Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Σε ωρλ πήγες? Γιατί βλέπω έχεις πάει σε διάφορους γιατρούς αλλά όχι σε αυτόν που πρέπει

Δυστυχως εξακολουθουμε ολοι και κανουμε το λαθος να επιλεγουμε απο μονοι μας την ειδικοτητα πιυ θεωρουμε πως μπορει να μας βοηθησει. Κανουμε αυτοδιαγνωση και αυτο ειναι εις βαρος μας. 
 

Σκεψου ο Τσοφρας εφτασε σε σημειο να μιλαει με ορθοπεδικο για ιλιγγο!

Ειναι καταστροφικο να εχει δυνατοτητα ο ασθενης να επιλεξει ειδικοτητα. 
 

Για να μη μιλησω για το ποσο χαμηλα σε υποληψη εχουμε στην Ελλαδα την κορωνιδα της ιατρικης επιστημης, την Παθολογια και τους παθολογους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά δε φταίνε μόνο οι ασθενείς.

οταν πας σε ορθοπεδικό και σε ξεκάνει σε εξετάσεις και δε βρίσκει τίποτα θα έπρεπε να σου πει αυτός που να πας μετά.

Οχι να σε κοιτάζει σαν αγελάδα και να σου λέει ότι τα ευρύματα δε δικαιολογούν αυτό που αισθάνεσαι και αρα κλείνουμε τον φάκελο. Έχει τύχει στον πατέρα μου.

ωρλ, νευρολόγος, νευροχειρουργός 

τέτοια χρειάζεσαι συνδυαστικά και με εξετάσεις και εις άτοπο απαγωγή να περιορίσουν το θέμα. Κύλη που πιέζει κεντρικό νεύρο, θέμα με το νευρικό, το αυτί, ήπια αρθρίτιδα, κτλ.

Όχι ορθοπεδικό 

Όχι βελόνες 

Όχι C3 

καλά οκ ίσως DS4 η Mercedes 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν το έχει το taracco μαν αλλά και πάλι ξεφεύγουν όλα αυτά σε τιμές

 

Να ψάξω τίποτα σε φάση λεωφορείο μήπως τελικά με βολεύει το τιμόνι ξαπλωτο? 🤣

Αρχίζω να πιστεύω πάντως ότι και το 2008 τσάμπα το εθαψα τόσο για το τιμόνι.

Σήμερα μετά από 1.5 ώρα οδήγησης εχθές και άλλη τόση σήμερα νιώθω ακριβώς όπως ένιωσα με το 2008

Ίλιγγο και πόνο σε αυχένα - τραπεζοειδής και ώμους.

Ειλικρινά δεν ξέρω πλέον τι θέση οδήγησης θα με βολευε έχω αρχίσει να απογοητεύομαι είναι η αλήθεια.

Να αλλάξω πάλι αμάξι? Και αν δεν μου κάτσει και αυτό?

Να πάρω ένα μικρό και να βάζω την γυναίκα να οδηγεί στα ταξίδια?

Έχω φτάσει σε τέλμα

Να νοικιάσω ένα C5 για ταξίδι? Είχα ψάξει αλλά δεν βρήκα με λιγότερο από 7 ημέρες και ήταν 700€

Τίποτα μόνο με διήμερο τεστ ντραιβ μπορεί να είμαι σχετικά σίγουρος για το επόμενο

Επειδη εχω και εγω θεματα με τη μεση μου σε καταλαβαινω. Απο οτι εχεις πει ισως δεν εχεις τοσο θεμα με το καθισμα του λεον , αλλα ειναι σε ποια διαθεση βρισκετε το σωμα σου την συγκεκριμενη στιγμη. Για την σκληρη αναρτηση οκ, εκει βαλε αμορτισερ απο citroen 😄.

