Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε τα Galaxy Tab S7 FE και Galaxy Tab A7 Lite


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, fylatos είπε

Δεν έχω την δυνατότητα να έχω ολοκληρωμένη εμπειρία σε πολύ ακριβά ταμπλετ, οπότε είναι για μένα μονόδρομος το surface. 

Δεν είναι φτηνότερο το surface ούτε το ένα αντικαταστάτο του άλλου

 

Την λειτουργία που λες για πολλαπλά παράθυρα δεν την ήξερα όμως δεν είναι μόνο αυτό.

 

Είναι η σύνδεση εξωτερικών δίσκων,

Γίνεται

προγράμματα και παιχνίδια με .exe

Μιλάμε για άλλο λογισμικό

, αντιγραφή αρχείων από τον σκληρό σε κινητό ή άλλο ταμπλετ αυτά γίνονται; 

Ασύρματα και ενσύρματα με wifi transfer ή usb c. Στο δε dex έχει και drag n drop.

 

Όσον αφορά την τιμή τα surface τα βρίσκω στα 2-3 κατοστάρικα μεταχειρισμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, fylatos said:

Δεν έχω την δυνατότητα να έχω ολοκληρωμένη εμπειρία σε πολύ ακριβά ταμπλετ, οπότε είναι για μένα μονόδρομος το surface. 

Δεν είναι φτηνότερο το surface ούτε το ένα αντικαταστάτο του άλλου

Την λειτουργία που λες για πολλαπλά παράθυρα δεν την ήξερα όμως δεν είναι μόνο αυτό.

Είναι η σύνδεση εξωτερικών δίσκων,

Γίνεται

προγράμματα και παιχνίδια με .exe

Μιλάμε για άλλο λογισμικό

, αντιγραφή αρχείων από τον σκληρό σε κινητό ή άλλο ταμπλετ αυτά γίνονται; 

Ασύρματα και ενσύρματα με wifi transfer ή usb c. Στο δε dex έχει και drag n drop.

με το dex ανοιγεις πολλα παραθυρα με ενα usb hub βαζεις οτι θες αν θες και μεγαλυτερη οθονη συνδεεται στην tv ασυρματα η με καλωδιο για μηδεν lag

4 hours ago, Vasilisxd said:

Πολύ σπαστική αυτή η 16:10 αναλογία οθόνης. Σαν τεράστιο κινητό είναι.

σε αυτο συμφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tolstoy είπε

Λειτουργία πολλαπλών παραθύρων = τρεις εφαρμογές ταυτόχρονα. Καταπληκτικό. Τόσα χρόνια έχουν περάσει και ακόμα τα τάμπλετ δεν μπορούν να έχουν πολλά παράθυρα ταυτόχρονα. 

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί κάποιος να μην πάρει ένα surface ή κάποιο άλλο tablet με Windows περίπου στα ίδια λεφτά.

Γιατί να δώσει 4-5-6 κατοστάρικα (και πάνω) για να μην κάνει ούτε τα μισά από όσα κάνει ένα surface που έχει και pen. Tέλος πάντων. 

Αφού έχει το Samsung Dex όσα παράθυρα θέλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

δεν εχω ξαναδει τοσο bloatware σε συσκευη ,κυριολεκτικα σουταρα τα μισα apps κ services κ ανασανε το ταμπλετακι, ουτε για αστειο samsung απο εμενα

Αυτό είναι αλήθεια. Το 1ο πράγμα που κάνω σε κάθε σαμσουγκ, κλείνω καμία 100ρια+ services / bloatware. Απο ταμπλέτες με σοβαρά χαρακτηριστικά, καλο cpu, oled, ντιζάιν σχεδόν δεν υπάρχει τίποτα άλλο απο σαμσουγκ. Ειδικά αν ψάχνεις μεταχ σαν καινούργιο σε καλη τιμη. 

Πχ galaxy tab s6 snapdragon 855 6-8 giga ram, oled 10.5, λεπτό μισο εκατοστό πηραμε 2 τελευταία απο εδω στις αγγελίες (το 1 ολοκαίνουριο) 360-380€. Για βρες μου κάτι αντίστοιχο σε οποιαδήποτε άλλη μάρκα εστω μεταχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Αυτό είναι αλήθεια. Το 1ο πράγμα που κάνω σε κάθε σαμσουγκ, κλείνω καμία 100ρια+ services / bloatware. Απο ταμπλέτες με σοβαρά χαρακτηριστικά, καλο cpu, oled, ντιζάιν σχεδόν δεν υπάρχει τίποτα άλλο απο σαμσουγκ. Ειδικά αν ψάχνεις μεταχ σαν καινούργιο σε καλη τιμη. 

