Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση


draginoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας . Διαθέτω το συγκεκριμένο σύστημα το οποίο είχα φτιάξει αρκετά χρόνια πριν και θα ήθελα  αναβαθμισω.

μητρικη Asus z87-a

κάρτα γραφικών Gigabyte Radeon R9 290 OC

επεξεργαστής  Intel 1150 i7 4770k 

υδροψυξη  Corsair H100i

ram 16g

 

Τι πιστεύετε θα πρέπει να αναβαθμισω πρώτα και με ποιο προϊόν . Προϋπολογισμός γύρω στα 1000 ευρώ 

Ευχαριστώ  πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικά κάρτα γραφικών, αλλά με βάση τις τιμές θα είναι η τελευταία αναβάθμιση. Άρα πάτε σε μητρική-ραμ-επεξεργαστή χωρίς κάποια διαφορά στην απόδοση (στα παιχνίδια).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σετακι που εχεις πολυ θα ηθελαν να το εχουν......

Οπως σου επεσημανε ο Νικολας τι δεν κανει που θελεις να κανει το καινουργιο συστημα;

Γιατι εαν μιλαμε για games οκ χρειαζεσαι καρτα (και δυστυχως ειναι η χειροτερη περιοδος) και οχι μονο για καρτες.

Οσο πιο συγκεκριμενος μπορεις να γινεις,τοσο καλυτερη βοηθεια θα παρεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ολα οσα αναφερεις τα εχεις χρονια , εγω στην θεση σου το μονο που θα εκανα θα πετουσα την υδροψυξη (οχι στα σκουπιδια εννοειται) και θα εβαζα μια πολυ καλη αεροψυξη...........τιποτα αλλο , ολα τ'αλλα μια χαρα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ... προς την καρτα γραφικων θα πηγαινα για αναβαθμιση για να συμβαδιζει στις επιδωσεις με τα τωρινα δεδομενα με τα αλλα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ισως ανεβαζα και τη ram μονο αλλα και αυτο δεν με επειγει οποτε θα ηθελα μια προταση πανω στη καρτα γραφικων ωστε να ταιριαζει με το συστημα αλλα και να ειναι αρκετα καλη σε επιδωσεις . .. ευχαριστω πολυ !!! 

 

Στις 1/6/2021 στις 7:54 ΜΜ, triplex1 είπε

Αν ολα οσα αναφερεις τα εχεις χρονια , εγω στην θεση σου το μονο που θα εκανα θα πετουσα την υδροψυξη (οχι στα σκουπιδια εννοειται) και θα εβαζα μια πολυ καλη αεροψυξη...........τιποτα αλλο , ολα τ'αλλα μια χαρα ειναι.

Πιστευεις με αεροψυξη θα εχω καλυτερες  θερμοκρασιες? Καποια να προτεινεις ?.. ευχαριστω πολυ !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ram πανω απο 16GB δεν νομίζω να χρειάζεσαι δεν θα δεις καμια διαφορα. Για την καρτα ναι, θα σου πει κάποιος που ξέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, draginoth είπε

Πιστευεις με αεροψυξη θα εχω καλυτερες  θερμοκρασιες? Καποια να προτεινεις ?.. ευχαριστω πολυ !! 

Πες μας τι case εχεις για να προτεινουμε γιατι αν δεν χωραει θα βγαλεις το πλαινο πανελ σαν αλλους που αγοραζουν  με τζαμι και στην ουσια δεν εχουν γιατι βρισκει η ψυκτρα

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρικη σου δεχεται https://www.skroutz.gr/s/21166169/Noctua-NH-D15-chromax-black.html

εφ'οσον το κουτι σου ειναι πανω απο 165mm σε υψος ψυκτρας , για να φυγεις απο την υδροψυξη και να πας σε κατι ισαξιο  αυτη με την προυποθεση να τη χρησιμοποιησεις σε μελλοντικη αναβαθμιση 1200 ή am4.

https://ncc.noctua.at/motherboards/model/ASUS-Z87-A-2576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου νηματοθετη η ψυκτρα ειναι η τελευταια που χρειαζεται αναβαθμιση και δεν θα δεις και καμια διαφορα .Πες μας την χρηση του υπολογιστη για να δουμε τι χρειάζεσαι περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως επι το πλειστον gaming  το χρησιμοποιω αλλα καποιες φορες ανεβαζει πολυ θερμοκρασια η καρτα και κολαει ....γενικοτερα παιζει να εχει και καποιο θεμα οποτε ναι σιγουρα μια αναβαθμιση της καρτας γραφικων θα την ηθελα .Οσον αφορα το κουτι εχω ενα αρκετα μεγαλο της corsair  δεν θυμαμαι το μοντελο τωρα πανε αρκετα χρονια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, agiannesg59 είπε

Φιλε μου νηματοθετη η ψυκτρα ειναι η τελευταια που χρειαζεται αναβαθμιση και δεν θα δεις και καμια διαφορα .Πες μας την χρηση του υπολογιστη για να δουμε τι χρειάζεσαι περισσοτερο.

Θερμοκρασιες ανεβαζει , το pc του μια χαρα πραγματα φοραει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτυχες κι εσύ την κατάλληλη εποχή για αναβάθμιση gpu τώρα που οι τιμές τους είναι εξωφρενικές. Η κάρτα σου είναι πολύ κοντά σε απόδοση με μια rx570 οπότε για να έχεις σε games καλύτερες επιδόσεις θα πρέπει να πας σε καλύτερη άρα θα πληρώσεις τρελό καπέλο αυτή τη στιγμή. Αν το πρόβλημα σου είναι μόνο η θερμοκρασία και όχι οι επιδόσεις τότε δοκίμασε να αλλάξεις πάστα στην κάρτα που έχεις ήδη, να βάλεις κι άλλα ανεμιστηράκια ή/και να αλλάξεις κουτί όπως γράφεις μήπως στρώσει η κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...