Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από παιδική χαρά


nikos_k1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.
Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας πάνω στο θέμα.

Σε επικοινωνία που υπήρξε με τον Δήμο, η απάντηση που έλαβα είναι ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί γίνεται σε ώρες εκτός κοινής ησυχίας.
Αναφορικά με τα αλουμίνια με διπλά τζάμια και υψηλό βαθμό ηχομόνωσης ναι το έχουμε σκεφτεί και είναι στα άμεσα σχέδια για υλοποίηση.
Να ενημερώσω ότι σε όλη τη διάρκεια της ημέρας έρχονται παιδιά και παίζουν (όπως και αυτή τη στιγμή που γράφω), αλλά ακόμα και με 
τις φωνές δεν έχουμε πρόβλημα.
Το πρόβλημα βρίσκεται στην συγκεκριμένη κυρία η οποία νομίζει ότι αυτή είναι στον κόσμο και τα παιδιά της και κανένας άλλος και θα σας εξηγήσω το γιατί.

Όταν ενημέρωσα ότι εργάζομαι και υπάρχει έντονη φασαρία από τα παιδιά της, μετά από λίγο έπαιρνε κάτι τηλέφωνα (λογικά φίλους) και ξαφνικά μαζεύτηκαν
15-20 παιδιά, από τα οποία μόνο τα δικά της και πάλι έκαναν υπερβολική φασαρία.

Να σημειώσω επίσης ότι ενώ ξέρει ότι ο τοίχος της παιδικής χαράς ανήκει στο δικό μας σπίτι τα παιδιά της φέρνουν μπάλα και την κλωτσάνε
συνεχώς και με μανία στον τοίχο.

Όπως έχετε καταλάβει και από τα γραφόμενα μου δεν έχω θέμα ούτε με τα παιδιά στις παιδικές χαρές, ούτε με τις φωνές.
Αλλά το να εξηγείς με ήρεμο τρόπο στον άλλο να χαμηλώσει λίγο τόνους και να απαντάει με τέτοιους τρόπους δεν νομίζω ότι είναι ανεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
1 hour ago, pontez2 said:

Φυσιολογικό δε ξέρω αν ειναι (δεν ειμαι ψυχολόγος) αλλά σιγουρα ειναι σύνηθες φαινόμενο :P Ειδικά μετά τη καραντίνα. 

Γενικά στις παιδικές χαρές, πάρκα κτλ κτλ, τα παιδιά μιλάνε δυνατά. Παίζουν κυνηγητό, φωνάζουν, παίζουν κρυφτό φωνάζουν, έχουν μια μπάλα, φωνάζουν. 

Και επειδη προφανως δεν θελουμε να βάλουμε τον εαυτο μας στη θέση τους, θυμηθητε τη τελευταία φορά που πηγατε να παιξετε μπάσκετ, ή ποδόσφαιρο, αν υπηρξατε ηρεμοι και χαμηλόφωνοι. Νομιζω και φαντάζομαι θα συμφωνησουν ολοι πως η πλειοψηφία, κατά τη διάρκεια παιχνιδιου, γκαριζει (παντου, οχι μονο στην Ελλάδα) και ακουγεται. Και το "ρε μλκ" "ω ρε φιλε τι έκανεεεεεεε" και οι ιαχές πανηγυρισμού, δινουν και παίρνουν. Το περιεργο θα ηταν να μη γκαριζατε. (αν ο άλλος δουλευει σπιτι και μένει διπλα σε γηπεδάκι μπάσκετ, ακομα και η μπάλα ενοχλητική ειναι...δε χρειάζονται οι φωνές)

Ts, οπως ειπαν και παραπάνω δε νομιζω να βρεις ακρη. Και αστυνομια να καλέσεις, πάντα θα υπάρχουν πιτσιρίκια που θα φωνάζουν δυνατότερα απ΄τα άλλα. Ευτυχως η κατάσταση θα βελτιωθει σιγουρα τον Αυγουστο και απο Οκτωβριο.