Οταν πηρα το Focus active μετα απο το C-max οπου ειχε αρκετα ορθια θεση οδηγησης, μου κακοφανηκε λιγο το μπες βγες και μετα την πρωτη μεγαλη βολτα με επιασε η μεση. Ωπα λεω μ@@@@ια εκανα γιατι δεν πηρα suv κτλ.

Τωρα μετα απο 10000 χλμ καταλαβα οτι δεν εχω θεμα με το καθισμα, απλα ετυχε κακη περιοδο οταν το πηρα, με αποτελεσμα να νιωθω αρνητικα την επιλογη μου, Σημερα, υπαρχουν μερες που ποναω στο σπιτι οταν καθομαι στην καρεκλα, και νιωθω καλυτερα στο αυτοκινητο και πλεον καταλαβα οτι ειναι μια χαρα και δεν δημιουργει αυτο καθαυτο το προβλημα, μονο το μπες βγες παραμενει κουραστικο.

Οσο για τα θεματα υγειας, αν βρεις κανα βελονιστη που κανει θαυματα ανοιξε κανα θεμα μπας και σωθουμε και εμεις 🤣 (χωρις πλακα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nabuko είπε

Σε ωρλ πήγες? Γιατί βλέπω έχεις πάει σε διάφορους γιατρούς αλλά όχι σε αυτόν που πρέπει

Ναι δεν ήθελα να τους γράψω όλους προφανώς ΩΡΛ και νευρολόγο στις αρχές και μετά σε ορθοπεδικούς αφού όλα τα άλλα έβγαιναν καλά

 

7 ώρες πριν, li@m είπε

Εγώ πάλι πιστεύω πως είναι και ψυχολογικό το θέμα. Ποιος ξέρει μπορεί μια ψυχοθεραπεία να βοηθήσει. Θωμά μην με αποπαρεις εντελώς φιλικά το λέω 

Δεν αποπαιρνω κανέναν ειδικά όταν σπαταλάει τον χρόνο του να ασχοληθεί μαζί μου και λέει κάτι για να με βοηθήσει.
Η αλήθεια είναι ότι μόνο σε ψυχολόγο δεν έχω πάει τόσα χρόνια γιατί βλέπω ότι όταν κάνω φυσικοθεραπεία ας πούμε τους πρώτους μήνες είμαι άλλος άνθρωπος. Έχω αρκετούς μυϊκούς κόμπους και σπασμούς και μου τους σπάνε με μαλαξεις και μου περνάνε όλα. Από όταν με έπιασε ο ίλιγγος πάλι έχω πετάξει έναν κόμπο στον αυχένα που τον πιάνω και εγώ όταν βάζω αλοιφή.
Οπότε θεωρώ (καλώς ή κακώς) ότι δεν είναι ψυχολογικής φύσεως τα συγκεκριμένα προβλήματα

 

 

 

6 ώρες πριν, xgol είπε

Δυστυχως εξακολουθουμε ολοι και κανουμε το λαθος να επιλεγουμε απο μονοι μας την ειδικοτητα πιυ θεωρουμε πως μπορει να μας βοηθησει. Κανουμε αυτοδιαγνωση και αυτο ειναι εις βαρος μας. 
 

Σκεψου ο Τσοφρας εφτασε σε σημειο να μιλαει με ορθοπεδικο για ιλιγγο!

Ειναι καταστροφικο να εχει δυνατοτητα ο ασθενης να επιλεξει ειδικοτητα. 
 

Για να μη μιλησω για το ποσο χαμηλα σε υποληψη εχουμε στην Ελλαδα την κορωνιδα της ιατρικης επιστημης, την Παθολογια και τους παθολογους. 

Έχεις δίκιο εγώ όμως με τους γιατρούς γενικά δεν παίζω. Σε παθολόγο πήγα έκανα ένα κάρο εξετάσεις μετά σε ΩΡΛ μετά σε νευρολόγο και τέλος σε ορθοπεδικούς.

