Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία ΔΕΗ για ρευματοκλοπή


bania22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Όπως σου είπαν και παραπάνω, το ότι δεν πήρες την επιστολή, δε σημαίνει ότι δεν την έστειλαν. Προφανώς κάποιος άλλος πήρε ή πέταξε τα γράμματα αυτά. Μπορείς να το ελέγξεις καθώς ο ΔΕΔΔΗΕ κρατάει αρχείο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην έστειλαν επιστολή και 99.9% ο προηγούμενος ένοικος ή κάποιος άλλος τις πήρε. Τον μετρητή σίγουρα τον έχουν αντικαταστήσει (μπορείς να το ελέγξεις αυτό). 

 Τον μετρητή τον αντικατέστησαν αυτο το ξερω!!  Το ειχε ζητήσει ο παππους , η αντικατάσταση εγινε στις 21/2/18, ενω η αίτηση για αλλαγή ηταν τουλάχιστον ενα χρόνο πριν... 

Αυτο που με ανησυχεί εμένα ειναι το εξής: θα πληρώσει το πρόστιμο οκ.... η ρευματοκλοπη δεν ειναι μονο αστικο ειναι και ποινικό αδίκημα.... θα του βάλουν και ποινή φυλάκισης ??? 

Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πως γίνεται να μην μπορούσε να μπει στο σπίτι του;

Ακόμα και συμβόλαιο να υπάρχει έχεις το δικαίωμα για έλεγχο, πόσο μάλλον τώρα που δεν υπήρχε.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ikorolis είπε

Η ρευματοκλοπή θα λυθεί όταν και εφόσον τοποθετηθούν νέοι ηλεκτρονικοί μετρητές οι οποίοι θα συνδέονται με τον ΔΕΔΔΗΕ και φυσικά υπάρχουν τα ανάλογα πρόστιμα και ποινές.

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο τύπος του μετρητή θα εμποδίσει την ρευματοκλοπή. Τι εννοούμε ρευματοκλοπή; Δεν εννοούμε να παρακάμψει κανείς τον μετρητή με καλώδιο, ή να κλέψει ρεύμα από κολόνα, άλλο σημείο που έχει ρεύμα;

Άλλος τύπος μετρητή βοηθά στο να μην περνά κανείς να κοιτά τι γράφει ανά Χ μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο τύπος του μετρητή θα εμποδίσει την ρευματοκλοπή. Τι εννοούμε ρευματοκλοπή; Δεν εννοούμε να παρακάμψει κανείς τον μετρητή με καλώδιο, ή να κλέψει ρεύμα από κολόνα, άλλο σημείο που έχει ρεύμα;

Άλλος τύπος μετρητή βοηθά στο να μην περνά κανείς να κοιτά τι γράφει ανά Χ μήνες.

ο ηλεκτρονικός μετρητής που αναφέρομαι θα είναι μόνιμα συνδεμένος με το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ οπότε αν κάτι δεν πάει καλά στην μέτρηση ή υπάρχει παρέμβαση θα χτυπάει συναγερμός

αν τώρα ο άλλος πειράξει καλώδια ρεύματος σαφώς και θα κλέψει ρεύμα αλλά εκεί παίζει η πιθανότητα εκτός το να πάθει ηλεκτροπληξία , να κάψει το σπίτι ή όλες τις ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές.

(αυτά έχουν συμβεί από άτομα που δεν ξέρουν τι πειράζουν...) και το κορυφαίο είναι ότι ζήταγαν αποζημίωση από τον ΔΕΔΔΗΕ και την ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο τύπος του μετρητή θα εμποδίσει την ρευματοκλοπή. Τι εννοούμε ρευματοκλοπή; Δεν εννοούμε να παρακάμψει κανείς τον μετρητή με καλώδιο, ή να κλέψει ρεύμα από κολόνα, άλλο σημείο που έχει ρεύμα;

Άλλος τύπος μετρητή βοηθά στο να μην περνά κανείς να κοιτά τι γράφει ανά Χ μήνες.

Θα φαίνεται άμεσα ή επιπλέον κατανάλωση στον ΔΕΔΔΗΕ ή στον πάροχο τέλος πάντων και θα το ελέγχει μετά ηλεκτρολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Επίσης να γνωρίζετε ότι παροχές οι οποίες στο παρελθόν έχουν απασχολήσει με "ρευματοκλοπές" το ΔΕΔΔΗΕ γίνεται τακτικά έλεγχος από συνεργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jts είπε

Θα φαίνεται άμεσα ή επιπλέον κατανάλωση στον ΔΕΔΔΗΕ ή στον πάροχο τέλος πάντων και θα το ελέγχει μετά ηλεκτρολόγος.

Στις περισσότερες περιπτώσεις ο έλεγχος γίνεται κατόπιν καταγγελίας η αν πιάσουν τον "εγκέφαλο" από τις τηλεφωνικές κλήσεις βρίσκουν όλους τους πελάτες του. Στα οικιακά συμβόλαι οι μεταπτώσεις στην κατανάλωση δεν είναι μεγάλες για να μπορέσει να χτύπήσει καμπανάκι. Όμως στα κταστήματα αν κάποιος πλήρωνε ενα μέσο όρο Χ ποσό το μήνα και αυτό μειωθεί πολύ μετά απο ρευματοκλοπή είναι ποιό ευκολο να φανεί.

