Προς το περιεχόμενο

Το Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID ενεργοποιείται τον επόμενο μήνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και το ανάποδο όμως αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα σωστοί! Ασφαλιστικά και ποινικές κυρώσεις για τυχόν προβλήματα που θα παρουσιαστούν και από κάποιους που δεν δέχονται να εμβολιαστούν. Δεν το λέω ειρωνικά!

τρικυμία εν κρανίω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
1 minute ago, Molpadia said:

με μοριακό πας όπου θέλεις σε όλο τον κόσμο...

Το πιστοποιητικό που ανακοινώθηκε σήμερα δεν αφορά μόνο τους εμβολιασμούς αλλά και τα αρνητικά τεστ κλπ! Καλύπτει περιπτώσεις που εμβολιάστηκες, νόσησες από covid ή έκανες αρνητικό τεστ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος - δεν έχω πρόχειρα νούμερα  ότι - σε βάθος 2 δις χρηστών - πιό πολλοί έχουν πεθάνει απο την χρήση ασπιρίνης, παρά απο τα εμβόλια covid-19... Πιό πολλοί έχουν σκοτωθεί περνώντας τον δρόμο για το απέναντι περίπτερο, παρά απο πτώση αεροπλάνου... Δεν αναφέρω καν τα σουβλάκια γύρω απο την Ομόνοια...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, thanos78 είπε

Το σωστό είναι να ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός με όλα τα εμβόλια για όλες τις ηλικίες όλων όσων το επιθυμούν με ασφαλιστικά μέτρα και ποινικές κυρώσεις εφόσον και αν εμφανιστούν σοβαρές παρενέργειες. Μαζί με το εμβόλιο να φέρουν και τα φάρμακα με τα μονοκλονικά αντισώματα που ήδη στο εξωτερικό εφαρμόζεται σε ασθενείς. 

Τα οποια φαρμακα για τον κορωνοιο ειναι σε φαση κλινικων μελετων, ενω τα εμβολια εχουν ολοκληρωσει τις κλινικες μελετες. Παρολα αυτα για καποιο λογο τα φαρμακα χαιρουν μεγαλυτερης εμπιστοσυνης και λιγοτερου "ξεψαχνισματος" για τυχον παρενεργειες απο τους αντιεμβολιαστες.... 🤔

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για αυτά που υποστηρίζεις, μίλα με κάποιον γιατρό κλπ, μη ρωτάς εμένα!

Εγώ το βλέπω εντελώς πρακτικά: αν εργαζόμαστε δίπλα δίπλα σε μια εταιρεία, έχω κάνει το εμβόλιο ενώ εσύ το αρνείσαι (χωρίς να συντρέχει κάποιος σοβαρός ιατρικός λόγος), φαντάζομαι πως έχω κι εγώ το δικαίωμα να μη σε θέλω δίπλα μου (υπό την προϋπόθεση προφανώς πως ο ιός κυκλοφορεί ακόμη γύρω μας). Το ίδιο κι αν πρέπει να μπω σε ένα αεροπλάνο μαζί με άλλους που αρνήθηκαν να εμβολιαστούν. Σκέψου πως εγώ μπορεί να αντιμετωπίζω και άλλα υποκείμενα νοσήματα και να κινδυνεύω πολύ περισσότερο από εσένα αν μολυνθώ από τον Covid και έκανα το εμβόλιο ακριβώς για να αυξήσω την προστασία μου!

Δε χρειάζεται να είμαστε τόσο υπερβολικοί! Κανείς προφανώς δεν θέλει να είναι μέσα στο 0,001% που μπορεί να πάθει κάτι σοβαρό από έναν εμβολιασμό αλλά πρέπει να το κοιτάζουμε και λίγο γενικότερα το όλο θέμα γιατί δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτόν τον κόσμο! :) 

Εφόσον είσαι εμβολιασμένος ο κίνδυνος που διατρέχεις είναι μόνο από τις μεταλλάξεις του ιού που ούτως η άλλως θα προτρέχουν έναντι των εμβολίων. Έχω μιλήσει ήδη με γιατρούς και κανένας δεν παίρνει το ρίσκο να πει να το κάνεις ή όχι, διότι το όφελος έναντι του ρίσκου ιδιαίτερα σε νεαρές ηλικίες είναι πολύ μικρό. Και κάτι που προφανώς δεν έχεις αντιληφθεί είναι ότι και ο εμβολιασμένος μπορεί να σε κολλήσει και να νοσήσεις, αυτός είναι ο λόγος που δεν θα προχωρήσει το σενάριο της "ελευθερίας" των εμβολιασμένων να μην φορούν μάσκα σε παρέα εμβολιασμένων, διότι και αυτοί μεταδίδουν τον ιό και τις μεταλλάξεις του. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asmilon είπε