 

 

31 minutes ago, qwertyuiop2 said:

Aυτό ακριβώς, χωρίς τους λαϊκισμούς περί survivor και instagram. Φταίει γενικά η κουλτούρα υπερ-πλήρωσης των "θέλω" των παιδιών, τα οποία λογίζονται ως υπεράγια και υπερπολύτιμα στο μεταμοντέρνο δυτικό καπιταλισμό, ενώ ταυτόχρονα το ίδιο σύστημα παραγωγής κι εξουσίας έχει εξασφαλίσει ένα πραγματικά εχθρικό περιβάλλον προς τον ποιοτικό χρόνο διαπαιδαγώγησης και ουσιώδους αλληλεπίδρασης γονιού - παιδιού.

Σαφώς και δεν χρειάζεται να γίνουμε υπερβολικοί και να περιμένουμε από μικρά παιδιά να είναι στρατιωτάκια! Εγώ αναφέρθηκα σε ακραίες περιπτώσεις παιδιών που παρουσιάζουν εντελώς αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά ακριβώς επειδή οι γονείς τους δεν ασχολούνται και πολύ!

Και φυσικά έχω συναντήσει και το εντελώς αντίθετο (εξίσου προβληματικό), που έρχεται οικογένεια σε ένα εστιατόριο, παρκάρουν τα παιδιά στο τραπέζι, τους δίνουν και από ένα tablet/smartphone και κάθονται για ώρες με το κεφάλι σκυμμένο πάνω από τις οθόνες... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, nikos_k1 said:

Αναφορικά με τα αλουμίνια με διπλά τζάμια και υψηλό βαθμό ηχομόνωσης ναι το έχουμε σκεφτεί και είναι στα άμεσα σχέδια για υλοποίηση.

Κάντα τριπλά, όχι triplex, τριπλά... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nikos_k1 είπε

Να σημειώσω επίσης ότι ενώ ξέρει ότι ο τοίχος της παιδικής χαράς ανήκει στο δικό μας σπίτι τα παιδιά της φέρνουν μπάλα και την κλωτσάνε

Αυτο δε το διάβασα.

Δηλαδη παιζει εσυ να κοιμάσαι και να σου χτυπάει μπάλα τον τοιχο ξερω γω; Εσυ υποφέρεις τοτε. Εδω μιλάμε για τραγική κατάσταση

Δε μπορει ο Δημος να μη παιρνει μέτρα. Θα έπρεπε να βάλει κάποιον έξτρα τοιχο με ενα κενο με τον δικο σου.

Αυτο προφανως και ειναι απαράδεκτο και δε ξέρω κατά πόσο ειναι νομιμο απο τη μεριά του Δημου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos_k1 είπε

Καλημέρα σε όλους.
Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας πάνω στο θέμα.

Σε επικοινωνία που υπήρξε με τον Δήμο, η απάντηση που έλαβα είναι ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί γίνεται σε ώρες εκτός κοινής ησυχίας.
Αναφορικά με τα αλουμίνια με διπλά τζάμια και υψηλό βαθμό ηχομόνωσης ναι το έχουμε σκεφτεί και είναι στα άμεσα σχέδια για υλοποίηση.
Να ενημερώσω ότι σε όλη τη διάρκεια της ημέρας έρχονται παιδιά και παίζουν (όπως και αυτή τη στιγμή που γράφω), αλλά ακόμα και με 
τις φωνές δεν έχουμε πρόβλημα.
Το πρόβλημα βρίσκεται στην συγκεκριμένη κυρία η οποία νομίζει ότι αυτή είναι στον κόσμο και τα παιδιά της και κανένας άλλος και θα σας εξηγήσω το γιατί.

