Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi παρουσιάζει την τεχνολογία φόρτισης HyperCharge 200W για πλήρη φόρτιση σε 8 λεπτά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Μα τι περιττά και κινέζικα πράγματα είναι αυτά... 

Οι μισοί νομίζεται ότι είναι Samsung και θα εκραγούν (note 7). 

Και οι άλλοι μισοί τα στραβό κοιτάτε επειδή δεν το έβαλε η Apple στα δικά της... 

Πάντως το p40 pro το φορτίζω με 40watt φορτιστή καθημερινός χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ζεστενεται λίγο παραπάνω απ ότι με έναν 18watt αλλά τώρα συνήθισα την ταχύτητα και δεν ξαναβάζω τον μικρό. 

Αν φόρτιζε σε 8 λεπτά θα μου έλυνε τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις! 

Κι εγώ το ποκο όταν φορτίζω με τον 30αρι δεν έχει θέμα, απλά αν είσαι κολλημένος χρησιμοποιείς τον μικρό φορτιστή σαν έξτρα προστασία ☺️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Κ παλι ομως ζεστενεται... Εστω λιγο

Κοίτα, δεν υπάρχει μπαταρία που να μη ζεσταίνεται κατά τη φόρτιση. Το θέμα είναι να μη ζεσταίνεται σε επιπεδα που τη φθείρουν. Προσωπικά το έχω 7-8 μήνες και η μπαταρία είναι στο 99%. Επίσης, το Mi 10 Ultra φθάνει όπως είπες λιιιγο πάνω από τους 40 βαθμούς. Φυσιολογικοτατο νούμερο για μπαταρία.

5 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Νταξει δν λεω χρησιμο ειναι να φορτιζει ενα κινητο σε... 8 λεπτα... Αλλα ποσες φορες ν χρειαστει καποιος κατι τετοιο... Ξερω γω..

Φίλε, σου το λέω από πρώτο χέρι, ξεγνοιαζεις. Δεν έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου "πρέπει να φάω 1-2 ώρες να φορτίσω μέσα στη μέρα". Δεν έχει να κάνει με κάποιο "κόλλημα" με το κινητό. Έχει να κάνει με το ότι δε χρειάζεται να προγραμματίσεις π.χ τη δουλειά σου, το να βγεις βόλτα κλπ σκεπτόμενος ότι πρέπει να φας πάνω από μια ώρα να φορτίσεις και το τηλέφωνο. Προσωπικά με έχει βολεψει πάρα πολύ. Το πετάω για φόρτιση ένα 20λεπτο-μισαωρο (γιατί αυτή είναι η χρήση μου μέσα στη μέρα) και ξεμπερδεψα. Αν καταφέρουν να φτιάξουν μπαταρία που να φορτίζει στο 10λεπτο με διαχειρισιμες θερμοκρασίες, μόνο καλό κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην ξεχνάμε τα βασικά

Κόκκινο τηλέφωνο για κλήσεις σε Τηλέφωνα Έκτακτης Ανάγκης - Πρώτες βοήθειες ή άλλα χρήσιμα τηλέφωνα

  Πυροσβεστική (199),  --  Το 1ο που θα χρειαστεί

νοσοκομεία, οδική βοήθεια, ΕΚΑΒ (166)  --  μακάρι να μην χρειαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα βαση το κινητο το φορτιζω 15 λεπτα. Αρκουν απο το 35% να ανεβει στο 85% η μπαταρια. 

Ηταν η μεγαλυτερη αναβαθμιση που αισθανθηκα. 

Εκει ειπα ξεκαθαρα, καναμε ενα βημα μπροστα! 

