Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακολουθεί σεντόνι ως πρώτο ποστ . Φτιάξτε καφέ ή βάλτε κρασί (για τους βραδινούς τύπους)

Επειδή πλέον είμαστε club και έχουμε χωρίσει και τα θέματα , για να μην γράφω στα άλλα θέματα τις ανησυχίες μου είπα να ανοίξω ένα νέο θέμα. Δεν έχουν και όλοι την διάθεση να διαβάζουν τα δικά μου :D

Λοιπόν αφού σήμερα πήρα αδειούλα για μία ημέρα ξεκίνηση πρωί πρωί να πάω στον εξατμισά με την λογική ότι αποφάσισα να το κρατήσω το αμάξι .

Αφού έφαγα την κίνηση στην παραλιακή γιατί είχε μείνει ένα λεωφορείο και τελείωσα με τον εξατμισά , όπως επέστρεφα απο Βουλιαγμένης άρχισε να με ενοχλεί ιδιαίτερα η μέση μου απο το κάθισμα (ήμουν μέσα στο αμάξι περίπου μισή ώρα και άρχισα να πονάω)

Πφφφ λέω πάλι βλακεία επιλογή έκανα . Είδα στο test drive ότι με χάλαγε η ανάρτηση και το κάθισμα μου είχε φανεί σκληρό , πάλι έβαλα σε δεύτερη μοίρα τα μυοσκελετικά μου και προχώρησα με την λογική σπορ αίσθηση και εμφάνιση .

Πριν κάποιες ημέρες που είχα πει ότι θα άνοιγα ένα νέο θέμα με τις σκέψεις μου , άρχισα να συνειδητοποιώ ότι τώρα τελευταία κάνω κάποιες κινήσεις σύμφωνα με τα "θέλω" που είχα τα τελευταία χρόνια και όχι σύμφωνα με τη σημερινή κατάσταση .

Για παράδειγμα :

Ήμουν χρόνια gamer , τα τελευταία χρόνια ενώ βαθιά μέσα μου ήξερα ότι πλέον έχω βαρεθεί το gaming , βρέθηκα όμως στη λούπα ότι είχα την διάθεση να παίξω games οπότε έφτιαχνα νέο μηχάνημα , έπαιζα για ούτε εβδομάδα και μετά το πούλαγα. Μετά απο κάτι μήνες πάλι το ίδιο. Πέρασα αυτή τη φάση με 4 υπολογιστές σε βάθος 2 ετών μέχρι να το πάρω απόφαση ότι όντως έχω αλλάξει και πλέον δεν με ενδιαφέρει το gaming οπότε και το τελευταίο υπλογιστή που έφτιαξα πριν κάτι μήνες τον έδωσα και αυτόν σε μία εβδομαδα και ηρέμησα .

Αρχίζω να πιστεύω ότι στην ίδια λούπα έχω πέσει και με τα αυτοκίνητα. Ζήταγα το σπορ αμάξι σε αίσθηση και εικόνα , τα πολλά άλογα , εξατμίσεις κτλ

Βλέπω όμως ότι τελικά έχω ανάγκη απο ένα αμάξι που να είναι άνετο στη θέση οδήγησης , ξεκούραστο όσο περισσότερο γίνεται και ας μην είναι σπορ σε εμφάνιση ή χαρακτηριστικά .

Σίγουρα θέλω να μου αρέσει να το βλέπω , αλλά κάνω τόσα λίγα χιλιόμετρα πλέον που απλά θέλω να μπαίνω μέσα και να πηγαίνω όπου πηγαίνω ατσαλάκωτος .

Έχω φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι μερικές φορές ότι ακόμη και το να έχω αμάξι είναι θέμα συνήθειας γιατί βλέπω ότι δεν την απολαμβάνω πλέον την οδήγηση όπως παλιά. Με πιάνει η μέση , έχω ιλίγγους ακόμη και στα ταξίδια κουράζομαι.

Αφού σας έκανα την εισαγωγή , όπως επέστρεφα λέω ας περάσω μία απο Audi να το δώ το A3 που θεωρούσα ότι θα ήταν καλύτερο απο θέμα άνεσης σε σχέση με το Leon.