Όταν ενημέρωσα ότι εργάζομαι και υπάρχει έντονη φασαρία από τα παιδιά της, μετά από λίγο έπαιρνε κάτι τηλέφωνα (λογικά φίλους) και ξαφνικά μαζεύτηκαν
15-20 παιδιά, από τα οποία μόνο τα δικά της και πάλι έκαναν υπερβολική φασαρία.

Να σημειώσω επίσης ότι ενώ ξέρει ότι ο τοίχος της παιδικής χαράς ανήκει στο δικό μας σπίτι τα παιδιά της φέρνουν μπάλα και την κλωτσάνε
συνεχώς και με μανία στον τοίχο.

Όπως έχετε καταλάβει και από τα γραφόμενα μου δεν έχω θέμα ούτε με τα παιδιά στις παιδικές χαρές, ούτε με τις φωνές.
Αλλά το να εξηγείς με ήρεμο τρόπο στον άλλο να χαμηλώσει λίγο τόνους και να απαντάει με τέτοιους τρόπους δεν νομίζω ότι είναι ανεκτό.

αυτά που σου έβαλα σε bold υπόκεινται σε παράβαση.

λέγονται προσβολή ψυχικής υγείας και μπορείς να της κάνεις μήνυση εφόσον καταγραφεί από παριστάμενο αστυνομικό την επόμενη φορά που θα το ξαναπράξει και της βεβαιώσει την παράβαση επιτόπου.

μπορείς να ρωτήσεις δικηγόρο για να επιβεβαιώσεις ότι σου γράφω.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Και φυσικά έχω συναντήσει και το εντελώς αντίθετο (εξίσου προβληματικό), που έρχεται οικογένεια σε ένα εστιατόριο, παρκάρουν τα παιδιά στο τραπέζι, τους δίνουν και από ένα tablet/smartphone και κάθονται για ώρες με το κεφάλι σκυμμένο πάνω από τις οθόνες... 

Μάστιγα κανονική, κι όχι μόνο όταν γίνεται από 5χρονα αλλά όταν βλέπεις να γίνεται το ίδιο και σε δίχρονα ή μικρότερα που καλά καλά δεν μπορούν να καθίσουν σε καρέκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο πρόβλημα όχι σε οργανωμένο χώρο όπως είναι μια παιδική χαρά αλλά σε αυτοσχέδιο στέκι (στάση λεωφορείου) ακριβώς απέναντι από το σπίτι που αγοράσαμε προπέρσι. Καθημερινά μαζεύονται 5-10-15 παιδιά ηλικίας 14-17 και κάνουν κακό χαμό. Φορητά ηχεία να παίζουν με διαολεμένο μπάσο, ρεψίματα, κλανιές, βρισιές Χριστούς Παναγίες, ουρλιαχτά, σπασίματα μπουκαλιών, πόλεμος με νεράντζια, σκουπίδια, βάψιμο με σπρέι, οι πιο μεγάλοι παίζουν και με τσιγάρα (από τα περίεργα 😉) και γενικά φωνές φωνές φωνές και άλλα.. Και μιλάμε πως κατά τα άλλα είναι μια ήσυχη γειτονιά, όχι κεντρικά, κ.λπ.

Η πρώτη προσέγγιση ήταν να κατέβω να προσπαθήσω να «μιλήσω στη γλώσσα τους» ότι ρε παιδιά έχω μωρό παιδί αν μπορείτε βρείτε ένα άλλο στέκι, έχει ένα σχολείο και μια πλατεία στα 5 λεπτά, γιατί δεν αράζετε εκεί αλλά δυστυχώς δεν βρέθηκε κανένα σημείο συνεννόησης.

