Προς το περιεχόμενο

BMW 1 Series. Εναλλακτικό όχημα για αγορά.


Doped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας ενδιαφέρει να είναι μικρό σε μέγεθος, ιδανικά χειροκίνητο. 
 

το αμάξι προορίζεται για χρήση μέσα στη πόλη, καθημερινά για μια απόστασης κέντρο Αθήνας - Πειραιάς. 
Σπανια (καλοκαίρι) κανένα ταξίδι με 3-4 βαλίτσες. 
 

Θέλω να αλλάξω το Mini Cooper S R56 2008 που αυτή την στιγμή μου ζητάνε 900€ για ανακατασκευή στο μοτέρ. Μέσα σε 2 χρόνια μου έχει φάει σχεδόν 2Κ€ σε ζημιές. 
 

Μας έχει κολλήσει ένα 2019 BMW 118 που είναι στα 19000€ αλλά δεν μπορώ να το βλέπω αυτό το αμάξι. 


-Είναι άσχημο (στα μάτια μου)

-Είναι βαρύ

-Δεν βλέπω νόημα στην πίσω κίνηση όταν έχεις τόσα λίγα άλογα

 

Αν υπάρχει εναλλακτική παρακαλώ ενημερώστε με. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Fiesta ST Line?

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει πέσει από το τραπέζι και το ST καθώς και το 208 GT. Και τα δυο μπορείς να τα πάρεις καινούργια σε αυτές τις τιμές. 
 

σημαντικο: το αμάξι προορίζεται για άτομο με παιδί όποτε το ISOFIX και καλό NCAP είναι σημαντική προϋπόθεση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doped είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει πέσει από το τραπέζι και το ST καθώς και το 208 GT. Και τα δυο μπορείς να τα πάρεις καινούργια σε αυτές τις τιμές. 
 

σημαντικο: το αμάξι προορίζεται για άτομο με παιδί όποτε το ISOFIX και καλό NCAP είναι σημαντική προϋπόθεση. 

Αν πας στα 22000, το ST είναι νομίζω μονόδρομος γιατί στα 19000 θα το πάρεις μόνο με τα standard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doped είπε

Μας ενδιαφέρει να είναι μικρό σε μέγεθος, ιδανικά χειροκίνητο. 
 

το αμάξι προορίζεται για χρήση μέσα στη πόλη, καθημερινά για μια απόστασης κέντρο Αθήνας - Πειραιάς. 
Σπανια (καλοκαίρι) κανένα ταξίδι με 3-4 βαλίτσες. 
 

Θέλω να αλλάξω το Mini Cooper S R56 2008 που αυτή την στιγμή μου ζητάνε 900€ για ανακατασκευή στο μοτέρ. Μέσα σε 2 χρόνια μου έχει φάει σχεδόν 2Κ€ σε ζημιές. 
 

Μας έχει κολλήσει ένα 2019 BMW 118 που είναι στα 19000€ αλλά δεν μπορώ να το βλέπω αυτό το αμάξι. 


-Είναι άσχημο (στα μάτια μου)

-Είναι βαρύ

-Δεν βλέπω νόημα στην πίσω κίνηση όταν έχεις τόσα λίγα άλογα

 

Αν υπάρχει εναλλακτική παρακαλώ ενημερώστε με. 

Όχι δεν υπάρχει. Πάλι μίνι Κούπερ . Βάλε κάτι παραπάνω κσι παρτο κούτα το Mini Cooper one χειροκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σειρά 1 της BMW νομίζω έχει την κίνηση μπροστά 

Εκτός από αυτό ξέρω αρκετές περιπτώσεις από ανθρώπους με σειρά 1 που τρέχανε συχνά στα συνεργεία π.χ η κόρη του πρώην εργοδότη μου είχε θέμα με την καδένα η τον ιμάντα χρονισμού δεν θυμάμαι ακριβώς και είχε χτυπήσει το μοτέρ, εξάλλου και τα Mini Cooper η BMW τα φτιάχνει

 

 

Επεξ/σία από mak3don
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mak3don είπε