Τα οποια φαρμακα για τον κορωνοιο ειναι σε φαση κλινικων μελετων, ενω τα εμβολια εχουν ολοκληρωσει τις κλινικες μελετες. Παρολα αυτα για καποιο λογο τα φαρμακα χαιρουν μεγαλυτερης εμπιστοσυνης και λιγοτερου "ξεψαχνισματος" για τυχον παρενεργειες απο τους αντιεμβολιαστες.... 🤔

Estimated Study Completion Date : April 6, 2023 ... για το phizer. Και τα περισσότερα από ότι θυμάμαι, ολοκληρώνονται την ίδια χρονιά.

Είναι λάθος να βαφτίζεται κάποιος αντιεμβολιαστής - αρνητής - ψεκασμένος και ότι άλλο τραγελαφικό έχει πει η παρούσα κυβέρνηση της χώρας. Κάποιοι πιθανώς να θέλουν να ολοκληρωθούν όλα σωστά προτού προχωρήσουν στον εμβολιασμό.

  • Like 9
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Το νέο πιστοποιητικό προορίζεται κυρίως για ταξίδια στο εξωτερικό, και αποτελεί μια ψηφιακή απόδειξη ότι ο πολίτης:

  • έχει εμβολιαστεί κατά της COVID-19 με οποιοδήποτε εμβόλιο από εκείνα που έχουν λάβει άδεια κυκλοφορίας από την ΕΕ ή
  • έχει υποβληθεί σε εξέταση με αρνητικό αποτέλεσμα ή
  • έχει αναρρώσει από τη νόσο COVID-19

 

Απόδειξη;

Αποτελεί απόδειξη το εμβόλιο;

Αναπτύσσουν όλοι αντισώματα κατά του ιού ανεξαρτήτως ηλικιακής ομάδας και ομάδας αίματος;Οι εμβολιασμένοι δεν μεταδίδουν τον ιό;

Τα τεστ τελικά πόσο % είναι αξιόπιστα;Λιγουλάκι;Λίγο;Έτσι και έτσι;

Όσοι έχουν αναρρώσει από covid ,για πόσο διάστημα αναπτύσσουν αντισώματα;Επομένως τι διάρκεια θα έχει το πιστοποιητικό;

Δεν τα λέω εγώ ,λόγια καθηγητών και ειδικών που μετά από ένα χρόνο την μία λένε έτσι την επομένη γιουβέτσι.

Κλείνω:

Θα περίμενα -πλέον δεν περιμένω - από την πολιτεία ,τους εκπροσώπους μας ,τους γιατρούς μας σε θέσεις ευθύνης ,να δώσουν προτεραιότητα στην ενίσχυση της υγείας(μας είναι πλέον σύνηθες ολίγον καθημερινότητα να φεύγουν συμπολίτες μας-λυπάμαι) που είναι έρμαιο της τύχης της ,με τους γιατρούς να δίνουν αγώνες ,όταν έχουμε διανύσει 1 χρόνο και βάλε και η κατάσταση είναι στάσιμη κάτι το οποίο μεταφράζεται σε άρνηση από την πολιτεία - διορθώστε με αν κάνω λάθος.Μόνο εγώ είμαι εξοργισμένος;

Και ύστερα αφού τα έχουμε λύσει ,τρεχάτε και για το πιστοποιητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

.. Κάποιοι πιθανώς να θέλουν να ολοκληρωθούν όλα σωστά προτού προχωρήσουν στον εμβολιασμό.

Δεν προλαβαίνεις ρε φίλε... είναι 100 vs 100.000 νεκρών... Διάλεξε...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πάρε βαθιές ανάσες και διάβασε πιο προσεκτικά. :) 

<<Ασφαλιστικά και ποινικές κυρώσεις για τυχόν προβλήματα που θα παρουσιαστούν και από κάποιους που δεν δέχονται να εμβολιαστούν.>> τι εννοείς; όσοι δεν εμβολιαστούν και νοσήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, asmilon είπε

Τα οποια φαρμακα για τον κορωνοιο ειναι σε φαση κλινικων μελετων, ενω τα εμβολια εχουν ολοκληρωσει τις κλινικες μελετες. Παρολα αυτα για καποιο λογο τα φαρμακα χαιρουν μεγαλυτερης εμπιστοσυνης και λιγοτερου "ξεψαχνισματος" για τυχον παρενεργειες απο τους αντιεμβολιαστες.... 🤔

Υπάρχουν ήδη φάρμακα για τον κορονοϊο που έχουν πάρει έγκριση και μάλιστα όχι conditional όπως τα εμβόλια. 

