Προς το περιεχόμενο

Έκλεβαν χιλιάδες λίρες σε ρεύμα για να εξορύξουν Bitcoin


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας σκασμος λεφτά για drone παρακολούθηση κτλ κ καλά κάνουν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις σε εμάς εδώ για να μη καίγονται τα δάση ούτε που το σκέφτονται...για αλλά είναι πρώτοι να σύρουν το πανηγύρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

1) πως ξέρουν ότι κλέβανε ρεύμα χωρίς ηλεκτρολόγο να το επιβεβαιώσει; δεν ειναι καν δουλειά τους ακόμη και αν ένας απο τους μπάτσους εκει ήξερε 2,3 πράγματα να το διαπιστώσει θα έπρεπε πρώτα να το επιβεβαιώσουν με κάποιον ειδικό (με άλλα λόγια απλά να ενημερώσουν την αρμόδια αρχή ηλεκτροδότησης και αυτή να στείλει κάποιον). 

2) Ακόμη και να κλέβανε ρεύμα ειναι πτέσμα και απλά τρώνε πρόστιμο ούτε αυτόφωρο ούτε τίποτα οπότε τι "καταζητούνται";; μ@λ@κιες..... ούτε ένταλμα δεν βγαίνει για κάτι τέτοιο... 

Φίλε μου καλύτερα να ξέρεις κάτι πριν πεις την εξυπνάδα σου δημόσια. Εννοείται ενημερώνεις την αρμόδια αρχή, η οποία έρχεται και διαπιστώνει την κλοπή ρεύματος. Είναι στάνταρ διαδικασία σε επιχειρήσεις της Αστυνομίας αυτού του τύπου, και το ξέρω γιατί κι εδώ γίνεται όταν πιάνουν τέτοιες φυτείες. Έχω φίλο που είναι στη Διώξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

2) Ακόμη και να κλέβανε ρεύμα ειναι πτέσμα και απλά τρώνε πρόστιμο ούτε αυτόφωρο ούτε τίποτα οπότε τι "καταζητούνται";; μ@λ@κιες..... ούτε ένταλμα δεν βγαίνει για κάτι τέτοιο... 

Αν δεν μπορείς να έχεις δίκαιο σε βασικά πράγματα που μπορείς να βρείς σε 2 λεπτά online, ποια η πιθανότητα να έχεις δίκαιο στα υπόλοιπα; 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Αν δεν μπορείς να έχεις δίκαιο σε βασικά πράγματα που μπορείς να βρείς σε 2 λεπτά online, ποια η πιθανότητα να έχεις δίκαιο στα υπόλοιπα; 
 

Μου θύμισες αυτό:

quote-how-can-mirrors-be-real-if-our-eye

Νάσαι καλά. 

34 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Φίλε μου καλύτερα να ξέρεις κάτι πριν πεις την εξυπνάδα σου δημόσια. Εννοείται ενημερώνεις την αρμόδια αρχή, η οποία έρχεται και διαπιστώνει την κλοπή ρεύματος. Είναι στάνταρ διαδικασία σε επιχειρήσεις της Αστυνομίας αυτού του τύπου, και το ξέρω γιατί κι εδώ γίνεται όταν πιάνουν τέτοιες φυτείες. Έχω φίλο που είναι στη Διώξη.

Εγώ τι είπα; καλύτερα να διαβάζεις πρώτα πριν πας να απαντήσεις

 

Ακριβώς ενημερώνεις την δημόσια αρχή δεν συνεχίζεις την έρευνα για το αν κλέβει ρεύμα εσύ σαν ντετέκτιβ πας πίσω στο τμήμα και ασχολείσαι με κάτι άλλο. 

Βασικά όλο έπρεπε να το μαυρίσω γιατί όλα αυτά τα έγραψα και δεν έχω φίλο που δουλεύει στην δίωξη... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Με crypto.

