Προς το περιεχόμενο

Μην περνάτε κόκκινα


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες βράδυ σημειώθηκε αυτό το τροχαίο. Πήγαινε και γρήγορα, δεν σταμάτησε και στο κόκκινο, πάει ο κακόμοιρος ο ντελιβεράς

 

 

Επεξ/σία από Nabuko
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα "βαθύ πορτοκαλί" έχω περάσει όταν ήμουν νέος χαζός και άμυαλος... Ευτυχώς δεν σκότωσα κανέναν ούτε με σκότωσε κανείς-καθαρά από τύχη προφανώς. Πλέον εδώ και πολλά χρόνια το πορτοκαλί για μένα είναι κόκκινο και σταματάω.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σχολιάσεις; Το κόκκινο φανάρι δεν το είδε, τα αυτοκίνητα που είχαν ήδη σταματήσει στη άλλη λωρίδα δεν τα πρόσεξε; Συμπέρασμα εκτός απ τα κόκκινα θα πρέπει να προσέχουμε και στα πράσινα φανάρια με τόσους ανεύθυνους που κυκλοφορούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάπου στη Μάρνη; Μάγερ; υπάρχει ένα φανάρι που δε φαίνεται στο φως της μέρας μέσα στο χαμό από τα αυτοκίνητα των κανίβαλων που ξεφυτρώνουν και χώνονται δεξιά κι αριστερά σου. Μία φορά κατάλαβα ότι υπάρχει μόνο και μόνο από τους πεζούς που κινήθηκαν προς το αυτοκίνητό μου και οριακά δεν τους πάτησα.

Οδηγώ 8 χρόνια συντηρητικά και προσεκτικά, πάντα με όρια ταχύτητας, έχω άψογη όραση με γυαλιά, 25 ετών. Θα μπορούσε όμως να έχει γίνει στραβή εκείνη τη μέρα.

Εύκολο είναι επομένως να μιλάτε για σαπίσματα στη φυλακή κλπ από το σπίτι σας, αλλά όσο οι πόλεις μας είναι μία συνολικά οδηγική ζούγκλα, αυτά θα συμβαίνουν. Κρίμα το παληκάρι, αλλά από το βίντεο δε φαίνεται να έκανε απερίσκεπτη παραβίαση ο οδηγός του αυτοκινήτου.

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα επισημάνω ότι αυτό που βλέπω στο βίντεο δεν έχει καμία σχέση με πορτοκαλοκόκκινο και βαθύ πορτοκαλί που αναφέρουν κάποιοι.

Κρίνοντας από το άλλο αμάξι, το φανάρι έχει ήδη γίνει κόκκινο για κάποια δευτερόλεπτα και ο οδηγός το περνάει χωρίς καν να κόψει και σε σημείο που προφανώς δεν υπάρχει ορατότητα.

Δεν νομίζω ότι πρόκειται για απερισκεψία, μάλλον για συνειδητή επιλογή σταρχιδισμού το κόβω.

Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις που ο οδηγός έκανε τόσα "σφάλματα" και που δεν μιλάμε για κάποια συγκυρία που πολλά πράγματα πήγαν στραβά για να συμβεί, θα έπρεπε ο οδηγός να αντιμετωπίζεται ότι διέπραξε ανθρωποκτονία από αμέλεια και να πηγαίνει μέσα για κάμποσα χρονάκια. Και να του πάρουν το δίπλωμα για 10 χρόνια ή εφ όρου ζωής ξερωγώ. Και γενναία αποζημίωση στο θύμα, αν ζήσει.

Θεωρώ σημαντικό τέτοια εγκλήματα να αντιμετωπίζονται με μια ποινή μέσα στο είδος του αρχικού αδικήματος. Αντίστοιχα όσοι πχ βανδαλίζουν δημόσια και μη περιουσία θα πρέπει να αναλαμβάνουν και το πλήρες κόστος αποκατάστασης κοκ

Όλα αυτά παίρνοντας σαν δεδομένο τον ισχυρισμό ότι ο οδηγός όντως πέρασε κόκκινο.

Θα μπορούσε το πρώτο αμάξι που σταμάτησε να είχε κόκκινο μόνο για αριστερά, και για ευθεία να είχε πράσινο, και ο παράνομος να ήταν ο ντελιβεράς

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το συμβάν είναι Χαριλάου Τρικούπη με Σόλωνος γωνία.

