Προς το περιεχόμενο

Σε καλό δρόμο για τα 7nm η Intel με τον σχεδιασμό των επεξεργαστών Meteor Lake


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Και γιατι να μην συγκρινεις με τους 10700 και 10850? 😱

Για ποιο λογο να συγκρινει καποιος τον 10700 με τον 5800x?Επειδη και οι δυο ειναι 8πυρηνοι?

Πιο σωστη συγκριση για τον 10700 ειναι ο 3700x,αλλα ακομα και σε αυτη την περιπτωση σε intel μερια σε περιοριζει στο overclock.

Βασικα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο ξαφνικα με τους zen3 βλεπουμε να αναφερονται περισσοτερο οι κλειδωμενοι intel,ενω παλιοτερα που ηταν οι Intel μπροστα,δεν τους ανεφερε κανεις,και ολοι μονο 8700κ και 9900κ αναφερανε χωρις φυσικα να υπολογιζουν το παραπανω κοστος.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Για ποιο λογο να συγκρινει καποιος τον 10700 με τον 5800x?Επειδη και οι δυο ειναι 8πυρηνοι?

Βασικα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο ξαφνικα με τους zen3 βλεπουμε να αναφερονται περισσοτερο οι κλειδωμενοι intel,ενω παλιοτερα που ηταν οι Intel μπροστα,δεν τους ανεφερε κανεις,και ολοι μονο 8700κ και 9900κ αναφερανε χωρις φυσικα να υπολογιζουν το παραπανω κοστος.

Τωρα που τα κουκια(fps)δεν βγαινουν,πιασαμε τους φθηνοτερους.

 

 

 

 

Συγκρινω με προιοντα παρομοιων επιδοσεων. Ο 10850 δεν είναι 8πυρηνος. 

Παλαιοτερα ο 8700k σηκωνε overclock απο τα 4.3 μπορουσε να παει στα 5 και παραπανω. Μιλανε για 20% πανω επιδοσεις. Πλεον δεν υπαρχουν αυτα οποτε δεν έχουν και τοσο νοημα τα ξεκλειδωτα. Αλλα αν θες πιασε και τα ξεκλειδωτα, παλι φτηνοτερα βγαίνουν. 

Πρεπει να καταλάβεις οτι οταν πιανεις το χειροτερο cpu της intel για να καταφερεις να βγαλεις καλη αγορα τον 5800x καταστρεφεται το οποιο επιχειρημα μπορει να εχεις. Ισα ισα, εγω τουλάχιστον καταληγω στο αντιθετο συμπέρασμα. Εντάξει λοιπον, ο 5800x ειναι ελαφρα καλυτερο value απο το χειροτερο cpu που κυκλοφορει η intel. 

Προφανως 10700 /10700k /10850/10850k αποτελουν μακραν καλύτερες επιλογες απο θεμα value

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

Πρεπει να καταλάβεις οτι οταν πιανεις το χειροτερο cpu της intel για να καταφερεις να βγαλεις καλη αγορα τον 5800x καταστρεφεται το οποιο επιχειρημα μπορει να εχεις.

Ξαναδιαβασε στην προηγουμενη σελιδα το σχολιο του συμφορουμιτη που αναφερω ο οποιος πολυ βολικα συγκρινει τον 5800x με τον 11700F για να δειξει το ''value''της intel,αποφευγοντας να αναφερει τους ακριβοτερους οπως τον I9.

Αν ειναι να το παμε ετσι,τοτε και ο 3700x εχει καλυτερο value απο τον 5800x,και στα χρηματα του 10850k υπαρχει ο 3900x που παλι καλυτερο value προσφερει σε οποιον χρειαζεται πραγματικα τους παραπανω πυρηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ξαναδιαβασε στην προηγουμενη σελιδα το σχολιο του συμφορουμιτη που αναφερω ο οποιος πολυ βολικα συγκρινει τον 5800x με τον 11700F για να δειξει το ''value''της intel,αποφευγοντας να αναφερει τους ακριβοτερους οπως τον I9.

Αν ειναι να το παμε ετσι,τοτε και ο 3700x εχει καλυτερο value απο τον 5800x,και στα χρηματα του 10850k υπαρχει ο 3900x που παλι καλυτερο value προσφερει σε οποιον χρειαζεται πραγματικα τους παραπανω πυρηνες.

Μα γιατι να αναφερει τους ακριβοτερους οπως τον i9 αφου δεν προσφερει τιποτα ο i9. Ξανακαταληγεις στο ιδιο, οτι ναι ειναι πατατας ο 5800x αλλα ο 11900 ειναι μεγαλύτερη πατατα. Συμφωνω, αλλα ο 5800 πατατας παραμενει. Απο θεμα value μιλωντας παντα. 