O SuperVooc σου δινει το αβανταζ να πας για κατουρημα και να εχεις παρει ενα +15% οταν βγεις... Αν πας για χοντρο, θα το βρεις φορτισμενο 100%

😂😂😂

 

Επεξ/σία από SeriesX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikeKata είπε

Κοίτα, δεν υπάρχει μπαταρία που να μη ζεσταίνεται κατά τη φόρτιση. Το θέμα είναι να μη ζεσταίνεται σε επιπεδα που τη φθείρουν. Προσωπικά το έχω 7-8 μήνες και η μπαταρία είναι στο 99%. Επίσης, το Mi 10 Ultra φθάνει όπως είπες λιιιγο πάνω από τους 40 βαθμούς. Φυσιολογικοτατο νούμερο για μπαταρία.

Φίλε, σου το λέω από πρώτο χέρι, ξεγνοιαζεις. Δεν έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου "πρέπει να φάω 1-2 ώρες να φορτίσω μέσα στη μέρα". Δεν έχει να κάνει με κάποιο "κόλλημα" με το κινητό. Έχει να κάνει με το ότι δε χρειάζεται να προγραμματίσεις π.χ τη δουλειά σου, το να βγεις βόλτα κλπ σκεπτόμενος ότι πρέπει να φας πάνω από μια ώρα να φορτίσεις και το τηλέφωνο. Προσωπικά με έχει βολεψει πάρα πολύ. Το πετάω για φόρτιση ένα 20λεπτο-μισαωρο (γιατί αυτή είναι η χρήση μου μέσα στη μέρα) και ξεμπερδεψα. Αν καταφέρουν να φτιάξουν μπαταρία που να φορτίζει στο 10λεπτο με διαχειρισιμες θερμοκρασίες, μόνο καλό κάνει.

Ειναι αναλογα τη χρηση τ καθενος... Εγω εχω δυο συσκευες οποτε ποτε. Δν ασχολουμαι να σκεφτω... Α πρεπει να φορτισω... Γιατι οταν φορτιζω τ ενα δουλευω το αλλο. Εσυ εχεις αλλο τροπο χρησης και σε βοηθαει. Δεκτο... Αναλογα τι κανει ο καθενας. Δεν ειμαι ειδικος..οποτε δν μπορω να σχολιασω με επιστημονικους ορους. Παρα μονο απο οσα βλεπω η διαβαζω κ χρησιμοποιώντας την κοινη λογικη οποτε σ παραπεμπω εδω (ενα παραδειγμα). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...οτι να ναι το βιντεο!

....αυτο που σκοτωνει τα κινητα ειναι το gaming. Που καιγεται σα κοτοπουλο!

Tο fast charging ειναι ΜΑΓΚΙΑ. Να μην ειναι samsung το τηλεφωνο... Ψοφανε! 

Με 15 λεπτα εχω 50%! Γεια σας! Realme X2 PRO + SuperVooc και κουναω μαντηλια! 

Επεξ/σία από SeriesX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 12:30 ΠΜ, Giorgos17589 είπε

Βαλε ενα huawei (p30 pro).. Η oneplus (8 pro) η οποιοδήποτε samsung (s21 ultra προσφατα αλλα κ s9+ παλιοτερα) στην φορτιση με τον μαξ φορτιστη τους.. Ειτε είναι 40watt (huawei) ειτε 30(oneplus) ειτε.... 25(samsung)...αστο 5 λεπτα... Πιαστο μετα.. Κ θα δεις πως ζεστενεται... Που να βαλεις και 200watt...(μιλαω παντα για τον μαξ π υποστηριζουν... Εγω προσωπικα με 18 watt φορτιστή φορτιζω.... Απλα εχω δοκιμασει κ της κουτας τους... Εκτος τ samsung π ως γνωστων.. Λειπει) 

mate 20 pro εδω, 30W ειναι ο supercharge. 0-100 και δεν ανεβαζει θερμοκρασια αν δεν το χρησιμοποιησω στην φορτιση. μονο μια φορα ειχε γινει αυτο αλλα ειχε κοπει το καλωδιο σε ενα σημειο λιγο. αλλαξα καλωδιο και ηταν παλι μια χαρα. πως γινεται να ειναι ζεστα τα κινητα σας δεν ξερω