Πχ galaxy tab s6 snapdragon 855 6-8 giga ram, oled 10.5, λεπτό μισο εκατοστό πηραμε 2 τελευταία απο εδω στις αγγελίες (το 1 ολοκαίνουριο) 360-380€. Για βρες μου κάτι αντίστοιχο σε οποιαδήποτε άλλη μάρκα εστω μεταχ. 

ok αν χρειαζεσαι καλο δυνατο tablet ειναι σχεδον μονοδρομος αν θες κ gapps ,αλλα αυτο δεν αναιρει οτι απο android φρεσκο μετα απο reset απο τα συνολικα περιπου 300 apps κ services εβγαλα περιπου τα 150 και δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν κρατησα κ καποια που δεν χρειαζοταν (samsung tab a7)

πριν αυτη την διαδικασια που μου πηρε πολυ περισσοτερο σε χρονο απο κινητα xiaomi k huawei πχ το ταμπλετακι σερνοταν με φρεσκο λειτουργικο ενω μετα ηταν μια χαρα σπιρτοζικο χωρις να χαθει λειτουργικοτητα η κατι αλλο

ολα αυτα ενδεικτικα για το ποσο σαβουρα φορτωνουν ακομα κ σε συσκευες που δεν θα επρεπε γιατι δεν τραβανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tolstoy είπε

Λειτουργία πολλαπλών παραθύρων = τρεις εφαρμογές ταυτόχρονα. Καταπληκτικό. Τόσα χρόνια έχουν περάσει και ακόμα τα τάμπλετ δεν μπορούν να έχουν πολλά παράθυρα ταυτόχρονα. 

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί κάποιος να μην πάρει ένα surface ή κάποιο άλλο tablet με Windows περίπου στα ίδια λεφτά.

Γιατί να δώσει 4-5-6 κατοστάρικα (και πάνω) για να μην κάνει ούτε τα μισά από όσα κάνει ένα surface που έχει και pen. Tέλος πάντων. 

 

Εχοντας ταυτοχρονα surface, iPad και Samsung tablet για ενα διαστημα, το συμπερασμα ειναι πως το surface ειναι καθαρα και μονο για χρηση σαν κανονικος υπολογιστης στο γραφειο.
Οταν ερχεται η στιγμη να το χρησιμοποιησεις σαν tablet, ειναι απλα αβολο και μη αποδοτικο, αργο και με το λογισμικο της Microsoft απλα δε κανει για χρηση tablet.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, tolstoy είπε

Όσον αφορά την τιμή τα surface τα βρίσκω στα 2-3 κατοστάρικα μεταχειρισμένα. 

Παρε εσυ μεταχειρισμενο surface, κ οταν με το καλο ερθει η ωρα για αλλαγη μπαταριας (που δεν θα αργησει, αν το παρεις 200-300ε), δες εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

Παρε εσυ μεταχειρισμενο surface, κ οταν με το καλο ερθει η ωρα για αλλαγη μπαταριας (που δεν θα αργησει, αν το παρεις 200-300ε), δες εδω.

Συγχαρητήρια για την ειρωνεία, φαίνεται ότι είσαι πολύ έξυπνος, όμως σκέφτηκες ποτέ ότι δεν έχουν όλοι λεφτά για καινούργιο;

Μάλλον όχι. Εσύ μπορεί να έχεις λεφτά και καλά κάνεις και αγοράζεις ό,τι σου γουστάρει, εγώ όμως με το ζόρι τρώω και πληρώνω λογαριασμούς. Άρα δεν έχω επιλογή.

Άλλη φορά να ρωτάς πριν ειρωνευτείς αν και δεν νομίζω ότι μπορείς να αντισταθείς στον πειρασμό να κάνεις το εύκολο, που είναι η κακία και η επιθετικότητα. Το δύσκολο είναι να κατανοείς τις δυσκολίες του άλλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 όσοι χρησιμοποιούμε ταμπλετ πολύ δεν τα χρησιμοποιούμε για να αντικαταστήσουμε τον υπολογιστή… ποτέ δεν θα γίνει κατά την γνώμη μου…τα ταμπλετ είναι συμπληρωματικά στην δουλειά και σχεδόν αποκλειστικά στην ψυχαγωγία και στην ανάγνωση περιεχομένου…κάνουν για ένα μέρος εργασιών όπως ας πούμε για σημειώσεις πάνω σε pdf που είναι πραγματικά ασυναγώνιστα, για σκανάρισματα ,επεξεργασία βίντεο κα…είναι επίσης ποιο βολικά στο κρεβάτι στον καναπέ να το πάρεις μαζί σου σε ένα ταξίδι να δεις μια ταινία κα…έχουν γίνει βήματα και στο θέμα της εργασίας κυρίως στα iPad αλλά δεν μπορούν με τίποτα να αντικαταστήσουν το λαπτοπ …εγώ προσωπικά δεν αγοράζω ποτέ ταμπλετ με αυτό το σκεπτικό..χάνεις όλο το νόημα της χρησιμότητας ενός ταμπλετ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, labrosviz είπε