 

Τι πάει να πει eco friendly;  Εγώ δεν είπα ότι με κάθε crypto φυτεύεται και ένα δέντρο στον αμαζόνιο! Αυτό που είπα ειναι ότι σε καμία περίπτωση δεν ειναι τόσο ενεργοβόρο όσο υπονοείται απο διάφορα site της πλάκας γιατί αυτό ειναι τεράστια ουρμπανιά. 

 

Ναι καταναλώνει ρεύμα, ναι σαν απόλυτο τιμή το ρεύμα που  καταναλώνει (μιας και εμπλέκονται εκατομμύρια άνθρωποι απο όλο τον κόσμο ) ειναι μεγάλο αλλά σε σχέση με οτιδήποτε χρησιμοποιείται για κάποιο σκοπό σε παγκόσμια κλίμακα η ενέργεια δεν ειναι τιποτα το σπουδαίο!

Ενδεικτικά:

 

d6bm0vxwws711.jpg

 

 

 

Ακόμη και το GAMING (τα παιδιά που παίζουν παιχνίδια counter strike κτλ σε όλο τον κόσμο!) καίει παραπάνω ρεύμα απο την παραγωγή bitcoin

 

 

uimywod7ybk61.jpg?auto=webp&s=bb2d5a446d

 

Και όπως είπα και πιο πάνω το μεγαλύτερο ποσοστό της ενέργειας που χρησιμοποιείται για bitcoin/crypto προέρχεται απο ανανεώσιμες πηγές ενέργειας (όχι απαραίτητα γιατί όλοι οι ιδιοκτήτες ειναι οικολόγοι πράσινοι απλά γιατί τους έρχεται φθηνότερα να κάνουν ένα οικόπεδο με φωτοβολταϊκά για το bitcoin εργοστάσιο τους παρά να πληρώνουν την τοπική ΔΕΗ) 

 

a0f1e3aa6f2e89d89087fa9e5236e999.png

 

H έρευνα https://www.jbs.cam.ac.uk/wp-content/uploads/2021/01/2021-ccaf-3rd-global-cryptoasset-benchmarking-study.pdf

Σχετικά με την κατανάλωση ο πίνακας είναι λάθος...είναι από το 2014(κάπου εκεί)....από εκεί που το αντέγραψες έπρεπε να σκρολλαρεις και λίγο παρακάτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Μου θύμισες αυτό:

quote-how-can-mirrors-be-real-if-our-eyeΝάσαι καλά. 

Εγώ τι είπα; καλύτερα να διαβάζεις πρώτα πριν πας να απαντήσεις

 

Ακριβώς ενημερώνεις την δημόσια αρχή δεν συνεχίζεις την έρευνα για το αν κλέβει ρεύμα εσύ σαν ντετέκτιβ πας πίσω στο τμήμα και ασχολείσαι με κάτι άλλο. 

Βασικά όλο έπρεπε να το μαυρίσω γιατί όλα αυτά τα έγραψα και δεν έχω φίλο που δουλεύει στην δίωξη... 

Έγραψες: 1) πως ξέρουν ότι κλέβανε ρεύμα χωρίς ηλεκτρολόγο να το επιβεβαιώσει; δεν ειναι καν δουλειά τους ακόμη και αν ένας απο τους μπάτσους εκει ήξερε 2,3 πράγματα να το διαπιστώσει θα έπρεπε πρώτα να το επιβεβαιώσουν με κάποιον ειδικό (με άλλα λόγια απλά να ενημερώσουν την αρμόδια αρχή ηλεκτροδότησης και αυτή να στείλει κάποιον.

