Προς το περιεχόμενο

Καλύτεροι Έλληνες σύγχρονοι ρήτορες.


Gatoskylo8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα με ενδιέφερε η παρακολούθηση ομιλητών οι οποίοι χειρίζονται με δεξιοτεχνεία την ελληνική γλώσσα. 

Δεν με νοιάζει τόσο το περιεχόμενο ή ο προσανατολισμός τους (οικονομική, πολιτική, ιστορική συζήτηση κ.λπ.) όσο το να εκφράζονται με τρόπο ο οποίος σε εντυπωσιάζει και σε παρακινεί να χρησιμοποιείς και εσύ κάποιες λέξεις ή εκφράσεις.

Αν γνωρίζει κάποιος και θέλει να μου προτείνει μερικούς δεινούς και χαρισματικούς στη γλώσσα ανθρώπους θα το εκτιμούσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gatoskylo8 είπε

Για πολλούς θεωρείται ο κορυφαίος.

Και ο Βορίδης είναι πολύ καλός αν και είναι ο κλασικός δικηγόρος

Και η Παπαρήγα πολύ καλή ήταν πιο παλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν θα τον ελεγα ρητορα αλλα ο Λιαντινης εχει κανει ωραιες ομιλιες που εχουν μαγνητοσκοπηθεί σε αξιοπρεπη ποιοτητα και υπαρχουν στο youtube 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βύρων Πολύδωρας.
Κωνσταντίνος Μητσοτάκης.
Και ο εγγονός του έχει μεγάλη πειθώ αλλά δεν είναι ρήτορας, για την ώρα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλη ιστορικος και φιλολογος η οποια παρουσιαζει οπως αναφερεις με δεξιοτεχνια την ιστορια και τις ελληνικες πτυχες τοσο σε ιστορικα οσο και γλωσσικα θεματα ειναι η Μαρια Ευθυμιου η οποια εχω την εντυπωση πως εχει και αφιερωματα / παρουσιασεις στο καναλι της βουλης και πολυ σπανια στην ερτ . 

Επεξ/σία από Filippos12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tsifotis είπε

Δεν ξερω αν θα τον ελεγα ρητορα αλλα ο Λιαντινης εχει κανει ωραιες ομιλιες που εχουν μαγνητοσκοπηθεί σε αξιοπρεπη ποιοτητα και υπαρχουν στο youtube 

Έχω το Γκέμμα σε μια λίστα με βιβλία τα οποία μελλοντικά πρόκειται να αγοράσω!

12 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Και Μπαμπινιώτης φυσικά.

Ειδικά η εκπομπή ''Στα άκρα'' είναι αρκετά αξιόλογη και συχνά καλεί λόγιους.

20 λεπτά πριν, Filippos12 είπε

Πολυ καλη ιστορικος και φιλολογος η οποια παρουσιαζει οπως αναφερεις με δεξιοτεχνια την ιστορια και τις ελληνικες πτυχες τοσο σε ιστορικα οσο και γλωσσικα θεματα ειναι η Μαρια Ευθυμιου η οποια εχω την εντυπωση πως εχει και αφιερωματα / παρουσιασεις στο καναλι της βουλης και πολυ σπανια στην ερτ . 

Σε ευχαριστώ, σήμερα παρακολουθούσα στο youtube τις δίωρες διαλέξεις της σχετικά με την ιστορία του κόσμου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λιστα ειναι μεγαλη και υποκειμενικη. Τα ονοματα πολλα. Οποτε και η προταση μου ειναι μεγαλη.

https://www.youtube.com/c/sxoligoneon/videos

Καλη απολαυση.

Να συμπληρωσω και τους Βασιλειο Μαρκεζινη και Ρενο Αποστολιδη.

Επεξ/σία από GH 61
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρης Λιαντινης

Ξενοφών Ζολωτας

Κωνσταντοπουλος, πρωην πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ. Στα μαθητικά χρόνια πάντα μου έκαναν εντύπωση οι ομιλίες του μέσα στην βουλή, ο τρόπος ομιλίας και τα επιχειρήματα του. 

Λιάνα Κανελλη. Πολλοί την αντιπαθουν, έχουν πέσει τα άπειρα κοσμητικά επίθετα εναντίον της, σεξιστικα και μη. Ιδεολογικά είμαι αντίθετος με το κόμμα που πολιτευεται, αλλά θεωρώ κάθε ομιλία της στην βουλή η σε κάποιο ΜΜΕ ως μια πολύ καλή κοινωνική οικονομικη και πολιτική ανάλυση που λίγοι μπορούν να κάνουν. 

Αλέξης Μητροπουλος, χαίρεσαι να ακούς τις ομιλίες και τις διαλέξεις του ακόμα κι αν είσαι παντελως άσχετος με το αντικείμενο. Είχε υπάρξει και βουλευτής, τώρα δεν ξέρω αν έχει εκλεγεί ακόμα. 

 

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παρατηρώ πως όσο και να κατακρίνουμε τους πολιτικούς χαρακτηρίζοντας τους ανίκανους, διεφθαρμένους κ.λπ., οι περισσότεροι οι οποίοι έχουν προταθεί (και δικαίως) είχαν ή έχουν σχέση με την πολιτική ζωή της χώρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...