομάδες σύμφωνα με το ECDC.  Αν και αντιλαμβάνομαι πως μιλάμε για μια πολύ μικρότερη σε έκταση περίοδο όπου έχουμε υψηλό αριθμό θανόντων από covid.  

Νομίζω λοιπόν ότι εσύ αδικείς εμένα και ταυτόχρονα τον εαυτό σου.

Ο ΕΟΔΥ είναι φορέας του ίδιου συστήματος που εφήρμοσε το lockdown όπως το εφήρμοσε, που εμβολιαζε κοσμο με την πρώτη δόση του εμβολίου και μετά έλεγε στον κόσμο ότι δεν μπορεί να του χορηγήσει την δεύτερη γιατί δεν υπάρχει απόθεμα και άλλα τέτοια όμορφα.  Επομένως δεν υιοθετώ το επιχείρημα πως απλά περιμένει για να ενημερώσει την ιστοσελίδα του.  Πιστεύω ότι για άλλη μια φορά, αντικατοπτρίζει τις παθογένειες του κρατικού μηχανισμού της χώρας μας.

Επεξ/σία από deceit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Tlykog είπε

Ειλικρινα θα το κοιτάξω. Παρόλα αυτά είναι σημαντικές και οι 2 παράμετροι που ανέφερα. Βάσει αυτών τα συμπεράσματα είναι δύσκολα, όταν δεν υπάρχουν σωστά δεδομένα...

Σίγουρα… για αυτό και λέω ότι θα πρέπει πρώτα να ολοκληρωθούν όλες οι μελέτες, να τις συγκρίνουμε και μετά να βγάλουμε συμπεράσματα… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τώρα αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα σκεπτόμενου ενήλικα? ΠΩΣ διάολο θα μπορούσαν να ξέρουν πόσο διαρκεί η προστασία?????? Έστω ότι κρατάει 18 χρόνια (just for the sake of argument), αν δεν περάσουν 18 χρόνια από την ώρα που εμβολιάστηκε ο πλυθησμός πως θα μπορούσαν να υπάρχουν δεδομένα για το πόσο καιρό κρατάει η προστασία? ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ξέρουν πώς κρατάει, και μέχρι να αρχίσει να εξασθενεί το εμβόλιο σε όσους εμβολιάστηκαν δεν θα υπάρχουν στατιστικά για να βγούν δεδομένα

Όπως ξέρουν για τη γρίπη:

με δοκιμές ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ. Αν κάτι δεν είναι σωστό να μην το βγάλουν. Από το εμβόλιο της γρίπης δεν πέρασαν 18 χρόνια. Αλίμονο...

Προφανώς και θα έπρεπε να ξέρουν. Τί θα πεις του παππού, που ενώ εμβολιάστηκε, κόλλησε και πέθανε πχ σε 2 μήνες από την 2 δόση; "Τώρα που πέθανες ξέρουμε ότι κρατάει 2 μήνες"; Ή ακόμα καλύτερα: "θα περιμένουμε να δούμε και πόσοι άλλοι θα πεθάνουν για να σας πούμε σίγουρα"... Αυτή είναι η λογική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tlykog είπε

Όπως ξέρουν για τη γρίπη:

με δοκιμές ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ. Αν κάτι δεν είναι σωστό να μην το βγάλουν. Από το εμβόλιο της γρίπης δεν πέρασαν 18 χρόνια. Αλίμονο...

Προφανώς και θα έπρεπε να ξέρουν. Τί θα πεις του παππού, που ενώ εμβολιάστηκε, κόλλησε και πέθανε πχ σε 2 μήνες από την 2 δόση; "Τώρα που πέθανες ξέρουμε ότι κρατάει 2 μήνες"; Ή ακόμα καλύτερα: "θα περιμένουμε να δούμε και πόσοι άλλοι θα πεθάνουν για να σας πούμε σίγουρα"... Αυτή είναι η λογική;

Ο παππούς που εμβολιάστηκε και πέθανε, θα πέθαινε και χωρίς το εμβόλιο. Από εκεί και πέρα ναι, προφανώς αυτή είναι η διαδικασία. 

