Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν το έχει το taracco μαν αλλά και πάλι ξεφεύγουν όλα αυτά σε τιμές

 

Να ψάξω τίποτα σε φάση λεωφορείο μήπως τελικά με βολεύει το τιμόνι ξαπλωτο? 🤣

Αρχίζω να πιστεύω πάντως ότι και το 2008 τσάμπα το εθαψα τόσο για το τιμόνι.

Σήμερα μετά από 1.5 ώρα οδήγησης εχθές και άλλη τόση σήμερα νιώθω ακριβώς όπως ένιωσα με το 2008

Ίλιγγο και πόνο σε αυχένα - τραπεζοειδής και ώμους.

Ειλικρινά δεν ξέρω πλέον τι θέση οδήγησης θα με βολευε έχω αρχίσει να απογοητεύομαι είναι η αλήθεια.

Να αλλάξω πάλι αμάξι? Και αν δεν μου κάτσει και αυτό?

Να πάρω ένα μικρό και να βάζω την γυναίκα να οδηγεί στα ταξίδια?

Έχω φτάσει σε τέλμα

Να νοικιάσω ένα C5 για ταξίδι? Είχα ψάξει αλλά δεν βρήκα με λιγότερο από 7 ημέρες και ήταν 700€

Τίποτα μόνο με διήμερο τεστ ντραιβ μπορεί να είμαι σχετικά σίγουρος για το επόμενο

Γυμναζεσαι; Εχεις επισκεφτει φυσιατρο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, xgol είπε

Γυμναζεσαι; Εχεις επισκεφτει φυσιατρο;

Κάνω τεράστιες προσπάθειες για να γυμναστω από 12 χρονών.

Έκανα χρόνια Tae kwon do σταμάτησα στα 22 γιατί δεν μπορούσα πλέον , έκανα ήδη και 7-8 χρόνια βάρη τα συνέχισα μέχρι τα 30.

Συνεχής τραυματισμοί προβλήματα με μέση και αυχένα.

Το παράτησα και αυτό και ξεκίνησα κολύμπι , τα πρώτα 4 χρόνια ήταν ιδανικά.

Αποφάσισα να ξεκινήσω ένα μουφο τρίαθλο οπότε έκανα ποδήλατο τρέξιμο κολύμπι την ίδια ημέρα , μετά από ένα χρόνο άρχισα να έχω θέματα πάλι.

Παράτησα το μουφοτριαθλο και έκανα μόνο κολύμπι , όταν έφτασα να κολυμπάω 2+ χλμ την ημέρα επειδή ήταν ανοιχτή η πισίνα ειδικά τον χειμώνα με το κρύο άρχισα να έχω ιλίγγους

Πριν δύο χρόνια άρχισα να έχω ελ ιλίγγους από το κολύμπι οπότε ξεκίνησα καλλισθενικη σε μονόζυγα, ελαφρύ τρέξιμο και κολύμπι μόνο πόδια την ίδια μέρα .

Μετά έκατσε και η καραντίνα οπότε το σταμάτησα και αυτό γιατί δεν μπορούσα άλλο.

Εδώ και ένα χρόνο περπατάω καθημερινά 6 χιλιόμετρα, πριν 2 μήνες ξεκίνησα να κάνω ελαφριά ασκήσεις με βαρακια και planks

Άρχισα να νιώθω καλύτερα και από 20δευτερολεπτα planks ξεκίνησα να κάνω  μονολεπτα Πρίν από 2 εβδομάδες ξύπνησα στις 6 το πρωί με τρελλο πόνο στη μέση και από τότε έχω ιλίγγους.

Οπότε πάει και αυτό απλά κάνω το καθημερινό περπάτημα

Μόνο yoga δεν έχω κάνει και βελονισμό ( ο τελευταίος ορθοπεδικός μου είπε να δοκιμάσω)

Κάνω φυσικοθεραπεία κάθε εξάμηνο σε μέση και αυχένα για 2 εβδομάδες εδώ και 12 χρόνια

Αυτά

  • Like 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν το έχει το taracco μαν αλλά και πάλι ξεφεύγουν όλα αυτά σε τιμές

 

Να ψάξω τίποτα σε φάση λεωφορείο μήπως τελικά με βολεύει το τιμόνι ξαπλωτο? 🤣

Αρχίζω να πιστεύω πάντως ότι και το 2008 τσάμπα το εθαψα τόσο για το τιμόνι.

Σήμερα μετά από 1.5 ώρα οδήγησης εχθές και άλλη τόση σήμερα νιώθω ακριβώς όπως ένιωσα με το 2008

Ίλιγγο και πόνο σε αυχένα - τραπεζοειδής και ώμους.

Ειλικρινά δεν ξέρω πλέον τι θέση οδήγησης θα με βολευε έχω αρχίσει να απογοητεύομαι είναι η αλήθεια.