Ο 3900 δεν ειναι κακος, αλλα οταν στα 340 παιρνεις 10900f και στα 360 10900 μάλλον αυτοί οι 2 ειναι προτιμοτεροι. Ιδίως αν ασχολεισαι με latency sensitive εφαρμογές και παιχνίδια, η και video editing όπου σε καποια βοηθαει η igpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Στην παρουσα φαση,το προβλημα δημιουργειται απο τους μπλε που δεν τους αρεσει η πραγματικοτητα,καπου τα εχεις μπερδεψει :)

Εχουμε απο την μια τους intel που στην περιπτωση προσφατου 11900κ

-ειναι ακριβοτερος απο τον αντιστοιχο 5800x

-ειναι σε χειροτερη πλατφορμα απο τον 5800x

-δεν ειναι καλυτερος σε ολα τα παιχνιδια/εφαρμογες απο τον 5800x

-χρειαζεται ακριβοτερη μητρικη απο τον 5800x,κυριως λογω vrm

-εχει αισθητα υψηλοτερη καταναλωση απο τον 5800x.

 

Μόνος σου το πας στον 11900κ. Ο 11900κ είναι άλλου επιπέδου και σε overclockability και σε απόδοση(+20%). Εγώ στον σύγκρινα με τον 11700f. Same watt, same performance, 25% more expensive $$$. Δεν σου ξανα απαντώ γιατί είσαι ξεκάθαρα τρολλ ή φανμπόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα γιατι να αναφερει τους ακριβοτερους οπως τον i9 αφου δεν προσφερει τιποτα ο i9. Ξανακαταληγεις στο ιδιο, οτι ναι ειναι πατατας ο 5800x αλλα ο 11900 ειναι μεγαλύτερη πατατα. Συμφωνω, αλλα ο 5800 πατατας παραμενει. Απο θεμα value μιλωντας παντα. 

Γιατι εγραψα εγω καπου οτι ο 5800x γενικα και αοριστα εχει το φοβερο value???

Το γιατι δεν συγκρινει τον top 8πυρηνο απο την καθε εταιρεια εγω ρωτησα τον συμφορουμιτη να ειναι πιο σωστη η συγκριση αφου οπως ειπε τον ενδιαερει η αποδοση και τιποτα αλλο.

Και να και η απαντηση του,οτι ειμαι troll και φανμποι επειδη το εγραψα αυτο,σε τεχνολογικο forun παντα.

Μιλαμε για (χαμηλο)επιπεδο,οχι αστεια...

39 λεπτά πριν, thecoolstefanos είπε

Μόνος σου το πας στον 11900κ. Ο 11900κ είναι άλλου επιπέδου και σε overclockability και σε απόδοση(+20%). Εγώ στον σύγκρινα με τον 11700f.

Same watt, same performance, 25% more expensive $$$. Δεν σου ξανα απαντώ γιατί είσαι ξεκάθαρα τρολλ ή φανμπόι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Γιατι εγραψα εγω καπου οτι ο 5800x γενικα και αοριστα εχει το φοβερο value???

Το γιατι δεν συγκρινει τον top 8πυρηνο απο την καθε εταιρεια εγω ρωτησα τον συμφορουμιτη να ειναι πιο σωστη η συγκριση αφου οπως ειπε τον ενδιαερει η αποδοση και τιποτα αλλο.

Και να και η απαντηση του,οτι ειμαι troll και φανμποι επειδη το εγραψα αυτο,σε τεχνολογικο forun παντα.

Μιλαμε για (χαμηλο)επιπεδο,οχι αστεια...

 

Ρε συ νομιζω κοροιδευομαστε. Οι μπλε οπως τους ονομαζεις στην κατηγορια επιδοσεων του 5800x εχουν αρκετα φθηνοτερες προτασεις και μάλιστα με ενσωματωμενη gpu. Προφανως εχουν και οι μπλε σαπια μοντέλα (11900) αλλα δεν εχει σημασια γιατι εχουν και καλα μοντελα (10700) στην κατηγορια αυτή. 

Εσυ επιασες τωρα 2 σελιδες και συγκρινεις με το χειρότερο cpu των μπλε για να βγει ο 5800x λαδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ρε συ νομιζω κοροιδευομαστε. Οι μπλε οπως τους ονομαζεις στην κατηγορια επιδοσεων του 5800x εχουν αρκετα φθηνοτερες προτασεις και μάλιστα με ενσωματωμενη gpu. Προφανως εχουν και οι μπλε σαπια μοντέλα (11900) αλλα δεν εχει σημασια γιατι εχουν και καλα μοντελα (10700) στην κατηγορια αυτή. 

Εσυ επιασες τωρα 2 σελιδες και συγκρινεις με το χειρότερο cpu των μπλε για να βγει ο 5800x λαδι. 

Εγω αυτο που εγραψα ειναι να γινεται σωστη η συγκριση οταν κοιταμε απολυτα νουμερα,και οχι συγκριση μηλα με πορτοκαλια.

Οταν λοιπον συγκρινουμε τους επεξεργαστες τελευταιας γενιας μεταξυ 2 εταιρειων,να γινεται σωστα η συγκριση μεταξυ των μοντελων,και οχι οτι μας βολευει για να βγουν λανθασμενα συμπερασματα.

Οπως λοιπον περυσι τις γιορτες ο 5800x ειχε χειροτερο value απεναντι στον 10700κ,πλεον ο 5800x εχει καλυτερο value απεναντι σε 11700k και ειδικα 11900k.

Προφανως και υπαρχουν φθηνοτερες παλιοτερες επιλογες και απο τις 2 εταιρειες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...