Προς το περιεχόμενο

Hackers μπορούν να εισβάλουν στο οικιακό δίκτυο μέσω έξυπνων πριζών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας ακούγεται

Δηλαδή αν χρησιμοποιώ μία wifi πρίζα μετά τι? Οι χάκερς οι οποίοι θα πρέπει να έχουν μπει ήδη στο δίκτυό μου θα εντοπίσουν τη συσκευή και θα πάρουν από εκεί τους κωδικούς wifi? Και μετά θα έρθουν να τη στήσουν έξω από το σπίτι μου, το οποίο θα βρουν με κάποιο μαγικό τρόπο, να συνδεθούν στο wifi και να αρχίσουν να μου κλέβουν αρχεία? Ή θα αρχίσουν να αναβοσβήνουν τις wifi λάμπες και το aircondition??

Καλό είναι τέτοια άρθρα να εξηγούν 5 πράγματα παραπάνω για να μη φοβίζουν τον κόσμο. Δεν είναι όπως στις ταινίες που οι χάκερς έχουν ένα λάπτοπ, πατάνε στην κυριολεξία 3 πλήκτρα και έχουν μπει στο τραπεζικό σύστημα της Αμερικής

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, filip123go said:

Source please!!

Αυτό δεν είναι κάτι καινούριο. Είναι σαν να έχεις pc στο δίκτυο, το οποίο δεν είναι updated. Διαφορετικό wlan για τις κινέζικες έξυπνες συσκευές και είσαι κομπλε.

κανω παρέμβαση γιατί έχει τύχει να δω την ιδέα πισω από άνοιγμα έξυπνης κλειδαριάς...

Στην ουσια οτι ηλεκτρονικο κύκλωμα ασφαλειας και μεθοδο και να χρησιμοποιει, τελικα καταληγει μια απλη εντολη να δινει ταση σε ένα μοτεράκι. Αν το βρεις αυτο με ενα απλο jumper την ανοίγεις. Δλδ αν καποιος εχει κανει reverse engineering σε 2-3 τετοιες κινεζικες, ποσο να διαφερουν οι αλλες.

Γενικά το άρθρο πολύ γενικό και όντως αν καποιος νιώθει λιγο απο tech, δίκτυα κτλ δεν θα κινδυνεύσει απο μια πριζα sonoff. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, manpower είπε

Δλδ αν καποιος εχει κανει reverse engineering σε 2-3 τετοιες κινεζικες, ποσο να διαφερουν οι αλλες.

Συμφωνώ απολύτα με αυτό που λες. Για αυτό και οι κάλλες πόρτες ασφαλείας έχουν τον πίνακα ελέγχου από μέσα και ανοίγουν είτε από το κινητό, είτε με το κλειδί τους. Τώρα όσες έχουν τον πίνακα απ'έξω, υπάρχουν πολλοί τρόποι να ανοιχτούν, αλλά σίγουρα δεν είναι όλοι ευκολότεροι από μια κλασική πόρτα και απαιτεί πιο εξειδικευμένες γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χακάρω την έξυπνη σούκο της πρώην μου και θα την ταράξω στο καψόνι! Θα αλλάζω κανάλια στη tv, θα αναβοσβήνω τα φώτα και θα βάζω το aircon να δουλεύει ανάποδα στις καιρικές συνθήκες! Θα την κάνω να φέρει παπά να διαβάσει το σπίτι και να τον διαολοστείλει μετά σαν απατεώνα! Θα δει αυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, christospvl είπε

Καλα ειναι τα εξυπνα σπιτια κλπ αλλα καποια πραγματα δε χρειαζεται να ειναι εξυπνα.. Πχ γιατι να ρισκαρεις να βαλεις εξυπνη κλειδαρια που ανοιγει πολυ πιο ευκολα σε σχεση με μια ασφαλειας παραδοσιακη με κλειδι?! ή ξερω γω εχω ακουσει αλλοι βαζουν καμερες της xiaomi μεσα στο σπιτι... ΜΕΣΑ... γιατι?!

Tι εννοεις γιατι να βαλεις καμερα μεσα στο σπιτι, για να το παρακολουθεις αν δεν εισαι εκει. Πχ αν βαρεσει ο συναγερμος να δεις ειναι οντως καποιος μεσα η βαρεσε γιατι περασε μια πεταλουδα μπροστα απο τον σενσορα.Αν δεν μπορεις να στειλεις καποιον θα αναρωτιεσαι τι εγινε.  Και κατι που μου εχει τυχει: μπηκε μια φορα ενας θειος μου να αφησει ενα δεμα μεσα και φευγοντας ειχε σβησει τα φωτα και δεν εβλεπε και μπηκε μια γατα με αποτελεσμα να την κλειδωσει μεσα. Εγω σε αυτο το σπιτι θα παω μετα απο 6 μηνες. Χωρις την καμερα καταλαβαινεις τι θα γινοταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Εγώ αφήνω την υπογραφή μου προς απάντηση για ολα τα παραπάνω...

Παιζει να εισαι μεσα στους πρωτους που ξηλωθηκανε για να βαλουνε τετοιες πριζες και ακομα πιο πολυ παιζει να εισαι στο τοπ τεν που τις ξηλωσε μολις διαβασε το αρθρο.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...