Ποιες δοκιμές σε εργαστήρια, σε ποιόν πλανήτη ζείς? Οι δοκιμές σε εργαστήρια όσον αφορά την διάρκεια προστασίας μπορεί να κρατήσει 6-12-18-24-36 μήνες. Βλέπεις να υπάρχει τέτοιο χρονικό διάστημα διάθεσιμο? Η θα μείνουμε άλλα 2 χρόνια με σκληρό lockdown?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, deceit είπε

Η προσέγγισή σου στο ζήτημα που συζητάμε αυτό δείχνει.  Ούτε εγώ υποστήριξα ότι σταματά η διασπορά του ιού με τα εμβόλια.  Ότι επιβραδύνεται έγραψα και στο στήριξα σε αυτά που παρέθεσα.

Σου ανέφερα πριν ότι σέβομαι απόλυτα αυτόν που δεν θέλει να εμβολιαστεί.  Δεν τον θεωρώ ψεκασμενο.  Αλλά η απάντηση "αυτά από την χώρα που παρήγαγε το εμβόλιο της Astrazeneca" όταν η ίδια η μελέτη που έγινε, έγινε πάνω στο εμβόλιο της Pfizer (BNT162b2), γιατί το Ηνωμένο Βασίλειο χρησιμοποίησε τέτοια εμβόλια, μου δείχνει ότι δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις τις παραπομπές.  Αν η χώρα που ανέπτυξε το εμβόλιο της Astrazeneca ενεργούσε με δόλο, όπως υπονοείς, για να προωθήσει τα συμφέροντά της, η λογική μου, μου λέει ότι θα δημοσιεύονταν τέτοιου τύπου μελέτες για το δικό της εμβόλιο.

Σχετικά με τις παραπομπές σου, το βίντεο είναι τουλάχιστον άκυρο τη δεδομένη χρονική στιγμή, γιατί μιλάει για 10.500 επιβεβαιωμένους θανάτους από covid.  Επίσης, δεν νομίζω ότι επιδέχεται σύγκριση ο εκτιμώμενος αριθμός θανάτων την περίοδο 2018-2019 από γρίπη, ο οποίος είναι 9,8 ανά 100κ πληθυσμού, με τους 63 ανά 100κ πληθυσμού που έχει η Ελλάδα τις τελευταίες δυο εβδομάδες σύμφωνα με το ECDC.  Αν και αντιλαμβάνομαι πως μιλάμε για μια πολύ μικρότερη σε έκταση περίοδο όπου έχουμε υψηλό αριθμό θανόντων από covid.  

Νομίζω λοιπόν ότι εσύ αδικείς εμένα και ταυτόχρονα τον εαυτό σου.

Ο ΕΟΔΥ είναι φορέας του ίδιου συστήματος που εφήρμοσε το lockdown όπως το εφήρμοσε, που εμβολιαζε κοσκουμε την πρώτη δόση του εμβολίου και μετά έλεγε στον κόσμο ότι δεν μπορεί να του χορηγήσει την δεύτερη γιατί δεν υπάρχει απόθεμα και άλλα τέτοια όμορφα.  Επομένως δεν υιοθετώ το επιχείρημα πως απλά περιμένει για να ενημερώσει την ιστοσελίδα του.  Πιστεύω ότι για άλλη μια φορά, αντικατοπτρίζει τις παθογένειες του κρατικού μηχανισμού της χώρας μας.

Εγώ δε σε χαρακτήρισα για τις απόψεις σου. Ούτε είπα κάπου ότι υποστήριξες ότι σταματάει η διασπορά του ιού. Απλά σου είπα ότι το εμβόλιο δεν είναι λύση πραγματική, αν δεχτούμε ότι δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ, πόσο μάλλον τώρα που συγκεντώνοτναι ακόμα στοιχεία για τις βασικές του ιδιότητες ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ...

