Προς το περιεχόμενο

BMW 1 Series. Εναλλακτικό όχημα για αγορά.


Doped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, imr είπε

Που ειναι το κακο με αυτο?

Τα συγκεκριμενα μοτερ της renault ειναι κορυφαια. Για μενα πολυ καλυτερα απο οτι βγαζουν οι γερμανοι σε αυτην την κατηγορια

Το κόμπλεξ είναι βασικά φοβία από την στιγμή που το mini είχε το ίδιο μοτέρ με το Peugeot και ήταν για πέταμα. 
 

Το μοτέρ της σειράς 1 δεν ξέρω τι προβλήματα βγάζει. 
 

44 λεπτά πριν, Shyn είπε

Το κομπλεξ μερικων ειναι το κακο για το συγκεκριμενο μοτερ. Τιποτα αλλο.

Μπορει. Αλλά λόγω κακής εμπειρίας δεν θέλει να πάει σε αμάξι με άλλης μάρκας μοτέρ. Ιδίως γι αυτά τα λεφτά. 
 

Υπαρχει λόγος να επιλέξει πίσω κίνηση για αμάξι πόλης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως μπορεί η renault σε περιφερειακά-ηλεκτρικά να είναι για κλωτσιές αλλά σε κινητήρα είναι αλεξισφαιρος....Σκυλί κατάμαυρο...

Δεν είναι τυχαίο που τον διάλεξε η Mercedes....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stefan123 είπε

Όντως μπορεί η renault σε περιφερειακά-ηλεκτρικά να είναι για κλωτσιές αλλά σε κινητήρα είναι αλεξισφαιρος....Σκυλί κατάμαυρο...

Δεν είναι τυχαίο που τον διάλεξε η Mercedes....

Δεν ξέρω. Και πάλι έφαγε άκυρο. 
 

οποτε πείτε μου απλά αν σε καθημερινή βάση έχει νόημα η πίσω κίνηση. 
 

Λέει ότι επειδή πιάνει 140 σε μια ευθεία καθημερινά θα έχει διαφορά στην εμπειρία οδήγησης ως πίσω κινητό και σε σχέση με τα αλλά αμάξια λόγο premium τεχνολογίας. 
 

Εγώ προσωπικά το 208 GT του σπρώχνω πολύ γιατί σε αυτά τα λεφτά το παίρνεις κούτας με όλα τα έξτρα και ότι βλακεία θες πάνω του. Το ίδιο και το Fiest ST (line, όχι πραγματικό ST)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doped είπε

Το κόμπλεξ είναι βασικά φοβία από την στιγμή που το mini είχε το ίδιο μοτέρ με το Peugeot και ήταν για πέταμα. 
 

Το μοτέρ της σειράς 1 δεν ξέρω τι προβλήματα βγάζει. 
 

Μπορει. Αλλά λόγω κακής εμπειρίας δεν θέλει να πάει σε αμάξι με άλλης μάρκας μοτέρ. Ιδίως γι αυτά τα λεφτά. 
 

Υπαρχει λόγος να επιλέξει πίσω κίνηση για αμάξι πόλης; 

 

 

1 ώρα πριν, Doped είπε

Δεν ξέρω. Και πάλι έφαγε άκυρο. 
 

οποτε πείτε μου απλά αν σε καθημερινή βάση έχει νόημα η πίσω κίνηση. 
 

Λέει ότι επειδή πιάνει 140 σε μια ευθεία καθημερινά θα έχει διαφορά στην εμπειρία οδήγησης ως πίσω κινητό και σε σχέση με τα αλλά αμάξια λόγο premium τεχνολογίας. 
 

Εγώ προσωπικά το 208 GT του σπρώχνω πολύ γιατί σε αυτά τα λεφτά το παίρνεις κούτας με όλα τα έξτρα και ότι βλακεία θες πάνω του. Το ίδιο και το Fiest ST (line, όχι πραγματικό ST)

O 1.6T ειχε θεματα ναι

Οι τωρινοι ειναι διαμαντια και σε βενζινη και σε diesel

 

Anyway η πισω κινηση δεν θα κανει καμια απολυτως διαφορα ειδικα σε συνθηκες πολης. 

