Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από παιδική χαρά


nikos_k1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

26 λεπτά πριν, jmmys είπε

Νόμοι υπάρχουν για τα πάντα, απλά στην περίπτωση σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Παιδική χαρά είναι, έχει φασαρία, άσχετα αν πολλοί γονείς είναι ουγκανοι και τα παιδιά τους το ίδιο.Παντού υπάρχουν παιδικές χαρές και σχολεία μέσα σε κατοικημενες περιοχές, και έχει φασαρία. 

Όπως φασαρία έχει και ένας πολυσύχναστος δρόμος και ακούς όλη μέρα κόρνες και μαρσαρισματα, κάνε και εκεί μήνυση στους οδηγούς, 

κλασσικό ινσομνια, αμέσως μήνυση, είναι παράνομος, 

όπως θόρυβος υπάρχει όταν χτίζεται μια οικοδομή από τα μηχανήματα,εδώ ο άλλος ήθελε να σταματήσουν οι εργασίες επειδή τον ενοχλούσαν, το ακούσαμε και αυτό. 

Γιαυτό υπάρχουν ώρες κοινής ησυχίας, στις υπόλοιπες ώρες αναγκαστικά επιτρέπεται ο θόρυβος σε πολλές περιπτώσεις, όπως ειναι η παιδική χαρά.

Ξαναλεω γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να συμπεριφερονται χωρίς σεβασμό ειναι απαράδεκτοι. Το έχω ζήσει σε ταβέρνες και σε παραλίες που τα παιδιά συμπεριφερονται σαν κανίβαλοι και οι γονείς απλά δεν κάνουν ούτε παρατήρηση,να τα μαζέψουν ουτε καν. 

Οποιος θέλει ησυχία διαλέγει και το ανάλογο μέρος, δεν πάει να μείνει δίπλα σε παιδική χαρά ή σχολείο. 

Επόμενο θέμα στο μπλα μπλα

"μένω δίπλα σε σχολείο, με ενοχλεί η φασαρία, που μπορώ να κάνω μήνυση να κλείσει το σχολείο"  ή "μένω κοντά στο αεροδρόμιο, με ενοχλούν τα αεροπλάνα, που να κάνω μήνυση για την ψυχική μου υγεία". 

Ενα 50% δίκιο το έχεις. Πάμε τώρα στο άλλο, έχεις εσύ κενό οικόπεδο και χτίζεται δίπλα σχολείο ή παιδική χαρά, εσύ θα πρέπει να φύγεις μετά; Ασε που προφανώς δεν είναι εύκολο να βρει κάποιος σπίτι παρόλο που υπάρχει τεράστιο δυναμικό ακινήτων, παίζει κοντά σε σχολεία να έχουν ρίξει την τιμή για αυτόν τον λόγο οπότε όλο και για κάποιον θα αποτελεί ευκαιρία. Ας μην γινόμαστε τόσο εύκολα επικριτικοι προς τους άλλους. Η εύρεση στεγης είναι κάτι σαν την εύρεση εργασίας πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Ενα 50% δίκιο το έχεις. Πάμε τώρα στο άλλο, έχεις εσύ κενό οικόπεδο και χτίζεται δίπλα σχολείο ή παιδική χαρά, εσύ θα πρέπει να φύγεις μετά; Ασε που προφανώς δεν είναι εύκολο να βρει κάποιος σπίτι παρόλο που υπάρχει τεράστιο δυναμικό ακινήτων, παίζει κοντά σε σχολεία να έχουν ρίξει την τιμή για αυτόν τον λόγο οπότε όλο και για κάποιον θα αποτελεί ευκαιρία. Ας μην γινόμαστε τόσο εύκολα επικριτικοι προς τους άλλους. Η εύρεση στεγης είναι κάτι σαν την εύρεση εργασίας πλέον.

Φίλε μου σε καταλαβαίνω απόλυτα,εμένα χρόνια δίπλα ακριβώς από δημοτικό. 

Το αν θα φύγεις ή όχι είναι δικό σου θέμα.Σου λέω απλά ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περίπτωση.Εκτος αν νομίζεις ότι θα έρθει η αστυνομία με ντεσιμπελομετρα και θα μετράει τη φασαρία που κάνουν τα παιδιά στη παιδική χαρά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jmmys είπε

Φίλε μου σε καταλαβαίνω απόλυτα,εμένα χρόνια δίπλα ακριβώς από δημοτικό. 