Γιατί έχεις κολλήσει και γράφεις και ξαναγράφεις ένα συμπερασμα για κάτι που δεν είπα. Αυτό για το Astra Zeneca δεν το ανέφερα από την πλευρά της συνωμοσίας. Απλά η χώρα αυτή, μετά από "προσεκτική" μελέτη έβγαλε ένα εμβόλιο με προβλήματα. Επιβεβαιωμένα. Από τη στιγμή που δημοσιεύει μια μελέτη, κρατάω επιφύλαξη. Θα δω και τί θα πουν και άλλες ερευνες πάνω στο θέμα. Το εμβόλιο δεν το πέτυχε. Μπορεί να μην πετύχει και η έρευνα. Μπορεί και να έχουν απόλυτο δίκιο. Είδωμεν. Αυτό έγραψα. Το πως το μετέφρασες εσύ είναι άλλο θέμα.

Πρώτον, το 10.500 δεν είναι αριθμός από 1 χρόνο covid, αλλά από παραπάνω. Παρόλα αυτά έγραψα ότι οι θάνατοι/τον πληθυσμό μιας χώρας δεν δίνουν καμία εικόνα για το πόσο επικίνδυνος είναι ένας ιός. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι πόσοι πέθαναν ΑΠΟ covid/πόσοι αρρώστησαν από covid. ΕΠιπλέον, θα πρέπει να μπει και σαν παράμετρος το πόσο εύκολα μεταδίδεται ένας ιός. Πχ ένας ιός που μεταδίδεται 5 φορές πιο εύκολα από έναν άλλο, έχει την ίδια θνητότητα αν σκοτώσει 5 φορές μεγαλύτερο πληθυσμο.

Θέλεις να πεις ότι γεννήθηκες χτες και δε γνωρίζεις ότι για κάποια θέματα, αρχικά, βγήκαν έρευνες που υποστήριζαν ένα πράγμα και στην πορεία βγήκαν άλλες, που επικτάτησαν τελικά, και απέδειξαν το αντίθετο;...

Ή απλά πιστεύεις αυτό που θέλεις να πιστέψεις. Εδώ δεν είναι θέμα πίστης. Δεν κάνουμε κόντρα σε θρησκείες και "πιστεύω". Η λογική λέει ότι το εμβόλιο είναι καινούριο και ακόμα μελετάται. Ο ΕΟΔΥ δεν θέλει να εκτεθεί (σαν δημόσιος οργανισμός που είναι) και θα σου γράψει μόνο αυτά για το οποία είναι σίγουρος.

Αν σε συζητήσεις αρχίζουμε να αμφισβητούμε και επίσημες πηγές, τότε πραγματικά δεν υπάρχει νόημα συζήτησης.

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο παππούς που εμβολιάστηκε και πέθανε, θα πέθαινε και χωρίς το εμβόλιο. Από εκεί και πέρα ναι, προφανώς αυτή είναι η διαδικασία. 

Ποιες δοκιμές σε εργαστήρια, σε ποιόν πλανήτη ζείς? Οι δοκιμές σε εργαστήρια όσον αφορά την διάρκεια προστασίας μπορεί να κρατήσει 6-12-18-24-36 μήνες. Βλέπεις να υπάρχει τέτοιο χρονικό διάστημα διάθεσιμο? Η θα μείνουμε άλλα 2 χρόνια με σκληρό lockdown?

Συληπητήρια για τον παππού σου. Ειλικρινα.

Δεν είναι όμως αυτή η διαδικασία. Αν πχ το εμβόλιο αποτύγχανε παταγωδώς και σκότωνε 10.000.000 άτομα θα μου έγραφες το ίδιο; Ότι δεν υπήρχε χρόνος και αυτοί έχασαν τη ζωή τους επειδή κάποιοι βιάστηκαν; "Δεν πειράζε μωρέ, σιγά, τώρα μάθαμε και θα το κάνουμε καλύτερα;"

Δεν το δέχομαι. Κάθε μία ζωή έχει αξία.