Να αλλάξω πάλι αμάξι? Και αν δεν μου κάτσει και αυτό?

Να πάρω ένα μικρό και να βάζω την γυναίκα να οδηγεί στα ταξίδια?

Έχω φτάσει σε τέλμα

Να νοικιάσω ένα C5 για ταξίδι? Είχα ψάξει αλλά δεν βρήκα με λιγότερο από 7 ημέρες και ήταν 700€

Τίποτα μόνο με διήμερο τεστ ντραιβ μπορεί να είμαι σχετικά σίγουρος για το επόμενο

Θωμά έχεις πάει σε ορθοπεδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Peugeot208 είπε

Θωμά έχεις πάει σε ορθοπεδικό;

Δες το από πάνω ποστ μαν έχω πάει σε πολλούς για χρόνια μου έλεγαν ότι έχω κήλες η τελευταία μαγνητική σε μέση αυχένα πριν κάτι μήνες έδειξε ευθιασμο και στα 2.

Αποτέλεσμα μυϊκοί σπασμοί με όλα τα επακόλουθα ( ιλίγγους, πονοκεφάλους, μουδιάσματα)

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο μου είπαν απλά χαλαρή γυμναστική για να μην έχω θέματα.

Απλά έχω μεγαλώσει με την γυμναστική ( δεν μου φαίνεται πλέον σωματικά μπυροκοιλιας έχω γίνει 🤣 ) και δυσκολεύομαι να το αποδεχτώ και αυτό οπότε όλο ξεκινάω και όλο τρώω τα μούτρα μου.

Εμ κομμένη η γυμναστική άντε να κόψω και την οδήγηση 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Αυτά φοράνε το απλό 7αρι DSG? Αν ναι δεν τα κοιτάω καν

Νομίζω ναι, 6αρι φοράει το plug in hybrid (το οποίο ισως και να αξιζει με την επιδότηση για κάποιους)

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Αυτά φοράνε το απλό 7αρι DSG? Αν ναι δεν τα κοιτάω καν

Νομίζω ναι, 6αρι φοράει το plug in hybrid (το οποίο ισως και να αξιζει με την επιδότηση για κάποιους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δες το από πάνω ποστ μαν έχω πάει σε πολλούς για χρόνια μου έλεγαν ότι έχω κήλες η τελευταία μαγνητική σε μέση αυχένα πριν κάτι μήνες έδειξε ευθιασμο και στα 2.

Αποτέλεσμα μυϊκοί σπασμοί με όλα τα επακόλουθα ( ιλίγγους, πονοκεφάλους, μουδιάσματα)

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο μου είπαν απλά χαλαρή γυμναστική για να μην έχω θέματα.

Απλά έχω μεγαλώσει με την γυμναστική ( δεν μου φαίνεται πλέον σωματικά μπυροκοιλιας έχω γίνει 🤣 ) και δυσκολεύομαι να το αποδεχτώ και αυτό οπότε όλο ξεκινάω και όλο τρώω τα μούτρα μου.

Εμ κομμένη η γυμναστική άντε να κόψω και την οδήγηση 😂

Βασικά δεν είχα προλάβει να φτάσω στη τελευταία σελίδα. Χαχαχα!

Επειδή κανείς δουλειά γραφείου, το έχεις ψάξει με σωστή καρέκλα και ύψος γραφειου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Νομίζω ναι, 6αρι φοράει το plug in hybrid (το οποίο ισως και να αξιζει με την επιδότηση για κάποιους)

Μπα δεν έχουν επιδότηση τα plug in. Μόνο τα αμιγώς ηλεκτρικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Βασικά δεν είχα προλάβει να φτάσω στη τελευταία σελίδα. Χαχαχα!

Επειδή κανείς δουλειά γραφείου, το έχεις ψάξει με σωστή καρέκλα και ύψος γραφειου;

Είχα πάρει μία της προκοπής πρέπει να επενδύσω σε καλύτερη καρέκλα και γραφείο με μηχανισμό.

Πάντως με μαμησε σήμερα η οδήγηση από όταν κατέβηκα από το αμάξι έχω τρελό ίλιγγο, προβλέπω τραγικό τέλος μετά από όλα τα αμάξια , γκάζια , συγκρίσεις σε ένα αυτόματο μικρό για μέχρι μισή ώρα οδήγησης.

Ευτυχώς που δουλεύω πλέον από το σπίτι

Βρήκα βελονιστη θα πάρω αύριο ένα τηλέφωνο

Έκλεισα και διακοπές με 4 ώρες οδήγηση να δω πως θα πάω 😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Δες το από πάνω ποστ μαν έχω πάει σε πολλούς για χρόνια μου έλεγαν ότι έχω κήλες η τελευταία μαγνητική σε μέση αυχένα πριν κάτι μήνες έδειξε ευθιασμο και στα 2.