Και όλα αυτά επί 2 φορές μέσα σε μία δεκαετία

1 ώρα πριν, c-max είπε

Επειδη εχω και εγω θεματα με τη μεση μου σε καταλαβαινω. Απο οτι εχεις πει ισως δεν εχεις τοσο θεμα με το καθισμα του λεον , αλλα ειναι σε ποια διαθεση βρισκετε το σωμα σου την συγκεκριμενη στιγμη. Για την σκληρη αναρτηση οκ, εκει βαλε αμορτισερ απο citroen 😄.

Οταν πηρα το Focus active μετα απο το C-max οπου ειχε αρκετα ορθια θεση οδηγησης, μου κακοφανηκε λιγο το μπες βγες και μετα την πρωτη μεγαλη βολτα με επιασε η μεση. Ωπα λεω μ@@@@ια εκανα γιατι δεν πηρα suv κτλ.

Τωρα μετα απο 10000 χλμ καταλαβα οτι δεν εχω θεμα με το καθισμα, απλα ετυχε κακη περιοδο οταν το πηρα, με αποτελεσμα να νιωθω αρνητικα την επιλογη μου, Σημερα, υπαρχουν μερες που ποναω στο σπιτι οταν καθομαι στην καρεκλα, και νιωθω καλυτερα στο αυτοκινητο και πλεον καταλαβα οτι ειναι μια χαρα και δεν δημιουργει αυτο καθαυτο το προβλημα, μονο το μπες βγες παραμενει κουραστικο.

Οσο για τα θεματα υγειας, αν βρεις κανα βελονιστη που κανει θαυματα ανοιξε κανα θεμα μπας και σωθουμε και εμεις 🤣 (χωρις πλακα)

Εγώ καταλαβαίνω ότι ισχύει αυτό που λες για την μέση, την μεγαλύτερη επιβάρυνση την τρώω τελικά από τον αυχένα λόγω του τιμονιού.

Πρέπει να βρω την θέση που θα επιβαρύνεται λιγότερο ο αυχένας όταν κρατάω το τιμόνι

Σας ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον, ήθελα να πάω εκδρομή και τώρα το σκέφτομαι να οδηγήσω 4 ώρες σε μία ημέρα ( 2+2)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα μόλις ακύρωσα το ραντεβού για τα φιμέ μέχρι να δώ τι θα κάνω με το αμάξι στο μέλλον.

Επιτέλους έβαλα και βενζίνη στα 485 χιλιόμετρα . 82ε κατοστάρα πάλι 46 λίτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για 2-3 μέρες είχα ιλίγγους όταν ήμουν ξαπλωμένος, όταν γύρναγα δεξιά αριστερά γύριζε και το δωμάτιο. Εκείνες τις μέρες είχα στρεσαριστεί έντονα. Μου πέρασε μόλις χαλάρωσα. Δεν πήγα σε γιατρούς. Μήπως έχεις κάτι παρόμοιο? 

Πριν αλλάξεις αμάξι δεν δοκιμάζεις και τίποτα από εδώ πρώτα?  Αν δεν το έχεις κάνει ήδη 

https://www.skroutz.gr/c/3233/esoteriki-diakosmisi-aytokinitou/f/919753/maxilaria.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μενα, βαλε του φιμε να το ευχαριστηθεις τωρα το καλοκαιρι! Απο την στιγμη που υπαρχει προβλημα στην μεση, θεωρω πως οτι αυτοκινητο και να παρεις, θα σε ενοχλει. 

Στην θεση σου δεν θα το εδινα. Εκτος απο την χασουρα, οποια και να ειναι αυτη, δεν θα βρεις κατι καλυτερο σ'αυτα τα λεφτα. 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Εγώ για 2-3 μέρες είχα ιλίγγους όταν ήμουν ξαπλωμένος, όταν γύρναγα δεξιά αριστερά γύριζε και το δωμάτιο. Εκείνες τις μέρες είχα στρεσαριστεί έντονα. Μου πέρασε μόλις χαλάρωσα. Δεν πήγα σε γιατρούς. Μήπως έχεις κάτι παρόμοιο? 

