Προς το περιεχόμενο

ένας φιλόλογος τι μεταπτυχιακό μπορεί να κάνει ?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/8/2021 στις 7:29 ΜΜ, partblah1990 είπε

Εκπαιδευτική Ηγεσία και Διοίκηση (MEd, 3 εξάμηνα) – Εξ Αποστάσεως του πανεπιστημιου Λευκωσιας  

ναι το είδα και γώ αυτό το μεταπτυχιακό. το έχεις ξεκινήσει να πείς τις εντυπώσεις σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω το εξής.. έχετε τελειώσει μια φιλολογική σχολή.. θέλετε να κάνετε μεταπτυχιακό γιατί δεν βρίσκετε δουλειά σε αυτό και το θέλετε και σε ψιλοάσχετο αντικείμενο και προτείνετε και εξαποστάσεως. Δεν μου ακούγεται καλή ιδέα. Ούτε καν επαφές της προκοπής δεν θα κάνετε έτσι. Το θέμα είναι κάτι hands on για εμένα, μα πρακτική θα είναι, μα θα μάθετε να κάνετε κάτι; Δεν ξερω. Παντως το να μάθετε αρχές διοίκησης και οικονομική θεωρία δεν νομίζω να αλλάξει δραματικά το βιογραφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lilith19 είπε

α) ποιου Πανεπιστημίου β) γιατί

1) Ειναι οντως υπερεκτιμημενα, 2) ειναι πιο ακριβα, 3) τα πανεπιστημια της Κυπρου βρισκονται πολυ πιο κατω στην παγκοσμια καταταξη απ τα Ελληνικα, 4) θελουν αναγνωριση απο Δοαταπ (σε περιπτωση που σ ενδιαφερει το Δημοσιο ή θες ν συνεχισεις εδω για διδακτορικο)

Ισως να ξεχναω και κατι που δε μου ρχεται τωρα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) https://www.unic.ac.cy/el/intercultural-education-and-mediation-med-2-years-or-4-semesters-joint-degree-with-the-university-of-patras-distance-learning/ 

2) https://www.unic.ac.cy/el/special-education-med-2-years-joint-degree-with-the-university-of-patras-distance-learning/  

 Για οσους ενδιαφερονται για τα μεταπτυχιακα και τον ΔΟΑΤΑΠ- τα 2 μεταπτυχιακα που σας εστειλα παρα πανω επειδη ειναι σε συνεργασια με ελληνικο πανεπιστημιο δεν χρειαζονται να περασουν απο τον ΔΟΑΤΑΠ.  αν και τωρα - τον προηγουμενο μηνα- αλλαξε ο νομος για την αναγνωριση εξ αποστασεως μεταπτυχιακων/διδακτορικων απο το εξωτερικο και πλεον σε 60 μερες θα αναγνωριζονται & μειωθηκε 20% το παραβολο, πλεον η αιτηση και η συραφη των δικιολογητικων γινεται μεσω της πλατφορμας τους online αρκει να υπαρχουν τα δικιολογητικα σε pdf.  Δινουν και εκπτωση σε μορφη υποτροφιας απο 15%-20%

Επεξ/σία από paraske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2021 στις 10:53 ΜΜ, elenipapserres είπε

giati ειναι υπερεκτιμημενα, ανοργανωτα και αλλα πολλα

ως κυπριος θεωρω οτι η αποψη σου ειναι αστηρικτη , εχοντας ζησει το μπαχαλο των ελληνικων πανεπιστημιων με καταληψεις κλπ ανοργανωτα δεν θα τα ελεγα, το να μην σου αρεσουν για τον α και β λογο το δεχομαι αλλα ανοργανωτα ιδιαιτερα το τεπακ, ανοικτο πανεπιστημιο και πανεπιστημιο κυπρου δεν το αποδεχομαι...

 

για το μεταπτυχιακο ως φιλολογος εγω δεν εκανα, εκανα αλλο πτυχιο και αλλαξα πλευση διοτι βγηκα απο το πανεπιστημιο σε ενα εργασιακο μεσαιωνα και δεν ειχα καμια ορεξη να κτισω σε κατι που για μενα εκεινο τον καιρο ηταν νεκρο για τον ιδιωτικο τομεα, ω ναι η ακαδημαικη καριερα δεν με συνερπαζε. ατομα που εκαναν μεταπτυχιακο σε ειδικη αγωγη ,ψυχολογια κλπ ακομα αγωνιζονται για να τα βγαλουν περα παντως...

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2022 στις 9:16 ΜΜ, forgotten είπε

ως κυπριος θεωρω οτι η αποψη σου ειναι αστηρικτη , εχοντας ζησει το μπαχαλο των ελληνικων πανεπιστημιων με καταληψεις κλπ ανοργανωτα δεν θα τα ελεγα, το να μην σου αρεσουν για τον α και β λογο το δεχομαι αλλα ανοργανωτα ιδιαιτερα το τεπακ, ανοικτο πανεπιστημιο και πανεπιστημιο κυπρου δεν το αποδεχομαι...

 

για το μεταπτυχιακο ως φιλολογος εγω δεν εκανα, εκανα αλλο πτυχιο και αλλαξα πλευση διοτι βγηκα απο το πανεπιστημιο σε ενα εργασιακο μεσαιωνα και δεν ειχα καμια ορεξη να κτισω σε κατι που για μενα εκεινο τον καιρο ηταν νεκρο για τον ιδιωτικο τομεα, ω ναι η ακαδημαικη καριερα δεν με συνερπαζε. ατομα που εκαναν μεταπτυχιακο σε ειδικη αγωγη ,ψυχολογια κλπ ακομα αγωνιζονται για να τα βγαλουν περα παντως...

εισαι απο την Κυπρο ωραια! απο ποια περιοχη; εγω επειδη βλεπω για δουλειεσ σε φροντιστηρια  σε καποια κεντρα μελετης ή ως γραμματεας σε περιοχες λαρνακας κ λευκωσιας θα ηθελα να σε ρωτησω πως ειναι η ζωη εκει; ποια περιοχη εχει τα πιο "φθηνα" νοικια; χρειαζεται αμαξι ή λειτουργουν σε καλο επιπεδο κ τα αστικα λεωφορεια; σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...