Αποτέλεσμα μυϊκοί σπασμοί με όλα τα επακόλουθα ( ιλίγγους, πονοκεφάλους, μουδιάσματα)

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο μου είπαν απλά χαλαρή γυμναστική για να μην έχω θέματα.

Απλά έχω μεγαλώσει με την γυμναστική ( δεν μου φαίνεται πλέον σωματικά μπυροκοιλιας έχω γίνει 🤣 ) και δυσκολεύομαι να το αποδεχτώ και αυτό οπότε όλο ξεκινάω και όλο τρώω τα μούτρα μου.

Εμ κομμένη η γυμναστική άντε να κόψω και την οδήγηση 😂

Ενταξει, δε περιμενα κατι καλυτερο απ το να σου προτεινει …βελονιστη. 
 

Χρειαζεσαι, κατα την αποψη μου, ενα σοβαρο ξεψαχνισμα σε μια Πανεπιστημιακη κλινικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το έχουν προτείνει αρκετοί είναι η αλήθεια αλλά δεν δοκίμασα να πάω ποτέ.

Από εξετάσεις δεν έχω να κάνω κάτι άλλο έχω κάνει μαγνητικές, αξονικές , ηλεκτρομυογραφηματα

Το θέμα δεν είναι πλέον να μου πει κάποιος τι έχω το ξέρω πλέον, κάνεις δεν μου έχει πει όμως πως το αντιμετωπίζω και τι μπορώ να κάνω να βελτιωθεί η κατάσταση

6 λεπτά πριν, xgol είπε

Ενταξει, δε περιμενα κατι καλυτερο απ το να σου προτεινει …βελονιστη. 
 

Χρειαζεσαι, κατα την αποψη μου, ενα σοβαρο ξεψαχνισμα σε μια Πανεπιστημιακη κλινικη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος.

Ούτε αμάξι θες, ούτε φυσικοθεραπευτή η ορθοπεδικό.

καλο νευροχειρουργό θες να σε κατευθύνει και με 1-2 μαγνητικές να βρεις ποια κυλη σου πιέζει το μυελό .

φτηνοτερα θα σου βγει από αμάξι να ασχοληθείς λίγο σωστα με την υγεία σου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μου το έχουν προτείνει αρκετοί είναι η αλήθεια αλλά δεν δοκίμασα να πάω ποτέ.

Από εξετάσεις δεν έχω να κάνω κάτι άλλο έχω κάνει μαγνητικές, αξονικές , ηλεκτρομυογραφηματα

Το θέμα δεν είναι πλέον να μου πει κάποιος τι έχω το ξέρω πλέον, κάνεις δεν μου έχει πει όμως πως το αντιμετωπίζω και τι μπορώ να κάνω να βελτιωθεί η κατάσταση

 

Το οτι εχεις κηλες ή ευθειασμο, δεν ειναι απαραιτητο πως ευθυνεται για τα συμπτωματα σου στο 100%. Μπορει ναι, μπορει και οχι. Μπορει να υπαρχει και κατι αλλο. 
 

Κατα την αποψη μου, δε δικαιολογειται τετοια εκπτωση στην ποιοτητα ζωης σου απο την παθολογια που αναφερεις. 
 

Εγω θα κλεινα ενα ραντεβου στα εξωτερικα ιατρεια με εναν Καθηγητη ΩΡΛ - Νευρολογιας - Παθολογιας, θα τονιζα την εκπτωση της λειτουργικοτητας στην καθημερινοτητα μου (ελεος δηλαδη, ο ιατρος θα πρεπει να σκιζεται ειτε να θεραπευσει τον ασθενη, ειτε να του προτεινει τροπους να διαχειριζεται και να βελτιωνει την καθημερινοτητα του και οχι ..βελονισμους και μαλλιά απο τσόνια..) και θα περιμενα να γινει ενας ελεγχος απο μια ομαδα που θα περιλαμβάνει ιατρους πολλων ειδικοτητων. 
 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω πως είναι και ψυχολογικό το θέμα. Ποιος ξέρει μπορεί μια ψυχοθεραπεία να βοηθήσει. Θωμά μην με αποπαρεις εντελώς φιλικά το λέω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

όταν έφτασα να κολυμπάω 2+ χλμ την ημέρα επειδή ήταν ανοιχτή η πισίνα ειδικά τον χειμώνα με το κρύο άρχισα να έχω ιλίγγους

Πριν δύο χρόνια άρχισα να έχω ελ ιλίγγους από το κολύμπι

Σε ωρλ πήγες? Γιατί βλέπω έχεις πάει σε διάφορους γιατρούς αλλά όχι σε αυτόν που πρέπει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...