Το αν θα φύγεις ή όχι είναι δικό σου θέμα.Σου λέω απλά ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περίπτωση.Εκτος αν νομίζεις ότι θα έρθει η αστυνομία με ντεσιμπελομετρα και θα μετράει τη φασαρία που κάνουν τα παιδιά στη παιδική χαρά. 

 

Δεν διαφωνώ σε κάτι, εξάλλου πάνω κάτω και εγώ παρόμοια αποψη διατύπωσα, η παιδική χαρά ήρθε και δύσκολα φεύγει από εκεί, όμως πιστεύω ότι κάτι μπορείς να κάνεις, εάν συντρέχουν διάφορες προϋποθέσεις, έστω μια αποζημίωση από τον δήμο μπορείς να αξιώσεις, δεν γίνεται να σου κάνουν παιδική χαρά κολλητά με το σπίτι σου και να χτυπάνε οι μπάλες επάνω στον τοίχο, μια περίφραξη έπρεπε να είχαν, βέβαια δεν έχω καταλάβει και πως εννοεί ο ts κολλητά πόσα μέτρα δηλαδή.

Πιστεύω πως υπάρχει θέμα νομιμότητας εδώ πέρα. Αστυνομικοί με ντεσιμπελομετρα δεν θα έρθουν, είτε θα έρθουν από κάποιον φορέα του δημοσίου να κάνουν μετρηση είτε βάζεις και εταιρεία που πληρώνεις και εκδίδει τεχνική έκθεση. Πρέπει να υπάρχουν κανονισμοί για το που θα κατασκευαστεί μια παιδική χαρά, όπως και προδιαγραφές για τις κατασκευές εντός της, αυτα πρέπει να τα αναζητήσει ο ts με μηχανικό και αν παραβιάζεται κάτι να κινηθεί κατά του δήμου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Παρτους το σταφ

😏😏

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Στο θέμα της στάσης φαντάζομαι σε κανά 2 χρόνια θα μεγαλώσουν

Απ' οτι έχω καταλάβει αυτή η στάση έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές, from father to son που λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Αν η εμπειρία σου έχει δείξει πως θα γίνουν αρνάκια και θα βρεις λύση κάνε αυτό που νομίζεις. Το θέμα με την κυρία όπως είπα δεν είναι τόσο προσωπικό όσο γενικό, η συμπεριφορά της ήταν απαράδεκτη κατ' εμέ σε αυτό δεν τίθεται θέμα, δυστυχώς έτσι είναι ο μέσος Έλληνας γονέας, ίσως και ο μέσος γονέας γενικά στον δυτικό κόσμο αν και δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη για το εξωτερικό. Ο ts έχει θέμα με τον δήμο και αξίζει να ερευνήσει τι μπορεί να κάνει νομικά για να προστατευτεί, πάντως δεν το βλέπω καθόλου εύκολο να κλείσει ο δήμος την παιδική χαρά λόγω ενός κατοίκου, εκτός αν ο ένας γίνουν δέκα, σε τέτοια περίπτωση να είσαι σίγουρος θα πλακώσουν γονείς που πήγαιναν εκεί τα παιδιά τους να υπερασπιστούν τον δήμο να μην κλείσει, παίζονται και μικροκομματικά συμφέροντα μέτα και τα κλασσικά που ξέρουμε στην Ελλάδα.

Η δική μου εμπειρία σε όλες αυτές τις καταστάσεις με τις μηνύσεις είναι ανάμικτη, σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται αυτό που λες, σε κάποιες άλλες όχι με αποτέλεσμα περαιτέρω ταλαιπωρία αυτού που ήδη ταλαιπωρείται με δικαστήρια, κόστη δικηγόρων, τρέξιμο και χάσιμο χρόνου, ο λόγος σου εναντίον του δικού μου, ψεύτικοι μάρτυρες κτλ, στο τέλος αυτός που χάνει την δίκη καλείται να καταβάλλει τα έξοδα σε αυτόν που κέρδισε, εκεί δεν θα πληρώσει τίποτα οπότε ο πρώτος υποβάλλει αγωγή στον δεύτερο και πάμε πάλι 2-3 χρονάκια. Παρόλα αυτά θα πω πως χίλιες φορές μήνυση παρά χειροδικίες και ο νόμος στα χέρια.