 

Πραγματικά αν έχεις άγνοια επί του θέματος, μην συνεχίζεις γιατί εκτίθεσαι. Η έρευνα όπως και η σύλληψη όπως και οι απαγγελίες κατηγορίας γίνονται μόνο απ τους μπάτσους. Στην αγγλική ΔΕΗ(ή την ελληνική για εδώ) που αναφέρεσαι στρέφονται μόνο για να πιστοποιήσουν ότι υπάρχει το αδίκημα. Όλα τα υπόλοιπα κομμάτια τα κάνει η Αστυνομία. Οι υπάλληλοι του παρόχου ρεύματος είναι εκεί μόνο για να πουν ότι υπάρχει κλοπή. Και μάντεψε τώρα ποιος επιλαμβάνεται όταν υπάρχει κλοπή. Δεν πάει στο τμήμα και συνεχίζει με κάτι άλλο.

Όσο για την εξυπνάδα στον επίλογο σου, η ειρωνεία σου δείχνει το χαμηλό σου επίπεδο. Όταν παραθέτω κάτι βάζω και τις πηγές μου. Ε, εμένα η πηγή πληροφόρησης μου γι αυτό είναι ο φίλος μου, και όχι η σειρά που είδα στο νετφλιξ και νομίζω ότι έτσι είναι τα πράγματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Καλά είμαι εγώ. Πες μου εσυ τώρα που βρήκες πτέσμα στο αγγλικό δίκαιο. 

A είσαι καινούργιος στον πλανήτη γη; δεν θα σε πάρω απο το χεράκι αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά σε τέτοια πράματα και περιμένεις απο κάποια αυθεντία σου εξηγήσει σώθηκες ειναι σαν να με ρωτάς αν πρέπει πλημμέλημα ή έγκλημα αν κάποιος διπλοπάρκαρει συνεχώς. 

Σιγά μην κατεβαίνουν και SCO19(Αγγλικά SWAT) για να συλλαμβάνουν όσους κλέβουν ρεύμα στην αγγλία (που ειναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο παρεμπιπτόντως τύφλα ναχουμε εμεις οι έλληνες! ) 

Στην Αμερική είναι πταίσμα (misdemeanour) καθώς και σε όλες τις χώρες της Ευρώπης στην Αγγλία δεν έχουν τέτοιες κατηγορία αλλά η ουσία είναι η ίδιαμ όπως δεν στην πέφτουν τα SCO19 αν περάσεις με κόκκινο έτσι δεν στην πέφτουν και σε αυτή την περίπτωση. 

Σε καρφώνει κάποιος ή υποψιάζεται η εταιρία το τσεκάρει εκπρόσωπος της εταιρίας τρως πρόστιμο (τώρα αν το πληρώσεις άλλη ιστορία) πας σπίτι σου αυτό ειναι. 

28 λεπτά πριν, masteripper είπε

Σχετικά με την κατανάλωση ο πίνακας είναι λάθος...είναι από το 2014(κάπου εκεί)....από εκεί που το αντέγραψες έπρεπε να σκρολλαρεις και λίγο παρακάτω..

Ποιος πίνακας καλέ μου φίλε; 3 έχει το ποστ μάθε να επικοινωνείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το αρχικό τμήμα της είδησης είναι αυτό: "Inquiries with network operator Western Power Distribution found an illegal connection to the electricity supply"

Προφανώς οι αστυνομικοί δεν ανακάλυψαν την ρευματοκλοπή γιατί δεν είναι το αντικείμενό τους

 

Επεξ/σία από nvel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Έγραψες: 1) πως ξέρουν ότι κλέβανε ρεύμα χωρίς ηλεκτρολόγο να το επιβεβαιώσει; δεν ειναι καν δουλειά τους ακόμη και αν ένας απο τους μπάτσους εκει ήξερε 2,3 πράγματα να το διαπιστώσει θα έπρεπε πρώτα να το επιβεβαιώσουν με κάποιον ειδικό (με άλλα λόγια απλά να ενημερώσουν την αρμόδια αρχή ηλεκτροδότησης και αυτή να στείλει κάποιον.