 όσοι χρησιμοποιούμε ταμπλετ πολύ δεν τα χρησιμοποιούμε για να αντικαταστήσουμε τον υπολογιστή… ποτέ δεν θα γίνει κατά την γνώμη μου…τα ταμπλετ είναι συμπληρωματικά στην δουλειά και σχεδόν αποκλειστικά στην ψυχαγωγία και στην ανάγνωση περιεχομένου…κάνουν για ένα μέρος εργασιών όπως ας πούμε για σημειώσεις πάνω σε pdf που είναι πραγματικά ασυναγώνιστα, για σκανάρισματα ,επεξεργασία βίντεο κα…είναι επίσης ποιο βολικά στο κρεβάτι στον καναπέ να το πάρεις μαζί σου σε ένα ταξίδι να δεις μια ταινία κα…έχουν γίνει βήματα και στο θέμα της εργασίας κυρίως στα iPad αλλά δεν μπορούν με τίποτα να αντικαταστήσουν το λαπτοπ …εγώ προσωπικά δεν αγοράζω ποτέ ταμπλετ με αυτό το σκεπτικό..χάνεις όλο το νόημα της χρησιμότητας ενός ταμπλετ…

Εξαρτάται πάντα και τι χρειάζεται κάποιος από το pc. Καθημερινά βγαίνουν καινούργιες εφαρμογές για Android για να κάνεις πράγματα που μέχρι χτες ήθελες pc, πχ 3D printing. Αλλα κατα κανόνα για σοβαρές επαγγελματίκες εργασίες θες pc. Ή ακομα και όταν μπορείς να κάνεις μια δουλειά στο Android, συνήθως την ίδια δουλειά κάνεις καλύτερα σε Windows. Υπάρχουν πολλοί πάντως που έχουν αντικαταστήσει pc με ταμπλετες τελευταία, και ολο και αυξάνεται αυτό το ποσοστό. Εννοείται πως δεν χρειάζονταν κατι που δεν υπήρχε πχ σε Android. Και εξαιρουμέ παιχνίδια καθώς πολλοί χρησιμοποιουν κονσόλες. Τα βασικά όμως, youtube, browsing, μουσική, νετφλιξ, streaming, email, media, Facebook, social κλπ, το 95% της καθημερινότητας ενος μη επαγγελματια γίνονται απείρως καλύτερα και ανετότερα με μια καλή ταμπλετα πχ Android με αφη καλο soc και αρκετή μνήμη. Απλα δεν ξανα πιάνεις pc για αυτά. Εχω καταλήξει να ανοιγω σοβαρό ταμπλετ Windows όπως είναι Samsung galaxy book 12 i5 8 giga ram, οθόνη αφης κλπ, 2-3 φορες το μηνα.. Ακομα και για Netflix πχ θα δεις μια ταινία και θα αρχίσει να σφυρίζει το ανεμιστήρακι (πολυ ελαφρώς αλλα το ακούς που και που), η μπαταρία θα φυγει 50% κατω βλεπόταντας μια ταινία, και αν το κρατάς ζεματάει..  Οπότε ουτε γι αυτό δεν το χρησιμοποιώ συνήθως απο οταν πηρα galaxy tab s6 καθως είναι ψυγείο, 0 θόρυβος, βλέπεις μια ταινία και αντί για 50% η μπαταρία λεφτει 20%, το ανοίγεις και κλείνεις ακαριαία με 0 battery κατανάλωση, ενω στα Windows αμα κάνεις το ίδιο δε θα βγάλεις μέρα. Και το παράδειγμα είναι εντελώς τυπικό. Οτι μηχανήματα και να συγκρίνεις πάνω κάτω το ιδιο θα δεις. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tolstoy είπε

Συγχαρητήρια για την ειρωνεία, φαίνεται ότι είσαι πολύ έξυπνος, όμως σκέφτηκες ποτέ ότι δεν έχουν όλοι λεφτά για καινούργιο;

Μάλλον όχι. Εσύ μπορεί να έχεις λεφτά και καλά κάνεις και αγοράζεις ό,τι σου γουστάρει, εγώ όμως με το ζόρι τρώω και πληρώνω λογαριασμούς. Άρα δεν έχω επιλογή.

