Προς το περιεχόμενο

Η Valve αναπτύσσει ένα φορητό gaming PC στα πρότυπα του Switch


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πληροφορίες, η φορητή κονσόλα έχει την κωδική ονομασία SteamPal.

Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα Arstechnica, η Valve κατασκευάζει κρυφά έναν φορητό gaming υπολογιστή στα πρότυπα του Switch το οποίο σχεδιάζει να τρέχει έναν μεγάλο αριθμό παιχνιδιών του Steam μέσω Linux. Κι αν όλα πάνε καλά με τον εφοδιασμό, θα μπορούσε να κυκλοφορήσει μέχρι το τέλος του έτους.

Αρκετές πηγές έχουν επιβεβαιώσει ότι το φορητό PC βρίσκεται σε εξέλιξη εδώ και αρκετό καιρό, και αυτή την εβδομάδα η ίδια η Valve «φανέρωσε» τις προθέσεις της αφού πρόσθεσε νέο κώδικα στην τελευταία έκδοση της πλατφόρμας του Steam που σχετίζεται με το υλικό του SteamPal. Το SteamPal, του οποίου το όνομα ενδέχεται να αλλάξει, πρόκειται για έναν all-in-one υπολογιστή με χειριστήρια gamepad και οθόνη αφής. Με άλλα λόγια θα μοιάζει με ένα Nintendo Switch, χωρίς όμως τα αποσπώμενα χειριστήρια Joy-Con.

Πρόσφατα, ο Gabe Newell, βρέθηκε σε ένα σχολείο της Νέας Ζηλανδίας για μία ομιλία στην οποία ρωτήθηκε ποια είναι τα μελλοντικά σχέδια της Valve αναφορικά με τον κόσμο των παιχνιδιών στις κονσόλες. Ο Gabe απάντησε έμμεσα λέγοντας πως «θα έχουμε μια καλύτερη ιδέα για αυτό μέχρι το τέλος του έτους και σίγουρα δεν θα είναι η απάντηση που περιμένουμε». Με βάση αυτήν την απάντησή του αλλά και την εισαγωγή του νέου κώδικα, λέγεται πως τελικά η Valve είναι σχεδόν σίγουρο ότι βρίσκεται στην κατασκευή αυτής της νέας κονσόλας.

Το SteamPal θα ενσωματώνει πιθανότατα τσιπ από Intel ή AMD και όχι από την Nvidia και δεν είναι σαφές το αν θα υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις της ίδιας κονσόλας (πχ μεγαλύτερη μπαταρία, ή άλλα χαρακτηριστικά). Λέγεται πως η νέα αυτή μικρή κονσόλα θα ενσωματώνει όλα τα κλασσικά κουμπιά που έχουμε δει για παράδειγμα στο Switch, μαζί με σκανδάλες gamepad και τουλάχιστον ένα touchpad, πιθανώς μικρότερο από αυτό του Steam Controller. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα διαθέτει πλήκτρα D-Pad ενώ θα υποστηρίζει δυνατότητα σύνδεσης με μεγαλύτερες οθόνες μέσω USB-C.

Το SteamPal κατασκευάστηκε με στόχο το Linux, μια ιδέα που ευθυγραμμίζεται με τη συνεχή ώθηση της Valve για να καταστήσει ολόκληρο τον κατάλογο παιχνιδιών του με το λειτουργικό σύστημα ανοιχτού κώδικα, ειδικά μέσω του Steam Proton. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν θα μπορούσε να οδηγηθεί σε συμφωνία με τη Microsoft για την είσοδο των Windows στο SteamPal. Όσον αφορά την τιμή του, δεν υπάρχει καμία πληροφορία για την ώρα, βέβαια με τη συνεχή αναταραχή των τσιπ και τις ελλείψεις, φαντάζει δύσκολο να τιμολογηθεί κοντά στα $299 της προτεινόμενης λιανικής τιμής του Nintendo Switch.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, tombyraider13 said:

Valve λέμε και τα μυαλά στα μπλέντερ!!!!!! Φτιάξε μας γιατί αναβάθμιση pc δεν παίζει να γίνεται με αυτές τις τιμές...

Celebration GIFs | Tenor

αναβάθμιση υπολογιστή για να παίξουμε ΤΙ? αφού δεν υπάρχει τίποτα σοβαρό 

 

θυμάμαι το 07 αν δεν κάνω λάθος έβγαινε το crysis 1 και πήρα τον core two duo και την nvidia 8800 , τοτε πραγματικα αξιζε η αναβαθμιση, τωρα τι να παιξω fornite ,pubg η  call of duty που ειναι σε rails το παιχνιδι,
 

Επεξ/σία από Runner25
  • Like 1
  • Thanks 7
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να έχει striped windows μέσα ώστε αν θες να το συνδέσεις σε οθόνη και να κάνεις και τίποτε ελαφρύς δουλειές. Ακούγεται πολύ καλό πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Runner25 είπε

αναβάθμιση υπολογιστή για να παίξουμε ΤΙ? αφού δεν υπάρχει τίποτα σοβαρό 

Μίλα ρε μάγκα..