Ένα κακό φάρμακο μπορεί να είναι χειρότερο από την ίδια την ασθένεια.

Το lockdown, με τον τρόπο που έγινε, δεν είχε κανένα νόημα. Τα μέτρα προστασίας έκαναν τη δουλειά τους.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tlykog είπε

Συληπητήρια για τον παππού σου. Ειλικρινα.

Δεν είναι όμως αυτή η διαδικασία. Αν πχ το εμβόλιο αποτύγχανε παταγωδώς και σκότωνε 10.000.000 άτομα θα μου έγραφες το ίδιο; Ότι δεν υπήρχε χρόνος και αυτοί έχασαν τη ζωή τους επειδή κάποιοι βιάστηκαν; Δεν πειράζε μωρέ, σιγά, τώρα μάθαμε και θα το κάνουμε καλύτερα;

Ένα κακό φάρμακο μπορεί να είναι χειρότερο από την ίδια την ασθένεια.

Το lockdown, με τον τρόπο που έγινε, δεν είχε κανένα νόημα. Τα μέτρα προστασίας έκαναν τη δουλειά τους.

 

Mιλάμε για την διάρκεια προστασίας του εμβολίου και όχι για την αποτελεσματικότητα του. Η αποτελεσματικότητα του είναι δεδομένη, απλά σου φαίνεται περίεργο που δεν γνωρίζουν την διάρκεια της. Και σου εξηγώ, ότι είναι απόλυτα αναμενόμενο, μιας και θα χρειαζόμαστε άλλα 2 χρόνια δοκιμών, τα οποία απλά δεν έχουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σίγουρα… για αυτό και λέω ότι θα πρέπει πρώτα να ολοκληρωθούν όλες οι μελέτες, να τις συγκρίνουμε και μετά να βγάλουμε συμπεράσματα… 

Παρόλα αυτά, πριν ολοκληρωθούν οι μελέτες έχουμε βγάλει το συμπέρασμα ότι το εμβόλιο είναι ο Σωτήρας και πρέπει να το κάνουμε ΟΛΟΙ: ακόμα και τα μικρά παιδάκια.

Έχω 3 (3 χρονών και 2 δίδυμα 1 έτους): αν δεν μου πουν ότι είναι 1000% ασφαλές ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να τα πάω να το κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Εγώ δε σε χαρακτήρισα για τις απόψεις σου. Ούτε είπα κάπου ότι υποστήριξες ότι σταματάει η διασπορά του ιού. Απλά σου είπα ότι το εμβόλιο δεν είναι λύση πραγματική, αν δεχτούμε ότι δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ, πόσο μάλλον τώρα που συγκεντώνοτναι ακόμα στοιχεία για τις βασικές του ιδιότητες ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ...

Γιατί έχεις κολλήσει και γράφεις και ξαναγράφεις ένα συμπερασμα για κάτι που δεν είπα. Αυτό για το Astra Zeneca δεν το ανέφερα από την πλευρά της συνωμοσίας. Απλά η χώρα αυτή, μετά από "προσεκτική" μελέτη έβγαλε ένα εμβόλιο με προβλήματα. Επιβεβαιωμένα. Από τη στιγμή που δημοσιεύει μια μελέτη, κρατάω επιφύλαξη. Θα δω και τί θα πουν και άλλες ερευνες πάνω στο θέμα. Το εμβόλιο δεν το πέτυχε. Μπορεί να μην πετύχει και η έρευνα. Μπορεί και να έχουν απόλυτο δίκιο. Είδωμεν. Αυτό έγραψα. Το πως το μετέφρασες εσύ είναι άλλο θέμα.