Ρε παιδιά τι απογοήτευση ήταν αυτή ? Αυτή είναι η Premium Audi ?

Μπήκα μέσα στο Α3 , τα καθίσματα πιο σκληρά και απο του Leon , ποιότητα μέσα αν εξαιρέσεις τις πόρτες που είχε δέρμα-δερματίνη στο χερούλι της πόρτας , σχεδόν σαν του Leon. Βασικά σε κάποια σημεία θεωρώ και χειρότερη. Στο φιλέτο που έχει χαμηλά στην κονσόλα το πάταγα και έτριζε .

Απογοητεύτηκα και όπως μπήκα βγήκα .

Είχε δίπλα και το Q2 λέω ας μπώ και εκεί , ακόμη χειρότερα , δεν δικαιολογώ με την καμία την τιμή τους. Ήθελα να μπω στο Q3 για να νιώσω λίγο @paylidis αλλά ξενέρωσα και έφυγα.

Λέω ας πάω στη BMW , o Σπανός έχει πιάσει ένα οικοδομικό τετράγωνο και επειδή σέβεται τους πελάτες , μετά απο 3 γύρους δεν έβρισκα να παρκάρω στην αντιπροσωπεία οπότε νευρίασα και έφυγα .

Αύριο έχω ραντεβού στην Citroen για το αντιψυκτικό της γυναίκας να δούμε αν έχει κάπου διαρροή , θα πάω να δώ το C4 έτσι απο περιέργεια .

Εν κατακλείδι , το Leon είναι ένα καταπληκτικό αμάξι αλλά δεν είναι για εμένα.

Και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μάλλον δεν θα βρώ και εγώ κάτι που να μου τα δίνει όλα στα λεφτά που διαθέτω. Θα έπρεπε να πάω πολύ ψηλά και πάλι φοβάμαι ότι κάτι μπορεί να με χάλαγε

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψηφίζω new ds4... πάνε μια βόλτα στο event και δοκίμασε τα υπόλοιπα , πάνω - κάτω ίδια φιλοσοφία θα είναι .... κι έτσι να φύγεις από την περιέργεια ...  να ρωτήσεις και για το πότε θα έρθει + μια Α' εκτίμηση τιμής του νέου ds4 . Ένα καφεδάκι , μια βολτούλα ... δε ξέρω ιδιαίτερα από Αθήνα μη βαράτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλο λαθος σου το οτι δε μπηκες στο Q3 να το παρεις και μια βόλτα...*  (βασικα δες μήπως μπορεις να κανονισεις να το παρεις ενα extended test drive, 1-2 ημέρες)

Ήμουν πολέμιος των SUV αλλα απαξ κ πηρα (κ σταματησαν κ τα δικα μου μυοσκελετικά) δυσκολα θα επιστρέψω σε "κουρσα"... Για αυτο στο λεω κ το ξαναλεω.....!

 

Για το Q2 το εχω ξαναπεί, μεχ (ειδικα στην τωρινή τιμή - εαν μιλάγαμε για την προσφορά που έκανε το παλιο στα 21Κ ισως αξιζε).

Το Α3 επισης ειναι ενα κλικ κατω ποιοτικά σε σχέση με το παρελθόν αλλα δε θα το έλεγα ασχημο ή κακό (είναι στα ίδια οριακα ενα κλικ πανω απο το golf)

Κανένα αμαξι δεν εχει πλέον την ποιοτητα που είχε - εστω κ 10 χρονια πριν... πλέον ολα φρου φρου κ αρώματα...

 

Στο συμπερασμα - ανησυχια σου, συμφωνώ απόλυτα... ότι και εαν είδα στην αναζήτηση μου (που εφτασα εως και στα 40Κ ψαχνοντας) δεν ήταν -το τέλειο-.

 

*το Q3 το πρωτοδήγησα με DSG και επαιξε κ αυτο το ρόλο του στο ότι ψιλοκολλησα με το αμαξι - ασχετα εαν για δικους μου λόγους (οχι οικονομικούς οπως ξερετε οι περισσότεροι) το πηρα χειροκίνητο.