Η σειρά 1 της BMW νομίζω έχει την κίνηση μπροστά 

Εκτός από αυτό ξέρω αρκετές περιπτώσεις από ανθρώπους με σειρά 1 που τρέχανε συχνά στα συνεργεία π.χ η κόρη του πρώην εργοδότη μου είχε θέμα με την καδένα η τον ιμάντα χρονισμού δεν θυμάμαι ακριβώς και είχε χτυπήσει το μοτέρ, εξάλλου και τα Mini Cooper η BMW τα φτιάχνει

 

 

Γνωρίζεις χρονολογία; Αν μιλάμε για του 19 τότε έχει πίσω την κίνηση και έχει μοτέρ από το 2014 (σχετικά καινούργιο).  Επιμένει βέβαια ότι η πίσω κίνηση του 2019 μοντέλου είναι κάτι μοναδικό που δεν θα το βρει σε  άλλο αμάξι. Τώρα, δεν ξέρω αν για αμάξι 1600 κυβικά έχει τόσο μεγάλη σημασία η πίσω κίνηση, ιδίως όταν το αμάξι θα κάνει πάνω κάτω την συγγρου καθημερινά και άντε να βγει εκτός αθηνων 2 φορές τον χρόνο. 
 

4 ώρες πριν, mp123 είπε

Όχι δεν υπάρχει. Πάλι μίνι Κούπερ . Βάλε κάτι παραπάνω κσι παρτο κούτα το Mini Cooper one χειροκίνητο.

Το one δεν έχει σχέση με τπ Cooper. Τουλάχιστον στα παλιά μοντέλα ήταν μέρα με την νύχτα. Αλλά λόγω των προβλημάτων που έβγαλε το δικό του δεν θέλει να τα ξανά δει μπροστά του. Επίσης, θέλει παραπάνω χώρο λόγω παιδιού. Το μίνι δεν το προσφέρει αυτό. 
Όταν είδαμε για καινούριο μοντέλο κούτας , το Cooper S, BMW 120 M έβγαιναν στα ίδια χρήματα (30Κ). Το αμάξι του 2019 είναι περίεργα φθηνό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A class?

 

H 116 ειχε προβλήματα έως και το μοντέλο '11... απο εκει κ μετα έχει βγει πολύ καλό...

 

δε θεωρω βέβαια ότι αξιζει τα λεφτα του το συγκεκριμένο που αναφερει όταν με 22 χονδρικα παιρνεις το καινουργιο με πολυ καλο εξοπλισμο

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Doped είπε

Γνωρίζεις χρονολογία; Αν μιλάμε για του 19 τότε έχει πίσω την κίνηση και έχει μοτέρ από το 2014 (σχετικά καινούργιο).  Επιμένει βέβαια ότι η πίσω κίνηση του 2019 μοντέλου είναι κάτι μοναδικό που δεν θα το βρει σε  άλλο αμάξι. Τώρα, δεν ξέρω αν για αμάξι 1600 κυβικά έχει τόσο μεγάλη σημασία η πίσω κίνηση, ιδίως όταν το αμάξι θα κάνει πάνω κάτω την συγγρου καθημερινά και άντε να βγει εκτός αθηνων 2 φορές τον χρόνο. 
 

Το 18 άλλαξα δουλειά οπότε σίγουρα πριν το 18 ήταν το αυτοκίνητο.

Αν μιλάμε για παιδί και ειδικά αν είναι σε καρότσι ακόμα τότε μάλλον θέλει μεγαλύτερη κατηγορία αλλιώς στο περίπου η κατηγορία της σειράς 1 είναι παρόμοια με vw Golf/Seat Leon, Mercedes A class ίσως Toyota Corolla.. εγώ έχω Golf 7 του 16 και σε σχέση με το A class ιδιας χρονολογίας συναδέλφου μπορώ να πω ότι το Golf έχει πολύ καλύτερη κατανομή χώρων μέσα περισσότερο χώρο στο Πορτ μπαγκαζ και πιο άνετο για τους πίσω επιβάτες, είχα δει και το chr πριν πάρω το Golf γιατί μου άρεσε πολύ εμφανισιακά αλλά μέσα ήταν απελπισία από χώρους οι πίσω επιβάτες πολύ μικρα παράθυρα και οι αποσκευές Πολυ μέτριος χώρος για τον όγκο του οχήματος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mak3don είπε

Το 18 άλλαξα δουλειά οπότε σίγουρα πριν το 18 ήταν το αυτοκίνητο.

