Προς το περιεχόμενο

Κοριοί


katerina200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/6/2021 στις 3:22 ΠΜ, BlueBlade είπε

Δεν το θεωρώ καλή επιλογή αυτό.

Δηλαδή έστω ότι πετάξει τα πάντα αλλά τελικά οι κοριοί έχουν άλλη φωλιά μέσα σε ρωγμή στο τοίχο, στο πάτωμα κτλ. (το ίδιο γινότανε και στο στρατόπεδο μου) τι αποτέλεσμα θα έχει; Μόνο λεφτά θα πετάξει μιας και θα πάνε και στα καινούργια έπιπλα.

Οι απεντομώσεις από όσο ξέρω δουλεύουν, απλά στην περίπτωση των κοριών μπορεί να χρειαστεί να τις επαναλάβεις μερικές φορές γιατί με μόνο μια φορά όντως κάποιοι κοριοί θα επιζήσουν ή τα αυγά τους και θα έχεις το ίδιο θέμα από την αρχή.

Αυτό ακριβώς, πάντα ξεφεύγει κάποιος και μετά θα πρέπει να πετάξεις και τα καινούρια; 

 Update: Έκανα όλη τη μέρα, όλα τα σημεία με ατμοκαθαριστή, και το βράδυ βρήκα έναν δίπλα από το κρεβάτι μου, το πρωί έναν πάνω μου. Αθάνατα! Τουλάχιστον και τα 2 αρσενικά. Εγώ κάηκα, αυτά βγήκαν μια χαρά σαν να μην έκανα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως έγραψα και σε ένα post πιο πριν, άσε τους ατμοκαθαριστές γιατί αυτοί έχουν αποτέλεσμα μόνο σε επιφάνειες, κάτω από αυτές η μέσα σε φολιες δεν γίνεται τίποτα. Αγόρασε το Goliath gel και βάλε σε διάφορα σημεία όπου υπάρχει ξύλινο έπιπλο η δάπεδο έστω και σε χαραμαδες του ξύλου. 

Δεν θα ήταν κακή ιδέα με κάποιο μάστορα να αφαιρέστε ένα κομμάτι από το παρκέ και να εισάγεις μερικά δολώματα από το gel κάτω από το δαπεδο. 

Τα έντομα θα το φάνε και θα πεθάνουν. Επειδή βέβαια θα έχουν γεννήσει αυγά, κάθε λίγο θα βρίσκεις καινούργια έντομα, βάλε κι άλλο gel μετά από δύο μήνες, θα κάνεις την ίδια δουλειά μέχρι χρόνο η και παραπάνω από χρόνο ώσπου θα μηδενιστούν. 

Το κόλπο είναι να προλάβεις να θανατωσεις εκείνο τον πληθυσμό των εντόμων πριν προλάβει να γεννήσει νέα αυγά για να μην παραχθει νέος πληθυσμός. Τα αυγά των κοριών είναι πολύ ανθεκτικά. 

Η πρώτη σου επιλογή να είναι το gel λοιπόν. Οδηγίες για το πως και τι ψάχνεις στο Internet. 

Δεύτερη επιλογή, αγοράζεις προϊόν με καπνό που το ανάβεις και σιγοκαιει όλη μέρα, σκοτώνει τα πάντα εκτός των αυγών. Προσοχή σε μέτρα ασφαλείας, κλειστά όλα τα παράθυρα του σπιτιού και η εξώπορτα, ακομα και με αντικείμενα πχ χαρτί ή ύφασμα να μην εξερχεται ο αέρας, απουσία από το σπίτι όσο συστήνουν οι οδηγίες. Προσοχή εκεί που θα πας να μείνεις να μην μεταφέρεις τους κοριούς. 

Θα πληρώσεις κάποια χρήματα και θα επιβαρύνεις όπως και θα ταλαιπωρηθείς για χρόνο περίπου, αλλά πιστεύω, θα ηρεμήσεις στο τέλος. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...