3 ώρες πριν, bania22 είπε

 Τον μετρητή τον αντικατέστησαν αυτο το ξερω!!  Το ειχε ζητήσει ο παππους , η αντικατάσταση εγινε στις 21/2/18, ενω η αίτηση για αλλαγή ηταν τουλάχιστον ενα χρόνο πριν... 

Αυτο που με ανησυχεί εμένα ειναι το εξής: θα πληρώσει το πρόστιμο οκ.... η ρευματοκλοπη δεν ειναι μονο αστικο ειναι και ποινικό αδίκημα.... θα του βάλουν και ποινή φυλάκισης ??? 

Α

Γίνεται κανονικά δικογραφία όπου αναφέρεται ο ρευματοκλπετης αλλα Συνήθως δίνουν διορία για απολογία όπου αν κάνει διακανονισμό και πληρώσει σε καλεί ο εισαγγελέας και σε απαλλάσσει από ποινική δίωξη. 

Σε οποιαδήποτε περιπτωση πάντως επισκέφτεσαι δικηγόρο θα σου πει τι θα κάνεις δεν το αφηνεις στην τυχη του...

Επεξ/σία από gliogas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gliogas είπε

Στις περισσότερες περιπτώσεις ο έλεγχος γίνεται κατόπιν καταγγελίας η αν πιάσουν τον "εγκέφαλο" από τις τηλεφωνικές κλήσεις βρίσκουν όλους τους πελάτες του. Στα οικιακά συμβόλαι οι μεταπτώσεις στην κατανάλωση δεν είναι μεγάλες για να μπορέσει να χτύπήσει καμπανάκι. Όμως στα κταστήματα αν κάποιος πλήρωνε ενα μέσο όρο Χ ποσό το μήνα και αυτό μειωθεί πολύ μετά απο ρευματοκλοπή είναι ποιό ευκολο να φανεί.

Γίνεται κανονικά δικογραφία όπου αναφέρεται ο ρευματοκλπετης αλλα Συνήθως δίνουν διορία για απολογία όπου αν κάνει διακανονισμό και πληρώσει σε καλεί ο εισαγγελέας και σε απαλλάσσει από ποινική δίωξη. 

Σε οποιαδήποτε περιπτωση πάντως επισκέφτεσαι δικηγόρο θα σου πει τι θα κάνεις δεν το αφηνεις στην τυχη του...

Σας ευχαριστώ παρα πολύ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bania22 είπε

 Τον μετρητή τον αντικατέστησαν αυτο το ξερω!!  Το ειχε ζητήσει ο παππους , η αντικατάσταση εγινε στις 21/2/18, ενω η αίτηση για αλλαγή ηταν τουλάχιστον ενα χρόνο πριν... 

Αυτο που με ανησυχεί εμένα ειναι το εξής: θα πληρώσει το πρόστιμο οκ.... η ρευματοκλοπη δεν ειναι μονο αστικο ειναι και ποινικό αδίκημα.... θα του βάλουν και ποινή φυλάκισης ??? 

Α

Καλησπερα... Οπως εξηγησα και πιο πανω απο 2017 υπαρχει ο νομος που αναφερει οτι οταν καποιος βαλει το ρευμα απο μονος του χωρις να ερθει ο τεχνικος του Δεδδηε , αυτοματως αυτο  θεωρειται πλεον ρευματοκλοπη... Υπαρχει μεσα στον Δεδδηε ποτε κοπηκε η παροχη  και ποια ενδειξη πηρε ο τεχνικος.. Πληρωνεις τα ποσα που  σου εχω στειλει την   κομμενη σφραγιδα, και τις καταναλωσεις του ρευματος με προσαυξηση... Μερικες φορες μπορει να μην αλλαξουν τον μετρητη εαν αυτος δουλευει κανονικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Οπως εξηγησα και πιο πανω απο 2017 υπαρχει ο νομος που αναφερει οτι οταν καποιος βαλει το ρευμα απο μονος του χωρις να ερθει ο τεχνικος του Δεδδηε , αυτοματως αυτο  θεωρειται πλεον ρευματοκλοπη... Υπαρχει μεσα στον Δεδδηε ποτε κοπηκε η παροχη  και ποια ενδειξη πηρε ο τεχνικος.. Πληρωνεις τα ποσα που  σου εχω στειλει την   κομμενη σφραγιδα, και τις καταναλωσεις του ρευματος με προσαυξηση... Μερικες φορες μπορει να μην αλλαξουν τον μετρητη εαν αυτος δουλευει κανονικα..

τι κοστος εχει η διδικασια της κομμενης σφραγιδας?θυμαμαι παλιοτερα που το ειχε κανει συγγενικο μ ατομο υπηρχε χρεωση 80 ευρω συν οτι εχει καψει σε κιλοβατωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dynamics είπε

τι κοστος εχει η διδικασια της κομμενης σφραγιδας?θυμαμαι παλιοτερα που το ειχε κανει συγγενικο μ ατομο υπηρχε χρεωση 80 ευρω συν οτι εχει καψει σε κιλοβατωρες

Καλημερα... Δεν εχει μεγαλο κοστος η σφραγιδα η κομμενη.. 16 ευρω.. Αλλα ειναι υποπτη η παροχη μετα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...