 

Απο οτι καταλαβαινω ο φιλος σου ειναι λιγο κολημενος και εχεις ηδη αποφασισει bmw1 οποτε δεν εχει νοημα η συζητηση και προσπαθεια να τον μεταπισεις. (Και μια χαρα αυτοκινητο ειναι απλα να το παιρνεις για σωστους λογους)

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doped είπε

Α3 1000 κυβικά έφαγε άκυρο λόγω κυβισμού και χαμηλής ιπποδύναμης. 

Βασικά εγώ δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνει,  γιατί από σειρά 1 και A class ως Fiesta st-line και 208 gt είναι μπερδεway σκέψη.

Επίσης, γνώμη μου, αφού κινείται κυρίως μέσα στην Αθήνα να κοιτάξει σε αυτόματο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doped είπε

οποτε πείτε μου απλά αν σε καθημερινή βάση έχει νόημα η πίσω κίνηση. 

Λέει ότι επειδή πιάνει 140 σε μια ευθεία καθημερινά θα έχει διαφορά στην εμπειρία οδήγησης ως πίσω κινητό και σε σχέση με τα αλλά αμάξια λόγο premium τεχνολογίας. 

Το 2019 η Σειρά 1 γύρισε σε FWD. Μη φάτε καμιά φόλα και χάσετε την μοναδική εμπειρία οδήγησης ενός πισωκίνητου στα 140🤣.

Ίσως είναι η πρώτη φορά που ακούω ως επιχείρημα αγοράς πισωκίνητου το cruising σε ευθεία. Μάλλον ο αγοραστής είναι hyped με τα RWD και μάλιστα χωρίς ουσιαστικό λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, aromeo είπε

Το 2019 η Σειρά 1 γύρισε σε FWD. Μη φάτε καμιά φόλα και χάσετε την μοναδική εμπειρία οδήγησης ενός πισωκίνητου στα 140🤣.

Ίσως είναι η πρώτη φορά που ακούω ως επιχείρημα αγοράς πισωκίνητου το cruising σε ευθεία. Μάλλον ο αγοραστής είναι hyped με τα RWD και μάλιστα χωρίς ουσιαστικό λόγο. 

Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο αγοράς αυτοκινήτου πόλης με πίσω κίνηση. Είχε παλιά 320 Ε46 και του έχει μείνει.

Θα εχει διαφορα απο ενα αμαξι με μπροστα κινηση ΓΕΝΙΚΑ σε καθημερινη χρηση;

41 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Βασικά εγώ δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνει,  γιατί από σειρά 1 και A class ως Fiesta st-line και 208 gt είναι μπερδεway σκέψη.

Επίσης, γνώμη μου, αφού κινείται κυρίως μέσα στην Αθήνα να κοιτάξει σε αυτόματο. 

Το αμαξι που κοιταει ειναι το 1 series.

Υπαρχει ομως αλλη εναλλακτικη;

Εχει βρει μεταχειρισμενο του 2019 αυτοματο στα 20Κ αλλα ειναι πολυ βασικη εκδοση (118)

1 ώρα πριν, imr είπε

Απο οτι καταλαβαινω ο φιλος σου ειναι λιγο κολημενος και εχεις ηδη αποφασισει bmw1 οποτε δεν εχει νοημα η συζητηση και προσπαθεια να τον μεταπισεις. (Και μια χαρα αυτοκινητο ειναι απλα να το παιρνεις για σωστους λογους)

Ποιος ειναι ο σωστος λογος αυτο ειναι το ερωτημα μου.

Ειναι για καποιον που εχει μια καλη οικονομικη ανεση, μπαινει στον χωρο της BMW αλλα παιρνει οτι πιο βασικο εχει να προσφερει η εταιρια;

Δηλαδη γιατι να μην παρεις καποιο καλο γεματο μοντελο απο καποια εταιρια;

1 ώρα πριν, imr είπε

Anyway η πισω κινηση δεν θα κανει καμια απολυτως διαφορα ειδικα σε συνθηκες πολης

Ευχαριστω που το ανεφερες! Για την μια φορα τον χρονο που θα πας ταξιδι να πληρωσεις σε prim την πισω κινηση, δεν νομιζω να αξιζει.

Επισης, αν δεν κανω λαθος μειωνει και τον χωρο στο πορτ παγκαζ.

