Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για το βιογραφικό μου 😫


Alexandros_B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 🙋🏻‍♂️,

Αμμμ, ονομάζομαι Άλεξ και μένω στην Θεσσαλονίκη. Πριν 1 μήνα ξεκίνησα την ενασχόλησή μου με το Real Estate

 

Τους τελευταίους μήνες προσπαθώ να βρώ δουλειά ως πωλητής ή γραμματέας.

Το θέμα που έχω είναι πως, έχω στείλει αρκετά βιογραφικά σε εταιρίες και επιχειρήσεις στο JobFind χωρίς να έχω κάποια ανταπόκριση. Ως εκ τούτου καταλήγω σε κάποια συμπεράσματα: Δεν πληρώ τις προυποθέσεις, οι επιχειρήσεις θεωρούν πως βάσει του βιογραφικού μου θα ζητήσω περισσότερα λεφτά και τέλος φταίει το βιογραφικό ως προς την δομή του με αποτέλεσμα ο αναγνώστης να μπερδεύεται ή να νομίζουν πως γράφω αερολογίες.

Θα επισυνάψω το βιογραφικό μου για να μου πείτε την άποψή σας και τι ενδεχομένως να φταίει. Κάθε γνώμη δεκτή και κάθε συμβουλή πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😎

 

 

IMG_0363.jpg

IMG_0364.jpg

IMG_0365.jpg

IMG_0366.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ξεκίνα ανοίγοντας το αρχείο, πατα control + a και μετα χτυπα το delete. 

Δε χρειάζεται να ξανα ανακαλύψεις τον τροχό. Κανε κατι απλοϊκό τύπου europass ή αν εχεις όρεξη κάτι σαν το παρακάτω. 

prime-resume-template-1.jpg

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NT1G είπε

Πολύ καλό και επαγγελματικό. Ειδικά η φωτογραφία στο κρεβάτι.

Ξέχασες το μπουκάλι από πίσω.

Λίγο σοβαρά τώρα γιατί το παιδί δε φαίνεται τρολ και όντως στέλνει κάτι τέτοιο σε δουλείες. Επειδή έχει τύχει να έχω συμμετάσχει σε αρκετές προσλήψεις από τη μεριά του εργοδότη, το βιογραφικό σου δεν θα περνούσε ούτε το αρχικό ξεσκαρτάρισμα. Το βιογραφικό είναι μια ΣΥΝΤΟΜΗ περιγραφή των ικανοτήτων/προσόντων/εμπειριών σου και ΟΧΙ έκθεση ιδεών. Με την εμπειρία που έχεις μέχρι τώρα, δε μπορεί να είναι παραπάνω από μια σελίδα. Επίσης στην Ελλάδα η φωτογραφία δεν είναι απαραίτητη και αν δεν είναι επαγγελματική, μόνο ζημιά σου κάνει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποστ Παρασκευής εξαιρετικό. Έχεις βάλει μεράκι και σκληρή δουλειά Αλεξ, και αυτό βγαίνει προς τα έξω. 

Πολλά σημεία αξίζουν ειδική μνεία:

  • Tinder photo.
  • Η αναφορά στο όνομα σου σε τρίτο πρόσωπο. Ο Ναπολέοντας άλλωστε τι είχε περισσότερο;
  • Η συνέπεια του Λόρδου.
  • Το ότι ευχαριστείς το HR για την ανάγνωση του βιογραφικού σου, λες και σου κάνει Χάρι και δεν είναι η δουλειά του.
  • Οι 4 τουλάχιστον διαφορετικές γραμματοσειρές, 5 διαφορετικά χρώματα, 25 διαφορετικά μεγέθη γραμματοσειράς. 
  • Το gradient σε ολο το βιογραφικο, μαλιστα στο ονομα σου εχεις gradient διαφορετικης διευθυνσης, ευγε!

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε ένα νέο βιογραφικό το πολύ 1 σελίδα

Φωτογραφία θα βάλεις να είσαι επίσημα με σακάκι

Αν όντως είσαι πολεμιστής και θέλεις να βρεις δουλειά, αυτό δεν το γράφουμε στο βιογραφικό, αλλά στο cover letter. Ή το λέμε και το δείχνουμε στγ συνέντευξη με το νέο μας αφεντικό

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα κοινό με τον Ιούλιο Καίσαρα, τον Κάρολο Ντε Γκωλ, τον Σούλη Παπαδόπουλο και τον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο. Θα πας μπροστά εσύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με αναζήτηση ταιριάζει το όνομα με τη φωτογραφία και την προϋπηρεσία.

Αν είναι troll εύγε γιατί έχει γίνει δουλειά.

Αν όχι τότε ts όπως έγραψαν και όσοι έχουν καλή πίστη πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξεις το βιογραφικό σου γιατί σίγουρα δεν πρόκειται να σε καλέσει κανείς.

Οκ κάνεις μας δεν ήξερε κάνε μια αναζήτηση για φόρμες όπως σου ποσταραν επάνω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Το gradient σε ολο το βιογραφικο, μαλιστα στο ονομα σου εχεις gradient διαφορετικης διευθυνσης, ευγε!

Στην αρχη νομιζα οτι ηταν επειδη ξαπλωνα στην καρεκλα, και λεω δεν μπορει. Μετα ισιωσα και το παρατηρησα 

στο ποστ σου θα επρεπε να προσθεσεις και το:

  • Χρήση γραμματοσειράς που δεν υποστηρίζει την Ελληνική γλώσσα
Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Διαφήμιση είναι το θέμα?

Μπα, τότε θα το είχε με κρυμμένο λινκ λογικά για να δουλέψει και SEO.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...