Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από παιδική χαρά


nikos_k1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
46 λεπτά πριν, jmmys είπε

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, απλά το γενικευσες πάρα πολύ. Το θέμα ήταν τι μπορεί να κάνει ΕΝΑΣ πολίτης αν τον ενοχλούν οι παιδικές φωνές από μια ας πούμε νόμιμη παιδική χαρά. 

αν τηρείται οι νόμοι και οι προυποθέσεις

τότε δεν θα ενοχλεί η παιδική χαρά ούτε οι παιδικές φωνές κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και εγώ έχω παιδική χαρά και σίγουρα κάποια παιδιά φωνάζουν περισσότερο από τα άλλα. Ευτυχώς δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αν και υπάρχει συγκεκριμένα ένας μικρός που κάνει χαρακτηριστική φωνή και η γυναίκα μου θέλει να το σκοτώσει. Όπως είπαν και πιο πάνω βάζεις καλά παράθυρα και δεν θα σε ενοχλεί. Σε εμάς μαζεύονται και έφηβοι μετά τα μικρά και κάνουν και αυτοί φασαρία αλλά ευτυχώς μέχρι τις 12 εξαφανίζονται. 

Πάντως με αφορμή αυτή την συζήτηση θέλω να πω την εντύπωση που έχουν προκαλέσει τα παιδιά εδώ στη γυναίκα μου η οποία έχει γεννηθεί και μεγαλώσει στο εξωτερικό. Λοιπόν της κάνει μεγάλη εντύπωση το πώς φωνάζουν και συμπεριφέρονται και δεν λογαριάζουν καθόλου τους γύρω τους. Και αυτό βέβαια επεκτείνεται και στους μεγάλους. Άλλη μια αρνητική εντύπωση είναι ότι εδώ κανένας δεν μιλάει να κάνει παρατήρηση σε μια ανάρμοστη συμπεριφορά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση : Γαϊδούρια τα ταΐζεις καλά και το βράδυ τα βάζεις στην παιδική χαρά την επομένη τα μαζεύεις  και έχουνε κάνει αυτα την δουλειά τους.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gbras είπε

Και εγώ έχω παιδική χαρά και σίγουρα κάποια παιδιά φωνάζουν περισσότερο από τα άλλα. Ευτυχώς δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αν και υπάρχει συγκεκριμένα ένας μικρός που κάνει χαρακτηριστική φωνή και η γυναίκα μου θέλει να το σκοτώσει. Όπως είπαν και πιο πάνω βάζεις καλά παράθυρα και δεν θα σε ενοχλεί. Σε εμάς μαζεύονται και έφηβοι μετά τα μικρά και κάνουν και αυτοί φασαρία αλλά ευτυχώς μέχρι τις 12 εξαφανίζονται. 

Πάντως με αφορμή αυτή την συζήτηση θέλω να πω την εντύπωση που έχουν προκαλέσει τα παιδιά εδώ στη γυναίκα μου η οποία έχει γεννηθεί και μεγαλώσει στο εξωτερικό. Λοιπόν της κάνει μεγάλη εντύπωση το πώς φωνάζουν και συμπεριφέρονται και δεν λογαριάζουν καθόλου τους γύρω τους. Και αυτό βέβαια επεκτείνεται και στους μεγάλους. Άλλη μια αρνητική εντύπωση είναι ότι εδώ κανένας δεν μιλάει να κάνει παρατήρηση σε μια ανάρμοστη συμπεριφορά. 

Από ποια χώρα αν επιτρέπεται;

Διότι βρισκόμουν σε βόρεια πολιτεία των ΗΠΑ για αρκετό καιρό και οι γκαριδες από το σχολείο παραδίπλα μια χαρά ακούγονταν.

 Ασχετα με αυτό, στη βόρεια Ευρώπη φαίνεται να το χουν παρατραβηξει το σχοινί και νομίζουν ότι αν ένα παιδί μιλάει δυνατά έχει ψυχολογικά. 

Βέβαια δε περιμένω τίποτε περισσότερο από επιστήμονες που υποστήριξαν την ανοσία της αγέλης και απέτυχαν παταγωδώς 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billdanos είπε

 

 

Και φυσικά έχω συναντήσει και το εντελώς αντίθετο (εξίσου προβληματικό), που έρχεται οικογένεια σε ένα εστιατόριο, παρκάρουν τα παιδιά στο τραπέζι, τους δίνουν και από ένα tablet/smartphone και κάθονται για ώρες με το κεφάλι σκυμμένο πάνω από τις οθόνες... 