Η δεύτερη προσέγγιση περιλαμβάνει τουλάχιστον 3-4 τηλεφωνήματα κάθε εβδομάδα στην αστυνομία. Δυστυχώς η αστυνομία περνάει στην καλύτερη μια-δυο φορές και δεν κάνει απολύτως τίποτα, τα παιδιά τους βλέπουν που έρχονται και σταματάνε οτιδήποτε περίεργο κάνουν. Οι αστυνομικοί φεύγουν (εν μέσω χλευασμών) και στο επόμενο λεπτό τα παιδιά συνεχίζουν ακόμα πιο έντονα ό,τι έκαναν. Μερικές φορές μάλιστα βγαίνει μία και κράζει τους αστυνομικούς "αφήστε τα παιδιά να παίξουν, τι θέλετε και έρχεστε κάθε μέρα". Σημείωση, η συγκεκριμένη κυρία έχει το ψιλικατζίδικο δίπλα από το οποίο τα παιδιά αγοράζουν αναψυκτικά, μπύρες, τσιγάρα, κ.λπ.

Με λίγη κουβέντα που έκανα με δύο γείτονες με ενημέρωσαν πως αυτό συμβαίνει πολλά χρόνια και δεν κατάφεραν ποτέ να το αλλάξουν, οπότε το συνήθισαν καθώς «παιδιά είναι». Βέβαια κανενός το μπαλκόνι δεν κοιτάει στη στάση αλλά ούτε και το «παιδιά είναι» συγχωρεί τα πάντα. Και γω παιδί ήμουν αλλά δεν έσπαγα μπουκάλια κάτω από τα μπαλκόνια του κόσμου.

Έχω τρελαθεί τόσο που σκέφτομαι κάποιες φορές παράλογα πράγματα τύπου να τους πετάω αυγά ή να ρίχνω αμπούλες βρώμας αλλά πρώτον είμαι μεγάλος άνθρωπος και δεν είναι σοβαρά (ούτε νόμιμα) πράγματα αυτά και δεύτερον θα ανοίξω ένα πόλεμο που σίγουρα θα χάσω καθώς θα ξέρουν ποιος είμαι και που μένω, θα πάει το νεράτζι σύννεφο.

Το πρόβλημα είναι τόσο έντονο που από Μάιο μέχρι και Οκτώβρη όχι μόνο δεν μπορούμε να κάτσουμε μπαλκόνι αλλά κλείνουμε και τα τζάμια από τις 16:00 μέχρι και τις 23:00. Τελικά ζυγίζουμε με την σύζυγο να το πουλήσουμε σε 1-2 χρόνια που θα μεγαλώσει και ο μικρός και να φύγουμε.

Τραγικές καταστάσεις.

  • Like 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει μήνυση/αγωγή.

δε θα κερδίσετε αλλά θα μπορέσετε να κάνετε τους γονείς να ασχοληθούν σοβαρά και να βαλουν χέρι ώστε να το λύσετε εξωδικαστικά.

κοψε το χαρτζιλίκι στον γιο σου να αλλάξει στέκι, και μη χτυπάτε τη μπάλα στον τοίχο μου, αλλιώς θα σας τραβήξω δικαστήρια.

δικηγόρο χρειαζεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι άλυτο γιατί υπάρχουν όλοι αυτοί που λένε "παιδιά είναι" και κάνεις δεν καταλαβαίνει μόνο εάν το έχει ζήσει.

Για αυτό, σε αγορά κατοικίας ενοικίαση σπιτιού, πάντα ελέγχουμε εαν υπάρχουν σχολεία παιδικές χάρες κοντα και παμε να επισκεφτούμε το σπιτι οχι οποτε το πει η ιδιοκτήτρια μεσίτης αλλά σε random ωρες και κοινής ησυχίας, απόγευμα, πρωί ολο το φάσμα. Είναι πολυ που το παιζουν εξυπνοι και κλείνουν ραντεβού ξερω εγω στις 11 το πρωι που δεν εχει παιδιά ας πούμε η παιδική χαρα γιατι ειναι στο σχολειο εκείνη την ώρα αλλα το απογευμα εαν δεν εχεις τετραπλά τζαμια στο σπιτι θες να βαρας το κεφάλι σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

όλοι αυτοί που λένε "παιδιά είναι" και κάνεις δεν καταλαβαίνει μόνο εάν το έχει ζήσει.

