Προς το περιεχόμενο

Η Apple υποστηρίζει ότι η οθόνη Liquid Retina XDR του iPad Pro ελαχιστοποιεί το «blooming» όμως το πρόβλημα παραμένει


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ανάλογα και με τη χρήση που θα κάνεις! Εγώ θα φοβόμουν μιας και στο laptop έχω τις περισσότερες ώρες ανοιχτά προγράμματα με στατικές γραμμές εργαλείων κλπ... 

Και η Apple δεν το εχει υπολογισει αυτο η το φτιαχνει μονο για αυτους που κανουν browsing η βλεπουν ταινιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ανάλογα και με τη χρήση που θα κάνεις! Εγώ θα φοβόμουν μιας και στο laptop έχω τις περισσότερες ώρες ανοιχτά προγράμματα με στατικές γραμμές εργαλείων κλπ... 

Σε laptop, οτιδήποτε και να κάνεις υπάρχει στατικό περιεχόμενο (π.χ. dock, τα κουμπιά ελαχιστοποίησης, κ.λπ). Γι' αυτό και δεν έχει μπει ακόμα OLED panel σε laptop. Κι εγώ σε τηλεόραση κ.λπ των OLED είμαι (και πιο παλιά, των plasma) αλλά σε laptop δε θα τιμούσα εύκολα τέτοιο panel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, ScorpioX777 said:

Και η Apple δεν το εχει υπολογισει αυτο η το φτιαχνει μονο για αυτους που κανουν browsing η βλεπουν ταινιες.

Το tablet όπως και το smartphone έχουν αρκετά διαφορετική χρήση σε σχέση με ένα laptop κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το tablet όπως και το smartphone έχουν αρκετά διαφορετική χρήση σε σχέση με ένα laptop κλπ. 

Δεν ειπα το αντιθετο αλλα θα ρισκαρε η Apple που ως γνωστο τα τελευταια χρονια βαδιζει στην ασφαλεια να βαλει OLED σε λαπτοπ ξεροντας οτι η χρηση θα ειναι και στατικες εικονες απο επαγγελματικα προγραμματα και αλλα αν δεν ηταν σιγουρη για το αποτελεσμα...

Δεν νομιζω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, ScorpioX777 said:

Δεν ειπα το αντιθετο αλλα θα ρισκαρε η Apple που ως γνωστο τα τελευταια χρονια βαδιζει στην ασφαλεια να βαλει OLED σε λαπτοπ ξεροντας οτι η χρηση θα ειναι και στατικες εικονες απο επαγγελματικα προγραμματα και αλλα αν δεν ηταν σιγουρη για το αποτελεσμα...

Δεν νομιζω.
 

Βασικά δεν έβαλε ακόμη oled σε laptop η Apple, οπότε κάτσε πρώτα να έρθει αυτή η ώρα και μετά βλέπουμε! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ανάλογα και με τη χρήση που θα κάνεις! Εγώ θα φοβόμουν μιας και στο laptop έχω τις περισσότερες ώρες ανοιχτά προγράμματα με στατικές γραμμές εργαλείων κλπ... 

Είμαι software και hardware agnostic. Δεν με ενδιαφέρει τι βγάζει η κάθε εταιρία σαν σύνολο, αναγνωρίζω τις ανωτερότητες της κάθε συσκευής και του κάθε οικοσυστήματος (βλ. apple).

Ωστόσο σε ένα γραφείο που εργαζόμαστε βαριά σε sketch-book, Photoshop κλπ και που είχαμε παλαιότερα ipads, και πλέον έχουμε ένα συνδυασμό από S6/S7 plus και με λειτουργία προέκτασης της οθόνης του υπολογιστή, και που εργαζόμαστε πάμπολλες ώρες με τα ίδια μενού ανοιχτά κλπ συν taskbar, δεν είχαμε καμία συσκευή με burn in.

Συνεπώς το επιχείρημα με ένα δείγμα των 3 συσκευών, σε ένα σενάριο σαν αυτό που συζητάμε πάσχει. 

Πιθανώς αν δεν υπήρχε κάποιο deep software pixel shifting (το οποίο υπάρχει και δεν είναι αντιληπτό κατά τη χρήση) να υπήρχε θέμα, αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει.