Άλλη φορά να ρωτάς πριν ειρωνευτείς αν και δεν νομίζω ότι μπορείς να αντισταθείς στον πειρασμό να κάνεις το εύκολο, που είναι η κακία και η επιθετικότητα. Το δύσκολο είναι να κατανοείς τις δυσκολίες του άλλου. 

Ωπα φιλε, αρχικα καμια κακια κ καμια επιθετικοτητα, χιουμορ λεγεται κ παραθεση γεγονοτων. Αν εσυ το πηρες προσωπικα, το προβλημα ειναι δικο σου κ οχι δικο μου.

Εισαι σε ενα thread που αναφερεται στα νεα (arm) tabs της samsung, κ αντιπαραθετεις σαν εναλλακτικη μεταχειρισμενη x86 συσκευη 4-5ετιας κ βαλε (για να εχει 200-300ε, οπως λες, καθως η αρχικη τιμη ειναι υπερπολλαπλασια), της οποιας το μονο κοινο με αυτα του θεματος ειναι το form factor.

Ακομα κ αν οντως δεχτουμε οτι προκειται λοιπον για εναλλακτικη, οφειλεις (αν ενεργεις λογικα τουλαχιστον) να λαβεις υποψη το ενδεχομενο κοστος αντικαταστασης μπαταριας (=αναλωσιμο, με πεπερασμενο χρονο ζωης), το οποιο στο συγκεκριμενο ισως κ να ταυτιζεται με το κοστος κτησης (ακομα κ του μειωμενου που πληρωσες για να το παρεις τοσα χρονια μετα την κυκλοφορια του).

Κ  στην τελικη (αν κ βγαινω off topic), αν καποιος ζοριζεται οικονομικα, σιγουρα δεν ειναι η βελτιστη επιλογη οποιοδηποτε surface (μεταχειρισμενο η μη), καθως μπορει να επιτυχει εφαμιλλες (η πολλαπλασιες) επιδοσεις, με κοστος σημαντικα μικροτερο οποιουδηποτε surface, σε ενα σωρο αλλες κατηγοριες συσκευων.

Επεξ/σία από ocelotgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ocelotgr είπε

Ωπα φιλε, αρχικα καμια κακια κ καμια επιθετικοτητα, χιουμορ λεγεται κ παραθεση γεγονοτων. Αν εσυ το πηρες προσωπικα, το προβλημα ειναι δικο σου κ οχι δικο μου.

Εισαι σε ενα thread που αναφερεται στα νεα (arm) tabs της samsung, κ αντιπαραθετεις σαν εναλλακτικη μεταχειρισμενη x86 συσκευη 4-5ετιας κ βαλε (για να εχει 200-300ε, οπως λες, καθως η αρχικη τιμη ειναι υπερπολλαπλασια), της οποιας το μονο κοινο με αυτα του θεματος ειναι το form factor.

Ακομα κ αν οντως δεχτουμε οτι προκειται λοιπον για εναλλακτικη, οφειλεις (αν ενεργεις λογικα τουλαχιστον) να λαβεις υποψη το ενδεχομενο κοστος αντικαταστασης μπαταριας (=αναλωσιμο, με πεπερασμενο χρονο ζωης), το οποιο στο συγκεκριμενο ισως κ να ταυτιζεται με το κοστος κτησης (ακομα κ του μειωμενου που πληρωσες για να το παρεις τοσα χρονια μετα την κυκλοφορια του).

Κ  στην τελικη (αν κ βγαινω off topic), αν καποιος ζοριζεται οικονομικα, σιγουρα δεν ειναι η βελτιστη επιλογη οποιοδηποτε surface (μεταχειρισμενο η μη), καθως μπορει να επιτυχει εφαμιλλες (η πολλαπλασιες) επιδοσεις, με κοστος σημαντικα μικροτερο οποιουδηποτε surface, σε ενα σωρο αλλες κατηγοριες συσκευων.

Ποιες συσκευές εννοείς; Πχ τα Vivo? 

 

Και το πρόβλημα σίγουρα δεν το έχω εγώ εφόσον εγώ δεν ειρωνεύομαι. Αν αυτό που έκανες ήταν χιούμορ μάλλον λόγω επιθετικότητας ταίριαζε σε φιλαράκια όχι όμως σε άγνωστους. Εγώ τουλάχιστον έτσι ενεργώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...