Προς το περιεχόμενο

υποχρέωση δήλωσης self-test για ελεύθερους επαγγελματίες? τι ισχύει?


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, artist1 είπε

η πλατφόρμα δηλωσης αποτελεσματος του τεστ ειναι ΜΟΝΟ για εργαζομενους ετσι; 

οι υπολοιποι (πχ φοιτητες) τι κανουν; χειρόγραφη δήλωση ;

 

IMG_20210531_161751.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, nikx είπε

Εδω λεει ενα γι

2 δωρεαν ενα για καθε βδομαδα ειναι συμφωνα με το παρακατω.

 

Link

Και μολις περασουν 2 βδομαδες ξαναπαιρνεις απο το φαρμακειο αλλα 2.

Ναι έχεις δίκιο,  τέλος της εβδομάδας το 2ο για την επόμενη που έρχεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/05/2021 at 14:28, stormrain said:

Ωχ, λες να ειναι επειδη στο γυμναστηριο εκπνεεις με ενταση, τριγυρνας ανασαινοντας βαρια στους χωρους, τρεχεις στους διαδρομους ξεφυσωντας, ενω στα ΜΜΜ καθεσαι ηρεμα στη θεση σου, με τη μασκουλα σου με τον αερα να ανακυκλωνεται για ενα συγκεκριμενο χρονο διαδρομης?

Στα ΜΜΜ οι συνθήκες είναι ΠΟΛΥ χειρότερα απ' ότι στα γυμναστήρια. Οι λόγοι είναι μικροπολιτικοί και είχε αναφερθεί παλιότερα (είχε φάει και τεράστιο κράξιμο) και ο εθνικός μας ψάλτης, ο Σωτηράκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, l337 είπε

Στα ΜΜΜ οι συνθήκες είναι ΠΟΛΥ χειρότερα απ' ότι στα γυμναστήρια. Οι λόγοι είναι μικροπολιτικοί και είχε αναφερθεί παλιότερα (είχε φάει και τεράστιο κράξιμο) και ο εθνικός μας ψάλτης, ο Σωτηράκης.

Δεν συμφωνω με αυτο που λες, τουλαχιστον οχι συγκριτικα. 

Αν ειναι να ερθω σε επαφη με τον (εστω) Κωστα που ειναι θετικος στον covid, θα προτιμησω να το κανω πετυχαινοντας τον στο ιδιο βαγονι του τραινου που θα μεινω μεσα μιση ωρα, παρα να κανουμε παρεα προπονηση και εκει που θα ξεφυσαει τρεχοντας στον διαδρομο, εγω θα περναω απο διπλα ρουφωντας μανιωδως αερα μετα τα squats. 

Κατα τ'αλλα θα προτιμουσα να μην παει το θεμα στην πολιτικη, αφενος μεν γιατι απαγορευεται απο τους ορους χρησης, ααφετερου δε γιατι μιλαμε για ενα πρακτικο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα αυτά που λέτε συνοψίζονται σε δύο λέξεις:

Ατομική ευθύνη.

Αν θες να το κάνεις και θα το δηλώσεις και θα το δείξεις αν χρειαστεί.

Αν δεν θες να το κάνεις θα ψάχνεις δικαιολογίες για όλα.

ΥΓ. Σοβαρός έλεγχος άλλωστε δεν βλέπω να υπάρχει/ρξει ποτέ στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2021 στις 11:46 ΠΜ, ksessalonikios είπε

Στους έχοντες ατομική επιχείρηση συστήνεται να δηλώσουν το αποτέλεσμα του τεστ  εισερχόμενοι στην ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr και επιλέγοντας στη συνέχεια  «Δήλωση αποτελέσματος self-test για COVID-19».

άρα σίγουρα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το δηλώνουμε (μιλώ για την ανάρτηση του αποτελέσματος του τεστ στο σύστημα)? ξέρει κάποιος σίγουρα? ευχαριστω

υ/γ, έχω έδρα την κατοικία

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Όλα αυτά που λέτε συνοψίζονται σε δύο λέξεις:

Ατομική ευθύνη.

Αν θες να το κάνεις και θα το δηλώσεις και θα το δείξεις αν χρειαστεί.

