Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία ΔΕΗ για ρευματοκλοπή


bania22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ το λες καλοσύνη, εγώ πάλι μπορεί να πω ότι ήθελε τα νοίκια μαύρα... 😶

(Δεν το λέω για εμένα, αλλά σίγουρα θα το σκεφτεί ο δικαστής σε ενδεχόμενη δίκη).

Εγώ θέλω να σου πω ότι και δικαστικά να πας, μπορείς να πέσεις σε περίπτωση σαν την δική μου. Που ο "δικαστής" δεν ασχολήθηκε, και έβγαλε απόφαση κουκουρούκου. Είμαι της άποψης ότι από τότε που άλλαξε το σύστημα και δεν γίνονται οι δίκες στο δικαστήριο, πολλοί δικαστές απλά  βαριούνται να ασχοληθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, petasis είπε

Εσύ το λες καλοσύνη, εγώ πάλι μπορεί να πω ότι ήθελε τα νοίκια μαύρα... 😶

(Δεν το λέω για εμένα, αλλά σίγουρα θα το σκεφτεί ο δικαστής σε ενδεχόμενη δίκη).

Εγώ θέλω να σου πω ότι και δικαστικά να πας, μπορείς να πέσεις σε περίπτωση σαν την δική μου. Που ο "δικαστής" δεν ασχολήθηκε, και έβγαλε απόφαση κουκουρούκου. Είμαι της άποψης ότι από τότε που άλλαξε το σύστημα και δεν γίνονται οι δίκες στο δικαστήριο, πολλοί δικαστές απλά  βαριούνται να ασχοληθούν.

Τι εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω..

Άνοιξαν την σφραγίδα κ απλά ξανά έδωσαν παροχή στο διαμέρισμα;η πείραξαν κ τους μαγνήτες η ότι έχει το ρολόϊ για να γράφει λιγότερο; Έχει διαφορά να σύνδεσαν το κομμένο ρεύμα ξανά με το να πείραξαν το ρολόϊ για να γράφει λιγότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, petasis είπε

Εσύ το λες καλοσύνη, εγώ πάλι μπορεί να πω ότι ήθελε τα νοίκια μαύρα... 😶

(Δεν το λέω για εμένα, αλλά σίγουρα θα το σκεφτεί ο δικαστής σε ενδεχόμενη δίκη).

Εγώ θέλω να σου πω ότι και δικαστικά να πας, μπορείς να πέσεις σε περίπτωση σαν την δική μου. Που ο "δικαστής" δεν ασχολήθηκε, και έβγαλε απόφαση κουκουρούκου. Είμαι της άποψης ότι από τότε που άλλαξε το σύστημα και δεν γίνονται οι δίκες στο δικαστήριο, πολλοί δικαστές απλά  βαριούνται να ασχοληθούν.

Φυσικά και μπορεί ο οποιοσδήποτε να σκεφτεί ότι ο παππούς με δόλο κινήθηκε, για να επωφεληθεί την εφορία, αλλά και πάλι δεν είναι αυτό το θέμα.... Την πατήσατε και εσείς δηλαδή?? Και από ότι καταλαβαίνω να μην ελπίζουμε .... Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bania22 είπε

Φυσικά και μπορεί ο οποιοσδήποτε να σκεφτεί ότι ο παππούς με δόλο κινήθηκε, για να επωφεληθεί την εφορία, αλλά και πάλι δεν είναι αυτό το θέμα.... Την πατήσατε και εσείς δηλαδή?? Και από ότι καταλαβαίνω να μην ελπίζουμε .... Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Στο κομμάτι ΔΕΗ, δύσκολο.

Στο κομμάτι του δικαστηρίου, αν γίνει, είναι διαφορετικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο καιρό έμενε μέσα ο άλλος; Γιατί δεν κατέβηκε απλά μία φορά στην Αθήνα με κάποιους συγγενείς/φίλους να πετάξουν έξω τον "ενοικιαστή"; Το λογικό αυτό μου φαίνεται όχι να προσπαθεί να κλείσει το ρεύμα ή το νερό από την άλλη πόλη

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Πόσο καιρό έμενε μέσα ο άλλος; Γιατί δεν κατέβηκε απλά μία φορά στην Αθήνα με κάποιους συγγενείς/φίλους να πετάξουν έξω τον "ενοικιαστή"; Το λογικό αυτό μου φαίνεται όχι να προσπαθεί να κλείσει το ρεύμα ή το νερό από την άλλη πόλη