Και ναι θα είμαι ο πρώτος που θα κράξει τα windows (ίσως όχι για τους συχνότερους λόγους αλλά πχ για το ανεπαρκές και ασυνεχες ui, για τα προβληματικά legacy στοιχεία που έχουν μείνει κλπ), ο πρώτος που θα κάνει επίσης παραγγελία το νέο macbook pro όταν βγεί, αλλά sorry ipad pro για τα λεφτά που ζητάει, θα ήθελα την αντίδοτο super amoled του galaxy πάνω. Απλά όχι σε 16:9 στυλ ξερωγω (άχρηστη αναλογία της Samsung που το μόνο που κάνει καλά είναι YouTube viewing) 

My 2 cents.

 

 

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Βασικά δεν έβαλε ακόμη oled σε laptop η Apple, οπότε κάτσε πρώτα να έρθει αυτή η ώρα και μετά βλέπουμε! :) 

Και εσυ τωρα γιατι χαλας την πιατσα, αφου εχουμε πει οτι παντα πιστευουμε τις φημες στο φορουμ.:)

Σοβαρα τωρα πιστευω οτι θα το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, billdanos είπε

Οι ζώνες στο iPad είναι 2500 (είτε αρέσει είτε όχι σε κάποιους) και προφανώς είναι εκεί για να μειώνουν το blooming. Το πόσο αποδοτικά λειτουργεί κάθε φορά είναι μια άλλη ιστορία και εξαρτάται και από το software που χρησιμοποιείται κάθε φορά.

Το ότι οι ζώνες είναι 2500, θα πρέπει προφανώς να το δεχτούμε αμάσητο, επειδή το λέει η apple. Το ότι δεν τις βλέπουμε, οφείλεται σε <βάζουμε ότι υπόθεση μπορούμε να σκεφτούμε>. Το ότι το κοιτάμε λάθος, αναμενόμενο.

Το ότι υπάρχει πρόβλημα, το λέει η είδηση. Το ότι μερικοί θα σπεύσουν να υπερασπιστούν την apple, επίσης αναμενόμενο.

Το ότι η apple έβαλε οθόνη με τεχνολογίες 10 και βάλε χρόνια πίσω, σε συσκευή από 1200-2500 ευρώ, και αυτό αναμενόμενο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, petasis said:

Το ότι οι ζώνες είναι 2500, θα πρέπει προφανώς να το δεχτούμε αμάσητο, επειδή το λέει η apple. Το ότι δεν τις βλέπουμε, οφείλεται σε <βάζουμε ότι υπόθεση μπορούμε να σκεφτούμε>. Το ότι το κοιτάμε λάθος, αναμενόμενο.

Το ότι υπάρχει πρόβλημα, το λέει η είδηση. Το ότι μερικοί θα σπεύσουν να υπερασπιστούν την apple, επίσης αναμενόμενο.

Το ότι η apple έβαλε οθόνη με τεχνολογίες 10 και βάλε χρόνια πίσω, σε συσκευή από 1200-2500 ευρώ, και αυτό αναμενόμενο.

Σου χαλάω εγώ ποτέ τα συμπεράσματα και τα σενάρια σου? :) 

Πάρε ένα iPad Pro άνοιξέ το και ξεκίνα να μετράς led... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, petasis είπε

Το ότι οι ζώνες είναι 2500, θα πρέπει προφανώς να το δεχτούμε αμάσητο, επειδή το λέει η apple.

Μισο λεπτο, λες δηλαδη οτι αυτα που αναφερει ο κατασκευαστης της συσκευης ειναι λαθος επειδη δεν σου φαινεται ΕΣΕΝΑ αληθινο.

Αυτο λες?

οπως σου ειπε και ο φιλος απο επανω > μετρα τα!

στο κουτι με το χρωμα που γραφει 135 m2 παρε ενα πινελο και βαψε. ή δεν θα φτασει?

στο ρεζερβουαρ του αυτοκινητου που σου λεει oτι κανει 550 χλμ. γεμισετο και οδηγα μεχρι να σβησει απο βενζινη.