Τα είπες όλα.

Μόνο όποιος τα έχει ζήσει καταλαβαίνει. Όπως και εγώ που υπήρχαν εποχές που έπαιζαν τα πιτσιρίκια και μέχρι το βράδυ έπρεπε να είμαι με κλειστά παράθυρα και ακουστικά με μουσική (που και πάλι οι τσιρίδες διαπερνούν τα πάντα). Να ξαπλώσω λίγο να κοιμηθώ φυσικά ούτε λόγος.

Όλοι αυτοί που έχουν την καραμέλα "Παιδιά είναι" πάντα αναρωτιέμαι αν έχουν ζήσει τέτοιες καταστάσεις ή αν απλά το παίζουν ευαίσθητοι ενώ ζουν σε "ερημιές".

Στο θέμα του TS, προσωπικά αν ήταν σε ώρα κοινής ησυχίας. Έπαιρνα καπάκι αστυνομία τηλέφωνο. Δεν έχω την παραμικρή ευαισθησία όταν μιλάμε για το δικαίωμα μου να ησυχάζω λίγο στο σπίτι μου. Πιστεύω με μια σύσταση από τους αστυνομικούς η μητέρα κάπως θα μαζευότανε. Αν όχι, η μόνη σου επιλογή να επενδύσεις στην ηχομόνωση του σπιτιού.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekfragma είπε

αυτά που σου έβαλα σε bold υπόκεινται σε παράβαση.

λέγονται προσβολή ψυχικής υγείας και μπορείς να της κάνεις μήνυση εφόσον καταγραφεί από παριστάμενο αστυνομικό την επόμενη φορά που θα το ξαναπράξει και της βεβαιώσει την παράβαση επιτόπου.

μπορείς να ρωτήσεις δικηγόρο για να επιβεβαιώσεις ότι σου γράφω.

 

Θα κάνει μηνυση στη συγκεκριμένη κυρία. Θα πάει δικαστικώς και μπορει να της βεβαιωθεί πρόστιμο (αν βέβαια δεν έρθει αυτη με άλλους γονεις και γινει ολοκληρο θέμα για τα παιδιά που δε μπορουν να παιξουν πουθενά κτλ κτλ....ξέρεις δεν ειναι απλό)

so what; Θα υπάρξουν άλλα παιδιά που ουρλιάζουν και ο φίλος θα υποφέρει. 

Εδω δε νομιζω οτι μπορει να βοηθήσει τόσο ο νόμος, όσο η κατάσταση με τον Δημο. Μιλάμε οτι ειναι μεσοτοιχία με τη παιδική χαρά!!!!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

 Έπαιρνα καπάκι αστυνομία τηλέφωνο. Δεν έχω την παραμικρή ευαισθησία όταν μιλάμε για το δικαίωμα μου να ησυχάζω λίγο στο σπίτι μου

Προφανώς και η ξεκούρασή μετά από (τραγικά) πολλές ώρες δουλειάς και κούρασης είναι αδιαπραγμάτευτο δικαίωμα του καθενός όμως το να καλείς την αστυνομία πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα σύμφωνα πάντα με την εμπειρία μου. 

Στην δική μου περίπτωση, πρώτον απασχολώ την αστυνομία για μπούρδες ενώ θα μπορούσαν να ασχολούνται με τα πραγματικά εγκλήματα. Δεύτερον, προφανώς και σε τέτοιες περιπτώσεις δεν θα έρθουν αμέσως (αν έρθουν) οπότε μέχρι να καταφθάσουν η φάση μπορεί να έχει σπάσει ή εκείνη τη στιγμή τα παιδιά να τους αντιληφθούν και να κουλάρουν ή να τρέξουν να καβατζωθούν. Τρίτον, επειδή καλώ το 100 συχνα, θεωρώ πως έχουν πάψει πια να ασχολούνται και μαζί μου, λογικά θα λένε "πάλι ο τρελός".