Λοιπόν φίλε Βασίλη

Ναι γίνεται η δουλειά με έναν καλό δικηγόρο οποίος θα κάνει μήνυση στην (οποιαδήποτε) κυρία/κύριο γονιό που δεν έχει διαπαιδαγωγήσει σωστά τα παιδιά του , ναι η υπόθεση να είσαι σίγουρος δεν θα φτάσει στα δικαστήρια αλλά ο δικηγόρος των αυτών των γονιών θα προσπαθήσει να το λύσει με εξωδικαστικό συμβιβασμό

Ναι γίνεται να κλείσει μια παιδική χαρά αν δεν τηρούνται κάποιοι κανόνες που απαιτούνται για την λειτουργία της.

Στην δική μου περιοχή ξέρεις τι έλεγαν ότι δεν γίνεται να τα βάλεις με την λαική αγορά και τον δήμο της αθήνας

Εγώ τα έβαλα και βγήκα νικητής φίλε βασίλη

Ο δήμος της αθήνας έκανε αυτά που πρέπει

Οι πωλητές της λαικής αγοράς έκαναν αυτά που πρέπει

Οι κάτοικοι της περιοχής έκαναν αυτά που πρέπει

έτσι όλες οι πλευρές είναι ευχαριστημένες

αρκεί να ξέρεις τον τρόπο και πίστεψε με τόσα χρόνια που κινούμαι μεταξύ αυτού που λένε "Δημόσιο" και αυτού που λένε "Ιδιωτικό" έχω μάθει πάρα πολλά χρήσιμα πράγματα.

έτσι ήταν πάρα πολύ εύκολο ήταν για μένα να λύσω το πρόβλημα της Λαικής Αγοράς στην περιοχή μου και οι μικροπωλητές της να γίνουν σωστοί , να σέβονται τον χώρο , να υπάρχει συνεργασία με την καθαριότητα του δήμου και να μην υπάρχουν σκουπίδια , να μην παρκάρουν αυτοκίνητα και να εμποδίζουν την λαική αγορά αρκούν μερικά πράγματα οι κατάλληλες γνωριμίες , η λογική , η διαπραγμάτευση και φυσικά τα κατάλληλα κίνητρα.

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Νόμοι υπάρχουν για τα πάντα, απλά στην περίπτωση σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Παιδική χαρά είναι, έχει φασαρία, άσχετα αν πολλοί γονείς είναι ουγκανοι και τα παιδιά τους το ίδιο.Παντού υπάρχουν παιδικές χαρές και σχολεία μέσα σε κατοικημενες περιοχές, και έχει φασαρία. 

Όπως φασαρία έχει και ένας πολυσύχναστος δρόμος και ακούς όλη μέρα κόρνες και μαρσαρισματα, κάνε και εκεί μήνυση στους οδηγούς, 

κλασσικό ινσομνια, αμέσως μήνυση, είναι παράνομος, 

όπως θόρυβος υπάρχει όταν χτίζεται μια οικοδομή από τα μηχανήματα,εδώ ο άλλος ήθελε να σταματήσουν οι εργασίες επειδή τον ενοχλούσαν, το ακούσαμε και αυτό. 

Γιαυτό υπάρχουν ώρες κοινής ησυχίας, στις υπόλοιπες ώρες αναγκαστικά επιτρέπεται ο θόρυβος σε πολλές περιπτώσεις, όπως ειναι η παιδική χαρά.

Ξαναλεω γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να συμπεριφερονται χωρίς σεβασμό ειναι απαράδεκτοι. Το έχω ζήσει σε ταβέρνες και σε παραλίες που τα παιδιά συμπεριφερονται σαν κανίβαλοι και οι γονείς απλά δεν κάνουν ούτε παρατήρηση,να τα μαζέψουν ουτε καν. 

Οποιος θέλει ησυχία διαλέγει και το ανάλογο μέρος, δεν πάει να μείνει δίπλα σε παιδική χαρά ή σχολείο. 

Επόμενο θέμα στο μπλα μπλα

"μένω δίπλα σε σχολείο, με ενοχλεί η φασαρία, που μπορώ να κάνω μήνυση να κλείσει το σχολείο"  ή "μένω κοντά στο αεροδρόμιο, με ενοχλούν τα αεροπλάνα, που να κάνω μήνυση για την ψυχική μου υγεία". 

Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να απαντήσω/σχολιάσω

ένα πράγμα θα πω εύχομαι ΠΟΤΕ να μην χρειαστεί να μετακομίσεις και να πας σε άλλο σπίτι από αυτό που μένεις και το νέο σου σπίτι να είναι δίπλα σε σχολείο - παιδική χαρά - καφετέρια - μπαρ - κέντρο διασκέδασης - ταβέρνα - εστιατόριο - κινηματογράφο - αεροδρόμιο γιατί τότε θα καταλάβεις πόσο λάθος είσαι στην σκέψη σου φίλε μου

όλα μπορούν να συνυπάρχουν αρκεί να τηρούνται οι νόμοι και οι προυποθέσεις

στην χώρα που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ φυσικά το παραπάνω δεν ισχύει...αν έχω χρήματα - εξουσία - γνωριμίες κάνω τα πάντα και είμαι υπεράνω κάθε νόμου και αρχής.

απλά στην χώρα που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ κατοικούν κάποιοι που λέγονται ΕΛΛΗΝΕΣ οι οποίοι δυστυχώς στην πλειοψηφία τους είναι απλά ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ και το μόνο που τους νοιάζει είναι ο εαυτός τους

έτσι επιλέγουν αυτούς που θα τους κυβερνήσουν και φυσικά οι ίδιοι μετά τους βρίζουν

τα συμπεράσματα και σχόλια δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Λοιπόν φίλε Βασίλη

Ναι γίνεται η δουλειά με έναν καλό δικηγόρο οποίος θα κάνει μήνυση στην (οποιαδήποτε) κυρία/κύριο γονιό που δεν έχει διαπαιδαγωγήσει σωστά τα παιδιά του , ναι η υπόθεση να είσαι σίγουρος δεν θα φτάσει στα δικαστήρια αλλά ο δικηγόρος των αυτών των γονιών θα προσπαθήσει να το λύσει με εξωδικαστικό συμβιβασμό

Ναι γίνεται να κλείσει μια παιδική χαρά αν δεν τηρούνται κάποιοι κανόνες που απαιτούνται για την λειτουργία της.

Στην δική μου περιοχή ξέρεις τι έλεγαν ότι δεν γίνεται να τα βάλεις με την λαική αγορά και τον δήμο της αθήνας

Εγώ τα έβαλα και βγήκα νικητής φίλε βασίλη

Ο δήμος της αθήνας έκανε αυτά που πρέπει

Οι πωλητές της λαικής αγοράς έκαναν αυτά που πρέπει

Οι κάτοικοι της περιοχής έκαναν αυτά που πρέπει

έτσι όλες οι πλευρές είναι ευχαριστημένες

αρκεί να ξέρεις τον τρόπο και πίστεψε με τόσα χρόνια που κινούμαι μεταξύ αυτού που λένε "Δημόσιο" και αυτού που λένε "Ιδιωτικό" έχω μάθει πάρα πολλά χρήσιμα πράγματα.

έτσι ήταν πάρα πολύ εύκολο ήταν για μένα να λύσω το πρόβλημα της Λαικής Αγοράς στην περιοχή μου και οι μικροπωλητές της να γίνουν σωστοί , να σέβονται τον χώρο , να υπάρχει συνεργασία με την καθαριότητα του δήμου και να μην υπάρχουν σκουπίδια , να μην παρκάρουν αυτοκίνητα και να εμποδίζουν την λαική αγορά αρκούν μερικά πράγματα οι κατάλληλες γνωριμίες , η λογική , η διαπραγμάτευση και φυσικά τα κατάλληλα κίνητρα.

Χαρά στο κουράγιο σου που έχεις όρεξη να μπλέκεις με τέτοια και να βρίσκεις το δίκιο σου, εγώ δεν έχω καθόλου κουράγιο, έχω κουραστεί αρκετά ψυχολογικά, χρόνια πρόβλημα υγείας και άλλα. Εδώ είδαμε και πάθαμε να ηρεμισουμε από τους αναρχομπαχαλους και τις συμμορίες ναρκωτικών που τα εσπαγαν τρεις φορές την εβδομάδα και τρομοκρατούσαν τους κατοίκους. Ευτυχώς ηρεμήσαμε με το που άλλαξε η κυβέρνηση και μεριμνησε να γίνει ότι δεν έκανε η προηγούμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ένα πράγμα θα πω εύχομαι ΠΟΤΕ να μην χρειαστεί να μετακομίσεις και να πας σε άλλο σπίτι από αυτό που μένεις και το νέο σου σπίτι να είναι δίπλα σε σχολείο -

Το δημοτικό που ανέφερα ήταν στη Γερμανία, 12 χρόνια, δεν μπορείς να φανταστείς τι φασαρία έκαναν τα πιτσιρίκια.