Δεν θυμάμαι ακριβώς, του φερόταν ο παππούς από ότι ξέρω με το μαλακό, μήπως καταφέρει και τον κάνει να φύγει... Εκείνος τον αγνοούσε, λέγοντας του τώρα θα φύγω αύριο θα φύγω... περίμενε λίγο να βρω σπίτι... και πέρασε ο καιρός. Εδώ η αστυνομία δεν μπόρεσε να τον βγάλει γιατί ήθελε ένταλμα σύλληψης....(!!!) και εμπιστευτικά όταν τους είπαμε το πρόβλημα  είπαν να απευθυνθούμε στην Χρυσή Αυγή... Τελικά πήγαν ο πατέρας μου με έναν φίλο και άνοιξαν την πόρτα. Ο τύπος όμως έλειπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσος καιρός δηλαδή, κανένα δίμηνο ξέρω γω ή κανένα χρόνο+;

Καλοί αρχιμαλάκες και οι αστυνομικοί που πρότειναν τους δολοφόνους ως λύση, με κάτι τέτοια νομιμοποιήθηκαν

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Πόσος καιρός δηλαδή, κανένα δίμηνο ξέρω γω ή κανένα χρόνο+;

Καλοί αρχιμαλάκες και οι αστυνομικοί που πρότειναν τους δολοφόνους ως λύση, με κάτι τέτοια νομιμοποιήθηκαν

Και η μητέρα μου έπαθε πλάκα, όταν το άκουσε... Αυτός μπορεί να έμεινε και 9 μήνες...

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Νομίζεις ότι στον κόσμο επικρατεί η λογική και το τι είναι ηθικό; 

Welcome to the club. 

Όχι καταλαβαίνω πως η ζωή δεν είναι δίκαιη, γενικώς.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Στο σπίτι του αδερφού, εννοείς πως αφού το αγόρασε, διαπιστώθηκε το χρέος των προηγούμενων που είχαν αφήσει στην ΔΕΗ; Σε τέτοια περίπτωση απλα φέρνει την παροχή στο δικό του όνομα και το χρέος το φορτώνεται στο ΑΦΜ και το όνομα του αυτός που ήταν πριν. Πάντως εντάξει, 15k ευρώ εμείς το μαζευουμε σε 13-14 χρόνια απληρωτων σε τεράστιο σπίτι. 

Αυτό έγινε και με τον αδερφό μου. Πήρε την παροχή αυτός και το χρέος μεταβιβάστηκε στην κοπέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το πρόστιμο στο ΔΕΔΔΗΕ θα το πληρώσει κανονικά, δεν είναι στη ΔΕΗ το πρόστιμο αλλά στο διαχειριστή δικτύου.

Τώρα σκέψου πόσες φορές θα έχουν ακούσει δικαστές την ιστορία για "εναν ενοικιαστή που έκλεβε το ρεύμα κ δεν εχω τηλέφωνο, όνομα, ΑΦΜ, χαρτιά ενοικιαστηριου, πρόχειρο ιδιωτικό συμφωνητικό μα... τίποτα" από κάποιον που κάνει ΟΝΤΩΣ ρευματοκλοπη ο ίδιος και θέλει να τη φορτώσει στον.... αόρατο ενοικιαστή για να βγει λάδι. Θα μαντέψεις εύκολα την απόφαση του δικαστή. 

Επίσης το δικαστήριο μπορεί να δεχθεί και ως στοιχείο οτιδήποτε, τυπικό ή μη που φέρει τη συμφωνία δύο μερών, ακόμα όμως κ αν παρουσιάσει κάτι τέτοιο ο παππούς και αθωωθει, θα έχει μετά λογικά... ενόχληση από την εφορία με την... παραίνεση του ενοικιαστή. Εκεί θα πληρώσει αλλού τα κερατιάτικα. Αμφιβάλλω πάντως ότι υπάρχει κάθε είδους αποδεικτικό με βάση όσα γράφονται. 