Αυτό γιατί σας ενοχλεί? Αν τα αφήσουμε χωρις κάτι να ασχολουνται όταν πάμε για φαγητο οι αλλοι θαμώνες ενοχλούνται, αν τους δωσουμε κινητό το θεωρείτε προβλημα. τι να τα κανουμε τα παιδιάγια να βγουμε εξω χωρις να ενοχλουμε δηλαδή? και όχι κανενα παιδι δεν μπορεί να καθίσει στο τραπέζι ησυχα όσο περιμένει το φαγητό, ουτε είαι ο καταλληλος χωρος για να κουβεντιασουμε μαζί τους, εχουμε και σπίτια για να μιλήσουμε ή να τα απασχολήσουμε δημιουργικά. εσεις που βλέπετε μπαλα και φωναζετε και ουρλιαζετε όταν οι υπολοιποι θελουμε να φάμε ή να πιουμε τον καφέ μας είστε οκ? ή όταν καθεστε 5 ατομα παρέα και είστε όλοι πάνω από τα κινητα? γιατι οι συμπεριφορές των ενηλίκων θεωρούνται σωστές και των παιδιών λάθος? πραγματικά ποτέ δεν το καταλαβα αυτο.

8 ώρες πριν, great είπε

προφανως οποιος πανω απο 35+ γνωριζει οτι επαιζε μπουνιες και πεταγανε πετρες στην απεναντι συμμορία, και τρεχαν με το ποδηλατο χωρις φρενα στην κατηφορα και παιζαν μπαλα αλλα στις 14:00 επεφτε μια φωνη απο το σπιτι ελα μεσα για μεσημεριανο υπνο και το απογευμα παλι. Και μεσα στο σπιτι μην παιζεις μπαλα ενοχλεις τους απο κάτω. Το οτι δεν είχαμε σκοτωθεί είναι θαύμα.

τωρα, "παιδιά είναι"

εμεις πηγαιναμε 2 χιλιομετρα εξω από το χωριό για να παίξουμε και να κανουμε φασαρία να μην ενοχλούμε τον κόσμο γιατι τοτε δεν υπήρχε 'παιδιά είναι" εβγαιναν τα παπούδια με τις μαγκούρες και μας έπαιρναν στο κυνήγι. κι εδω που μένω εχω πρόβλημα με θορύβους αλλά όχι από παιδιά, αν και εχουμε παιδική χαρά λιγο πιο πέρα δεν εχει πολλή φασαρία. μενω πανω σε κεντρικό δρόμο, κοντα σε λατομεία και το τι γινεται από τη φασαρία, ακόμα και τη νυχτα να περνάνε φορτηγά και βαριά μηχανήματα, πιτσιρικάδες να βαζουν κόντρες με μηχανές, αμαξια περνάνε του σκοτωμού, εξατμίσεις να σκάνε. εκτός αυτού ολοι οι γειτονες εχουν κήπο με γκαζον και θεωρούν καταλληλη ώρα να το κουρέψουν το μεσημέρι. παρόλο που το σπίτι εχει ηχομόνωση εχω μονιμα πονοκέφαλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηγαινε αργα το βραδυ και κλειδωσε την πορτα της παιδικης χαρας με μεγαλο λουκετο....μεχρι να το κοψουν απο τον δημο θα περασουν μερες....καποιοι θα βαριουνται σιγα σιγα που θα πηγαινουν αδικα διοτι κλειστα (θα νομιζουν απο τον δημο)...μετα ξαναβαλε...και παιξε ετσι να δεις πως παει

Επεξ/σία από christ201
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα περάσει ο δήμος να το ανοίξει, μπορεί να το ανοίξει κάποιος πολίτης αν αντιληφθει ότι δεν έκλεισε από τον δήμο μετά από τηλέφωνα που θα κάνει. Αν υπάρχει γηπεδάκι μέσα θα κανουν τρύπες στα σύρματα και θα μπαίνουν, εκτός κι αν είναι μόνο για μικρά παιδιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσε, σαν τον Μένιο, να πυροβολήσουν κανα τοίχο το βράδυ. Πέτα καμιά 10ρια σύριγγες με αλευρόνερο. Φτιάξε καμια πεντάλφα και σκόρπισε κέρινα ομοιόματα ή σφαγμένο κόκορα. Πάρε τηλέφωνο για βόμβα. Πες στην ψιλικατζού της γειτονιάς οτι κάποιος επιτέθηκε το βράδυ στην κόρη σου. Λύσεις υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Πλήρωσε, σαν τον Μένιο, να πυροβολήσουν κανα τοίχο το βράδυ. Πέτα καμιά 10ρια σύριγγες με αλευρόνερο. Φτιάξε καμια πεντάλφα και σκόρπισε κέρινα ομοιόματα ή σφαγμένο κόκορα. Πάρε τηλέφωνο για βόμβα. Πες στην ψιλικατζού της γειτονιάς οτι κάποιος επιτέθηκε το βράδυ στην κόρη σου. Λύσεις υπάρχουν.

