Προς το περιεχόμενο

Απάτη σε αγγελία του Insomnia


Athoz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα είδα μια αγγελία στο insomnia και με ενδιέφερε. Επικοινώνησα με τον πωλητή και του ζήτησα αν μπορεί να στείλει την τηλεόραση ταχυδρομικά στην περιοχή μου, πόσο θα κοστίσει και αν μπορεί να μου στείλει μια καλύτερη φωτογραφία του αντικειμένου για επιβεβαίωση ότι το έχει στην κατοχή του, επειδή ο λογαριασμός του είναι φρέσκος, σημερινός. Του έγραψα και το τηλέφωνο μου για άμεση επικοινωνία. Μετά από λίγο με καλεί στο Viber, χωρίς να εμφανίζει κάποιο όνομα παρά μόνο δυο τελείες (..), ότι είχε δηλώσει ο ίδιος για όνομα μιας και δεν είχα τον αριθμό του. Εκεί χτύπησε δεύτερο καμπανάκι, αλλά τρέχω γιατί έχει χαλάσει το αμάξι μου και κοιτάζω τον τελευταίο μήνα να το αντικαταστήσω, ψάχνω σπίτι να μετακομίσω γιατί έχω έγκυο γυναίκα και κάνω δυο δουλειές οπότε το κεφάλι μου είναι καζάνι και απλά είπα να το προχωρήσω χωρίς πολύ σκέψη. Απαντάω και είναι ο τύπος λέγοντας μου πως τον προσέβαλα που ζήτησα φωτογραφία, που κάνει μπαμ ότι είναι απάτη αλλά ακουγόταν και λίγο βλαμμένος, οπότε λέω έχει πρόβλημα το παιδί οπότε εξηγείται η συμπεριφορά του. Με ρώτησε 3 φορές αν θέλω να κάνω την αγορά και από την πρώτη στιγμή του είχα πει να μου στείλει στοιχεία για αποστολή των χρημάτων. Ήθελε οπωσδήποτε άμεση αποστολή όχι με απλή αποστολή εμβάσματος. Στη σελίδα της winbank.gr δεν μου έδινε άμεση αποστολή και του στέλνω screen-shot ότι δεν μπορώ να κάνω άμεση αποστολή, στο οποίο στράβωσε και μου λέει ότι λειτουργεί "24/7/365". Δοκίμασα μέσω του ανδοριδ app και είχε την επιλογή Instant Payment 24/7/365, οπότε κάνω την μεταφορά και του αποστέλλω την απόδειξη. Για την αποστολή, του είχα πει με ΚΤΕΛ μιας και είναι αυθημερόν ενώ κοστίζει και πολύ λιγότερο, ενώ αν δεν βολεύει θα δοκιμάζαμε ACS. Τηλεφωνώ σήμερα στο ΚΤΕΛ, αλλά δεν έπιασα γραμμή οπότε του είπα το απόγεμα ή αύριο πρωί θα καλέσω. Μετά από μισή ώρα μου λέει ρώτησα για μεταφορικά και είναι 25ευρώ ACS, οπότε στείλε μου τα, να γίνει αύριο η αποστολή. Στέλνω και τα μεταφορικά έμβασμα instant payment. Ψάχνοντας είδα πως η ACS χρεώνει ~400ευρώ για τον όγκο και βάρος της TV. Κάνω και ένα reverse image search και βλέπω τις φωτογραφίες σε άλλη αγγελία. Οπότε και επιβεβαίωσα τα πολλά σημεία που παρέβλεψα να πάρω στα σοβαρά και άφησα τον αυθορμητισμό να δράσει. Τα εμβάσματα έγιναν ακύρωση με κόστος 15ευρώ το ένα συν το instant payment 3.5, έχασα 37 ευρώ με αυτό το ρίσκο.

Την ιστορία την μοιράζομαι γιατί υπάρχει ακόμα μια αγγελία του τύπου και δεν ξέρω πως να τον κάνω αναφορά για να μην κλέψει και άλλους. Γενικά είμαι εύπιστος και νομίζω ότι η αγορά βασίζεται στην εμπιστοσύνη, όταν γίνεται κατάχρηση και εξαπάτηση τα εργαλεία γίνονται και πιο περίπλοκα. Το Insomnia βασίζεται σε αυτή την εμπιστοσύνη όπως και οι περισσότερες πλατφόρμες μεταχειρισμένων.

