Προς το περιεχόμενο

Επίσημη η Nvidia RTX 3080 Ti που κυκλοφορεί στις 3 Ιουνίου με τιμή $1,199


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

δεν κάνουν για mining, περισσότερο κερδοφόρες είναι οι 3080/3090 γι'αυτό δεν πρόκειται να βρεθούν σε φυσιολογικές τιμές

Εγω διαβασα αυτο (Αναμενόμενα, η νέα GPU της Nvidia απευθύνεται και στους φίλους των κρυπτονομισμάτων, με την εταιρεία να διαθέτει πάντα μια ξεχωριστή λύση με την ονομασία CMP (Cryptocurrency Mining Processor) που απευθύνεται επικεντρωμένα σε όσους ασχολούνται με το Ethereum mining και όχι με το gaming.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δίκιο έχουν, 😆 εγώ δεν βλέπω μια αναβαθμισμένη 3080, αλλά μια κομμένη 3090 η οποία δεν έχουν βάλει το NVLINK . 

Το ερώτημα είναι, αφού είσαι αποφασισμένος να δώσεις τόσα πολλά λεφτά γιατί να μην πας στην 3090, μιας και είναι τόσο κοντά οι τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1200? η 3080 Ti??????? δλδ εδω θα παει γαμ.... ναι οκ μεγιες πεδια! μια χαρα ειμαι με την απλη μου 3080 και να λεω καλα που προλαβα και την πηρα σε νορμαλ τιμη τοτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Cell_7 είπε

 

EIP-1559 τον Ιούλιο το οποίο θα μειώσει το mining κατά 30%, που με τα ήδη χαμηλά κέρδη, δεν θα υπάρχει λόγος για mining όταν μια 3070 πχ θα βγάζει 2€ την ημέρα.

Πολύ απλά δεν πιστεύω ότι θα γίνει, πάλι θα αναβληθεί όπως ξαναέγινε πολλάκις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμη κλαίω που έδωσα 630€ την strix 2080ti

Αν ήξερα τα χάλια που θα επικρατούσαν μήνες μετά, θα την είχα κρατήσει για το 2ο pc.

Ευτυχώς βρήκα  2 κάρτες(3060/3090)σε σχετικά νορμάλ τιμές,πάντα  βάση των σημερινών δεδομένων τιμής/ διαθεσιμότητας.

Αυτά που συμβαίνουν είναι το λιγότερο για γέλια πλέον

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, slyverine είπε

Έχει πέσει πάρα πολύ ζήτηση και δεν επαρκούν οι κάρτες που παράγονται για να την καλύψουν.Σαν να μην έφτανε αυτό γίνονται μαζικές αγορές από bots που μετά τις βάζουν πολύ πιο ακριβά για να έχουν κέρδος. Και τώρα έχουν μυριστεί χρήμα όλοι οι retailer και τις βάζουν ένα ωραίο καπέλο στην τιμή για κέρδος.

Επίσης τα 700 δολλάρια που ανακοινώνετε είναι χωρίς Φ.Π.Α , γιατί στην Αμερική η κάθε πολιτεία έχει δικό της.

Η 3080 όταν πρωτοβγήκε στην Ελλάδα έκανε 1000 ευρώ.

Σε ευχαριστω οκ , καταλαβα . Οποτε υποθετικα αν υπαρχει διαθεσιμοτητα οι τιμες θα ειναι οι αναγραφομενες + το ΦΠΑ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Snolly είπε

το αρθρο :
699$ η 3080

η 3080 :
image.png.73db8a7f1537949c7ef9396dc44b57f1.png

ωπ ομαδικη φωτο με ολους τους  απατεωνες του σκρουτζ που μυριστικαν αιμα και βαλανε στη τιμη εισαγωγης αντι 2-3% κερδος 90-100% , επισης αχρηστες καρτες αν δε εχεις 4Κ οθονη , επισης καλοκαιρι παιδια χαρειτε λιγο τη ζωη γιατι με τις μαλακιες τα ηλεκτρονικα μονο αυτοι κερδιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2021 στις 2:26 ΜΜ, BaggsR είπε

Το msrp ομως ειναι σε λογικα πλαισια κατα την γνωμη μου

GeForce GTX 980 Ti    June 2, 2015    $649

GeForce GTX 1080 Ti    March 10, 2017    $699

GeForce RTX 2080 Ti    September 27, 2018    $999

GeForce RTX 3080 Ti (???)                                $1199

Κανένα λογικό πλαίσιο, κατά την γνώμη μου. :) 

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, tommybertsen said:

GeForce GTX 980 Ti    June 2, 2015    $649

GeForce GTX 1080 Ti    March 10, 2017    $699

GeForce RTX 2080 Ti    September 27, 2018    $999

GeForce RTX 3080 Ti (???)                                $1999

Κανένα λογικό πλαίσιο, κατά την γνώμη μου. :) 

??? Πως γινεται να γραφεις λαθος Msrp, οταν ειναι κυριολεκτικα στον τιτλο του θεματος στο οποιο απαντας?