Πρώτον, το 10.500 δεν είναι αριθμός από 1 χρόνο covid, αλλά από παραπάνω. Παρόλα αυτά έγραψα ότι οι θάνατοι/τον πληθυσμό μιας χώρας δεν δίνουν καμία εικόνα για το πόσο επικίνδυνος είναι ένας ιός. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι πόσοι πέθαναν ΑΠΟ covid/πόσοι αρρώστησαν από covid. ΕΠιπλέον, θα πρέπει να μπει και σαν παράμετρος το πόσο εύκολα μεταδίδεται ένας ιός. Πχ ένας ιός που μεταδίδεται 5 φορές πιο εύκολα από έναν άλλο, έχει την ίδια θνητότητα αν σκοτώσει 5 φορές μεγαλύτερο πληθυσμο.

Θέλεις να πεις ότι γεννήθηκες χτες και δε γνωρίζεις ότι για κάποια θέματα, αρχικά, βγήκαν έρευνες που υποστήριζαν ένα πράγμα και στην πορεία βγήκαν άλλες, που επικτάτησαν τελικά, και απέδειξαν το αντίθετο;...

Ή απλά πιστεύεις αυτό που θέλεις να πιστέψεις. Εδώ δεν είναι θέμα πίστης. Δεν κάνουμε κόντρα σε θρησκείες και "πιστεύω". Η λογική λέει ότι το εμβόλιο είναι καινούριο και ακόμα μελετάται. Ο ΕΟΔΥ δεν θέλει να εκτεθεί (σαν δημόσιος οργανισμός που είναι) και θα σου γράψει μόνο αυτά για το οποία είναι σίγουρος.

Αν σε συζητήσεις αρχίζουμε να αμφισβητούμε και επίσημες πηγές, τότε πραγματικά δεν υπάρχει νόημα συζήτησης.

Το βίντεο που παρέθεσες, αναφέρει ότι μέχρι τις 21/03/20 σε ολον τον πλανήτη, είχαν καταγραφεί 10.500 θάνατοι από covid ενώ στην Ελλάδα καταγράφονται κατά μέσο ορο +1000.   Με τις απαντήσεις σου, μου δίνεις την εντύπωση ότι είτε δεν καταλαβαίνεις τις πηγές που ο ιδιος παραθέτεις, είτε δεν τις έχεις διαβάσει.

Ο ΕΟΔΥ έχει εκτεθεί προ πολλού από τον τρόπο που αντιμετωπίζει την πανδημία.  Δεν έχει ανάγκη την ενημέρωση μιας ιστοσελίδας του.

Δεν αμφισβήτησα τον ΕΟΔΥ ως προς την επισημότητά του.  Αλλά βάσει οσων έχω δει, μπορώ να σχηματίσω άποψη για τα αντανακλαστικά του.

Θεωρώ πάντως εξαιρετικά ενδιαφέρον ότι από τη μια ενστερνίζεσαι αυτό που έχει αναρτημένο ο ΕΟΔΥ ενώ από την άλλη αμφισβητείς την αναγκαιότητα και ασφάλεια των εμβολίων, κάτι στο το οποίο ο ΕΟΔΥ, αν δεν κάνω λάθος, τάσσεται υπέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Τώρα αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα σκεπτόμενου ενήλικα? ΠΩΣ διάολο θα μπορούσαν να ξέρουν πόσο διαρκεί η προστασία?????? Έστω ότι κρατάει 18 χρόνια (just for the sake of argument), αν δεν περάσουν 18 χρόνια από την ώρα που εμβολιάστηκε ο πλυθησμός πως θα μπορούσαν να υπάρχουν δεδομένα για το πόσο καιρό κρατάει η προστασία? ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ξέρουν πώς κρατάει, και μέχρι να αρχίσει να εξασθενεί το εμβόλιο σε όσους εμβολιάστηκαν δεν θα υπάρχουν στατιστικά για να βγούν δεδομένα

Φαντασου λοιπον ποσα ΔΕΝ ξερουν για τυχον παρενεργειες συμφωνα με τα λεγομενα σου, ηδη καποιες μελετες κυταρικες τελκευταιες λενε οτι η πρωτεινη της ακιδας που υπαρχει και στα νεα εμβολια δημιουργει προβληματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Mιλάμε για την διάρκεια προστασίας του εμβολίου και όχι για την αποτελεσματικότητα του. Η αποτελεσματικότητα του είναι δεδομένη, απλά σου φαίνεται περίεργο που δεν γνωρίζουν την διάρκεια της. Και σου εξηγώ, ότι είναι απόλυτα αναμενόμενο, μιας και θα χρειαζόμαστε άλλα 2 χρόνια δοκιμών, τα οποία απλά δεν έχουμε. 