 

Πάω από το παλιό στο παλιότερο. Λ.χ. τώρα ανυπομονώ να μαζευτώ με το κορίτσι αύριο τη Κυριακή να τερματίσουμε και το Phantasmagoria 1, το 2 της άρεσε αρκετά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, JiovanniGeorgeo said:

Μίλα ρε μάγκα..

 

Πάω από το παλιό στο παλιότερο. Λ.χ. τώρα ανυπομονώ να μαζευτώ με το κορίτσι αύριο τη Κυριακή να τερματίσουμε και το Phantasmagoria 1, το 2 της άρεσε αρκετά.

πω πω το. phantasmagoria λες που ειναι με βιντεο αντι γραφικων? τα θυμαμαι παλια στον ξαδερφο μου τοτε δεν ειχα υπολογιστη, πολυ καλα παιχνιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

αναβάθμιση υπολογιστή για να παίξουμε ΤΙ? αφού δεν υπάρχει τίποτα σοβαρό 

ε αφου δεν υπαρχει, πανε στις κονσολες σου εσυ και πληρωνε 70€ & 80€ στα παιχνιδια σας και παιζε στο σαλονι σου μονο

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, nmembers68 said:

ε αφου δεν υπαρχει, πανε στις κονσολες σου εσυ και πληρωνε 70€ & 80€ στα παιχνιδια σας και παιζε στο σαλονι σου μονο

δεν έχω κονσόλα, υπολογιστή μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nmembers68 είπε

ε αφου δεν υπαρχει, πανε στις κονσολες σου εσυ και πληρωνε 70€ & 80€ στα παιχνιδια σας και παιζε στο σαλονι σου μονο

Γιατί στης κονσόλες τι υπάρχει για να παίξεις ?

Η τελευταία μου κονσόλα ήταν το x-box360 μετά κανένα παιχνίδι από καμία κονσόλα δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρων και ακόμα δεν μου το τράβα για να επενδύσω σε κονσόλα.

Επεξ/σία από lnwolfgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Γιατί στης κονσόλες τι υπάρχει για να παίξεις ?

Η τελευταία μου κονσόλα ήταν το x-box360 μετά κανένα παιχνίδι από καμία κονσόλα δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρων και ακόμα δεν μου το τράβα για να επενδύσω σε κονσόλα.

Mario Odyssey

Zelda breath of the wild

Astral chain

Fire Emblem 3 houses

Xenoblade Chronicles 2

Monster hunter rise

Animal crossing

Mario Kart 8

Ούτως ή άλλως αν η nintendo έβγαζε το switch χωρίς αυτά, θα είχε πάει άπατο. Τώρα είναι η no 1 κονσόλα σε πωλήσεις.

Τα exclusives κάνουν την κονσόλα και όχι το hardware...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Τρέλα μου προκάλεσε η απάντηση σου johnny.. Πρέπει να είσαι έντονα νεότερος.

Και το τελευταίο SuperSmashBros στο CP το τρέχουμε με yuzu ξέρω γω.. Απλά σταμάτησαν να δημιουργούνται παιχνίδια με μεράκι όπως παλαιότερα. Σε ότι κατεβάζω πρόσφατα και παίζω, λείπει αυτό το "μοναδικός χαρακτήρας και ιδιαίτερη ατμόσφαιρα" που παλαιότερα είχαμε game παρά game.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, johnny7_7 είπε

Mario Odyssey

Zelda breath of the wild

Astral chain

Fire Emblem 3 houses

Xenoblade Chronicles 2

Monster hunter rise

Animal crossing

Mario Kart 8

Ούτως ή άλλως αν η nintendo έβγαζε το switch χωρίς αυτά, θα είχε πάει άπατο. Τώρα είναι η no 1 κονσόλα σε πωλήσεις.

Τα exclusives κάνουν την κονσόλα και όχι το hardware...

Δεν αντιλέγω αλλά τα περισσότερα με ένα pc 5ετίας τα παίζεις νεράκι :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τσακωνεστε ρε παιδιά για τα παιχνίδια .Ο καθένας παίζει όπου θέλει ότι θέλει.Εινσι καθαρά υποκειμενικό τι αρέσει στον καθένα .Καλά να περνάει η ελεύθερη ώρα αυτό μετράει και ας παίζεις και φιδάκι στο παλιό nokia ή το άλλο με τη πορτοκαλί μπάλα και @@@ τα παιχνίδια .

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...