Προς το περιεχόμενο

κατανεμητης πολυκατοικιας ποια ειναι η γραμμη μου?


rose from hell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατανεμητης  πολυκατοικιας ποια ειναι η γραμμη μου?

μετα απο αναβαθμιση απο 50 σε 100 mbps (nova) εχω αρκετα προβληματα και αποσυνδεσης

 προβλημα στην καλωδιωση απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα , τελικα περασα μονος μου καινουργια γραμμη utp cat6

ποια ειναι η γραμμη μου δεν ξερω που ανεβαίνει στο διαμερισμα  

ξερω μονο οτι ειναι 08/7  εισαγωγη 12 

https://i.postimg.cc/br9YK02r/IMG-20210529-193749.jpg

Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rose from hell said:

το βρηκαμε με  γεννήτρια ήχου thanks

Τελικα ποιο ηταν απο ολα αυτα στη φωτο; Εφοσον ξερεις τα νουμερα, βρισκεις και τη γραμμη σου συνηθως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Απλά να γνωρίζετε όμως ότι οποιαδήποτε παρέμβαση στον κατανεμητή του ακινήτου από μη εξουσιοδοτημένα άτομα (διαχείριση / τεχνικούς παρόχου) μπορεί να σας βγει σε κακό (να έχετε μπλεξίματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Τελικα ποιο ηταν απο ολα αυτα στη φωτο; Εφοσον ξερεις τα νουμερα, βρισκεις και τη γραμμη σου συνηθως 

στην πρωτη ρεγκλέτα νουμερο 5

το θεμα ειναι  οτι δεν λυθηκαν τα προβληματα   δεν μπορω να καταλαβω τι αλλο μπορει να φταιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, rose from hell said:

στην πρωτη ρεγκλέτα νουμερο 5

το θεμα ειναι  οτι δεν λυθηκαν τα προβληματα   δεν μπορω να καταλαβω τι αλλο μπορει να φταιει

Εχεις ελεγξει την εσωτερικη καλωδιωση του διαμερισματος;

Δες αν συμμορφωνεται με το συγκεκριμενο οδηγο: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου προσέφεραν στην ιδια τιμη  που πληρωνα στα 50 mbps αναβάθμιση σε 100mbps

τα προβληματα ξεκινησαν μετα απο αναβαθμιση απο 50 σε 100    συνεχεια αποσυνδεσεις

ερχεται ο τεχνικος της nova  προβλημα στην γραμμη λεει  απο τον κατανεμητη εως την πρωτη πριζα του διαμερισματος μου 

περναω εξωτερικη καινουργια γραμμη  utp cat6  και μια πριζα τηλεφωνου εξωτερικη

συνδεσα την καινουργια εξωτερικη γραμμη   και τα προβληματα παραμενουν

26 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Απλά να γνωρίζετε όμως ότι οποιαδήποτε παρέμβαση στον κατανεμητή του ακινήτου από μη εξουσιοδοτημένα άτομα (διαχείριση / τεχνικούς παρόχου) μπορεί να σας βγει σε κακό (να έχετε μπλεξίματα)

απο την nova   με ενημέρωσαν ότι μπορώ να βάλω δικό μου  ηλεκτρολογο για να τραβηξω καινουργια γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όταν πας στα 100άρια πακέτα υπάρχει μεγάλο θέμα αφού προφανώς παίζεις με τα όρια της τεχνολογίας του χαλκού.

Εδώ σε εμένα μέτρησε τεχνικός του OTE από τον κατανεμητή μέχρι το καφάο που είναι στα 25 μέτρα και έχανε ήδη η σύνδεση (μέτρησε 97mbps).

Πάνω στον 3ο όροφο χάνω και λίγο ακόμα και πάω στα 90mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, rose from hell είπε

μου προσέφεραν στην ιδια τιμη  που πληρωνα στα 50 mbps αναβάθμιση σε 100mbps

τα προβληματα ξεκινησαν μετα απο αναβαθμιση απο 50 σε 100    συνεχεια αποσυνδεσεις

ερχεται ο τεχνικος της nova  προβλημα στην γραμμη λεει  απο τον κατανεμητη εως την πρωτη πριζα του διαμερισματος μου 

περναω εξωτερικη καινουργια γραμμη  utp cat6  και μια πριζα τηλεφωνου εξωτερικη

συνδεσα την καινουργια εξωτερικη γραμμη   και τα προβληματα παραμενουν

απο την nova   με ενημέρωσαν ότι μπορώ να βάλω δικό μου  ηλεκτρολογο για να τραβηξω καινουργια γραμμη