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε κανονίζετε μια συνάντηση ;; να δείτε και το obd11 που θέλει ο Γιώργος , να δει κι ο Θωμάς live το Q3 κι ίσως να κάνει και μια μικρή βόλτα , εστω σε πάρκινγκ super market που λέει ο λόγος  ;; 

Αναφορά σε κείμενο

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, terry308 είπε

Γιατί δε κανονίζετε μια συνάντηση ;; να δείτε και το obd11 που θέλει ο Γιώργος , να δει κι ο Θωμάς live το Q3 κι ίσως να κάνει και μια μικρή βόλτα , εστω σε πάρκινγκ super market που λέει ο λόγος  ;; 

 

Ειναι να μπει στο προγραμμα...! Εχουμε και άλλους ενδιαφερόμενους...!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μεγάλο λαθος σου το οτι δε μπηκες στο Q3 να το παρεις και μια βόλτα...*  (βασικα δες μήπως μπορεις να κανονισεις να το παρεις ενα extended test drive, 1-2 ημέρες)

Ήμουν πολέμιος των SUV αλλα απαξ κ πηρα (κ σταματησαν κ τα δικα μου μυοσκελετικά) δυσκολα θα επιστρέψω σε "κουρσα"... Για αυτο στο λεω κ το ξαναλεω.....!

 

Για το Q2 το εχω ξαναπεί, μεχ (ειδικα στην τωρινή τιμή - εαν μιλάγαμε για την προσφορά που έκανε το παλιο στα 21Κ ισως αξιζε).

Το Α3 επισης ειναι ενα κλικ κατω ποιοτικά σε σχέση με το παρελθόν αλλα δε θα το έλεγα ασχημο ή κακό (είναι στα ίδια οριακα ενα κλικ πανω απο το golf)

Κανένα αμαξι δεν εχει πλέον την ποιοτητα που είχε - εστω κ 10 χρονια πριν... πλέον ολα φρου φρου κ αρώματα...

 

Στο συμπερασμα - ανησυχια σου, συμφωνώ απόλυτα... ότι και εαν είδα στην αναζήτηση μου (που εφτασα εως και στα 40Κ ψαχνοντας) δεν ήταν -το τέλειο-.

 

*το Q3 το πρωτοδήγησα με DSG και επαιξε κ αυτο το ρόλο του στο ότι ψιλοκολλησα με το αμαξι - ασχετα εαν για δικους μου λόγους (οχι οικονομικούς οπως ξερετε οι περισσότεροι) το πηρα χειροκίνητο.

Έχω πάρει την απόφαση να μην μπαίνω σε αμάξια που δεν τα φτάνω οικονομικά γιατί μετά θα συγκρίνω τα πάντα με αυτό και δεν θα είμαι ευχαριστημένος ποτέ ( όχι πως είμαι τώρα αλλά λέμε)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχω πάρει την απόφαση να μην μπαίνω σε αμάξια που δεν τα φτάνω οικονομικά γιατί μετά θα συγκρίνω τα πάντα με αυτό και δεν θα είμαι ευχαριστημένος ποτέ ( όχι πως είμαι τώρα αλλά λέμε)

Ελα μωρε, δεν απεχεις και πολύ....

Ίσως αξιζε η υπερβαση...

Παντως κανε μια βόλτα και για το Tiguan... (που εισαι πιο κοντά οικονομικά)

Θεωρω εχεις φοβία λόγω του 2008 αλλα μονο το SUV θα σε βολεψει με τη μεση κλπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ελα μωρε, δεν απεχεις και πολύ....

Ίσως αξιζε η υπερβαση...

Παντως κανε μια βόλτα και για το Tiguan... (που εισαι πιο κοντά οικονομικά)

Θεωρω εχεις φοβία λόγω του 2008 αλλα μονο το SUV θα σε βολεψει με τη μεση κλπ

 

Μπορεί να τα έβριζα τα SUV αλλά αρχίζω και εγώ να πιστεύω ότι αν εξαιρέσεις τις κλίσεις στις στροφές και ότι τα παιδιά μπορεί να ζαλίζονται (στο 2008 ζαλίστηκε η μικρή στο πρώτο ταξίδ (και τελευταίο :D ) ) σε άνεση με βολεύουν καλύτερα .