Αν αυτά όλα στέκουν έτσι όπως στέκουν, πληρώνεις κ προσέχεις στο μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ όμως υπάρχει κάποιο κενό. Αν εγώ δεν γουστάρω έναν γείτονα, πάω του πειράζω το ρολόι και μετά τον καρφώνω στη ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ και την τρώει αυτός χωρίς να φταίει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Όσον αφορά το πρόστιμο στο ΔΕΔΔΗΕ θα το πληρώσει κανονικά, δεν είναι στη ΔΕΗ το πρόστιμο αλλά στο διαχειριστή δικτύου.

Τώρα σκέψου πόσες φορές θα έχουν ακούσει δικαστές την ιστορία για "εναν ενοικιαστή που έκλεβε το ρεύμα κ δεν εχω τηλέφωνο, όνομα, ΑΦΜ, χαρτιά ενοικιαστηριου, πρόχειρο ιδιωτικό συμφωνητικό μα... τίποτα" από κάποιον που κάνει ΟΝΤΩΣ ρευματοκλοπη ο ίδιος και θέλει να τη φορτώσει στον.... αόρατο ενοικιαστή για να βγει λάδι. Θα μαντέψεις εύκολα την απόφαση του δικαστή. 

Επίσης το δικαστήριο μπορεί να δεχθεί και ως στοιχείο οτιδήποτε, τυπικό ή μη που φέρει τη συμφωνία δύο μερών, ακόμα όμως κ αν παρουσιάσει κάτι τέτοιο ο παππούς και αθωωθει, θα έχει μετά λογικά... ενόχληση από την εφορία με την... παραίνεση του ενοικιαστή. Εκεί θα πληρώσει αλλού τα κερατιάτικα. Αμφιβάλλω πάντως ότι υπάρχει κάθε είδους αποδεικτικό με βάση όσα γράφονται. 

Αν αυτά όλα στέκουν έτσι όπως στέκουν, πληρώνεις κ προσέχεις στο μέλλον. 

Με την εφορία δεν νομίζω να γίνει κάτι. 

7 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Εδώ όμως υπάρχει κάποιο κενό. Αν εγώ δεν γουστάρω έναν γείτονα, πάω του πειράζω το ρολόι και μετά τον καρφώνω στη ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ και την τρώει αυτός χωρίς να φταίει πουθενά.

Είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα αυτό, έχει συμβεί σε διάφορους. Η λύση που έχει γραφτεί πολλές φορές είναι σε όποιον ανήκει το ρολόι να κατεβαίνει και να το ελέγχει τακτικά, δεν υπάρχει κάτι άλλο. 

Και όλα αυτά τα προβλήματα επειδή ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να βάλουμε πλήρως ψηφιακούς ασυρμάτους μετρητές, τελειώνουν όλα αυτά και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Με την εφορία δεν νομίζω να γίνει κάτι. 

Είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα αυτό, έχει συμβεί σε διάφορους. Η λύση που έχει γραφτεί πολλές φορές είναι σε όποιον ανήκει το ρολόι να κατεβαίνει και να το ελέγχει τακτικά, δεν υπάρχει κάτι άλλο. 

Και όλα αυτά τα προβλήματα επειδή ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να βάλουμε πλήρως ψηφιακούς ασυρμάτους μετρητές, τελειώνουν όλα αυτά και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. 

Αν ο υποτιθέμενος ενοικιαστής απειληθεί με καταδίκη θα απειλήσει με καταγγελία στην ΑΑΔΕ για αδήλωτη μίσθωση και έτσι θα πιέσει τον ιδιοκτήτη να τον αφήσει ήσυχο. Με τα μαύρα μισθώματα, λεφτά κλπ είναι στάνταρ τακτική προ του συμβιβασμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dynamics είπε

Για να καταλάβω..

Άνοιξαν την σφραγίδα κ απλά ξανά έδωσαν παροχή στο διαμέρισμα;η πείραξαν κ τους μαγνήτες η ότι έχει το ρολόϊ για να γράφει λιγότερο; Έχει διαφορά να σύνδεσαν το κομμένο ρεύμα ξανά με το να πείραξαν το ρολόϊ για να γράφει λιγότερο

Η καταγγελία της ΔΕΗ, γράφει ότι στα ευρήματα, συνέβησαν και τα δύο.

Μόλις τώρα, bania22 είπε

Η καταγγελία της ΔΕΗ, γράφει ότι στα ευρήματα, συνέβησαν και τα δύο.

Δεν υπήρχε σφραγίδα, στο συγκεκριμένο ρολόι, και είχαν πειράξει και τους μαγνήτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...