Προς το περιεχόμενο

Παλιες GPU το 2021. Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ!


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον με τις τιμες και διαθεσιμοτητες των συγχρονων καρτων γραφικων να εχουν ξεφυγει παλιες δοξασμενες και μη καρτες εχουν επανελθει σε δραση.

Πως την παλευουν ομως αυτα τα "θερια" του παρελθοντος στο σημερινο gaming;

Ας μοιραστουμε εμπειριες. 

-------------------------------------------------

Προσωπικα ειχα 2 rx 5700 και εψαχνα για να περασω στη νεα γενια.

Οι τιμες ομως ειχαν χασει τον ελεγχο σε σημειο που εκνευριστηκα και αποφασισα να δω το πραγμα αλλιως. Παντα μου αρεσε το hardware αλλα 1000 ευρω για καρτες των 300-400 ευρω ξεπερναει τα ορια, δεν θα τα εδεινα με τιποτα.

Αφου λοιπον δεν μπορουσα να ειμαι cutting edge στο pc και με τις καινουριες κονσολες να μου teabagaroun τα τιμημενα μου μηχανηματα, πεταξα πετσετα!

ΠΟΥΛΗΣΑ και τις δυο καρτες (εξωτερικο) με καθαρα εσοδα που επαρκουν για να παρεις ps 5 disk, ps5 digital, xbox series x & xbox series s και μενουν και ρεστα για μπυρες & σουβλακια!

Για τα pc επανεφερα 2 μαχητες απο τα παλια  7870 2gb ghz ed , μια για καθε μηχανημα.

Η αληθεια ειναι οτι εχω εκπλαγει ευχαριστα, παιζω bf5 στα low με 55-75 fps, δεδομενης της ηλικιας της καρτας ειναι απιστευτο. Bf1 medium 60-80 και bf4 85+ στο high. Cod δεν παιζω για να δωσω αποψη.

Μαλιστα χτυπησα στο ebay μια 7950 και την περιμενω για να δω τι θα λεει μια και η μνημη ειναι ο μεγαλυτερος περιοριστικος παραγοντας!

Υ.Γ. Για οτι παιζεται με χειριστηριο προτιμω το ps5 (προπαραγκελια που εξυπηρετηθηκε μηνες μετα) και εριξα και μια παραγγελια για xbox series s λογω xbox ultimate. Θεωρω δε το series s μοναδικη λογικη λυση για καποιον που δεν εχει gaming machine αυτη τη στιγμη.

 

Επεξ/σία από The__Blade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω στην ώρα άνοιξε αυτό το thread.

Πριν λίγη ώρα προσπάθησα να δω αν θα μπορούσα να προσθέσω σε lenovo thinkcentre M52 χωρίς κάρτα, μια παλαιά κάρτα από υπολογιστή χαλασμένο 12 ετών. Η κάρτα ήταν η Nvidia Geforce 9500 GT, δεν την θέλω για games και κάτι απαιτητικό, αλλά αφού κάθεται μέσα στο κουτί καλύτερα να την βάλω να λειτουργεί, τελικά λάθος νόμιζα καθώς η ίδια η κάρτα έχει μεγαλύτερη διάσταση από το ίδιο το κουτί του υπολογιστή. Έχω και μια ακόμα παλαιότερη nvidia geforce fx 5200 στα 128ΜΒ, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να προσπαθήσω να δω αν ταιριάζει, είναι μικρότερη αλλά δεν θα ταιριάζει ούτε αυτή.

Μια ακόμα παλαιότερη nvidia geforce mx/ mx 400, είχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα οπότε την έδωσα στην ανακύκλωση.

Γενικά αν έχετε Η/Υ χωρίς δική του κάρτα μέσα, βάλτε όποια παλαιότερη έχετε μέσα να βρει τόπο, εκτός αν παίζετε παιχνίδια με απαιτήσεις οπότε δεν καλύπτει αυτές τις απαιτήσεις.

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου : με ASUS ATI 5850 1Gb , παίζω Ori and the blind forest, Celeste, Cuphead και τα έχω λιώσει. Τα καινούρια games δεν με αφορούν λόγω και ps4, οπότε εκεί που την είχα την καρτούλα να κάθεται στο παλιό pc και περίμενα πώς και πώς να τη σουτάρω για να πάρω μια καινούρια, την επανεκτίμησα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρέλαβα την 7950, ο τύπος την είχε πεντακάθαρη σαν καινούρια.

μια powercolor με 2 fan.

άλλαξα θερμική πάστα έτρεξα τα στρεσ test και το βράδυ θα τη δοκιμάσω σε bfv!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The__Blade είπε

παρέλαβα την 7950, ο τύπος την είχε πεντακάθαρη σαν καινούρια.

μια powercolor με 2 fan.

άλλαξα θερμική πάστα έτρεξα τα στρεσ test και το βράδυ θα τη δοκιμάσω σε bfv!

Εγώ εχτές αφαίρεσα την 9500 gt και το επάνω μέρος ήταν τίγκα στην σκόνη. Πήρα ένα βουρτσάκι με ισοπροπυλική μια την καθάρισα, από κάτω δεν είχε τίποτα σχεδόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@The__Blade Οι παλιές AMD τα πάνε πολύ καλά στα τελευταία BF, είναι πιο amd friendly η engine, μετά το integration του Mantle τότε με το Battlefield 4 κι έπειτα κάτι άλλαξαν στον κώδικα μάλλον.