 

Πραγματικά αν έχεις άγνοια επί του θέματος, μην συνεχίζεις γιατί εκτίθεσαι. Η έρευνα όπως και η σύλληψη όπως και οι απαγγελίες κατηγορίας γίνονται μόνο απ τους μπάτσους. Στην αγγλική ΔΕΗ(ή την ελληνική για εδώ) που αναφέρεσαι στρέφονται μόνο για να πιστοποιήσουν ότι υπάρχει το αδίκημα. Όλα τα υπόλοιπα κομμάτια τα κάνει η Αστυνομία. Οι υπάλληλοι του παρόχου ρεύματος είναι εκεί μόνο για να πουν ότι υπάρχει κλοπή. Και μάντεψε τώρα ποιος επιλαμβάνεται όταν υπάρχει κλοπή. Δεν πάει στο τμήμα και συνεχίζει με κάτι άλλο.

Όσο για την εξυπνάδα στον επίλογο σου, η ειρωνεία σου δείχνει το χαμηλό σου επίπεδο. Όταν παραθέτω κάτι βάζω και τις πηγές μου. Ε, εμένα η πηγή πληροφόρησης μου γι αυτό είναι ο φίλος μου, και όχι η σειρά που είδα στο νετφλιξ και νομίζω ότι έτσι είναι τα πράγματα.  

Σταμάτα να λες ότι θυμάσαι και να τα μαυρίζεις κιόλας για είναι ακόμη πιο εκνευριστικά στο διάβασμα. 

https://www2.le.ac.uk/departments/law/research/cces/documents/ETHEFT.pdf

Απο το απο πάνω σελίδα 3 παράγραφος 6 

6. Although this legislation creates criminal offences prosecutions are taken out relatively rarely. The latest available information is that there were no Electricity Act prosecutions for meter interference in the years 1996 and 1997; however, there were in those years 922 and 1046 prosecutions under the Theft Act for dishonest „abstraction of electricity‟. As to gas, there were in the same years 63 and 34 prosecutions for „Schedule 5‟ offences under the Gas Act, including equipment damage and meter interference.5 What this means is that in the vast majority of cases the companies deal with the matter themselves in the absence of a criminal conviction. The standard practice is to disconnect the meter and agree to reconnect only after the alleged offender has agreed to pay a sum to cover the costs involved in the disconnection and reconnection and to reach an agreement on the repayment of the value of the fuel that has allegedly been stolen, in gas the consumer is allowed to remain on supply provided a financial settlement is made immediately, in electricity some consumers are allowed to remain on supply provided they agree to recovery of charges through a prepayment meter.

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Σταμάτα να λες βλακείες και να τις μαυρίζεις κιόλας για είναι ακόμη πιο εκνευριστικές στο διάβασμα. 

https://www2.le.ac.uk/departments/law/research/cces/documents/ETHEFT.pdf

Απο το απο πάνω σελίδα 3 παράγραφος 6 

6. Although this legislation creates criminal offences prosecutions are taken out relatively rarely. The latest available information is that there were no Electricity Act prosecutions for meter interference in the years 1996 and 1997; however, there were in those years 922 and 1046 prosecutions under the Theft Act for dishonest „abstraction of electricity‟. As to gas, there were in the same years 63 and 34 prosecutions for „Schedule 5‟ offences under the Gas Act, including equipment damage and meter interference.5 What this means is that in the vast majority of cases the companies deal with the matter themselves in the absence of a criminal conviction. The standard practice is to disconnect the meter and agree to reconnect only after the alleged offender has agreed to pay a sum to cover the costs involved in the disconnection and reconnection and to reach an agreement on the repayment of the value of the fuel that has allegedly been stolen, in gas the consumer is allowed to remain on supply provided a financial settlement is made immediately, in electricity some consumers are allowed to remain on supply provided they agree to recovery of charges through a prepayment meter.