Αυτό με τις σύριγγες κορυφαίο, μην ρίξει αλευρονερο, στημένες λεμονοκουπες με λιγο σάλτσα τομάτας, πεταμένο κανένα κουτάλι και αναπτηρα. Σίγουρη δουλειά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα παιδια ειναι ιδιαιτερη κατηγορια.

Αλλο πραγμα μια λαικη που ανεφερε ενας  φιλος παραπανω και αλλο τα παιδια.

Στην μια περιπτωση εχεις μια αντιμετωπιση που θα παει συμφωνα με τον νομο (λαικη)

στην αλλη θα σε πανε μεσω λαμιας που λενε, διοτι προκειται για παιδια της γειτονιας

και αμα σε καταλαβουνε και ποιος εισαι θα σε ταραξουνε στην νομιμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Αποκλειστικό πρόβλημα έχω με μερικούς που είτε έγιναν γονείς για τον χαβαλέ είτε επειδή δεν γνωρίζουν τι είναι το προφυλακτικό.

Τα είπες όλα.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
27 λεπτά πριν, intensobank είπε

Τα παιδια ειναι ιδιαιτερη κατηγορια.

Αλλο πραγμα μια λαικη που ανεφερε ενας  φιλος παραπανω και αλλο τα παιδια.

Στην μια περιπτωση εχεις μια αντιμετωπιση που θα παει συμφωνα με τον νομο (λαικη)

στην αλλη θα σε πανε μεσω λαμιας που λενε, διοτι προκειται για παιδια της γειτονιας

και αμα σε καταλαβουνε και ποιος εισαι θα σε ταραξουνε στην νομιμοτητα.

αν καταλάβουν ποιος είμαι πίστεψε με το να με ταράξουν στην νομιμότητα θα είναι το μοιραίο τους λάθος...

μετά απλά δεν θα χρειαστεί ξανά να δουλέψω θα ζω και θα πίνω στην υγεία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν καταλάβουν ποιος είμαι πίστεψε με το να με ταράξουν στην νομιμότητα θα είναι το μοιραίο τους λάθος...

μετά απλά δεν θα χρειαστεί ξανά να δουλέψω θα ζω και θα πίνω στην υγεία τους.

Ξέρεις ποιος είμαι εγώ;; 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Ξέρεις ποιος είμαι εγώ;; 😛

Ακριβώς αυτό απλά η διαφορά είναι ότι δεν ξέρουν ποιος είμαι εγώ 

όταν μαθαίνουν ποιος είμαι εγώ αλλάζει η συμπεριφορά τους γιατί γνωρίζουν ότι έχουν χάσει από τα αποδυτήρια (έχουν φάει το γκολ/αυτογκόλ)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Παίρνεις την αστυνομία και έρχονται, τραβάνε βίντεο οι μαμάδες και ολοι οι ευαισθητούλιδες κράζουν την αστυνομία και εσένα σε όλο το διαδίκτυο. 

Διοργανώνονται πορείες γιατί ζούμε σε καθεστωτικές εποχές και τελικά αλλάζεις πόλη και ίσως χώρα...

Το συμπέρασμα? Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί χαμένος θα βγεις, όσο δίκιο και αν εχεις. 

μετα μαχαιρωνουν εναν στην περιοχη που τραβαγαν το video του κλεβουν και το κινητο σε ενα "παρτυ" και μετα ΟΙ ΙΔΙΟΙ βγαινουν και λενε "που ειναι η αστυνομια" "γιατι ειμαστε απροστατευτοι" "μονο τα everest κοιτάζουν"

Και ξεκινάει οι λούπα που σε κάνει να πονάει το μυαλό σου και θες να τους αφαιρεθεί το δικαίωμα ψήφου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...