όταν οι εργασίες γίνονται εντός ακινήτου (κατανεμητή) θα πρέπει να το ξέρει ο διαχειριστής του ακινήτου και από εκεί και πέρα τεχνικός του παρόχου ή τεχνικός του πελάτη

το λέω γιατί μπορεί κάποιοι να προσπαθήσουν να παρέμβουν μόνοι τους και φαντάζεσαι τι μπορεί να συμβεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

όταν οι εργασίες γίνονται εντός ακινήτου (κατανεμητή) θα πρέπει να το ξέρει ο διαχειριστής του ακινήτου και από εκεί και πέρα τεχνικός του παρόχου ή τεχνικός του πελάτη

το λέω γιατί μπορεί κάποιοι να προσπαθήσουν να παρέμβουν μόνοι τους και φαντάζεσαι τι μπορεί να συμβεί...

Σιγά μην το ανακοινώσουμε και στην αστυνομία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σιγά μην το ανακοινώσουμε και στην αστυνομία.

 

μπορείς να ειρωνεύεσαι όσο θες αγαπητέ μου φίλε δεν με ενοχλεί/απασχολεί.

όταν πειράξεις όμως τον κατανεμητή του ακινήτου στο οποίο μένεις και προκαλέσεις ζημία ή γίνεις αντιληπτός από άλλον ιδιοκτήτη/ένοικο και προβεί σε καταγγελία στις αρχές μάντεψε ποιον θα κυνηγήσουν...εσένα άσε που μπορεί να φορτωθείς και βλάβες τις οποίες δεν έκανες.

ο λόγος είναι απλός δεν είναι στην δικαιοδοσία σου

από το Α/Κ έως το ΚΑΦΑΟ και από το ΚΑΦΑΟ έως τον κατανεμητή του ακινήτου

η ευθύνη και η δικαιοδοσία είναι του ΟΤΕ/COSMOTE

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Γενικά όταν πας στα 100άρια πακέτα υπάρχει μεγάλο θέμα αφού προφανώς παίζεις με τα όρια της τεχνολογίας του χαλκού.

Εδώ σε εμένα μέτρησε τεχνικός του OTE από τον κατανεμητή μέχρι το καφάο που είναι στα 25 μέτρα και έχανε ήδη η σύνδεση (μέτρησε 97mbps).

Πάνω στον 3ο όροφο χάνω και λίγο ακόμα και πάω στα 90mbps.

δυστυχώς είναι η σκληρή πραγματικότητα

το δίκτυο του χαλκού έχει όρια και προυποθέσεις

όπως και η υπηρεσία VDSL

αν μπορείς βάλει FTTH θα σωθείς

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

μπορείς να ειρωνεύεσαι όσο θες αγαπητέ μου φίλε δεν με ενοχλεί/απασχολεί.

όταν πειράξεις όμως τον κατανεμητή του ακινήτου στο οποίο μένεις και προκαλέσεις ζημία ή γίνεις αντιληπτός από άλλον ιδιοκτήτη/ένοικο και προβεί σε καταγγελία στις αρχές μάντεψε ποιον θα κυνηγήσουν...εσένα άσε που μπορεί να φορτωθείς και βλάβες τις οποίες δεν έκανες.

ο λόγος είναι απλός δεν είναι στην δικαιοδοσία σου

από το Α/Κ έως το ΚΑΦΑΟ και από το ΚΑΦΑΟ έως τον κατανεμητή του ακινήτου

η ευθύνη και η δικαιοδοσία είναι του ΟΤΕ/COSMOTE

δυστυχώς είναι η σκληρή πραγματικότητα

το δίκτυο του χαλκού έχει όρια και προυποθέσεις

όπως και η υπηρεσία VDSL

αν μπορείς βάλει FTTH θα σωθείς

 

Δεν ειρωνεύτηκα κανεναν, και για να στο αποδείξω κανε ενα πείραμα, πάρε τον παροχο και και τον διαχειριστή και  πες τους οτι θέλεις να τους ενημερώσεις οτι θα περάσεις μια γραμμη σε ενα διαμέρισμα.

Και μετα πες μας εδω τα αποτελέσματα.

Εκτος αν πιστεύεις οτι ζούμε στην Σουηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...