Το astra zeneca έδειξε ότι υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψη. Θα προτιμούσα να περιμένω ακόμα 1 χρόνο, με όλα τα μέτρα προστασίας, παρά να πάρω ένα ημιτελές προϊόν.

Από το ότι δεν ξέρουν καν πόσο κρατάει δείχνει πόσο "σχολαστική" δουλειά έκαναν.

Από οικονομικής πλευράς, πάντως, τους βόλεψε απίστευτα. Η παραγωγή ένος φαρμάκου και οι δοκιμές παίρνουν χρόνο και στοιχίζουν πολλά χρήματα. Τώρα, με τη διακιολογία του "επέιγοντος" το έβγαλαν γρήγορα γρήγορα και εισπράττουν κατευθείαν. Οι δοκιμές γίνονται στον πληθυσμό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, deceit είπε

Το βίντεο που παρέθεσες, αναφέρει ότι μέχρι τις 21/03/20 σε ολον τον πλανήτη, είχαν καταγραφεί 10.500 θάνατοι από covid ενώ στην Ελλάδα καταγράφονται κατά μέσο ορο +1000.   Με τις απαντήσεις σου, μου δίνεις την εντύπωση ότι είτε δεν καταλαβαίνεις τις πηγές που ο ιδιος παραθέτεις, είτε δεν τις έχεις διαβάσει.

Ο ΕΟΔΥ έχει εκτεθεί προ πολλού από τον τρόπο που αντιμετωπίζει την πανδημία.  Δεν έχει ανάγκη την ενημέρωση μιας ιστοσελίδας του.

Δεν αμφισβήτησα τον ΕΟΔΥ ως προς την επισημότητά του.  Αλλά βάσει οσων έχω δει, μπορώ να σχηματίσω άποψη για τα αντανακλαστικά του.

Θεωρώ πάντως εξαιρετικά ενδιαφέρον ότι από τη μια ενστερνίζεσαι αυτό που έχει αναρτημένο ο ΕΟΔΥ ενώ από την άλλη αμφισβητείς την αναγκαιότητα και ασφάλεια των εμβολίων, κάτι στο το οποίο ο ΕΟΔΥ, αν δεν κάνω λάθος, τάσσεται υπέρ.

Έδω κάνεις, για ακόμα μια φορά, λάθος. Οι πηγή του βίντεο ήταν για να δείξω ότι ενώ τα τελευταία 6 χρόνια στην Ελλάδα πεθαίνουν, κατά μέσο όρο, από γριπη 1,750 άτομα, δεν άνοιξε ρουθούνι...

Το γράφω και με κεφαλαία, για να δώσω και έμφαση: ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΙΟ ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ.

Αυτό γιατί το προσπερνάτε όλοι; Δε μετράει; Δεν είδα κανέναν να το σχολιάσει ή να απαντήσει...

Δε βλέπω κάπου λάθος σε αυτή την πηγή. Στη συνέχεια έβαλα και την παράμετρο την θνητότητας: πόσα άτομα από τους νοσούντες πεθαίνουν; Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους (πχ ηλικία, συννοσηρότητα κτλ);

Τι σχέση έχουν τα αντανακλαστικά ή η αντιμετώπιση του covid με αυτά που γράφει στο site του. Ο ΕΟΔΥ δεν είναι ένας άνθρωπος είναι ένας επίσημος κρατικός οργανισμός. Αυτός που γράφει στο site μπορει να μην έχει καμία σχέση με αυτόν που παίρενι αποφάσεις για τα μέτρα προστασίας κτλ. Δεν είναι επιχείρημα αυτο.

