Προς το περιεχόμενο

BMW 1 Series. Εναλλακτικό όχημα για αγορά.


Doped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

Να το πάρει το ποτάμι , Honda Civic 4d ( είναι πιο μεγάλο )

Δεν το ειχα δει καν αλλα ξερω οτι τα civic ειναι σκυλοι.

Ηθελα CRZ αλλα δεν το δινει κανενας σε νομραλ τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Doped είπε

Τελεια.

Αυτο πρεπει να ειναι.

Αρα παει και το ονειρο του RWD.

Αρα τι παραπανω εχει απο τα υπολοιπα οχηματα που εχω αναφερει?

Εχω προτεινει:

  • Peugeot 208 GT
  • Audi A3
  • Ford Fiesta
  • Renault Clio
  • Suzuki Swift (hybrid)

 

 208, Fiesta, Clio, Swift είναι μια κατηγορία μικρότερα. Επίσης το Swift η Suzuki το λέει υβριδικό αλλά δεν είναι. Μια μπαταριούλα για το start/stop και για βοήθεια στην επιτάχυνση έχει.

Μόνο με το Α3 συγκρίνεται σαν κατηγορία και η bmw κερδίζει σε κινητήρα. Αν εξαιρέσεις τις πολύ βασικές εκδόσεις το νέο Audi είναι 1000αρι με 125 άλογα και η 118 1500αρα με 136. Τρικύλινδρα και τα 2, παρόμοιους χώρους, παρόμοιος εξοπλισμός. Νομίζω η 118 έχει παραπάνω τα full led και το cruise control ενώ στο Α3 είναι έξτρα.

Για οικογένεια είναι οριακά τουλάχιστον κατά την άποψη μου. Ένα καρότσι ίσα ίσα χωράει η 118 και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Burgos είπε

 208, Fiesta, Clio, Swift είναι μια κατηγορία μικρότερα. Επίσης το Swift η Suzuki το λέει υβριδικό αλλά δεν είναι. Μια μπαταριούλα για το start/stop και για βοήθεια στην επιτάχυνση έχει.

Μόνο με το Α3 συγκρίνεται σαν κατηγορία και η bmw κερδίζει σε κινητήρα. Αν εξαιρέσεις τις πολύ βασικές εκδόσεις το νέο Audi είναι 1000αρι με 125 άλογα και η 118 1500αρα με 136. Τρικύλινδρα και τα 2, παρόμοιους χώρους, παρόμοιος εξοπλισμός. Νομίζω η 118 έχει παραπάνω τα full led και το cruise control ενώ στο Α3 είναι έξτρα.

Για οικογένεια είναι οριακά τουλάχιστον κατά την άποψη μου. Ένα καρότσι ίσα ίσα χωράει η 118 και τίποτα άλλο.

Μα κι αυτό υβριδικό λέγεται! 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MINI Clubman One D LR71 1.5 αυτοκίνητα – € 15.500,- | CarNext.com

 

Audi A3 TDI Sport 8VFBFC 1.6 αυτοκίνητα € 18.200,- | CarNext.com

 

BMW 2 Series 218i 1.5 αυτοκίνητα – 2018 € 25.900,- | CarNext.com

και για κόλπο grosso , 

Leasing - Audi A3 - | LeasePlan

με προκαταβολή όσο πιο πολλά γίνεται και κάνα 40άρι πάνω κάτω το μήνα leasing , στο τέλος δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μα κι αυτό υβριδικό λέγεται! 

Mild hybrid.Ουσιαστικά υβριδικό είναι το αυτοκίνητο που μπορεί να κινηθεί είτε με θερμικό είτε με ηλεκτροκινητήρα. Τα mhev έχουν απλα μια υποβοήθηση και ρίχνουν λίγο τους ρύπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως είναι καλύτερο το RWD αν θα ήθελες να παίξεις σε καμιά στροφή μόνος αν είσαι γιατί βλέπω το προορίζεις για οικογένεια. 

Πάντως κάπου διάβασα πως δεν είναι για μπαντιλίκια ο ασσός λόγω δύναμης δεν νομίζω να ισχύει καθώς με 316i e90 είναι εφικτό σε συγκεκριμένες συνθήκες επειδή είναι βαρύ και νομίζω ηλεκτρονικά συστήματα δεν βγαίνουν τελείως ενώ με 316i e36 είναι πιο εύκολο λόγω απώλειας συστημάτων.

Πάντως όσες φορές βγήκε με την e90 μέρα με τη νύχτα η σιγουριά που σου βγάζει και πόσο εύκολα το επαναφέρεις.. σαν να πηγαίνει μόνο του. 

Στη θέση σου θα κοιτούσα 1 series RWD γιατί στην οικογένεια υπάρχει 118i 2020 και i20 2021 και κατάλαβα τελικά που πάει η διαφορά. Ισχύει ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις, όχι πως έχει κάτι κακό το i20, για διαφορετικές χρήσεις βέβαια το κάθε αμάξι.

Αν ήμουν στο budget σου και μπορούσα να το συντηρήσω θα πήγαινε σε 1 series RWD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Burgos είπε

Mild hybrid.Ουσιαστικά υβριδικό είναι το αυτοκίνητο που μπορεί να κινηθεί είτε με θερμικό είτε με ηλεκτροκινητήρα. Τα mhev έχουν απλα μια υποβοήθηση και ρίχνουν λίγο τους ρύπους

Υβριδικό μπορεί να είναι οτιδήποτε με οποιονδήποτε συνδυασμό, αποκλειστικό, 1%, 99% κτλ.