Μπορεί αν γίνει καταγγελία για ναρκωτικά να ασχοληθεί κανείς πιο σοβαρά (στην δική μου περίπτωση όπως προείπα, σκάνε κανα τσιγάρο και το σταφ μαλιστα πρέπει να το καβατζώνουν στον κήπο της πολυκατοικίας μας) αλλά δεν είμαι ρουφιάνος να φορτώσω σε κανα πιτσιρικά τέτοιου είδους τραβήγματα.

Η συζήτηση σηκώνει πολύ κουβέντα περί αξιών, συμπεριφοράς, παιδείας, ανατροφής, κ.ο.κ. Προφανώς οι μ*****ες που έκανα εγώ ίσως ήταν μεγαλύτερες και σοβαρότερες αλλά δεν θυμάμαι να ενοχλούσα τον κόσμο τριγύρω μου, να έσπαγα μπουκάλια μέσα στο δρόμο ή να είχα φορητό woofer και να έκανα υπαίθριο πάρτυ μέσα σε πολυκατοικίες. Ίσα ίσα που θέλαμε να βρίσκουμε μέρη χωρίς σπίτια και κόσμο τριγύρω για να κάνουμε ό,τι θέλουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, snarp7 είπε

Η συζήτηση σηκώνει πολύ κουβέντα περί αξιών, συμπεριφοράς, παιδείας, ανατροφής, κ.ο.κ. Προφανώς οι μ*****ες που έκανα εγώ ίσως ήταν μεγαλύτερες και σοβαρότερες αλλά δεν θυμάμαι να ενοχλούσα τον κόσμο τριγύρω μου, να έσπαγα μπουκάλια μέσα στο δρόμο ή να είχα φορητό woofer και να έκανα υπαίθριο πάρτυ μέσα σε πολυκατοικίες. Ίσα ίσα που θέλαμε να βρίσκουμε μέρη χωρίς σπίτια και κόσμο τριγύρω για να κάνουμε ό,τι θέλουμε.

προφανως οποιος πανω απο 35+ γνωριζει οτι επαιζε μπουνιες και πεταγανε πετρες στην απεναντι συμμορία, και τρεχαν με το ποδηλατο χωρις φρενα στην κατηφορα και παιζαν μπαλα αλλα στις 14:00 επεφτε μια φωνη απο το σπιτι ελα μεσα για μεσημεριανο υπνο και το απογευμα παλι. Και μεσα στο σπιτι μην παιζεις μπαλα ενοχλεις τους απο κάτω. Το οτι δεν είχαμε σκοτωθεί είναι θαύμα.

τωρα, "παιδιά είναι"

Επεξ/σία από great
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, snarp7 είπε

Προφανώς και η ξεκούρασή μετά από (τραγικά) πολλές ώρες δουλειάς και κούρασης είναι αδιαπραγμάτευτο δικαίωμα του καθενός όμως το να καλείς την αστυνομία πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα σύμφωνα πάντα με την εμπειρία μου. 

Στην δική μου περίπτωση, πρώτον απασχολώ την αστυνομία για μπούρδες ενώ θα μπορούσαν να ασχολούνται με τα πραγματικά εγκλήματα. Δεύτερον, προφανώς και σε τέτοιες περιπτώσεις δεν θα έρθουν αμέσως (αν έρθουν) οπότε μέχρι να καταφθάσουν η φάση μπορεί να έχει σπάσει ή εκείνη τη στιγμή τα παιδιά να τους αντιληφθούν και να κουλάρουν ή να τρέξουν να καβατζωθούν. Τρίτον, επειδή καλώ το 100 συχνα, θεωρώ πως έχουν πάψει πια να ασχολούνται και μαζί μου, λογικά θα λένε "πάλι ο τρελός".