το φανάρι είναι ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟ (φαίνεται τουλάχιστον η κολώνα στο πεζοδρόμιο που κοκκινίζει μόλις σταματήσει ο ταξιτζής και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1-2 δευτερόλεπτα ΠΡΙΝ έρθει με τουλάχιστον 70χλμ/ω (βάση χρόνου κάμερας και ταχύτητας βίντεο). 20μέτρα το δευτερόλεπτο φαίνονται δηλαδή 72χλμ/ω

ΠΟΣΟ ούγκανος πρέπει να είσαι για να ανηφορίζεις βραδιάτικο τη Χαριλάου Τρικούπη με 70+ που 100μέτρα πιο πίσω έρχεσαι από 2ο φανάρι.

απλά φυλάκα ασάλιωτη.

ξεφτίλες κάθε μέρα έξω παίζουμε τις ζωές μας όσοι είμαστε σε 2 ρόδες.

ΔΙΠΛΟ φανάρι κιόλας. ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ. ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΕ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

 

fanarisolonos.JPG

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το βιντεο στο yt:

"Το παιδι ειναι 17, δεν εχει καν διπλωμα για οσους λενε αφαιρεση διπλωματος! Ηθελε να εντυπωσιασει καποιον η καποια και το τρέξε μαλλον ή στη τελικη οντως να μην ειδε το κοκκινο, αλλα και παλι προσοχη, δεν κανουμε μλκιες γτ οπως και να χει το παλικαρι πηγαινε οβερ 60"

Να την πληρωσουν και οι γονεις αν ισχυει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δει ποτέ τροχαία να σταματάει κάποιον που πέρασε στοπ κόκκινο πάει ανάποδα σε μονόδρομο, πάει διπλή σειρά στα φανάρια τρέχει σε στενά δε βγάζει φλας έχει σαράβαλο κολλημένο με σελοτειπ, δεν έχει φώτα, καθρέπτες....... 

Κανείς δε φοβάται ούτε σέβεται τίποτα και χιλιάδες παραβάσεις γίνονται κάθε λεπτό παντού χωρίς να τιμωρούνται. 

Η λύση είναι πολύ απλή 10 συμβατικά αυτοκίνητα της τροχαίας να γυρίζουν όλη μέρα και να μαγκωνουν υποψήφιους δολοφόνους. Έτσι όλοι θα φοβούνται να κάνουν το παραμικρό 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nabuko είπε

Χτες βράδυ σημειώθηκε αυτό το τροχαίο. Πήγαινε και γρήγορα, δεν σταμάτησε και στο κόκκινο, πάει ο κακόμοιρος ο ντελιβεράς

 

 

Οσο υπαρχει η ατιμωρησια δεν θα αλλαξει τιποτα!!!!!!! 

9 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Kάπου στη Μάρνη; Μάγερ; υπάρχει ένα φανάρι που δε φαίνεται στο φως της μέρας μέσα στο χαμό από τα αυτοκίνητα των κανίβαλων που ξεφυτρώνουν και χώνονται δεξιά κι αριστερά σου. Μία φορά κατάλαβα ότι υπάρχει μόνο και μόνο από τους πεζούς που κινήθηκαν προς το αυτοκίνητό μου και οριακά δεν τους πάτησα.

Οδηγώ 8 χρόνια συντηρητικά και προσεκτικά, πάντα με όρια ταχύτητας, έχω άψογη όραση με γυαλιά, 25 ετών. Θα μπορούσε όμως να έχει γίνει στραβή εκείνη τη μέρα.

Εύκολο είναι επομένως να μιλάτε για σαπίσματα στη φυλακή κλπ από το σπίτι σας, αλλά όσο οι πόλεις μας είναι μία συνολικά οδηγική ζούγκλα, αυτά θα συμβαίνουν. Κρίμα το παληκάρι, αλλά από το βίντεο δε φαίνεται να έκανε απερίσκεπτη παραβίαση ο οδηγός του αυτοκινήτου.

Γελαμε πραγματικα με την ........ σου!!!!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τροχαια δυστυχως δεν ασχολειται!

Εχω δει να κοβουν κοκκινο μπροστα σε περιπολικα της τροχαιας και απλα να αδιαφορουν.Αν δε τους δωσουν εντολη να γραψουν δε γραφουν.

Μονο μια φορα στις ποσες περιπτωσεις,εχω πετυχει αυτοκινητο να κανει παρανομο ελιγμο να παει να πεσει στο περιπολικο (καλα και αυτος πηγε να κανει τη μλκια και δε το ειδε?) και ασχοληθηκε και γυρισε και τον πηρε απο πισω.Εαν τον εγραψε δε ξερω.

Ειδικα τα κοκκινα ειναι κυριολεκτικα αποπειρα εναντιον της ζωη του αλλου,αλλα τα κοβουν τοσο αβιαστα.Και το προστικο ειναι τσουχτερο,αλλα αν δεν εφαρμοζεται,δε νοιαζεται κανεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...