https://www.youtube.com/watch?v=Hcx1qQ2E6r8&t=865s&ab_channel=elinapluselinaplus

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πειράζει που δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι θα εξυπηρετεί αυτό το "πιστοποιητικό"; :lol: 

Ένα χαρτί (που δεν θα είναι απαραίτητο) που λέει ότι έχεις ένα άλλο χαρτί.. Σε δουλειά να βρισκόμαστε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, thanos78 said:

Εφόσον είσαι εμβολιασμένος ο κίνδυνος που διατρέχεις είναι μόνο από τις μεταλλάξεις του ιού που ούτως η άλλως θα προτρέχουν έναντι των εμβολίων. Έχω μιλήσει ήδη με γιατρούς και κανένας δεν παίρνει το ρίσκο να πει να το κάνεις ή όχι, διότι το όφελος έναντι του ρίσκου ιδιαίτερα σε νεαρές ηλικίες είναι πολύ μικρό. Και κάτι που προφανώς δεν έχεις αντιληφθεί είναι ότι και ο εμβολιασμένος μπορεί να σε κολλήσει και να νοσήσεις, αυτός είναι ο λόγος που δεν θα προχωρήσει το σενάριο της "ελευθερίας" των εμβολιασμένων να μην φορούν μάσκα σε παρέα εμβολιασμένων, διότι και αυτοί μεταδίδουν τον ιό και τις μεταλλάξεις του. 

Δεν γνωρίζουμε τίποτα ακόμη με σιγουριά και απορώ ποιος σοβαρός γιατρός (ή πόσοι αν δεν ήταν μόνο ένας) σου είπε ακριβώς αυτά τα πράγματα! 

Το σίγουρο για την ώρα είναι πως κάνοντας το εμβόλιο αποφεύγεις τη βαριά μόλυνση και την ανάγκη για εισαγωγή σε νοσοκομείο κλπ. Το ρίσκο στο οποίο αναφέρεσαι έχει να κάνει με πιθανότητες οι οποίες είναι πάρα πολύ μικρές και υπάρχουν σε κάθε εμβόλιο και φάρμακο που κυκλοφορεί εκεί έξω! 

3 minutes ago, KostasPapaJohn said:

Estimated Study Completion Date : April 6, 2023 ... για το phizer. Και τα περισσότερα από ότι θυμάμαι, ολοκληρώνονται την ίδια χρονιά.

Είναι λάθος να βαφτίζεται κάποιος αντιεμβολιαστής - αρνητής - ψεκασμένος και ότι άλλο τραγελαφικό έχει πει η παρούσα κυβέρνηση της χώρας. Κάποιοι πιθανώς να θέλουν να ολοκληρωθούν όλα σωστά προτού προχωρήσουν στον εμβολιασμό.

Μα προφανώς και ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να ανησυχεί και να κάνει τις επιλογές του. Αυτό είναι κάτι διαφορετικό από το να υιοθετεί αστείες απόψεις του τύπου "θα πεθάνω από καρκίνο", "δεν θα μπορώ να κάνω παιδιά", "θα μπει ο σατανάς μέσα μου", και άλλα χαριτωμένα! 

Εδώ απλά συζητάμε πως στη φάση που βρισκόμαστε τώρα, πρέπει να δράσουμε συντονισμένα για να ξεφύγουμε από τον covid και όχι να περιμένουμε από τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
55 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Πολυ θετικη εξελλιξη κατ’ εμε μπας κι επανελθουν οι ζωες μας σε μια κανονικοτητα μια ωρα νωριτερα. 

Βεβαια απο τη στιγμη που το πιστοποιητικο δινει καποιες επιπλεον δυνατοτητες στον πολιτη, τοτε μιλαμε για ντε φακτο προνομιουχους και μη προνομιουχους. 
Αυτο θα συμβει αναποφευκτα οταν θα εχουμε επαρκεια σε εμβολια. 

Και πολυ σωστα οπως ειπαν μερικοι, οσοι δεν επιθυμουν τον εμβολιασμο τοτε με ‘γεια τους και χαρα τους, ας εχουν κομποδεμα για ενδεχομενη νοσηλεια. 
 

και τότε γιατί πληρώνουμε ασφάλιστρα  κάθε μήνα στο κράτος ΡΕ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Το τραγικό banner το σχεδίασαν στο Paint και ούτε τα ίδια κενά κράτησαν μεταξύ των σημαιών αλλά ούτε καν το ίδιο μέγεθος σημαίας δεν έχουν? 

Φήμες λένε ότι ο designer που το σχεδίασε είχε εμβολιαστεί την μέρα εκείνη οπότε κάποια παρενέργεια πρέπει να είναι 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...