$1199usd λεει, λογικη τιμη για την χρησιμοτητα που προσφερει η καρτα. Δεν ειναι μονο για gaming πλεον, ειναι εργαλειο και τα εργαλεια κοστιζουν. (το ιδιο ισχυει και για την AMD, τις καρτες & τους επεξεργαστες τους)

Τα περισσοτερα games παιζουν μια χαρα σε 1080p, οτιδηποτε παραπανω ειναι καθαρα γουστο και πολυτελεια, ασε που πολλα ειναι εντελως unoptimized, πχ New World, το οποιο μολις 2 μηνες πριν κυκλοφορησει τρεχει με το ζορι στα 40fps στην πολη, με μια 3070 σε 1080p.

Tα games που ειναι οντως optimized, τρεχουν σωστα ακομα και σε μια 1070, για παραδειγμα το APEX τρεχει σταθερα στα 144fps στο pc της κορης μου.

Ο λογος ειναι πως ολα τα games φτιαχνονται με γνωμονα τον μεσο χρηστη, ο οποιος ειτε εχει κονσολα, η mid-range pc στην καλυτερη.

Δεν ειναι τα πραγματα οπως το 2015 η νωριτερα, οπου επρεπε να παρεις το πιο ακριβο προιον για να εχεις επιδοσεις (πχ 980τι/1080τι) - πλεον ειναι αλλιως, και με μια 2060s παιζεις μια χαρα τα παντα.

Απο εκει και πανω, τα πραγματα αλλαζουν δραστικα. Θες 4κ60? Θες καρτα για 3D rendering? Θες υψηλο hashrate?

Ειτε ειναι πολυτελεια, ειτε αποφερει εισοδημα, οι εταιρειες προφανως το γνωριζουν αυτο, οπως επισης και την χρησιμοτητα του καθε προιοντος και τα ταξινομουν αναλογως στις διαφορες βαθμιδες τιμων.

Περι ορεξεως, κολοκυθοπιτα λοιπον.

17 hours ago, Tsakalon said:

Ρε έχω  μπερδευτεί 1200€ θα κάνει?  Η αυτό θα ήταν η κανονική τιμή αμα ήταν  όπως πριν 😅 γτ   1500 rtx 3090  ήταν δεδομένο παλια  

Δεν γινεται αυτο, για τον πολυ απλο λογο πως η φορολογια και ο τροπος τιμολογησης προιοντων ειναι εντελως διαφορετικος απο αυτον στην Αμερικη (πχ η καθε πολιτεια εχει διαφορετικη φορολογια).

Μονο και μονο import tax να προσθεσεις, 1500 ευρω τουλαχιστον, αν και σιγουρα θα δεις εξωφρενικες τιμες απο πονηρα σκρουτζομαγαζα που ετυχε να καβατζωσουν μια και θα προσπαθησουν να βγαλουν κερδος εις βαρος του καταλανωτη.

11 hours ago, vipermjh said:

ωπ ομαδικη φωτο με ολους τους  απατεωνες του σκρουτζ που μυριστικαν αιμα και βαλανε στη τιμη εισαγωγης αντι 2-3% κερδος 90-100% , επισης αχρηστες καρτες αν δε εχεις 4Κ οθονη , επισης καλοκαιρι παιδια χαρειτε λιγο τη ζωη γιατι με τις μαλακιες τα ηλεκτρονικα μονο αυτοι κερδιζουν.

O τελευταιος πρεπει να εχει χιουμορ παντως - ΠΡΟΣΦΟΡΑ στα 2.5 χιλιαρικα xD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BaggsR είπε

??? Πως γινεται να γραφεις λαθος Msrp, οταν ειναι κυριολεκτικα στον τιτλο του θεματος στο οποιο απαντας?

Εκ παραδρομής λάθος ήταν, ούτε που το είδα :) 
Εφόσον θες να δικαιολογείς με κάθε τρόπο $500 περισσότερα από την αντίστοιχη ti εντός 4 ετών (λες και οι προηγούμενες δεν είχαν χρησιμότητα αλλού αλλά μόνο στο gaming), όντως, περί ορέξεως.

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...