Δεν θα με χάλαγε αυτό αν ήταν σε αντιπροσωπεία (για τον διακανονισμό και την τράμπα)

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/25776795-citroen-c5-aircross

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Ψηφίζω new ds4... πάνε μια βόλτα στο event και δοκίμασε τα υπόλοιπα , πάνω - κάτω ίδια φιλοσοφία θα είναι .... κι έτσι να φύγεις από την περιέργεια ...  να ρωτήσεις και για το πότε θα έρθει + μια Α' εκτίμηση τιμής του νέου ds4 . Ένα καφεδάκι , μια βολτούλα ... δε ξέρω ιδιαίτερα από Αθήνα μη βαράτε 

Θα πάω αύριο συνεργείο και δίπλα στη Citroen άνοικε πρόσφατα και DS , θα πάω να ρίξω ένα βλέφαρο αν είναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν θα με χάλαγε αυτό αν ήταν σε αντιπροσωπεία (για τον διακανονισμό και την τράμπα)

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/25776795-citroen-c5-aircross

Εαν φτασεις ως εκει παιρνεις πιο σοβαρό SUV 😅

(ok εχουν καλες αναρτησεις τα citroen αλλα εως εκει..)

 

Το 2008 ειναι εκ κατασκευης ετσι που θα ζαλιζόταν, νομιζω το εχω ξαναγραψει οτι κ φιλικο ζευγαρι εχει το ιδιο προβλημα οταν καθεται πισω καποιος ακομα κ ενηλικας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εαν φτασεις ως εκει παιρνεις πιο σοβαρό SUV 😅

(ok εχουν καλες αναρτησεις τα citroen αλλα εως εκει..)

 

Το 2008 ειναι εκ κατασκευης ετσι που θα ζαλιζόταν, νομιζω το εχω ξαναγραψει οτι κ φιλικο ζευγαρι εχει το ιδιο προβλημα οταν καθεται πισω καποιος ακομα κ ενηλικας..

Βασικά δεν πρέπει να φτάσω ως εκεί , έπρεπε να πάρω ένα C3 ή C3 aircross αυτόματο ελαφρώς μεταχειρισμένο , να το είχα ξεχρεώσει κιόλας τώρα , να έκανα με άνεση τις δουλειές μου και τα λίγα χιλιόμετρα μου εδω μέσα και να τελείωνα .

Τσάμπα λεφτά για το τίποτα (οκ πλέον έχω άποψη και δεν μου έχει μείνει άχτι για το Leon )

Τώρα είμαι στη φάση που αν δώσω το Leon θα έχω χασούρα για άλλη μία φορά , αν το κρατήσω θα το χαίρομαι όταν το βλέπω και στα ταξίδια θα ψάχνω την άνεση.

Μόνο αν το πάω ανταλλαγή με ελαφρώς μεταχειρισμένο για να καλύψω την χασούρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Βασικά δεν πρέπει να φτάσω ως εκεί , έπρεπε να πάρω ένα C3 ή C3 aircross αυτόματο ελαφρώς μεταχειρισμένο , να το είχα ξεχρεώσει κιόλας τώρα , να έκανα με άνεση τις δουλειές μου και τα λίγα χιλιόμετρα μου εδω μέσα και να τελείωνα .

το είχα προβλέψει ο φούστης 😁

 

Πάντως ότι κάνεις κάντο μετά το Σεπεμβριο , η κλεισούρα μας έκαψε όλους , μην αγχώνεσαι, φυσιολογικό ήταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

το είχα προβλέψει ο φούστης 😁

 

Πάντως ότι κάνεις κάντο μετά το Σεπεμβριο , η κλεισούρα μας έκαψε όλους , μην αγχώνεσαι, φυσιολογικό ήταν

Α καλά δεν βιάζομαι τώρα , θα πάω τις εκδρομές μου και τις διακοπές μου και αφού γράψω κάποια χιλιόμετρα σε μεικτές διαδρομές αν νιώθω ακόμη το ίδιο το κοιτάω τότε.