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xiaomi's 200W charging degrades 20% of battery capacity in 800 cycles…

ούτε για κατούρημα δεν θα πηγαίνουνε αν έχουμε το κινητό στην φόρτιση…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2021 στις 5:53 ΜΜ, AtiX είπε

Xiaomi's 200W charging degrades 20% of battery capacity in 800 cycles…

ούτε για κατούρημα δεν θα πηγαίνουνε αν έχουμε το κινητό στην φόρτιση…

"A normal battery is designed to retain up to 80% of its original capacity at 500 complete charge cycles when operating under normal conditions." - apple.com

Και φορτίζει δεκάδες φορές γρηγορότερα αλλά και κρατά το μέγιστο της μπαταρίας για πολλούς περισσότερους κύκλους φόρτισης. Σαν να φτάσαμε στο σημείο που περιμέναμε χρόνια τώρα, ή μπαταρίες πολύ μεγάλες ή να φορτίζουν σε 5 με 10 λεπτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2021 στις 6:34 ΜΜ, spsomas είπε

Όλοι γκρινιάζουν για την μπαταρία που είναι μικρή και οι χρόνοι φόρτισης μεγάλοι. Τώρα που έπεσε στα 8 λεπτά γιατί δεν χαίρεστε. Μπορεί να είναι άλλου είδους μπαταρία και μην έχει τα προβλήματα που ξέρουμε με τις υπάρχουσες. Η τεχνολογία προχωράει ΚΑΙ στις μπαταρίες. Πιο αργά; Σίγουρα, αλλά προφανώς η εταιρεία δεν θα δοκιμάζει με τις υπάρχουσες. Δεν νομίζω να διακινδυνέψει να βγάλει μοντέλο όπως η Samsung με το ΝΟΤΕ 8.  

Δεν είσαι και καινούριος στο site. Δεν ξέρεις ότι έχουν μαζευτεί οι περισσότεροι τεχνοφοβικοι εδώ μέσα ; :P Ας κράξουμε κάθε καινούργια τεχνολογία που βγαίνει. Σε 2-3 χρόνια που θα έχουν όλοι τέτοια κινητά, θα βρουν να κράξουν το επόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2021 στις 11:11 ΜΜ, Pokemon640 είπε

Δεν είναι δύσκολο, τους δίδαξε η Apple σε αυτό.

Γατάκια 🐱😆

Δείξε μου ένα φορτιστή της apple 200W

Αυτός εδώ που είναι 96W είναι αρκετά μεγαλύτερος. Να μην σου πω ίδιος και πιο μεγάλος και απ του lenovo μου που είναι 135W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δείξε μου ένα φορτιστή της apple 200W

Αυτός εδώ που είναι 96W είναι αρκετά μεγαλύτερος. Να μην σου πω ίδιος και πιο μεγάλος και απ του lenovo μου που είναι 135W

Δεν αναφερόμουν στα βάτ, αλλά ναι, είναι ωραίο, μεγάλο και Apple 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Cell_7 είπε

"A normal battery is designed to retain up to 80% of its original capacity at 500 complete charge cycles when operating under normal conditions." - apple.com

Και φορτίζει δεκάδες φορές γρηγορότερα αλλά και κρατά το μέγιστο της μπαταρίας για πολλούς περισσότερους κύκλους φόρτισης. Σαν να φτάσαμε στο σημείο που περιμέναμε χρόνια τώρα, ή μπαταρίες πολύ μεγάλες ή να φορτίζουν σε 5 με 10 λεπτά.

Ναι και εκεί βρίσκεται ο μέσος όρος ζωής μια μπαταρίας… τώρα αν κατάφερε η xiaomi να αυξήσει αυτή την αντοχή των μπαταριών, μένει να το δούμε στην πράξη… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...