Αν δεν θες να το κάνεις θα ψάχνεις δικαιολογίες για όλα.

ΥΓ. Σοβαρός έλεγχος άλλωστε δεν βλέπω να υπάρχει/ρξει ποτέ στην Ελλάδα.

Ποια ατομική ευθύνη μωρέ; Έχεις δει το ποσοστό θετικότητας των self test και αυτό των μοριακών; Οι προηγμένες χώρες, κάνουν περισσότερα μοριακά, για να τσεκάρουν τη διασπορά.

Η απόκλιση στους δείκτες θετικότητας, μεταξύ rapid και μοριακών, είναι μαθηματικά ασυνήθιστη.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Ποια ατομική ευθύνη μωρέ; Έχεις δει το ποσοστό θετικότητας των self test και αυτό των μοριακών; Οι προηγμένες χώρες, κάνουν περισσότερα μοριακά, για να τσεκάρουν τη διασπορά.

Η απόκλιση στους δείκτες θετικότητας, μεταξύ rapid και μοριακών, είναι μαθηματικά ασυνήθιστη.

Ακριβώς αυτό, το self test είναι στατιστικά άχρηστο. Έχει και false positives και false negatives.

Επίσης δε κατανοώ γιατί πρέπει να κάνει self test κάποιος που έχει νοσήσει (και άρα έχει αντισώματα) ή κάποιος που έχει εμβολιαστεί. Όλος ο χειρισμός είναι για τα πανηγύρια.

Σε ότι αφορά την ουσία του νήματος, εγώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας που στο 95% δουλεύω εξ' αποστάσεως, έχω υποχρέωση για self test;

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Επίσης δε κατανοώ γιατί πρέπει να κάνει self test κάποιος που έχει νοσήσει (και άρα έχει αντισώματα) ή κάποιος που έχει εμβολιαστεί.

προφανώς γιατί ξανακολλάει....απλά πιο ήπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, christakos07 είπε

Ποια ατομική ευθύνη μωρέ; Έχεις δει το ποσοστό θετικότητας των self test και αυτό των μοριακών; Οι προηγμένες χώρες, κάνουν περισσότερα μοριακά, για να τσεκάρουν τη διασπορά.

Η απόκλιση στους δείκτες θετικότητας, μεταξύ rapid και μοριακών, είναι μαθηματικά ασυνήθιστη.

τα self δεν είναι ακριβή το γνωρίζουμε όλοι. όμως κατά δήλωση ανθρώπων τις επιτροπής, τα μισά κρούσματα πλέον που ανιχνεύονται καθημερινά είναι μέσω ανθρώπων που βρέθηκαν θετικοί στο self test και στην διασταύρωση του αποτελέσματος με άλλο τεστ βρέθηκαν ξανά θετικοί. οι άνθρωποι αυτοί δεν θα έκαναν μοριακά γιατί απλά δεν θα είχαν συμπτώματα. είναι γεγονός πως τα ατομικά τεστ είναι αναξιόπιστα, δείχνουν πολλά θετικά που δεν είναι, ενώ προσωπικά εμένα μου έχει κάτσει τεστ που δεν έχει υγρό μέσα, σε άλλους που δεν έχουν βατονέτα κτλ κτλ

για αυτούς που λένε πως για το τεστ δεν χρειάζεται να το δείχνουν στον εργοδότη, ο εργοδότης έχει πρόστιμο €500 εάν απασχολεί κάποιον χωρίς να έχει κάνει το τεστ και €1500 εάν απασχολεί κάποιον που έχει θετικό τεστ. πως στον κόρακα θα επιτρέψει στον εργαζόμενο να δουλέψει εάν

1/δεν γνωρίζει εάν ο εργαζόμενος έχει κάνει το τεστ

2/το αποτέλεσμα του τεστ

τα υπόλοιπα είναι μπαρούφες. το ίδιο ισχύει για τα γυμναστήρια. πως θα σε αφήσει να μπεις μέσα εάν το τεστ σου είναι θετικό και αρνείσαι να το δείξεις στην είσοδο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψηφιακο πιστοποιητικο απο που το εκδισουμε απο σημερα ?