Αν μιλάμε για παιδί και ειδικά αν είναι σε καρότσι ακόμα τότε μάλλον θέλει μεγαλύτερη κατηγορία αλλιώς στο περίπου η κατηγορία της σειράς 1 είναι παρόμοια με vw Golf/Seat Leon, Mercedes A class ίσως Toyota Corolla.. εγώ έχω Golf 7 του 16 και σε σχέση με το A class ιδιας χρονολογίας συναδέλφου μπορώ να πω ότι το Golf έχει πολύ καλύτερη κατανομή χώρων μέσα περισσότερο χώρο στο Πορτ μπαγκαζ και πιο άνετο για τους πίσω επιβάτες, είχα δει και το chr πριν πάρω το Golf γιατί μου άρεσε πολύ εμφανισιακά αλλά μέσα ήταν απελπισία από χώρους οι πίσω επιβάτες πολύ μικρα παράθυρα και οι αποσκευές Πολυ μέτριος χώρος για τον όγκο του οχήματος

 

 

Το Mercedes A class (το τελευταίο) έφαγε άκυρο από την στιγμή που έχει κινητήρα Renault. 
 

το golf διάβασε ότι είναι ζημιάρικο και έφαγε άκυρο για αυτό. Προσωπικά εγώ ήθελα να του προτείνω το Scirocco αλλά δεν νομίζω ότι θα τον καλύπτει από θέμα χώρου. 
 

Corolla δεν το σκέφτηκε καν αλλά όταν είδε το Yaris είπε ότι το νέο μοντέλο με το μεγάλο μοτέρ βγάζει προβλήματα και έφαγε και αυτό άκυρο. 
 

Το 208 GT που Φουλ έξτρα βγαίνει στα 20000€ έφαγε άκυρο γιατί δεν έχει αναρτήσεις και πίσω (έχει διαφορά αυτό για αμάξι πόλης; ) και δεν είναι πίσω κινητό (ξανά , έχει διαφορά μέσα στην πόλη; ) 

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

A class?

Έφαγε άκυρο. Renault μοτέρ. 
 

έχω την εξής ερώτηση:

A class και 1 series:

Είναι πραγματικά δείγματα των εταιριών; Δηλαδή όταν υπάρχει η σειρά 3 ή το C class που τα βλέπεις σαν κλασικά δείγματα των εταιριών, τα πιο φθηνά μοντέλα προσφέρουν την ίδια έμπειρα οδήγησης ή έχουν την ίδια ποιότητα ; 

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Leon, i30 αν πραγματικά χρειάζεται χώρους. 

Ibiza, Polo η χρήση τομή σε μέγεθος και χώρους. 

Αν δεν υπάρχει βιασύνη, έρχεται το νέο 308, οπότε στο παλιότερο μοντέλο θα υπάρξουν γενναίες προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Doped είπε

Το Mercedes A class (το τελευταίο) έφαγε άκυρο από την στιγμή που έχει κινητήρα Renault. 
 

το golf διάβασε ότι είναι ζημιάρικο και έφαγε άκυρο για αυτό. Προσωπικά εγώ ήθελα να του προτείνω το Scirocco αλλά δεν νομίζω ότι θα τον καλύπτει από θέμα χώρου. 
 

Corolla δεν το σκέφτηκε καν αλλά όταν είδε το Yaris είπε ότι το νέο μοντέλο με το μεγάλο μοτέρ βγάζει προβλήματα και έφαγε και αυτό άκυρο. 
 

Το 208 GT που Φουλ έξτρα βγαίνει στα 20000€ έφαγε άκυρο γιατί δεν έχει αναρτήσεις και πίσω (έχει διαφορά αυτό για αμάξι πόλης; ) και δεν είναι πίσω κινητό (ξανά , έχει διαφορά μέσα στην πόλη; ) 

Έφαγε άκυρο. Renault μοτέρ. 
 