Φίλε αλήθεια τώρα; Μου βάζεις ως πηγή ένα report ενος πανεπιστημίου; 

Δεν είχα σκοπό να συρθώ σε τέτοιο διάλογο αλλά διάβασε εδώ από τους καθ'ύλην αρμόδιους:

https://www.sentencingcouncil.org.uk/offences/magistrates-court/item/abstracting-electricity/

Σαφώς και επιφέρει ποινή φυλάκισης, σαφώς και επιλαμβάνεται η Αστυνομία. Ξεκινάει από πρόστιμο, το οποίο πάλι επιβάλει το κράτος στον παραβάτη, χώρια τα λεφτά που θα δώσει στις εταιρίες. Αλλά όπως και να'χει πρέπει να επιληφθουν Αστυνομικοί. Επίσης για να στο κάνω πιο λιανά γιατί μάλλον διάλεξες απ το google ότι σε σύμφερε, στην περίπτωση που εξετάζουμε, αν μπεις στο σάιτ που σου έδωσα, θα δεις ότι μάλλον μπαίνει στην κατηγορία A ή Β, που σημαίνει ότι η ελάχιστη ποινή είναι κοινωνική εργασία. Όπως και να χει ο οποιοσδήποτε βρεθεί ως κατηγορούμενος θα περάσει απ την Αστυνομία για να πάει μετά στα δικαστήρια. Κατάλαβες τώρα ή θα μου βάλεις πάλι μια γελοιογραφία ως πηγή πληροφόρησης;

ΥΓ: Για το μαύρισμα έχεις ένα δίκιο, μάλλον το μοναδικό όπως σου έγραψα κι εγώ και άλλοι, αλλά δεν ξέρω πως έγινε και το είδα αφού είχα δημοσιεύσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Dr_Pepper said:

Με crypto.

 

Τι πάει να πει eco friendly;  Εγώ δεν είπα ότι με κάθε crypto φυτεύεται και ένα δέντρο στον αμαζόνιο! Αυτό που είπα ειναι ότι σε καμία περίπτωση δεν ειναι τόσο ενεργοβόρο όσο υπονοείται απο διάφορα site της πλάκας γιατί αυτό ειναι τεράστια ουρμπανιά. 

 

Ναι καταναλώνει ρεύμα, ναι σαν απόλυτο τιμή το ρεύμα που  καταναλώνει (μιας και εμπλέκονται εκατομμύρια άνθρωποι απο όλο τον κόσμο ) ειναι μεγάλο αλλά σε σχέση με οτιδήποτε χρησιμοποιείται για κάποιο σκοπό σε παγκόσμια κλίμακα η ενέργεια δεν ειναι τιποτα το σπουδαίο!

Ενδεικτικά:

 

d6bm0vxwws711.jpg

 

 

 

Ακόμη και το GAMING (τα παιδιά που παίζουν παιχνίδια counter strike κτλ σε όλο τον κόσμο!) καίει παραπάνω ρεύμα απο την παραγωγή bitcoin

 

 

uimywod7ybk61.jpg?auto=webp&s=bb2d5a446d

 

Και όπως είπα και πιο πάνω το μεγαλύτερο ποσοστό της ενέργειας που χρησιμοποιείται για bitcoin/crypto προέρχεται απο ανανεώσιμες πηγές ενέργειας (όχι απαραίτητα γιατί όλοι οι ιδιοκτήτες ειναι οικολόγοι πράσινοι απλά γιατί τους έρχεται φθηνότερα να κάνουν ένα οικόπεδο με φωτοβολταϊκά για το bitcoin εργοστάσιο τους παρά να πληρώνουν την τοπική ΔΕΗ) 

 

a0f1e3aa6f2e89d89087fa9e5236e999.png

 

H έρευνα https://www.jbs.cam.ac.uk/wp-content/uploads/2021/01/2021-ccaf-3rd-global-cryptoasset-benchmarking-study.pdf

Μη τους χαλας το ονειρο ρε, τι βαζεις sources και στοιχεια, εδω ειναι καφενειο.. τεχνολογικο φορουμ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...