Οπότε μετά το Σεπτέμβρη ότι γίνει ούτως ή άλλως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια βάρκα και έλα να πάμε βόλτες.. 

Πέρα από την πλάκα, και μο ο αν δοκιμάσεις κάποιου φίλο το αμάξι για 100 Χιλ θα είσαι σίγουρος ότι σε βολεύει. Για ότι άλλο πάλι θα μαντευεις.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Πάρε μια βάρκα και έλα να πάμε βόλτες.. 

Πέρα από την πλάκα, και μο ο αν δοκιμάσεις κάποιου φίλο το αμάξι για 100 Χιλ θα είσαι σίγουρος ότι σε βολεύει. Για ότι άλλο πάλι θα μαντευεις.. 

Ναι με τους ιλίγγους για βάρκα είμαι :D Εδώ έχω κόψει τα καράβια πάνω απο ώρα με πιάνει ίλλιγος στεριάς ανάλογα με την διάρκεια που είναι στη θάλασσα

π.χ. όταν πήγα Σύρο είχα ίλιγγο για 3 ημέρες , Κρήτη για 7 και Ιταλία για 12 ( δυστυχώς έκατσα 14 ημέρες Ιταλία οπότε όταν γύρισα είχα για άλλες 10+ μέρες πάλι )

----------

Πήγα σήμερα το C3 συνεργείο ανοίξαμε καπό και το αντιψυκτικό ήταν μία χαρά WTF ? Πως γίνεται αυτό ? Το άφησα για έλεγχο γιατί θέλει και ευθυγράμμιση.

Πάντως σήμερα που το ξαναπήρα καπάκι απο την χθεσινή βόλτα και επειδή με είχε πιάσει ήδη η μέση μου απο εχθές δεν το ένιωσα σήμερα τελικά τόσο άνετο. Ίσα ίσα με έκανε να πιστέψω ότι το κάθισμα του Leon είναι τελικά καλύτερο.

Θα ξαναπάρω το Leon το απόγευμα να πάω να πάρω την γυναίκα οπότε θα δώ πως θα είναι .

Ισχύει πάντως ότι για να καταλάβω τελικά εγώ αν μου κάνει ένα αμάξι πρέπει να το πάρω για ταξίδι για να οδηγώ τουλάχιστον μία ώρα, αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να βγάλω άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι με τους ιλίγγους για βάρκα είμαι :D Εδώ έχω κόψει τα καράβια πάνω απο ώρα με πιάνει ίλλιγος στεριάς ανάλογα με την διάρκεια που είναι στη θάλασσα

π.χ. όταν πήγα Σύρο είχα ίλιγγο για 3 ημέρες , Κρήτη για 7 και Ιταλία για 12 ( δυστυχώς έκατσα 14 ημέρες Ιταλία οπότε όταν γύρισα είχα για άλλες 10+ μέρες πάλι )

----------

Πήγα σήμερα το C3 συνεργείο ανοίξαμε καπό και το αντιψυκτικό ήταν μία χαρά WTF ? Πως γίνεται αυτό ? Το άφησα για έλεγχο γιατί θέλει και ευθυγράμμιση.

Πάντως σήμερα που το ξαναπήρα καπάκι απο την χθεσινή βόλτα και επειδή με είχε πιάσει ήδη η μέση μου απο εχθές δεν το ένιωσα σήμερα τελικά τόσο άνετο. Ίσα ίσα με έκανε να πιστέψω ότι το κάθισμα του Leon είναι τελικά καλύτερο.

Θα ξαναπάρω το Leon το απόγευμα να πάω να πάρω την γυναίκα οπότε θα δώ πως θα είναι .

Ισχύει πάντως ότι για να καταλάβω τελικά εγώ αν μου κάνει ένα αμάξι πρέπει να το πάρω για ταξίδι για να οδηγώ τουλάχιστον μία ώρα, αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να βγάλω άκρη

Κανε και κανα μεγαλο ταξιδι με το λεον να δεις πως θα εισαι

Στη cintroen ρωτησες για ανταλαγη με c3 aircoross ?:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...