Μπορεί αν γίνει καταγγελία για ναρκωτικά να ασχοληθεί κανείς πιο σοβαρά (στην δική μου περίπτωση όπως προείπα, σκάνε κανα τσιγάρο και το σταφ μαλιστα πρέπει να το καβατζώνουν στον κήπο της πολυκατοικίας μας) αλλά δεν είμαι ρουφιάνος να φορτώσω σε κανα πιτσιρικά τέτοιου είδους τραβήγματα.

Η συζήτηση σηκώνει πολύ κουβέντα περί αξιών, συμπεριφοράς, παιδείας, ανατροφής, κ.ο.κ. Προφανώς οι μ*****ες που έκανα εγώ ίσως ήταν μεγαλύτερες και σοβαρότερες αλλά δεν θυμάμαι να ενοχλούσα τον κόσμο τριγύρω μου, να έσπαγα μπουκάλια μέσα στο δρόμο ή να είχα φορητό woofer και να έκανα υπαίθριο πάρτυ μέσα σε πολυκατοικίες. Ίσα ίσα που θέλαμε να βρίσκουμε μέρη χωρίς σπίτια και κόσμο τριγύρω για να κάνουμε ό,τι θέλουμε.

 

Παρτους το σταφ και κάνε παζάρι να αλλάξουν στέκι για να το πάρουν πίσω

Πέραν της πλάκας και εγώ έχω παιδιά και πολλές φορές δεν αντέχω που τα πηγαίνω στις κούνιες από τις φωνές άλλων παιδιών. Κάποιοι γονείς απλά δεν ασχολούνται και δυστυχώς την πληρώνουν οι υπόλοιποι.

Υπομονή , στο θέμα της παιδικής χαράς δυστυχώς μόνο μόνωση.

Στο θέμα της στάσης φαντάζομαι σε κανά 2 χρόνια θα μεγαλώσουν και θα φύγουν κρίμα να πουλήσεις το σπίτι σου για κάτι τέτοιο

Κουράγιο εύχομαι και στους 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snarp7 είπε

Στην δική μου περίπτωση, πρώτον απασχολώ την αστυνομία για μπούρδες ενώ θα μπορούσαν να ασχολούνται με τα πραγματικά εγκλήματα.

Μα και αυτά είναι στην αρμοδιότητα της αστυνομίας να επιληφθεί. Στην τελική για αυτό υπάρχουν πολλές μονάδες. Δεν θα έρθουν και οι ΔΙ.ΑΣ για τέτοια χαλαρά περιστατικά.

Για το ζήτημα του πότε θα έρθουν και ΑΝ έρθουν τελικά. Είναι όντως θέμα αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις, υπάρχουν φορές που έρχονται σφαίρα. Ανάλογα την δουλειά φαντάζομαι.

8 λεπτά πριν, snarp7 είπε

Προφανώς οι μ*****ες που έκανα εγώ ίσως ήταν μεγαλύτερες και σοβαρότερες αλλά δεν θυμάμαι να ενοχλούσα τον κόσμο τριγύρω μου,

Και εγώ έκανα μαλακίες και εγώ σε σημεία ενοχλούσα κόσμο. Το θέμα είναι ότι με μεγάλωσαν γονείς και όχι παρτάλια οπότε και όταν μου κάνανε παρατήρηση απλά ζήταγα συγγνώμη και έφευγα. Όπως επίσης τις φορές που μπορεί να έκαναν παράπονα απευθείας στους γονείς μου, έβγαινε ο πατέρας μου και με έβαζε μέσα αμέσως.

Και για να το διευκρινίσω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα παιδιά, αν αυτά είναι μικρά δεν ξέρουν πότε πρέπει να σταματήσουν ή πότε ενοχλούν τον κόσμο. Αποκλειστικό πρόβλημα έχω με μερικούς που είτε έγιναν γονείς για τον χαβαλέ είτε επειδή δεν γνωρίζουν τι είναι το προφυλακτικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...