Προς το περιεχόμενο

Γιατί "στις τιμές δεν συμπεριλαμβάνεται το Φ.Π.Α."?


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις γιατί συμβαίνει αυτό 

Εαν εγώ δώσω προσφορά για μια άδεια και πω 5000, έτσι απλά ενώ ένας άλλος ζητήσει 4500, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φάω άκυρο, ενώ μπορεί ο άλλος συνάδελφος να μην έχει κάνει κουβέντα για ΦΠΑ ενώ εγώ το έχω περιλάβει, άρα η προσφορά μου ήταν 4 χιλιάρικα (προ ΦΠΑ)

Φυσικά και καταλαβαίνω, ο λόγος όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φυσικά και καταλαβαίνω, ο λόγος όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι παράνομο.

Μας δίνεις link με το νόμο να τον διαβάσουμε ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις γιατί συμβαίνει αυτό 

Εαν εγώ δώσω προσφορά για μια άδεια και πω 5000, έτσι απλά ενώ ένας άλλος ζητήσει 4500, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φάω άκυρο, ενώ μπορεί ο άλλος συνάδελφος να μην έχει κάνει κουβέντα για ΦΠΑ ενώ εγώ το έχω περιλάβει, άρα η προσφορά μου ήταν 4 χιλιάρικα (προ ΦΠΑ)

Θα την πάρεις τη δουλειά όμως αφού θα γράψεις «συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ 24%».
 

Μην κολλάς σε αυτά. Οι υπηρεσίες έτσι είναι πάντα εδώ και άπειρα χρόνια. Πάντα είναι η καθαρή αξία, αν κάποιος θέλει να πάρει το ρίσκο του και να συμπεριλαμβάνει τον ΦΠΑ μέσα, δικό του θέμα. Ρίσκο στο να μη  το προσέξει ο άλλος, και τελικά δεν τον προτιμήσει.

Για τη λιανική σε προϊόντα 100% τουλάχιστον στα eshop υπάρχει νόμος στην Ελλάδα που μας υποχρεώνει να γράφουμε την τελική τιμή, ο επαγγελματίας απλά ας πάρει κομπιουτεράκι να κάνει την αποφορολόγηση. Στα καταστήματα μέσα εγω προσωπικά στην Αθήνα δεν έχω δει να ΜΗΝ περιλαμβάνεται το ΦΠΑ στα προϊόντα στο ράφι.

Αν το έχει δει κάποιος, θα ήθελα μια φωτογραφία για να πειστώ.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Θα την πάρεις τη δουλειά όμως αφού θα γράψεις «συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ 24%».
 

Μην κολλάς σε αυτά. Οι υπηρεσίες έτσι είναι πάντα εδώ και άπειρα χρόνια. Πάντα είναι η καθαρή αξία, αν κάποιος θέλει να πάρει το ρίσκο του και να συμπεριλαμβάνει τον ΦΠΑ μέσα, δικό του θέμα. Ρίσκο στο να μη  το προσέξει ο άλλος, και τελικά δεν τον προτιμήσει.

Για τη λιανική σε προϊόντα 100% τουλάχιστον στα eshop υπάρχει νόμος στην Ελλάδα που μας υποχρεώνει να γράφουμε την τελική τιμή, ο επαγγελματίας απλά ας πάρει κομπιουτεράκι να κάνει την αποφορολόγηση. Στα καταστήματα μέσα εγω προσωπικά στην Αθήνα δεν έχω δει να ΜΗΝ περιλαμβάνεται το ΦΠΑ στα προϊόντα στο ράφι.

Αν το έχει δει κάποιος, θα ήθελα μια φωτογραφία για να πειστώ.

Ε ναι δεν έχω δει ποτε τον Κωτσόβολο ή τον Σκλαβενίτη να γράφουν τιμές χωρίς ΦΠΑ 

Από την άλλη δεν έχω δει ποτέ προσφορά επιτηδευματία με τελική τιμή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agiannesg59 είπε

Ουτε διαπραγματεύσεις ουτε κουτοπονηριές ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ πουθενα

Αυτό με τις παρανομίες δεν το καταλαβαίνω. Θες να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα;

Γιατί εγώ σαν ΕΕ αν πω 100+ΦΠΑ και ο άλλος μου πει "δεν θέλω να πληρώσω ΦΠΑ", δεν θα κόψω απόδειξη. Αυτομάτως δηλαδή, η εργασία γίνεται μαύρη. Ούτε ΦΠΑ (προφανως) δεν θα αποδώσω, ούτε όμως την εφορία που αναλογεί σε αυτό το έσοδο. Άρα, φοροδιαφεύγω. Καλά, για τον νόμο Κατρούγκαλου όταν και όσο ίσχυε, δεν θα σχολιάσω (να υπενθυμίσω ότι οι εισφορές στον ΕΦΚΑ προσαρμόζονταν ανάλογα με το έσοδο). Επομένως, το να μην κόψει κανείς δεν είναι η μη απόδοση του ΦΠΑ, αλλά πολύ πιο σοβαρά οικονομικά παραπτώματα. 

Οπότε, θα ήθελα μια απάντηση σε σχέση με το τι εννοείς όταν λες "ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ πουθενά ". 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agiannesg59 είπε

Μα στο λεει απο την αρχη τι θελει και πολυ ξεκαθαρα .100 για μενα και οτι κοψεις φπα.Αν δεν κόψεις δικο σου προβλημα.Απλα και ξεκαθαρα. ΤΙ δεν καταλαβαίνεις και γιατι γράφεις παρλαπίπες.

Ουτε διαπραγματεύσεις ουτε κουτοπονηριές ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ πουθενα

Αν κόψεις και πληρώσεις με ΦΠΑ 124 στην τσέπη σου δεν θα μπουν 100 όποτε μην το ρίχνουμε ότι κάνουμε χάρη στον πελάτη που είναι η μέγιστη παρλαπιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παρανομίες και λοιπά λέτε κάποιοι; 

Έχετε δει ποτέ σύμβαση του ΔΗΜΟΣΙΟΥ με ιδιώτη; 

Ο προϋπολογισμός είναι πάντοτε Χ+ΦΠΑ  = Υ  ή Χ χωρίς ΦΠΑ...

Εδώ είναι παράνομο το κράτος; Για απαντήστε μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Τι παρανομίες και λοιπά λέτε κάποιοι; 

Όχι, δεν είναι. Ξέρεις ή μπορείς να φανταστείς για ποιον λόγο γίνεται αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ο op δεν ρωτούσε όσον αφορά τις υπηρεσίες υδραυλικών κτλ που έχετε πιάσει συζήτηση, και ίσως κλειδώσει λόγω αυτού. 

Λόγω εστιατορίου, στο the mart που πάμε που και που, μας βολεύει να βλέπουμε δίπλα από την τιμή και πόσο είναι ο ΦΠΑ για να ξέρουμε πάνω κάτω τι βγαίνει στο 3μηνο. Και γενικά σε οποιαδήποτε αγορά, βολεύει να ξέρουμε τον ΦΠΑ 

Οπως επίσης και κάποιες αγορές συσκευών κτλ για το μαγαζί με ΦΠΑ, έχει τύχει είτε να τα πάρουμε άμεσα, είτε να τα αφήσουμε ή να πούμε στο άλλο κατάστημα να μας κόψει το τιμολόγιο στο επόμενο 3μηνο (αν είμαστε κοντά στο να τελειώσει το τωρινό πχ). 

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...