Και δεν περιορίζεται σε εσωτερικής καύσης/ηλεκτρικό αν και αυτό τελικά έχει επικρατήσει στα αυτοκίνητα της εποχής μας (μέχρι την οριστική κατάργηση των εσωτερικής καύσης έστω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή διόρθωση 110 άλογα ο χιλιαρης του A3

1 ώρα πριν, Burgos είπε

 208, Fiesta, Clio, Swift είναι μια κατηγορία μικρότερα. Επίσης το Swift η Suzuki το λέει υβριδικό αλλά δεν είναι. Μια μπαταριούλα για το start/stop και για βοήθεια στην επιτάχυνση έχει.

Μόνο με το Α3 συγκρίνεται σαν κατηγορία και η bmw κερδίζει σε κινητήρα. Αν εξαιρέσεις τις πολύ βασικές εκδόσεις το νέο Audi είναι 1000αρι με 125 άλογα και η 118 1500αρα με 136. Τρικύλινδρα και τα 2, παρόμοιους χώρους, παρόμοιος εξοπλισμός. Νομίζω η 118 έχει παραπάνω τα full led και το cruise control ενώ στο Α3 είναι έξτρα.

Για οικογένεια είναι οριακά τουλάχιστον κατά την άποψη μου. Ένα καρότσι ίσα ίσα χωράει η 118 και τίποτα άλλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, skritikos είπε

Υβριδικό μπορεί να είναι οτιδήποτε με οποιονδήποτε συνδυασμό, αποκλειστικό, 1%, 99% κτλ.

Και δεν περιορίζεται σε εσωτερικής καύσης/ηλεκτρικό αν και αυτό τελικά έχει επικρατήσει στα αυτοκίνητα της εποχής μας (μέχρι την οριστική κατάργηση των εσωτερικής καύσης έστω).

 

Το θέμα είναι όμως αυτό που έχει επικρατήσει. Προσωπικά το θεωρώ παραπλανητικό marketing γιατί πολλοί θεωρούν πως με την 48βολτη μπαταρία έχουν υβριδικό αυτοκίνητο που κινείται με τον ηλεκτροκινητήρα. Έχω κάνει συζήτηση με γνωστό μου που παρήγγειλε Vitara και θεωρούσε πως είναι πιο βολικό από το δικό μου phev επειδή δεν χρειάζεται να φορτίσει σε πρίζα. Δεν του εξήγησαν πως δεν κινείται έτσι το αυτοκίνητο που αγόρασε. 

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Μια μικρή διόρθωση 110 άλογα ο χιλιαρης του A3

 

Ακόμα χειρότερα δηλαδή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Burgos είπε

Το θέμα είναι όμως αυτό που έχει επικρατήσει. Προσωπικά το θεωρώ παραπλανητικό marketing γιατί πολλοί θεωρούν πως με την 48βολτη μπαταρία έχουν υβριδικό αυτοκίνητο που κινείται με τον ηλεκτροκινητήρα. Έχω κάνει συζήτηση με γνωστό μου που παρήγγειλε Vitara και θεωρούσε πως είναι πιο βολικό από το δικό μου phev επειδή δεν χρειάζεται να φορτίσει σε πρίζα. Δεν του εξήγησαν πως δεν κινείται έτσι το αυτοκίνητο που αγόρασε. 

Ακόμα χειρότερα δηλαδή 

Κύριοι το 1000αρι με τα 110 τον έχει κ το q2 που πήρα μετά το μπεμβε και είναι εξαιρετικο μοτέρ. Δεν το καταλαβαίνεις ότι είναι 1000 κυβικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dakangr είπε

Κύριοι το 1000αρι με τα 110 τον έχει κ το q2 που πήρα μετά το μπεμβε και είναι εξαιρετικο μοτέρ. Δεν το καταλαβαίνεις ότι είναι 1000 κυβικά 

Ε εντάξει κάτω από τις 2000 στροφές είναι χειρότερο και από ατμοσφαιρικό μετά όντως είναι πολύ καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αν και ειδα οτι δε το σκεφτεσαι, θα προτεινα παλι το corolla. Η toyota δεν ειναι εταιρεια που παιζει με την αξιοπιστια, και ειναι και ενα αμαξι που σκεφτομαι κι εγω προσωπικα. Επισης θελω να τονισω οτι αμαξι passe-partout δεν υπαρχει, και λιγα λεφτα και ασφαλες και δυνατο και ανετο και με τρομερη συμπεριφορα και με μικρη καταναλωση. Δεχομαι το σκεπτικο να παρεις ότι καλυτερο μπορεις με τα λεφτα σου, αλλα αυτο δεν ειναι αντικειμενικο. Το αμαξι πρεπει να καλυπτει τις δικες σου ανάγκες. Στα λεφτα αυτα, τα κιβωτια μαζικης παραγωγης, με τα μοτερ που ειναι φτιαγμενα για καταναλωση και αξιοπιστια (οσο κραταει η εγγυηση) και τις καροτσες που προορίζονται για να καλυψουν όσο το δυνατό περισσοτερα σεναρια χρησης, δε θα βρεις αυτοκινητο με "χαρακτηρα". Βαση του 1ου post θες αξιοπιστια και οικονομια με χωρους για οικογενεια, αρα αποψη μου, corolla 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...