έχω την εξής ερώτηση:

A class και 1 series:

Είναι πραγματικά δείγματα των εταιριών; Δηλαδή όταν υπάρχει η σειρά 3 ή το C class που τα βλέπεις σαν κλασικά δείγματα των εταιριών, τα πιο φθηνά μοντέλα προσφέρουν την ίδια έμπειρα οδήγησης ή έχουν την ίδια ποιότητα ; 

Ειλικρινά δεν είμαι φαν των γερμανικών αυτοκηνητων εκτός από τις μεγάλες κατηγορίες ομως ότι και να πάρει αν το πάρει καινούριο έχει εγγύηση τα πρώτα χρόνια.

 

έκτος από αυτό με αυτή την λογική ας πάρει Lada Niva που δεν χαλάει και αν χαλάσει με ένα σύρμα και ένα κατσαβίδι το φτιάχνεις.

 

Αν το Golf είναι ζημιαρικο που δεν αντιλεω τότε το Scirocco τι είναι? Ο γαμπρός μου άλλαξε σε Scirocco 3 φορές μοτέρ των πρώτο χρόνο που το πήρε εντός εγγύησης μετά πήρε S Q7 120.000 ευρώ αυτοκίνητο και την πρώτη εβδομάδα έβγαλε βλαβη ο εγκέφαλος αλλάχτηκε εντός εγγύησης και αυτό και δεν ξανά έβγαλε πρόβλημα, φίλος άλλαξε 3 φορές τουρμπίνα σε Twingo αυτά τα καινούργια όχι το παλιό στα πρώτα 30.000 χιλιόμετρα εντός εγγύησης και αυτό.. ότι και να πάρεις έχεις ρίσκο όσο για την Ρενώ και το A class οι κινητήρες τις Ρενώ είναι διαμάντια και δεν μιλάω για το twingo γιατί μικρό μοτέρ και τουρμπίνα είναι σίγουρα ένα μοτέρ που θέλει προσοχή

Οτι και να πάρει/πάρεις βγάζει προβλήματα από εκεί και πέρα αν είναι καινούργιο έχεις την εγγύηση και είναι και στο χέρι σου να το συντηρείς σωστά και να ελαχιστοποιηθεί η πιθανότητα να βγάλει κάτι 

Οχι καμία σχέση το A class που το οδήγησα μόνο 20χιλιομετρα με το c class t model που το έκανα τεστ Drive όπως πιστεύω δεν έχει σχέση η σειρά 1 με τίς μεγαλύτερες σειρές τις bmw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Doped είπε

A class και 1 series:

Είναι πραγματικά δείγματα των εταιριών; Δηλαδή όταν υπάρχει η σειρά 3 ή το C class που τα βλέπεις σαν κλασικά δείγματα των εταιριών, τα πιο φθηνά μοντέλα προσφέρουν την ίδια έμπειρα οδήγησης ή έχουν την ίδια ποιότητα ; 

Οχι δεν ειναι 100% όμοια με τα ανωτερα (σοβαρά) μοντέλα, ωστόσο ειναι ενα επιπεδο πανω απο την υπόλοιπη αγορά στην αντιστοιχη κατηγορία...

Μεχρι πριν μερικά χρόνια ωστόσο η 1 με την 3 είχαν ίδιο ακριβως πάτημα μιας και ήταν το ιδιο αμαξι πρακτικά σε πατωμα, περιφερειακά όλα... Πλέον η 1 αλλαξε πλατφόρμα και ειναι μπροστινοκινητη οποτε απεχει πολύ...

 

Το νεο Α3 παιζει σαν σενάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doped είπε

 

Έφαγε άκυρο. Renault μοτέρ. 
 

 

Που ειναι το κακο με αυτο?

Τα συγκεκριμενα μοτερ της renault ειναι κορυφαια. Για μενα πολυ καλυτερα απο οτι βγαζουν οι γερμανοι σε αυτην την κατηγορια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, imr είπε

Που ειναι το κακο με αυτο?

Τα συγκεκριμενα μοτερ της renault ειναι κορυφαια. Για μενα πολυ καλυτερα απο οτι βγαζουν οι γερμανοι σε αυτην την κατηγορια

Το κομπλεξ μερικων ειναι το κακο για το συγκεκριμενο μοτερ. Τιποτα αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...