Επίσης κάρτα η οποία γέρασε απίστευτα καλά δεδομένου του πότε βγήκε είναι οι 7950-7970- και οι rebranded εκδόσεις τους πχ Rx 280X-280 κλπ

Σε σχέση με τις κακογερασμένες 670/680/770

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ετοιμαζω επιφανεια εργασιας 3,5 μετρα.Πανω θα μπουν : οθονη 32,οθονη 24,οθονη 20,οθονη 17.Απο καρτες εχω συστηματα με 5870,gtx670,gtx8800gt και θα παιζω αναλογως.Εχω απειρα παιχνιδια να ξαναπιασω και δε με νοιαζει ποτε θα επανελθουν οι τιμες,λεφτα απο μενα δε θα δουν οι developers για να πιεστει το συστημα.Λεφτα για νεο hardware επισης δε δινω (ουτε μνημη ουτε εξ.σκληρο δεν αγοραζω τιποτα) παλι για να πιεσω την αλυσιδα του συστηματος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Coppermine είπε

Aπο που προκύπτει αυτό?

αν έχει κανείς μπορούμε να τα στήσουμε...

και 780ti θα ήθελα να κοντράρω γιατί σε κάτι reviews νομίζω την άφηνε πίσω η tahiti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα videogames είναι το μοναδικό μου hobby από τα 8 μου και το βλέπω σαν εμπειρία και μετά από αρκετές οικονομίες και υπομονή 5 ετών, αγόρασα καινούριο pc, δεν ήθελα να παραμείνω με την gtx 1080 οπότε τα έσκασα για αναβάθμιση κάρτας γραφικών. 

Επίσης, επειδή ο ελεύθερος μου χρόνος είναι αρκετά περιορισμένος, όταν παίζω κάτι, θέλω να είναι σε υψηλό επιπεδο.

Ο αντίλογος βέβαια είναι 1) ότι αν δεν έχεις τα λεφτά τι κάνεις; τα γεννάς; 2) Ότι εξαιτίας αυτής της συμπεριφοράς έχουν ξεφύγει οι τιμές και κάλος μ@λ@κας είμαι που έδωσα τόσα λεφτά. 3) Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το δικό μου μάτι (και πολλών άλλων ατόμων ) να μην μπορεί να δει σημαντικές διαφορές στα γραφικά ανάμεσα σε high end καρτας γραφικών και σε ένα series x.

Σεβαστές και οι 2 απόψεις. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harisnikolop είπε

Επειδή τα videogames είναι το μοναδικό μου hobby από τα 8 μου και το βλέπω σαν εμπειρία και μετά από αρκετές οικονομίες και υπομονή 5 ετών, αγόρασα καινούριο pc, δεν ήθελα να παραμείνω με την gtx 1080 οπότε τα έσκασα για αναβάθμιση κάρτας γραφικών. 

Επίσης, επειδή ο ελεύθερος μου χρόνος είναι αρκετά περιορισμένος, όταν παίζω κάτι, θέλω να είναι σε υψηλό επιπεδο.

Ο αντίλογος βέβαια είναι 1) ότι αν δεν έχεις τα λεφτά τι κάνεις; τα γεννάς; 2) Ότι εξαιτίας αυτής της συμπεριφοράς έχουν ξεφύγει οι τιμές και κάλος μ@λ@κας είμαι που έδωσα τόσα λεφτά. 3) Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το δικό μου μάτι (και πολλών άλλων ατόμων ) να μην μπορεί να δει σημαντικές διαφορές στα γραφικά ανάμεσα σε high end καρτας γραφικών και σε ένα series x.

Σεβαστές και οι 2 απόψεις. 

 

Θέμα : Παλιές GPU.

Απάντηση εξεταζόμενου: εγώ πήρα καινούρια GPU και θέτω μερικά υπαρξιακά ερωτήματα.

 

Βαθμός : 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Θέμα : Παλιές GPU.

Απάντηση εξεταζόμενου: εγώ πήρα καινούρια GPU και θέτω μερικά υπαρξιακά ερωτήματα.

 

Βαθμός : 0.

Χαλάρωσε λίγο μαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε μαν, θα χαλαρώσω, όταν μου απαντήσεις αν ο Παναθηναϊκός θα πάρει καλό δεξιό μπακ που να παίζει όλη την πτέρυγα και αν θα φαίνεται καλά στην HD τηλεόρασή μου ή θα πρέπει να πάω σε 4k. Βέβαια, πολλοί προτιμούν τα σουτζουκάκια χωρίς κύμινο.

 

Σεβαστές και οι 4 απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Coppermine είπε

Aπο που προκύπτει αυτό?

Είσαι και εσύ ένας από αυτούς που πιστεύουν ότι η 1060 γέρασε καλά απέναντι την RX480;

Οι Nvidia πριν τις Turing vs τις αντίστοιχες AMD τρώνε ξύλο από τη σημερινή πραγματικότητα. Εξαίρεση η 1080Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αντίθετα δεν μου καίγεται καρφί τι κάνει ένα μουσείο 9 ετών, απλά επειδή έχω τόσο GTX 680, όσο και 660Ti ειδικά η 680 στέκεται μια χαρά σε 1080p στο GTA 5, όπως και στο just cause 4, μαζί με τον 2700Χ όπου βρίσκονται αμφότερες στον server από τον οποίο γράφω αυτή την στιγμή, μάλιστα η 680 σε σχέση με την 1050Τi όπου επίσης έχω παίζουν κόπια.....

Εχω αντίθετα παράδειγμα κάρτων που κακογέρασαν της amd όπως 295x2 όπου έκανα την μαλακία και την αγόρασα κάποτε ΚΑΖΟ ανάλογο της 4870x2 όπου είχα αγοράσει επίσης κάποτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...