Τάσσεται υπέρ, αλλά έγραψα και πριν ότι δεν το τεκμηριώνει επαρκώς, ώστε να πείσει τον πολίτη. Περισσότερο εμφάνίζει μία εικόνα του τύπου: "κάνε το εμβόλιο, γιατί δεν έχω κάτι άλλο να σου δώσω. Πιθανότατα θα σου κάνει καλό, αλλά δεν είμαστε και 100% σίγουροι". Πράγμα το όποίο είναι και σωστό και ακριβές. Προσπαθεί να μην εκτίθεται και δεν παίρνει ευθύνη για κάτι που δεν είναι 100% σίγουρο.

Εδώ δέχτηκα και κουβεντιάζω με τα επίσημα νούμερα της κυβέρνησης για τους θανάτους, ενώ ο Τσιόρδας παραδέχτηκε ότι δεν γίνεται σωστή καταμέτρηση, αλλά αυτοί το θεωρούν σωστό και σε πείραξε ο ΕΟΔΥ;

Βασικά, σε πείραξε γιατί ένας αρνητής= "ψεκασμένος" μιλάει για θεωρίες συνομωσίας και αμφισβητεί την κυβέρνηση και αυτό που κάνω δεν υπακούει στο "προφίλ"... Έχω κάνει όλα τα εμβόλια, ακόμα και αυτό της γρίπης. Δεν έχω κανένα θέμα με τα εμβόλια.

Μήπως θα πρέπει, λοιπόν, να σκεφτείς ότι δεν είμαι αρνητής, αλλά απλά ένας σκεπτόμενος άνθρωπος;...

 

Καλή η παρέα σας και σας ευχαριστώ για τη συζήτηση, αλλά πρέπει να δουλέψω τώρα. Δε θα απαντήσω σε άλλα μηνύματα. Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Έδω κάνεις, για ακόμα μια φορά, λάθος. Οι πηγή του βίντεο ήταν για να δείξω ότι ενώ τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα πεθαίνουν, κατά μέσο όρο, από γριπη 1,750 άτομα, δεν άνοιξε ρουθούνι...

Το γράφω και με κεφαλαία, για να δώσω και έμφαση: ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΙΟ ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ.

Δε βλέπω κάπου λάθος σε αυτή την πηγή. Στη συνέχεια έβαλα και την παράμετρο την θνητότητας: πόσα άτομα από οτυ νοσούντες πεθαίνουν; Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους (πχ ηλικία, συννοσηρότητα κτλ);

Τ΄σχέση έχουν τα αντανακλαστικά ή η αντιμετώπιση του covid με αυτά που γράφει στο site του. Ο ΕΟΔΥ δεν είναι ένας άνθρωπος είναι ένας επίσημος κρατικός οργανισμός. Αυτός που γράφει στο site μπορει να μην έχει καμία σχέση με αυτόν που παίρενι αποφάσεις για τα μέτρα προστασίας κτλ. Δεν είναι επιχείρημα αυτο.

Τάσσεται υπέρ, αλλά έγραψα και πριν ότι δεν το τεκμηριώνει επαρκώς, ώστε να πείσει τον πολίτη. Περισσότερο εμφάνίζει μία εικόνα του τύπου: "κάνε το εμβόλιο, γιατί δεν έχω κάτι άλλο να σου δώσω. ΠΙθανότατα θα σου κάνει καλό, αλλά δεν είμαστε και 100% σίγουροι". Πράγμα το όποίο είναι και σωστό και ακριβές. Προσπαθεί να μην εκτίθεται και δεν παίρνει ευθύνη για κάτι που δεν είναι 100% σίγουρο.

Εδώ δέχτηκα και κουβεντιάζω με τα επίσημα νούμερα της κυβέρνησης για τους θανάτους, ενώ ο Τσιόρδας παραδέχτηκε ότι δεν γίνεται σωστή καταμέτρηση, αλλά αυτοί το θεωρούν σωστό και σε πείραξε ο ΕΟΔΥ;

Βασικά, σε πείραξε γιατί ένας αρνητής= "ψεκασμένος" μιλάει για θεωρίες συνομωσίας και αμφισβητεί την κυβέρνηση και αυτό που κάνω δεν υπακούει στο "προφίλ"...