Έχω το λογαριασμό τραπέζης, όνομα και τηλέφωνο του (το οποίο είναι συνδεδεμένο με κάποια ταυτότητα) λέτε να κάνω αναφορά στην αστυνομία ή δεν έχει κάποιο νόημα. Βέβαια εδώ δεν έχει γίνει ακόμα το έγκλημα, απλά ίσως έχουν πέσει και άλλοι θύματα. Μήπως όλα είναι μια σύμπτωση και τον κατηγορώ άδικα; Αν και από τότε που του έστειλα πως τα μεταφορικά τα βρίσκω 400ευρώ δεν έχει απαντήσει στο Viber. Επίσης αν αυτό γινόταν καθημερινή ίσως να μην είχα δυνατότητα ακύρωσης συναλλαγής γιατί μπορεί να τα είχε κάνει ανάληψη.

Επεξ/σία από Athoz
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή προσπέρασες το ότι θα σου χάριζαν τηλεόραση 75" με 250€ και απλά προχώρησες με τα επόμενα βήματα; Με 37€ φτηνά τη γλύτωσες.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονας για ναυτιλομενους στο ιντερνετ #1 ( και 2 και 3 ) .

Οταν κατι ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο,99 στις 100 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ.

Τα αλλα που γραφεις για εγκυους,αμαξια κτλ γιατι τα γραφεις,για να σε λυπηθουμε;

Πηρες ενα φοβερο μαθημα που συνηθως σε ατομα σαν εσενα κοστιζει απο 200 και πανω.

Εσυ το πηρες με 37 ευρω.

Καλοριζικος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Athoz Καταρχάς, λυπάμαι πραγματικά για ό,τι σου συνέβη. Πιο πολύ λυπάμαι όμως, για τον τρόπο με τον οποίο ορισμένοι επιλέγουν να μιλάνε σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν καν (λες και είναι τίποτα κήνσορες). Γνώμη μου είναι να μην μπεις καν στη διαδικασία να δευτερολογήσεις, όπως βλέπεις το forum μοιάζει με την πραγματική ζωή, στη χειρότερη της έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δηλαδή προσπέρασες το ότι θα σου χάριζαν τηλεόραση 75" με 250€ και απλά προχώρησες με τα επόμενα βήματα; Με 37€ φτηνά τη γλύτωσες.

Αδρεναλινη οτι χτυπησε λαυρακι. Γρηγορα να προλαβουμε πριν την παρει αλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

@Athoz Καταρχάς, λυπάμαι πραγματικά για ό,τι σου συνέβη. Πιο πολύ λυπάμαι όμως, για τον τρόπο με τον οποίο ορισμένοι επιλέγουν να μιλάνε σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν καν (λες και είναι τίποτα κήνσορες). Γνώμη μου είναι να μην μπεις καν στη διαδικασία να δευτερολογήσεις, όπως βλέπεις το forum μοιάζει με την πραγματική ζωή, στη χειρότερη της έκδοση.

Καλά μην τρελαίνεσαι, γιατί καταλήγεις στο ίδιο τσουβάλι. Καλό θα του κάνει το ταρακούνημα. Δεν είναι κι ότι... πήγαμε να του φάμε 250€ πχ. ξέρω 'γω για να κρατήσει σ' εμάς μούτρα...

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Καλά μην τρελαίνεσαι, γιατί καταλήγεις στο ίδιο τσουβάλι.

Μπα οχι,εμεις ειμαστε σκουπιδια.

Ειδικα με αυτο το κηνσορες με ισοπεδωσε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ειδικα με αυτο το κηνσορες με ισοπεδωσε.

Θα το ξεπεράσεις θεωρώ.

5 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Καλά μην τρελαίνεσαι, γιατί καταλήγεις στο ίδιο τσουβάλι

Δεν τρελάθηκα. Δύο προτάσεις έγραψα. Και όχι, στο ίδιο τσουβάλι σίγουρα δεν θα καταλήξουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...