Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν μεταπτυχιακά σε συγκεκριμένες γλώσσες?


Aggelos152

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν μεταπτυχιακά σε συγκεκριμένες γλώσσες στην περίπτωση μου JavaScript ή ακόμα και σε framework, react.js. Ρωτάω επειδή έχω σκοπό να τελειώσω μια σχολή και μετά από αυτό θέλω να ξέρω να φτιάχνω ένα website(front-end) και ένα app στο κινητό. Υπάρχει τέτοια επιλογή πχ. react native και react.js, όχι στο ίδιο μεταπτυχιακό αλλά αν γενικώς υπάρχει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταπτυχιακά όπως και τα πτυχία στον προγραμματισμό δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα. Άνοιξε YouTube, docs της αγαπημένης σου γλώσσας και framework και κάνε κάτι μόνος σου, μόνο έτσι θα μάθεις. Φτιάξε ένα Twitter clone. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Look για τα βασικά συμφέρει περισσότερο το Udemy παρά μεταπτυχιακό αν επικεντρώνεσε σε προγραμματισμό αυτό καθ' αυτό.
Ένα μεταπτυχιακό συμφέρει περισσότερο σε αλγόριθμους η έναν τομέα όπως AI ή Systems Security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ένα καλό μεταπτυχιακό δεν πρέπει να σου μαθαίνει μια γλώσσα και κάποιο framework ή κάποια γνωστή βιβλιοθήκη.

Το πιο κοντινό σε αυτό που λες είναι το μεταπτυχιακό σε software engineering. Όχι επειδή σου μαθαίνει την γλώσσα αλλά επειδή τα πλείστα έχουν σκοπό να σου μάθουν κάποια πράγματα όσο αφορά το business logic, ασχολούνται αρκετά με mobile & web development όπου σίγουρα θα χρησιμοποιήσεις αυτά που λες ή κάτι παρόμοιο.

Αλλά και πάλι μην περιμένεις πως θα σου μάθουν JavaScript, react.js ή κάτι άλλο. Θα σου πουν να μελετήσεις τις τεχνολογίες που υπάρχουν και να κτίσεις κάτι με αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...