1 ώρα πριν, imr είπε

Οι τωρινοι ειναι διαμαντια και σε βενζινη και σε diesel

Μοντελο και κυβισμο που αναφερεσε;

 

Βρηκα αυτο:

Αναφορά σε κείμενο

. What sets it apart from all other similar rivals is the fact that it has a longitudinally mounted engine and most examples are rear-wheel drive (although some xDrive-equipped models were also sold). This engine and drivetrain layout dominates the driving experience, and it turns the current 1-Series into a peerless car in its segment. And, it’s not rear-wheel drive just for the sake of it, because it handles like a true rear-wheel-drive car should, blending a surprisingly playful rear end when you want it to be, with a reassuring, surefooted feel when you want grip.

 

Επεξ/σία από Doped
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doped είπε

το golf διάβασε ότι είναι ζημιάρικο και έφαγε άκυρο για αυτό. Προσωπικά εγώ ήθελα να του προτείνω το Scirocco αλλά δεν νομίζω ότι θα τον καλύπτει από θέμα χώρου.

Αχαχαχαχαχα... Αυτό έχω να πω... Ναι όλοι εμείς οι VW-Audi-Skoda-SEAT έχουμε πλουτίσει τα συνεργεία... Ενώ η ΒΜW, όχι...
Τέλος πάντων...εγώ αντί για μπέμπα (που εμένα μου αρέσει, στο παρά τσακ δεν πήρα το 116i και πήρα το Golf γιατί δεν με έψηναν τα παραπάνω $ που ζήταγε) θα πρότεινα ένα A3...ΑΛΛΑ...απ' ότι κατάλαβα, μιλάμε για νέο γονιό...εντάξει με έχει καταβολέψει το Golf, αλλά στα 3-4 ταξίδια κι εγώ που κάνω το χρόνο, υπήρξε μεγάλη ταλαιπωρία σε θέμα αποθηκευτικού χώρου με καρότσια και σου 'πα - μου 'πες... Αν του αρέσει, ας δει και μια κατηγορία παραπάνω μεγέθους σαν επιλογή... (βέβαια από...mini, τι να λέμε!). Εγώ αισθάνθηκα δέος όταν χρησιμοποίησα στο Mazda 6 του αδερφού μου, και μπορούσα να βάλω ότι ήθελα, μέσα!!!

1 ώρα πριν, Doped είπε

Επισης, αν δεν κανω λαθος μειωνει και τον χωρο στο πορτ παγκαζ.

Κυρίως στα πόδια των πίσω επιβατών, είναι πιο εμφανής λόγω του τούνελ. Στο πορτ-μπαγκάζ όχι τόσο.

Αν δεν θες να μπαίνεις με παντιλίκια και ανάποδα τιμόνια στις στροφές (με απενεργοποιημένο το DSC), η πίσω κίνηση γενικά δεν έχει κανένα νόημα. Δεν προσφέρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mechpanos είπε

απ' ότι κατάλαβα, μιλάμε για νέο γονιό...

Ακριβως. Το mini δεν χωραγε τιποτα μεχρι και με τα καθισματα πεσμενα κλπ.

11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αν δεν θες να μπαίνεις με παντιλίκια και ανάποδα τιμόνια στις στροφές (με απενεργοποιημένο το DSC), η πίσω κίνηση γενικά δεν έχει κανένα νόημα. Δεν προσφέρει κάτι.

Επιμενει οτι προσφερει εμπειρια. Ειναι placebo effect?

11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

θα πρότεινα ένα A3

Μα και αυτο δεν εχει χωρο;

12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εγώ αισθάνθηκα δέος όταν χρησιμοποίησα στο Mazda 6

Εγω προτεινα να παρει C class οταν ειπε για χωρο. Αλλα δεν εχει parking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Shyn είπε

Γιατι δεν κοιταει το καινουργιο 118i ? Παιζουν καλες προσφορες. 

εχει μπροστσα την κινηση και οταν πηγε να το φτιαξει εβγαινε στα 30Κ. Ιδια με ενα Cooper S ή JCW αν βαλει +3Κ.

Επισης δεν του αρεσει που βαλανε μπροστα την κινηση. Επισης μετα Mini - 1 series ειναι ιδια.

Γενικα, δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι τοσο τελειο στο 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...