Μονο την βεβαιωση εμβολιασμου βρηκα στο gov.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2021 στις 12:18 ΠΜ, artist1 είπε

Να κανω και εγω ασχετη ερωτηση στο γυμναστηριο μου ζητανε να τους δειχνουμε στην υποδοχη το αποτελεσμα του self test. Δεν ειναι παρανομο αυτο. Εδω ατομα που δουλευουν και το εχουν απλα μαζι τους σε περιπτωση ελεγχου απο την αστυνομια, δεν το δειχνουν σε κανεναν! 

 

Στις 30/5/2021 στις 11:39 ΠΜ, artist1 είπε

 

Η αρχη προστασίας προσωπικών δεδομένων μαλλον έχει άλλη γνωμη!

https://www.gdprgreece.com/article/90/e-loizidoy-se-poioys-kai-pote-deihnoyme-ta-apotelesmata-rapid-h-pcr?fbclid=IwAR1AYreTS-2Zn4mHsZTMjpS6G4uKAL2cRdXL7OmtG6aNKO8Z3nwvvRfeZr0

Δεν πας στο γυμναστήριο και έτσι δεν υπάρχει κανένα θέμα για να αναγκαστείς να δείξεις το τεστ σου.

Οπότε το πρόβλημα σου λύθηκε…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

 

Δεν πας στο γυμναστήριο και έτσι δεν υπάρχει κανένα θέμα για να αναγκαστείς να δείξεις το τεστ σου.

Οπότε το πρόβλημα σου λύθηκε…

γελοία τρολοαπαντηση... πληρωσα ξερεις !!!!

1 ώρα πριν, james01gr είπε

τα self δεν είναι ακριβή το γνωρίζουμε όλοι. όμως κατά δήλωση ανθρώπων τις επιτροπής, τα μισά κρούσματα πλέον που ανιχνεύονται καθημερινά είναι μέσω ανθρώπων που βρέθηκαν θετικοί στο self test και στην διασταύρωση του αποτελέσματος με άλλο τεστ βρέθηκαν ξανά θετικοί. οι άνθρωποι αυτοί δεν θα έκαναν μοριακά γιατί απλά δεν θα είχαν συμπτώματα. είναι γεγονός πως τα ατομικά τεστ είναι αναξιόπιστα, δείχνουν πολλά θετικά που δεν είναι, ενώ προσωπικά εμένα μου έχει κάτσει τεστ που δεν έχει υγρό μέσα, σε άλλους που δεν έχουν βατονέτα κτλ κτλ

για αυτούς που λένε πως για το τεστ δεν χρειάζεται να το δείχνουν στον εργοδότη, ο εργοδότης έχει πρόστιμο €500 εάν απασχολεί κάποιον χωρίς να έχει κάνει το τεστ και €1500 εάν απασχολεί κάποιον που έχει θετικό τεστ. πως στον κόρακα θα επιτρέψει στον εργαζόμενο να δουλέψει εάν

1/δεν γνωρίζει εάν ο εργαζόμενος έχει κάνει το τεστ

2/το αποτέλεσμα του τεστ

τα υπόλοιπα είναι μπαρούφες. το ίδιο ισχύει για τα γυμναστήρια. πως θα σε αφήσει να μπεις μέσα εάν το τεστ σου είναι θετικό και αρνείσαι να το δείξεις στην είσοδο;

οτι θες συμπληρωνεις φιλε μου...ποιος θα συμπληρωσει πως ειναι θετικος και θα παει γυμναστηριο να φαει πρόστιμο

τι κουφα διαβαζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, artist1 είπε

γελοία τρολοαπαντηση... πληρωσα ξερεις !!!!

Δυστυχώς όταν θέλεις να κάνεις «επανάσταση» θα πρέπει να αναλογιστείς τις απώλειες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, artist1 είπε

γελοία τρολοαπαντηση... πληρωσα ξερεις !!!!

Αλήθεια, έχεις καταντήσει κουραστικός

Και εγώ είχα πληρώσει διαρκείας στον Ολυμπιακό και μας κόψαν το γήπεδο

Τι να κάνουμε τώρα, μήνυση στο κράτος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...