Πριν αλλάξεις αμάξι δεν δοκιμάζεις και τίποτα από εδώ πρώτα?  Αν δεν το έχεις κάνει ήδη 

https://www.skroutz.gr/c/3233/esoteriki-diakosmisi-aytokinitou/f/919753/maxilaria.html

 

Δεν νομίζω γιατί με πιάνει συνήθως αν κάνω κάτι που με ζορίζει μυικά .

Τώρα δλδ που με έπιασε είχα κάνει για κάποιες ημέρες σκληρή γυμναστική για τα δικά μου δεδομένα και ξεμοντάρισα 2 κουκέτες των παιδιών τις κατέβασα απο τον 5ο όροφο και μοντάρισα 2 καινούρια κρεβάτια .

too much για εμένα όλα τα παραπάνω και απο τότε ξεκίνησα να έχω πάλι θέμα

7 λεπτά πριν, Shyn είπε

Για μενα, βαλε του φιμε να το ευχαριστηθεις τωρα το καλοκαιρι! Απο την στιγμη που υπαρχει προβλημα στην μεση, θεωρω πως οτι αυτοκινητο και να παρεις, θα σε ενοχλει. 

Στην θεση σου δεν θα το εδινα. Εκτος απο την χασουρα, οποια και να ειναι αυτη, δεν θα βρεις κατι καλυτερο σ'αυτα τα λεφτα. 

Συμφωνώ , μόνο στο κιβώτιο ακόμη έχω την αίσθηση ότι θα γλυτώνω στη μέση λόγω συμπλέκτη αλλά και στον αυχένα λόγω διαφορετικής θέσης οδήγησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν νομίζω γιατί με πιάνει συνήθως αν κάνω κάτι που με ζορίζει μυικά .

Τώρα δλδ που με έπιασε είχα κάνει για κάποιες ημέρες σκληρή γυμναστική για τα δικά μου δεδομένα και ξεμοντάρισα 2 κουκέτες των παιδιών τις κατέβασα απο τον 5ο όροφο και μοντάρισα 2 καινούρια κρεβάτια .

too much για εμένα όλα τα παραπάνω και απο τότε ξεκίνησα να έχω πάλι θέμα

Έκανες γυμναστική συν τη δουλειά με τα κρεββάτια ή εννοείς ότι αυτή η δουλειά σε ταλαιπώρησε και χειροτέρεψες;

Επεξ/σία από atrigane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, atrigane είπε

Έκανες γυμναστική συν τη δουλειά με τα κρεββάτια ή εννοείς ότι αυτή η δουλειά σε ταλαιπώρησε και χειροτέρεψες;

Ναι εννοώ ότι ενώ ήμουν καλά σε γενικές γραμμές (δεν είχα ιλίγγους , πόνο στη μέση το τελευταίο διάστημα μετά τις Φυσικοθεραπείες του Γενάρη) λόγω της πιο σκληρής γυμναστικής που έκανα για 2 ημέρες μετά το ζόρι με τα κρεβάτια ήρθε και έδεσε και την άκουσα μία και καλή.

Ουσιαστικά ήταν ζόρι 2 ημέρες με τα κρεβάτια και ακριβώς 2 ημέρες με γυμναστική , οπότε ένα 4ημερο με ζόρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι εννοώ ότι ενώ ήμουν καλά σε γενικές γραμμές (δεν είχα ιλίγγους , πόνο στη μέση το τελευταίο διάστημα μετά τις Φυσικοθεραπείες του Γενάρη) λόγω της πιο σκληρής γυμναστικής που έκανα για 2 ημέρες μετά το ζόρι με τα κρεβάτια ήρθε και έδεσε και την άκουσα μία και καλή.