Μήπως θα πρέπει, λοιπόν, να σκεφτείς ότι δεν είμαι αρνητής, αλλά απλά ένας σκεπτόμενος άνθρωπος;...

 

Δεν με ενοχλησε η άποψή σου.  Οι αποφάσεις που παίρνεις για τον εαυτό σου, είναι δική σου υπόθεση.  Μπορώ όμως βάσει της επιχειρηματολογίας σου να την κρίνω.  Είναι μέρος του διαλόγου.

Το γεγονός λοιπόν ότι συγκρίνεις 1750 θανάτους σε έναν χρόνο με 12000 σε 14 μήνες, ενώ ταυτόχρονα κυκλοφορούμε με περιορισμούς και με μάσκες, μου δείχνει ότι δεν αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος του προβλήματος.  Και επειδή ακριβώς δεν το αντιλαμβάνεσαι, δεν αποδέχεσαι ότι το risk-reward ratio του να κάνεις το εμβόλιο, είναι κατά πολύ θετικότερο απ' την εναλλακτική του να ανοίξουν όλα, να μην χρειάζεται η χρήση μάσκας και να αφήσουμε τον ιό να διασπαρει και να σκοτώσει όσους φυσιολογικά δεν θα επιζούσαν από τον ιό.

Ούτε σε κρίνω ως ψεκασμενο, αυτό είναι δικό σου, αυθαίρετο συμπέρασμα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off Topic λιγο, αλλα παντα σχετικο... Σε λιγο θα πεσει και το παραμυθακι οτι η πανδημια ειναι φυσικης προελευσης..... https://www.euro2day.gr/news/world/article/2081077/nea-ereyna-oi-kinezoi-kataskeyasan-ton-koronoio-ka.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Καλή η παρέα σας και σας ευχαριστώ για τη συζήτηση, αλλά πρέπει να δουλέψω τώρα. Δε θα απαντήσω σε άλλα μηνύματα. Σας ευχαριστώ.

Φίλε μπράβο...

αφου σε διόρθωσαν σε τουλάχιστον 3 στατιστικά στοιχεία που παρέθεσες και παραδέχτηκες ότι δεν τα είχες διαβάσει σωστά, αφού επισης έβαλες κάμποσα link τα οποια όσοι τα κλικαραν είδαν πως άλλα έλεγαν κ αλλα έλεγες ότι έλεγαν, και τέλος αφού οι απαντήσεις σου στα οποια επιχειρήματα ήταν κυριως: Α. να στέλνεις την μπάλα στην εξέδρα, Β. να αλλάζεις τα λεγόμενα του συνομιλητή σου βάζοντας (διακριτικούς ειναι η αλήθεια) χαρακτηρισμούς και Γ. να αλλάζεις τα δικά σου λεγόμενα ισχυριζόμενος πως δεν έλεγες αυτά που έλεγες ή πως ο άλλος δεν κατάλαβε καλα (πχ συγκρίνεις γρίπη με COVID επειδή εχουν κοινά στοιχεία το ότι ειναι ασθένειες, ή με την λογική που συγκρίνεις πάνελ τηλεόρασης),

 

...κατάλαβες ότι ηρθε η ωρα να κανεις και κατι χρήσιμο τελικά... 

Σε ευχαριστούμε 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 3:29 ΜΜ, Eloy είπε

To σωστό είναι, όταν ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός στην χώρα, όλων όσων το επιθυμούν, οι αρνητές κλπ να αναλάβουν το κόστος νοσηλείας τους (για αυτήν την ασθένεια) αν ποτέ την χρειαστούν και θελήσουν να νοσηλευτούν...

δεν υπάρχει μεγαλύτερη αδικία απο την δικαιοσύνη που στηρίζεται στα δεδομένα τα δικά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...