21 λεπτά πριν, ikorolis είπε

γιατί τότε θα καταλάβεις πόσο λάθος είσαι στην σκέψη σου φίλε μου

Αυτό δεν το κατάλαβα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι (σε παιδική χαρά), Καλοκαίρι είναι (και μάλιστα μετά από 1 χρόνο λοκ-νταουν) Τι περιμένεις?

Άσε που για πολύ κόσμο δε περισευουν φράγκα για διακοπές στο χωριό με τα παπουδια. 

Σκέψου εσύ στην ηλικία τους να σε είχαν κλεισμένο 1 χρόνο μεσ' τό σπίτι πως θα έκανες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ikorolis είπε

στην χώρα που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ φυσικά το παραπάνω δεν ισχύει...αν έχω χρήματα - εξουσία - γνωριμίες κάνω τα πάντα και είμαι υπεράνω κάθε νόμου και αρχής.

απλά στην χώρα που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ κατοικούν κάποιοι που λέγονται ΕΛΛΗΝΕΣ οι οποίοι δυστυχώς στην πλειοψηφία τους είναι απλά ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ και το μόνο που τους νοιάζει είναι ο εαυτός τους

έτσι επιλέγουν αυτούς που θα τους κυβερνήσουν και φυσικά οι ίδιοι μετά τους βρίζουν

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, απλά το γενικευσες πάρα πολύ. Το θέμα ήταν τι μπορεί να κάνει ΕΝΑΣ πολίτης αν τον ενοχλούν οι παιδικές φωνές από μια ας πούμε νόμιμη παιδική χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Χαρά στο κουράγιο σου που έχεις όρεξη να μπλέκεις με τέτοια και να βρίσκεις το δίκιο σου, εγώ δεν έχω καθόλου κουράγιο, έχω κουραστεί αρκετά ψυχολογικά, χρόνια πρόβλημα υγείας και άλλα. Εδώ είδαμε και πάθαμε να ηρεμισουμε από τους αναρχομπαχαλους και τις συμμορίες ναρκωτικών που τα εσπαγαν τρεις φορές την εβδομάδα και τρομοκρατούσαν τους κατοίκους. Ευτυχώς ηρεμήσαμε με το που άλλαξε η κυβέρνηση και μεριμνησε να γίνει ότι δεν έκανε η προηγούμενη. 

Συγνώμη Βασίλη αλλά είναι το σπίτι μου έτσι δεν χαρίζομαι σε κανέναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Συγνώμη Βασίλη αλλά είναι το σπίτι μου έτσι δεν χαρίζομαι σε κανέναν

Μην ζητάς συγνώμη, καλά κάνεις και δεν χαρίζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την παιδική χαρά η πρότασή μου είναι να αναζητήσεις την άδεια. Θα εκπλαγείτε με το πόσες παιδικές χαρές έγιναν σε ένα οικόπεδο του δήμου που ποτέ δεν πήρε άδεια για παιδική χαρά. Υπάρχει πολύ σημαντική περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο, οπότε με το που γίνει το δικαστήριο αμέσως την επόμενη μέρα έκλεισε. Για να γίνει βέβαια... χρόνια.

Αυτό που δεν προτείνω φυσικά αλλά γίνεται είναι να εχμ... να καταστεί η παιδική χαρά ακατάλληλη και ανάλογα το δήμο η αποκατάστασή της μπορεί να πάρει από μήνες μέχρι και χρόνια. Ένα παιχνίδι που έσπασε και προεξέχει ένα σίδερο ας πούμε. 

Τέλος θα ήθελα να πω σε όσους θεωρούν υπερβολικούς όσους αρχίζουν παρόμοια θέματα πως δεν έχουν ιδέα με τι μοιάζει στην πραγματικότητα. Μια μπάλα σε έναν τοίχο δεν είναι τίποτα, είναι παιδί που παίζει. Μια μπάλα στον τοίχο για ώρες κάθε μέρα επί χρόνια είναι κινέζικο βασανιστήριο και προκαλεί μεγάλα θέματα.  

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις την αστυνομία και έρχονται, τραβάνε βίντεο οι μαμάδες και ολοι οι ευαισθητούλιδες κράζουν την αστυνομία και εσένα σε όλο το διαδίκτυο. 

Διοργανώνονται πορείες γιατί ζούμε σε καθεστωτικές εποχές και τελικά αλλάζεις πόλη και ίσως χώρα...

Το συμπέρασμα? Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί χαμένος θα βγεις, όσο δίκιο και αν εχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...