τελικα κατι μαθαμε και σημερα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, intensobank said:

Μισο λεπτο, λες δηλαδη οτι αυτα που αναφερει ο κατασκευαστης της συσκευης ειναι λαθος επειδη δεν σου φαινεται ΕΣΕΝΑ αληθινο.

Αυτο λες?

οπως σου ειπε και ο φιλος απο επανω > μετρα τα!

στο κουτι με το χρωμα που γραφει 135 m2 παρε ενα πινελο και βαψε. ή δεν θα φτασει?

στο ρεζερβουαρ του αυτοκινητου που σου λεει τι κανει 550 χλμ. γεμισετο και οδηγα μεχρι να σβησει απο βενζινη.

τελικα κατι μαθαμε και σημερα.

Πάντα όταν έχουμε ένα νέο προϊόν από την Apple, γίνονται τρελές προσπάθειες για να βρουν κάθε φορά κάτι να ασχοληθούν, προσπαθώντας να πείσουν και τους άλλους πως πρόκειται για πρόβλημα... Στη συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να βρουν κάτι ώστε να "ξεχάσουν" τον πόνο που μοίρασε ο M1... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τις νέες NeoQLED mini led TV της Samsung που έχει πολύ χειρότερο πρόβλημα δεν έχει ανέβει τίποτα στο site και γενικά στα περισσότερα Ελληνικά site (Φυσικά δεν πουλάει το ίδιο κ το καταλαβαίνω από μια μεριά). 

Αυτο που θέλω να πω είναι ότι στο συγκεκριμένο πρόβλημα δεν φταίει η Samsung, Apple η οποιαδήποτε άλλη εταιρία. θα υπάρχει παντού με την συγκεκριμένη hardware/software τεχνολογία στις mini led οθόνες που έχουμε σήμερα.

Δεν γίνεται να εξαλειφθει  μέχρι να βγει ένα δυνατό cpu σε συνδυασμό με το αντίστοιχο software που να μπορεί να ελέγχει περισσότερες ζώνες η όταν βγουν οι micro led όπου και πάλι χρειάζεται πολύ δυνατό hardware/software από πίσω που να συγχρονίζει το κάθε pixel led ξεχωριστά. Χρειαζόμαστε πολλά χρόνια ακόμη για να δούμε oled like local dimming σε led οθόνες.

Επεξ/σία από manosnike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, petasis είπε

Το ότι η apple έβαλε οθόνη με τεχνολογίες 10 και βάλε χρόνια πίσω, σε συσκευή από 1200-2500 ευρώ, και αυτό αναμενόμενο.

Οι τεχνολογίες των 10+ ετών είναι τα Mini-LED; Βρε τι μαθαίνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, petasis είπε

Το ότι η apple έβαλε οθόνη με τεχνολογίες 10 και βάλε χρόνια πίσω, σε συσκευή από 1200-2500 ευρώ, και αυτό αναμενόμενο.

Το ξέρεις ότι με τέτοιες υπερβολές, όχι απλά χάνεις το οποιοδήποτε πάτημα μπορεί να έχει η άποψη σου, αλλά και την διάθεση κάποιου να σε πάρει στα σοβαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Σου χαλάω εγώ ποτέ τα συμπεράσματα και τα σενάρια σου? :) 

Πάρε ένα iPad Pro άνοιξέ το και ξεκίνα να μετράς led... 😛 

Σταμάτησα να μετράω ζώνες το 2010. 256 έχει η τηλεόραση μου. Ευτυχώς τα δείχνουν οι ίδιοι οι κάτοχοι, δεν χρειάζεται να το κάνω εγώ.

52 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πάντα όταν έχουμε ένα νέο προϊόν από την Apple, γίνονται τρελές προσπάθειες για να βρουν κάθε φορά κάτι να ασχοληθούν, προσπαθώντας να πείσουν και τους άλλους πως πρόκειται για πρόβλημα... Στη συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να βρουν κάτι ώστε να "ξεχάσουν" τον πόνο που μοίρασε ο M1... :) 

Βρε, σε λίγο θα μας πεις ότι ανεβάσαμε και την είδηση! 🤣

Δεν λέει η είδηση ότι παρά των αριθμό των ζωνών που δηλώνει η apple, το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο;

Τι μπλέκεις Μ1, πόνους, και τα λοιπά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...