Ουσιαστικά ήταν ζόρι 2 ημέρες με τα κρεβάτια και ακριβώς 2 ημέρες με γυμναστική , οπότε ένα 4ημερο με ζόρι

Τί γυμναστική έκανες αυτές τις 2 ημέρες; Να φανταστώ ήσουν σε απραξία για πολύ καιρό και εκείνες οι 2 μέρες ήταν μια απόπειρα να ξαναρχίσεις να γυμνάζεσαι; Ρωτάω σε μια προσπάθεια να συνδέσω το παζλ και ιδανικά να βοηθήσω. Διαβάζω το παρελθόν σου και βλέπω με την άθληση είχες καλές σχέσεις, επομένως μου φαίνεται αδιανόητο ένας τέτοιος άνθρωπος  αυτή τη στιγμή να έχει αυτά τα θέματα.. Χωρίς παθολογικά αίτια απ'ότι είπες, σωστά κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, atrigane είπε

Τί γυμναστική έκανες αυτές τις 2 ημέρες; Να φανταστώ ήσουν σε απραξία για πολύ καιρό και εκείνες οι 2 μέρες ήταν μια απόπειρα να ξαναρχίσεις να γυμνάζεσαι; Ρωτάω σε μια προσπάθεια να συνδέσω το παζλ και ιδανικά να βοηθήσω. Διαβάζω το παρελθόν σου και βλέπω με την άθληση είχες καλές σχέσεις, επομένως μου φαίνεται αδιανόητο ένας τέτοιος άνθρωπος  αυτή τη στιγμή να έχει αυτά τα θέματα.. Χωρίς παθολογικά αίτια απ'ότι είπες, σωστά κατάλαβα;

όχι έχω παθολογικά αίτια ευθιασμό σε μέση και αυχένα . Προβλήματα περίπου απο 20 χρονών

Ξεκίνησα ένα πρόγραμμα με planks , την πρώτη εβδομάδα ήταν πιο χαλαρό απλά έτρωγα ζόρι στους καρπούς γιατί έχει πολύ στήριξη στα χέρια , την 2η εβδομάδα ανέβαζε χρόνους το πρόγραμμα έτρωγα μεγαλύτερο ζόρι αλλά μπορούσα και το έβγαζα.

Την 3η εβδομάδα ανέβασα πάλι χρόνους και έκατσε και η δουλειά με τα κρεβάτια και εκεί την πάτησα.

Πριν τα planks είχα ξεκινήσει χαλαρά γυμναστική με 2 4κιλα βαράκια για κανα μήνα.

Έκανα καθημερινά εκτάσεις ώμων , κωπηλατική με αλτήρες , δικέφαλους , τρικέφαλους , καθίσματα , push ups , κοιλιακούς , ραχιαίους οπότε είπα να κάνω κάτι λίγο πιο δύσκολο.

Βασικά έτσι την πατάω τόσα χρόνια , βλέπω ότι μπορώ μυικά να κάνω κάτι και αρχίζω και ζορίζομαι και στο τέλος την πατάω.

Και βάρη όταν έκανα πάντα έλεγα πάω χαλαρά αλλά φόρτωνα συνέχεια κιλά παντού επειδή έβλεπα ότι μπορούσα μέχρι που κλάταρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Κολύμπι. Πολύ κολύμπι η μόνη λύση. Εμένα αυτό με έσωσε (σε μεγάλο βαθμό) με τη μέση μου

Με την μέση και εμένα απλά άρχισα να έχω ιλίγγους απο τις αναπνοές στο ελεύθερο μετά τα 500μέτρα

 

οκ πήγα αγόρασα rebrain τώρα έκανα και μπάνιο με αλοιφή θα στρώσω σε λίγο πιστεύω 🤣

Απλά δεν ξέρω αν μπορώ να οδηγήσω αύριο για εκδρομή 2 ώρες πήγαινε 2 έλα σε μία ημέρα θα βελάξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...